Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Julie Trusia chyba chciała zabłysnąć  😁

Tak, Dramka, masz rację, chciałam zabłysnąć. Tyle, że nie wiedzialam jak, bo chyba tylko dla ciebie przeczytanie kilku opisów z katalogu może być powodem do zablyśnięcia. Uwierz mi, potrafię przeczytać i  zrozumieć teksty dłuższe i trudniejsze i nigdy by mi nie przyszlo do głowy, że przejrzenie katalagu może być powodem do zabyśnięcia. Ale skoro już wiem, czym dla ciebie jest "zabłyśnęcie", kiedyś tę wiedzę wykorzystam, o błyszcząca idolko moja .  🙇 

Chciałam zignorować twoje durne zaczepki, ale nie pozwalasz mi na to.  Odpowiem na komentarz "Ponieważ Epona do tej pory dawała sobie świetnie radę".

Bez względu na to, jak dobrze firma sobie daje radę, nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej. To, jak katalog jest zredagowany, jest w pewnym stopniu wizytówką firmy. Katalog jest skierowany do klienta, czyli dla każdej firmy każdy feedback od klienta powinien być pomocą do lepszego kontaktu z klientem. Bo firma żyje z klienta, a nie z samej reputacji streszczonej "do tej pory dawała sobie świetnie radę". Wydawać by się mogło, że skoro zajmujesz się tym, czym się zajmujesz, powinnaś zdawać sobie sprawę z takich oczywistych oczywistości. Ale jak widać, byłam w błędzie. Twoja sprawa.

Wspomniałaś o pomocy -  chętnie służę: wiesz, jest wiele kursów na temat podejścia do klienta.  Myślę, że takie kursy bardzo by ci się przydały.

Jedyne co, to Dramka ma rację, że ten wątek to chyba niewłaściwe  miejsce do rozmowy na ten temat.

Julie: niestety nie wiem, jakie jest właściwe miejsce na rozmowy na ten temat. Błyskotliwy pomysł Dramki do mnie nie trafia. PW jest na sprawy prywatne. Jakbym się nie starała, nie mogę znaleźć miejsca w moich prywatnych sprawach na katalog Epony.
xxagaxx myślę, że ciężko "zrzucić winę" na Hartoga za przebiałczenie się. To często przewlekły proces, gdy np. koń przez długi czas ma dostarczone zbyt duże ilości białka. No chyba, że na Hartogu stał od kilku miesięcy, a jednocześnie w tym czasie m. in. nie wprowadzono do jego jadłospisu trawy 🙂
Cintra Nawet się z tobą zgadzam  🤔

trusia Szczerze? Nie przeczytałam katalogu epona od deski do deski  😂 Może ty masz udziały o których Ja nie wiem 😁

Julie Mam nadzieje że koleżanka za swój wysiłek dostała chociaż cukierasy  😅 Jak nie to marsz na kurs lizustwa  🤬


PS. zapomniałam dodać że oprócz diety niskobiałkowej stosuje 2 razy do roku wit. E + selen, taki ze mnie już 🤔wirek:  😵

xxagaxx Dodson ma więcej białka od hartog ale od hartoga się przebiałkował..?? Jeżeli masz takie informacje pisać lepiej nic nie pisz. 

ps. w składzie paszy oprócz % białka jest % energii itp..


Dzięki bogu nie ty ustalasz kto mozę coś pisać a nie....  😵

Cintra myślę że wpływ ma także ilość paszy. Czasem jednej można dać mniej, drugiej więcej żeby uzyskać podobny poziom energii i myślę że to miało spory wpływ. Zapewne także przyswajalność danej paszy. Po prostu na Dodsonie w przypadku tego konia łatwiej jest kontrolować białko.

Dzięki bogu nie ty ustalasz kto mozę coś pisać a nie....  😵

Cintra myślę że wpływ ma także ilość paszy. Czasem jednej można dać mniej, drugiej więcej żeby uzyskać podobny poziom energii i myślę że to miało spory wpływ. Zapewne także przyswajalność danej paszy. Po prostu na Dodsonie w przypadku tego konia łatwiej jest kontrolować białko.



może

Tak jak pisałam wcześniej jest coś takiego jak % energii w składzie paszy.  👀

Możesz takiej ograniczonej osobie jak ja wytłumaczyć dlaczego łatwiej jest kontrolować białko z dodsonem?  🤔
moze spróbuję inaczej...


