własna przydomowa stajnia

Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 13:43
iskierkowa Mam nadzieję że posłuchasz rady nie dużo starszej koleżanki (starsza jestem ale czuje się jak 16nastka :emoty327🙂. Zmień im diete :kwiatek: widziałam konie grube, która miały wrzody. Efekty mogą pokazać się za kilka lat. Po co kupować suplement, który daje nadmiar jakiegoś składnika? Ja rozumiem garstkę siana latem, jak jest trawka🙂 Ale teraz no trawki nie ma. Pamiętaj objętościówka to podstawa a treściwe to nasze dodatki. Wapń jest ważny szczególnie dla młodzików, ale jego nadmiar może zaszkodzić.
1/4 kostki i jeszcze na pół?
Moje mają kostkę 20 kg na głowę i jeszcze im bywa, że nie starcza.
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 13:53
Być moje maluszki też. czasami i 24kg w siebie wepchną na łeb. Wszystko zależy od konia ale no nie uwierzę że 1/8 kostki wystarczy koniowi...nawet nie uwierze że 1/4 styknie...1/2 to w niektórych pensjonatach dają i w to też nie wierze 😁 albo ja mam takiego pecha i takie żarłoki.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
31 marca 2013 14:02
Być miałaś problem z kolką, że masz zalecony mesz?

edit: iskierkowa  🤔 ile siana że? ał, trawa czy nie trawa- po naszej "zimie", która jeszcze się nie skończyła to chyba nie jest  bardzo odżywcza.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
31 marca 2013 14:04
U nas 4 baloty miesięcznie idą na 2 konie,na początku szło 6-teraz już "skumały",że mają siano cały czas i nie trzeba się opychać na siłę więc jedzą spokojniej..Nie wyobrażam sobie dawać mniej  🤔
Zanim ją kupiłam dostawała ok 4kg na dzień(tak mówiono przynajmniej..) i do tego owies,dużo owsa i wyglądała niby dobrze ale na zdrowiu odbiło się bardzo niefajnie..Zaczynając od kopyt na układzie pokarmowym kończąc 🙁
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
31 marca 2013 14:06
koniczkowaaa sie sadze ze by te maty z twoich linków wystarczyły dal koni, ale znalazłam takie cos:
http://allegro.PAL/maty-legowiskowe-pasy-tasmy-lemieszedo-plug-ods-i3114315626.html
cena za metr kwadratowy niewiele wieksza, wyglada to o niebo lepiej. ja zamowilam sobie cięte z rolki, za dwa tygodnie domnie maja przyjechać wiec napisze jak sie to sprawuje w praktyce
Cariotka, http://www.podkowa-liny.pl/produkty.php?kategoria=12&lang=pl 🙂
ale ja tam z otrebow rezygnowac nie zamierzam, bo raz, ze naturalne i tanie, dwa ze tuczace, a na tym mi teraz zalezy 😉

mnie zawsze uczono, ze otrębami karmi sie ostrożnie i z przerwami a to dlatego, ze otręby zapiaszczają konia i to jest niebezpieczne, ale ja starej daty jestem, teraz preparatów na odpiaszczenie konia do wyboru do koloru wiec i pewnie otrębami można karmić na okraglo
cień wiatru, nie tak dawno te maty byly po 70zl i podobno robia sie bardzo sliskie pod wplywem wilgoci, gdzies juz w tym watku o nich bylo.
ed
derby ogólnie kolka, mogę tak to określić.
Jednakże diagnoza, nieco inna.


iskierkowa Mam nadzieję że posłuchasz rady nie dużo starszej koleżanki (starsza jestem ale czuje się jak 16nastka :emoty327🙂. Zmień im diete :kwiatek: widziałam konie grube, która miały wrzody. Efekty mogą pokazać się za kilka lat. Po co kupować suplement, który daje nadmiar jakiegoś składnika? Ja rozumiem garstkę siana latem, jak jest trawka🙂 Ale teraz no trawki nie ma. Pamiętaj objętościówka to podstawa a treściwe to nasze dodatki. Wapń jest ważny szczególnie dla młodzików, ale jego nadmiar może zaszkodzić.


Jak na razie nie chudną ani nie są grube,wszystko jest ok.Dostają tyle siana,ile zjedzą a jak wspomniałam-często jeszcze trochę zostaje,siwa lubuje w podjadaniu ściółki nawet jak żłób pełny.Jak dawałam po 1/2 kostki na głowę to połowa była wywalona za boks,zmieszana z odchodami i niewielka ilość zjedzona.Dlatego objętościówki w boksach mają tyle,ile zjedzą z małą nawiązką,a na podwórku zawsze balot siana jest,co mialam na mysli piszac kilka postów wcześniej.Cariotka-dziękuję za wskazówki  :kwiatek:
iskierkowa, to moze lipne to siano i kucom nie smakuje?
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
31 marca 2013 14:29
no właśnie niby są tam wycięte te rowki, ale tez mam obawy czy sie to nie będzie ślizgać. a mial ktoś  z was do czynienia z tym w praktyce?
iskierkowa, to moze lipne to siano i kucom nie smakuje?


