matura

Też mi się wydaje bezsensu jakbym miała się nie dostać na jakiś biologiczno chemiczny kierunek tylko dlatego, że mam 2 z geografii, albo 3 z polskiego  😀 zresztą ciągle nam powtarzali, że się nie liczą oceny, a tu psikus, ale trudno, dobrze, że tylko na te oblegane kierunki, na które i tak bym sie nie dostała :P
Myślicie, że jeśli będę mówić przez 15 min to nie bedą mi zadawać pytań na polskim?
nikinga, jest 15 min na prezentację i 10 min na pytania
aa niedobrze, miałam nadzieję, że może jak się rozwlekę to uniknę pytań i dostanę moje 9 pkt
i dostanę moje 9 pkt


widzisz, teraz masz kolejny argument żeby celować w 20
No niestety oceny, jak całe życie, nie są fair. Ale to jest dodatkowe sito do odsiewu na obleganych kierunkach, szczególnie na uniwersytetach medycznych (nie mam pojęcia jak wygląda to na innych). Także niestety, średnia może być ważna, taką informacje uzyskałam na poznańskim UM, na drzwiach otwartych😉
Ej jak korzystam ze słownika zwykłego czy np. symboli to muszę wpisywać w bibliografii, cały słownik ogólnie, czy nie muszę tego uwzględniać ?
Mi polonistka kazała wykreślić słownik motywów literackich, ale to chyba zależy od szkoły.
Facella   Dawna re-volto wróć!
02 kwietnia 2014 14:57
zoriczkowa, każdy słownik jest literaturą przedmiotu i jeśli zamierzasz się odnosić do tego, co w nim napisano, to tak, musisz go uwzględnić w bibliografii.

[s]Ja jestem durna baba i wpisałam sobie "Do trupa" Morsztyna w lit. podm. i za cholerę nie mogę nigdzie znaleźć zbioru poezji, z którego ten sonet pochodzi... Wg Wikipedii należy on do zbioru Lutnia, który Morsztyn jedynie skomponował, ale nie wydał w druku. Nie wiem, czy później ktoś to zrobił i czy obecnie to można dostać, co ja mam u diabła wpisać w bibliografię?! Tytuł i autora tylko? Czy jak mam to w podręczniku, to mogę wpisać podręcznik? Nie wiem czy mam, czy dostawaliśmy to na kartkach... Albo tekst wziąć ze strony internetowej i tę stronę wpisać w bibliografię?[/s]
😵 😵 😵
A co się będę męczyć, wpisuję, że z podręcznika i już!
o matko widzę że połknęłam słowo "każdy" - chodziło mi, czy muszę wpisywać każdą stronę osobno na której jest objaśnienie, czy muszę całość (/czy w ogóle muszę, co już wiem, że muszę)
Facella   Dawna re-volto wróć!
02 kwietnia 2014 16:28
Wypisz strony, na których jest dane hasło/hasła.

Wydrukowałam bibliografię, jutro oddam, uff  😅
kurde, to mam problem, bo jeszcze nie mam słownika, a co dopiero haseł które będę potrzebowała ;/ najwyżej udam że znam symbolikę zwierząt/kolorów z pamięci :P
Facella   Dawna re-volto wróć!
02 kwietnia 2014 16:32
zoriczkowa, nie wiem, jaki masz temat, ale wpisz sobie chociaż dwa przykłady. Jakiego słownika potrzebujesz? Mam u siebie w domu kilka, może mogłabym pomóc (podanie komuś danych do bibliografii chyba nie jest przestępstwem?  :emoty327🙂.
Facella, potrzebuję słownika symboli, do interpretacji obrazu, bo nie jest to niestety na tyle znany obraz, żeby były jakiekolwiek jego opracowania. Takie rzeczy typu np co oznaczają dane kolory, co gdy diabeł ma głowę ptaka, co oznacza ropucha itp . Do filmu też mi sie to przyda. Mam temat 'Diabeł jako temat, motyw, źródło inspiracji w literaturze i sztuce' zawęziłąm do diabeł kusiciel i wybrałąm obraz "kuszenie św. antoniego" grunewalda, film "adwokat diabła" i z biblii kuszenie diabła czyli upadek człowieka. No i do dwóch ostatnich mam jakieś opracowania (aczkolwiek też symbole jakieś fajnie by było wyłapać), ale do obrazu nic a nic.
Facella   Dawna re-volto wróć!
02 kwietnia 2014 18:33
Ojj symboli akurat nie mam, nie pomogę, przykro mi  🙁
Facella, ale dzięki i tak, dzwoniłam do wychowawczyni, bo ktoś mi mówił że ona ma, powiedziała ze jak znajdzie to mi na jutro przyniesie <3