jesli chodzi o mięśniochwat to proponuję przestać konia futrować ogromnymi ilościami energetycznej karmy i zapewnić mu naturalny ruch w stadzie na świeżym powietrzu 😉

mięśniochwat mają konie które są traktowane jak motocykle : wlewa się paliwo i jedzie a jak się nie jedzie to się trzyma w garażu...proponuję chociaz przestać lać paliwo jak motocykl stoi w garażu 😉 zamiast się dziwić że coś "wybucha" 😀iabeł:
I kto tu jest ograniczony  🤔

inne przyczyny:

    nadmiar węglowodanów w diecie
    miejscową hipoksję (niedotlenienie)
    niedobór witaminy E i selenu
    zaburzenia metaboliczne
    zaburzenia hormonalne, szczególnie dotyczące przemiany hormonów płciowych i tarczycy
    etiologia wirusowa
    zaburzenia elektrolitów
    temperament

może inaczej...

A jeżeli koń dostaje tyle owsa co inne konie (nie pracujące) w stajni, jest cały dzień na padoku i chodzi codziennie pod siodłem?? Dodam że koń mocno idący do przodu.

A mięśniochwat nawraca, uszkadza nerki i wątrobę..co wtedy proponujesz??

Bo Ja proponuje mieć szersze pojęcie o tym co się pisze..

Wyobraź sobie że nie jeden ograniczony wet do mnie przyjeżdżał i mnie oczerniał o to samo co ty..i wyobraź sobie że jeszcze jest coś takiego jak nieprawidłowa regulacja skurczu mięśni.
jest cały dzień na padoku ze stadem ❓ma towarzystwo do interakcji ❓ ma stymulację zmysłów niezbędnymi bodzcami zewnętrznymi ❓
czy stoi sam jak słup, nie ma się do kogo odezwać i z kim póść na spacer ❓

koń to jest coś więcej niż maszyna do której wlewa się paliwo o określonej energetyczności i składzie...to jest żywy organizm który ma swoje fizjologiczne i emocjonalne potrzeby...jeśli te potrzeby nie są zaspokojone to koń /jego ciało choruje ergo motor nie chce jechać lub jedzie za szybko lub jakaś część mechaniczna się "psuje" np z silnika olej cieknie gdzies jakąś dziurą


dostawanie tyle samo owsa co inne konie, stanie cały dzień na padoku i codzienne chodzenie pod siodłem, to być może są twoje wymagania/wyobrażenia względem konia, ale niekoniecznie jego zaspokojone potrzeby 😎
piglet, może masz rację o do postulatów, ale w kontekście chorób to piszesz totalne bzdury. To niby że szczęśliwi ludzie nie chorują? Ani zwierzęta na swobodzie?
I owszem, konie z chowu 24/d w stadzie też może dopaść mięśniochwat.
Warunki bytowe wpływają na stan organizmu, ale ani nieustannego zdrowia, ani nieśmiertelności nie zapewnią. Taka natura tej planety i Życia na niej.
A ja znalam konia, co dostawał mięśniochwatu z nerwow. Dawaliśmy mu taki suplement, nie pamiętam nazwy, sprawdzę, jak będę miała chwilę.
piglet, może masz rację o do postulatów, ale w kontekście chorób to piszesz totalne bzdury. To niby że szczęśliwi ludzie nie chorują? Ani zwierzęta na swobodzie?
I owszem, konie z chowu 24/d w stadzie też może dopaść mięśniochwat.
Warunki bytowe wpływają na stan organizmu, ale ani nieustannego zdrowia, ani nieśmiertelności nie zapewnią. Taka natura tej planety i Życia na niej.



ja osobiście uważam, iż przyczyną większości chorób jest STRES organizmu, szczególnie długotrwaly...z moich obserwacji wynika iz osobniki utrzymywane w stanie "indywidualnego optymalnego szczęścia" są zdrowsze, zadziej choruja i żyją dłużej
Ale jednak chorują i umierają. Dystres może ew. przyspieszyć "wykluwanie się" chorób. Same choroby są wpisane w kondycję biologiczną organizmów żywych, w funkcjonowanie życia na tej ziemi, często - w geny. A stan stałego "indywidualnego szczęścia" to w raju, albo na tęczy.
A ja znalam konia, co dostawał mięśniochwatu z nerwow. Dawaliśmy mu taki suplement, nie pamiętam nazwy, sprawdzę, jak będę miała chwilę.