Z naszych łąk,niezapylone,pachnące-to jedzą chętniej,niż kupne.Sama nie wiem,co mogłoby być w nim nie tak❓
Sklad traw, sa gatunki smaczne i nie. Kiedys pisalas, ze kosicie lezaca odlogiem lake sasiada, to moze byc sam perz np.
Jeszcze dwa lata temu byly tam same chwasty,ale wzielismy sie za to,nawozimy itp. i jest o niebo lepiej 😉
Jesli nie zrobiliscie laki od nowa, albo przynajmniej nie dosialiscie wartosciowych gatunkow traw to nawozicie chwasty 😉
moze byc tez tak, ze nawoz jest nie taki, nie te proporcje itp. i tez koniom nie smakuje.
ed
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 14:47
iskierkowa ale to jak mają balot na polu to ok. Myślałam że w sumie dostają tylko tyle. Ja polecam paśniki, torby i siatki na siano. Też miałam problem w sianem w boksie...mam paśniki problemu nie mam.
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
31 marca 2013 14:48
koniczkowaaa dziękuje juz Idę do wątku o matach, na szczera odpowiedz nie liczyłabym, bo na moje pytania do producenta były same superlatywy o matach, wiadomo chce sprzedać...
Przeoraliśmy i wykonaliśmy tym podobne prace,po czym zasialiśmy dokładnie tą mieszankę:
http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_7_pastwiskowa_dla_koni.html
Nazwy nawozu nie pamiętam niestety,ale wiem tylko,że nawoziliśmy azotowo 🙂

Cariotka-mają mają,w sumie powinnam wcześniej o tym wspomnieć,zamiast robić zamieszanie,a na podwórku są teraz średnio od 7-8 do 17.30-18,w pozostałe pory roku do zmierzchu.
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
31 marca 2013 14:58
koniczkowaaa przejzalam watek, ale konkretów brak, same domyślmy  🙄
ed
koniczkowaaa-polecam takie maty,nie ma problemu ze ściągnięciem z nich obornika  😉
rox   ogony trzy
31 marca 2013 15:15
Byłam przed chwilą z kontrolą na padoku. Zastałam doszczętnie mokre i strasznie parujące konie  🙄 Poszły do stajni..mam nadzieję, że się nie przeziębią. Młody to tam jeszcze obrośnięty, za to moja szlachetna to mało co na sobie miała, a jeszcze większość już zrzuciła  🤔
Jednak żeby nie było tak łatwo - musiałam odśnieżać bramę na padok bo nie dało się otworzyć  🏇 Uwaga, uwaga - przez całą zimę mi się nie zdarzyło odśnieżać, a tu taka  wielkanocna niespodzianka... Sypie od rana, nic nie przestaje  🙄
koniczkowaaa, ja mialam w lato wylewana posadzke i nie bylo zadnego problemu ze sprzataniem. Zamiast wydawac kupe kasy na maty pomaluj beton farba do betonu, taka specjalna do garazy itp., mocznik sie nie bedzie wchlaniac, malujac mozesz tez uzyc posypki antyposlizgowej.
Zeby nie spaly na betonie sciel grubiej sloma i zapewnij staly dostep do siana, zeby nie wyjadaly sciolki. A zeby nie kopaly scian boksow zapewnij im wiecej ruchu i dluzsze przebywanie na padoku, najlepiej 24/7, plus w boksach siatki z sianem😉 To takie oczywistosci, ale czasem sie o nich zapomina 😉 Zrelaksowane konie nie robia dziur w scianach 😉
Jeżeli mogę doradzić mam maty z Markpola z Wąbrzeżna,koszt na boks 3,5x3,5 to ok 1000 zł .Maty kupowałam jesienią głównie z myślą o mojej starszej klaczy która miała problemy ze wstawaniem[podłoże betonowe grubo ścielone trocinami].Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolona ,trociny sypię tak samo grubo jak prze matami i nawet mój wałach z; ADHD",który lata po boksie jak oszalały nic nie poprzesuwał ani się nie ślizga.Jak będzie póżniej nie wiem na razie uważam że spełniły swoją rolę -izolacja przed zimnym betonem i działanie antypoślizgowe. 🤣 
cień wiatru   Coś się kończy, coś się zaczyna…
31 marca 2013 15:36
maty nie są tylko po to żeby latwiej sie sprzątało, izolują od podlogi, są cieple i bardziej elastyczne niż beton, nie zawsze wieksza ilość ściółki wystarczy żeby koń nie miał kontaktu z betonem, czesto konie przekopują wszystko na kupę i potrafia sie pomorzyć na samym betonie, no i nie każdy ma możliwość wypuszczania koni 24/7, a tak na marginesie moje konie maja taka możliwość a jednak nie kozystaja i dużo czasu spędzają w stajni
cień wiatru, a gdzie maja zarcie?😉 Moje tez maja takie okresy, ze lubia sie w stajni pokisic 😉 pewnie gdyby tam siana nie bylo to by mniej lubily 😉 ja jednak bardzo sobie cenie,  ze maja wybor i nie musza liczyc na mnie, czy je wypuszcze czy nie 😉 i jednak wiekszosc czasu spedzaja na zewnatrz, czesto tygodniami w ogole do stajni nie zagladajac. ewentualnie przychodza sie zalatwic zeby mi za nudno nie bylo 😉

Maty jako izolacja tak. Ale jakbym miala wydawac kase na te 3mm to wolalabym sobie odpuscic albo sie wstrzymac i uzbierac na sprawdzone. Oszczedny dwa razy placi 😉
Maty z Markpola mają prawie 3 cm ,nie jest co prawda 7 cud świata ale myślę że za taką cenę nie są najgorsze.Moje konie też 12 godzin przebywaja na pastwiskach jednak wieczorem stajnia ciągnie je jak magnes mimo iż nie mają za bardzo liczyć na coś więcej niż takie samo siano jak na padokach.
ed
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się