Matko, czemu ja wszystko muszę na ostatnią chwilę robić.... -,-
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 kwietnia 2014 09:11
Nie przejmuj się, ja wczoraj napisałam bibliografię i dzisiaj chciałam ją oddać... Polonistki nie ma, a poprawki miałam robić na wf-ach, które mam za pół godziny, żeby jutro nie latać...
Oddali nam maturę z zamkoru. Miałam 18%. O wymarzonych studiach mogę zapomnieć.
A co pisałas? Normalny arkusz czy takie dziwne coś z doświadczeniami?
Normalny
Ja to dziwne coś, nie wiem co to wgl było. Miałam z tego 40% -.-
Aa wiem co, my to pisaliśmy jako sprawdzian i to nie było takie źle jak ten arkusz, bo on był naprawdę tragiczny, więc wyluzuj nopebow, a ile musisz mieć w maju?
Tyle żeby dostać się na wetę, wiec nie wygląda to obiecująco. ale biologią chcę nadgonić... Wstyd mi przed samą sobą, ale większości zadań po prostu nie rozumiałam wcale, np.to z hydrolizą białk. rozerwalam wiązanie peptydowe, a nie miałam pojęcia gdzie podzielić resztę.
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 kwietnia 2014 17:17
nopebow, moje wyniki z chemii są równie imponujące, medycyno żegnaj  😕

Nie ma różnicy, czy bibliografię podpiszę w prawym lub w lewym dolnym rogu?
Facella, mam już pięknie słowniki symboli (okazuje się, że hasłowo trzeba opisywać, ale opisałam) i generalnie całą bibliografię gotową, ale wychowawczyni stwierdziła, że mam za mało w bibliografii podmiotu (pominę fakt że ze stron symboli to się książka uzbierała praktycznie - a chodziło jej o to, że za mało się napracuję) więc powinnam jeszcze coś dodać. No błagam, na dzień przed oddaniem Bibliografii ? -,-
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 kwietnia 2014 17:28
Ja wczoraj latałam jak popaprana po mieście z biblioteki do biblioteki, bo mi babka miała przynieść materiały do bibliografii. Nie przyniosła, miała mi je przynieść dzisiaj (o 8; była o 12  :hihi🙂, w takiej sytuacji to bym pisała to wszystko dzisiaj  😵

A literatura podmiotu to nie słownik. Wg tego, co napisałaś, masz za mało utworów, które będziesz omawiać. Chyba, że chodziło Ci o literaturę przedmiotu.
Edit: a w sumie, to chyba zależy od tematu. Ale chyba nawet przy jakimś językowym słownik dalej jest lit. przedmiotu.
Ja właśnie skończyłam ostateczne poprawki w bibliografii  😵
Całe szczęście, że we wrześniu zrobiłam to nie do końca na odwal, bo oczywiście ani razu nie zajrzałam do tego  😁
Ale w sumie temat taki, że mogłabym z bomby iść i zaliczać hehhe
Facella, literatura przedmiotu = słowniki, recenzje, opracowania, mam 9 pozycji (w tym w pozycjach typu słownik jest po kilkanaście haseł), literatura podmiotu = lektury itp, miałam : film, fragment biblii, obraz - wystarczająca ilość pozycji, moja koleżanka miała 2 lata temu 4 i nie zdążyła ich wszystkich omówić. Dodałam przed chwilą jeszcze 'igraszki z diabłem', zgodnie z zaleceniem polonistki, ale nie wiem jak ja się zmieszczę w 3 minuty na jedną pozycję...  Za dużo mam o wszystkim do powiedzenia


Ale uwaga uwaga, SKOŃCZYŁAM BIBLIOGRAFIĘ, leży nareszcie wydrukowana, jestem bossem  😎
Nie ważne, że jest do jutra, i tak jestem z siebie dumna  😀iabeł:
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
04 kwietnia 2014 07:32
Facella "do trupa" pochodzi ze zbioru wierszy "Lutnia", z księgi wtórnej. Ale pewnie już oddałaś bibliografię  😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
04 kwietnia 2014 10:11
smarcik, to wyśledziłam, ale nigdzie nie mogłam znaleźć tego zbioru i danych do bibliografii. Wpisałam, że z podręcznika, polonistka powiedziała, że jest ok, bibliografia oddana 2 godziny temu, uff.
Matury z ZamKoru są kosmiczne, także się nie przejmujcie. Ja się obawiam chemii, bo z roku na rok coraz to gorsza... Muszę mieć mniej więcej po 78-80% żeby się dostać na wetę do Warszawy. Jak nie tam, to gdzie indziej (pytanie jak mi pójdzie R angielski, który jest wymagany na pozostałe uczelnie, bo z listeningu jestem słaaaaba), ale na SGGW najbardziej mi zależy.

Postanawiam się jednak nie załamywać, jak nie teraz to za rok. Masa ludzi poprawia maturę! Najważniejsze, że jest CEL. Droga do niego może i trochę dłuższa, ale przynajmniej mamy szansę się poprawić. Sposób oceniania matur (z biol szczególnie) dla mnie jest beznadziejny, dlatego nie uważam za jakiś ogromny wstyd niedostanie się przy 1 podejściu. Tak samo nie rozumiem osób, które się nie dostały i idą na kierunek, który ich nie interesuje (tylko dlatego, że matura którą MOGĄ poprawić nie poszła za 1 razem).
Poza tym, dostać się z super wynikiem a utrzymać na studiach to dwie osobne kwestie🙂

Hmm...Może jednak nam trochę popuszczą w tym roku, jako że piszemy nową-starą maturę...? (;
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się