Dlatego nerwowość jest na mojej liście 😉

piglet Nie ośmieszaj się  😂

Naprawdę nie wiesz że czynnikiem predysponującym do wystąpienia mięśniochwatu są uwarunkowania genetyczne? Matka mojej kobyły też dostawała mięśniochwat i też była mocno do przodu idąca.

i nie ma bardziej szczęśliwego i zaspokojonego konia od mojego  💃








Mięśniochwat polega przede wszystkim na rozpadzie białek mięśniowych- mioglobin, na skutek początkowo pierwotnego,potem wtórnego niedoboru tlenu w mięśniach, spowodowanego nadmiarem wtórnych metabolitów, głównie pochodzących od nadmiaru magazynowanego glikogenu. Trzeba jednak pamiętać, że mięśniochwat jako choroba metaboliczna dotyczy wszystkich komórek i trzeba traktować ją bardziej holistycznie, bo bynajmniej nie jest to choroba związana wyłącznie z żywieniem. Natomiast u takiego konia  zająć by się trzeba było,ze strony żywieniowej wybierając paszę, nawet nie koncentracją energii( nie ma czegoś takiego jak jej %, energię dla koni podaje się w MJ energii strawnej w kg paszy/mieszanki, ew. w kcal, co jest podstawą do wyliczenia jej ilości w całej dziennej dawce), co indeksem glikemicznym( Ig) , który określa nie to ile mamy węglowodanów, ale jak długo one będą się utrzymywały w organizmie( jak u ludzi - tyle samo energii, ale cukier szybciej spadnie nam po zjedzeniu batonika,a wolniej po zjedzeniu pełnoziarnistej bułki).
A stan stałego "indywidualnego szczęścia" to w raju, albo na tęczy.


zgadzam sie z Tobą
dlatego kończe już mój udział w tej dyskusji i idę żyć w realu z moim rajem, tęczą i jednorożcami 😜
koń to jest coś więcej niż maszyna do której wlewa się paliwo o określonej energetyczności i składzie...to jest żywy organizm który ma swoje fizjologiczne i emocjonalne potrzeby...


🙇  🙇 🙇

xxagaxx oczywiście, że można przebiałczyć konia paszą, ale jeśli Hartog był podawany w odpowiedniej ilości przez krótki czas to nie obwiniałabym go o przebiałczenie. Znam dziewczynę, która tuczy swojego konia 6-9kg owsa dziennie  😵 A że najmądrzejsza na świecie to nie przetłumaczysz. Póki co koń się nie przebiałczył, ale im dłużej stosuje taką dietę tym większe ryzyko.
Cintra na pewno Hartog był podawany wystraczająco długo zeby można było go obwinić 😉
A co do karmienia nic nie mów. W stajni czysto emeryckiej koń już ok. 20, który nie robi nic oprócz padokowania się dostaje po 4 miarki owsa na śniadania i na kolację. I co? Pańcia wie lepiej.

U nas też rekreacja dostawała ok. 7-8 kg owsa "bo konie chude".  Bo do niektóych nie dotrze że owsem konia się nie utuczy.
Piglet Lepiej skończ już tą żenadę i pisanie o czymś co najwyraźniej nie masz bladego pojęcia ❗

magrat Oczywiście. Zapobieganie mięśniochwatu u takiego konia z zaburzeniami jak dramka nie polega tylko na podawaniu wit E + selenu i wyboru paszy niskobiałkowej..wymaga to o wiele więcej, zwłaszcza że jest to koń nadpobudliwy który startuje i skacze.

Musi mieć ruch nawet w okresie roztrenowania, wdrażanie w trening, rozprężenie przed treningiem.  Nie ma takiego dnia kiedy stoi cały dzień w boksie. Chociaż mięśniochwat już dawno nie wystąpił ale ciągle o nim pamiętam.

Lekarz zalecił: http://sotesklep.animavet.pl/go/_info/?user_id=3489&lang=pl

👀 W składzie paszy nie widzę Ig  🤔

xxagaxx Znam konie chodzące w wysokim sporcie które dostają tylko owies i dobre siano i wyglądają bardzo dobrze 😎
Dramko no i?? Ja znam konia który był żywiony resztkami dla świń i też źle nie wyglądał. To znaczy że mamy tak konie karmić?
Mój koń też by na owsie dobrze wyglądał, bo pasze przyswaja niesamowicie, a gdzie witaminy, mikroelementy? Badania krwi dopiero dają obraz tego czy koń jest zdrowy, czy mu niczego nie brakuje. To ze kilka przypadków na sto, poradzi sobie na samym owsie nie znaczy że sam owies wystarczy koniom ciężko pracującym. 
Mój koń też by na owsie dobrze wyglądał, bo pasze przyswaja niesamowicie, a gdzie witaminy, mikroelementy?
w dobrym sianie? no i pada pytanie od jakich obciążeń koń "ciężko pracuje"?
wrotki to pokaż mi takie "dobre siano" gdzie będzie wszystko co dany koń potrzebuje. Naprawdę swoim koniom nigdy nie podawałeś dodatkowej paszy/witamin/biotyny/elektrolitów?
To że jednemu wystraczy nie znaczy że tak jest. Wrotki i myślę że tobie nie muszę tłumaczyć kiedy koń ciężko pracuje....
pracujac we francji trafiłam towarzysko do stajni, której właściciel miał piekarnię/cukiernię. konie dostawały resztki pączków, bułek, eklerków, świeżutki chlebek, drożdzówki, ciastka francuskie. jechał sobie stajenny z wielką taczką i szuflą dawał "dawke", jeden dostał bajaderkę, drugi ptysia... 😉 co najlepsze, nie mam pojęcia jakim cudem, konie karmione ponad 10 lat w ten sposób, bez suplementacji, bez owsa, tylko łąka plus... paczki 😉 żaden koń w tym czasie nie dostał kolki, ochwatu czy innego dziadostwa. konie pogrubiane/grube, moze to było powodem, ale i tak zadziwiające.

u nas (jesli o owies chodzi) mój koń pracując lekko dostawał połowę dawki żywieniowej dychawicznego nieroba.  nierób żebra na wierzchu, moja-troche przygruba momentami. ilość siana zbliżona.

bardzo wiele zależy od przyswajania  i potrzeb metabolizmu. cieżko po samym składzie stwierdzić co będzie najlepsze dla naszego zwierzaka, bo minimalna zmiana proporcji może sprawić, że wystapi choroba albo odwrotnie-efekt nas zachwyci. owszem, przeglądając skład mozna dobrać najlepszą, ale czy faktycznie najlepiej się sprawdzi- to już koń  zweryfikuje.

xxagaxx Ja nie mówię o koniu który dobrze wygląda tylko o koniu który chodzi grand prix, nie napisałam że nie dostaje suplementów, nie dostaje paszy.

To że koń dobrze wygląda nie znaczy że jest w formie.

tak tylko informacyjnie napisze, trawokulki zalałam wodą, wow ależ to wciąga wode, z półtorej miarki powstał pełny garnek taki 5 l, nawet nie było co odlewać, taka zielona pachnąca papka 🙂
Generalnie konie moje nadal zachwycone Eponą 🙂 już dawno tak nie wylizywały żłobów 🙂
zastanawiam się nad zmianą musli dla młodej, coś bardziej energetycznego by się przydało, teraz obydwa dostają Musli Shongang, co z Epony można by 5 letniej klaczy dodać, do pracy wraca, po mojej zdrowotnej przerwie
Na stronie horsefeed zauwazylam cos ciekawego - olej z ostropestu  - stosowal ktos ?  ( niestety , ciagle nie ma go na stanie ).

To że koń dobrze wygląda nie znaczy że jest w formie.



ależ oczywiście.
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
12 czerwca 2012 21:10
incognito, besterly basic to nie jest mocno energetyczna pasza, ona ma 11kJ i obecnie jest bez owsa. Nie wiem może spróbuj coś uspokajającego?


Też się nad tym zastanawiam...ale z drugiej strony może jak wdrożona zostanie regularna porządna robota to koń się uspokoi. Teraz pod tygodniu nieobecności otrzymuje relacje, że koń w dalszym ciągu zachowuje się jak diabeł wcielony, naprawdę go nie poznaje i irytuje mnie to, bo co z takiego, a nie innego żywienia jesli koń szaleje jak opętany i spala co zje...takim sposobem to nigdy nie przytyje, a rozniesie mnie i sobie krzywdę zrobi 🙄
Mogłabyś polecić ewentualnie coś uspokajającego w rozsądnej cenie?
ja mogę polecić nie paszę, ale suplement: BIOMAG Equi Horse. Podawałam, i miałam wrażenie, że koń miał 'lepszą' głowę. Mój ekscytuje się każdą pierdołą, a w trakcie suplementowania biomagiem zdawało się, że 'myśli' o tym co ma robić..
Wrotki i myślę że tobie nie muszę tłumaczyć kiedy koń ciężko pracuje....
ja wiem, ale nie wiem, czy ty właśnie wiesz, co to znaczy ciężko pracujący koń...
a takie siano naprawdę bywa i naprawdę elektrolitów u większości rekreacyjnie użytkowanych koni, dosyć w lizawkach.
Mój koń nie tyka lizawki i bardzo mało sie poci. Rzadko ma pianę między nogami  😲 nawet po 2 parkurach
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się