Młode Konie

galopada_   małoPolskie ;)
05 marca 2012 07:09
armara kasa, kasa....  🤔 jak znajdzie się sponsor to na pewno bardzo chętnie  😉
sylwiaj weta z taka argumentacja to bym wysmiala  😲
oczywiscie, ze lepiej zbadac.


quanta no kurde skad Ty bierzesz te swoje pereleczki  😜 ja tez chce taki prezent na dzien kobiet  😁
sylwiaj, to kupowałaś i nie badałaś, czy Ci się koń wyhodował i stąd brak badań?
Ja bym dla świętego spokoju zbadała. Nie wiesz, co tam w środku siedzi, jeśli coś się dzieje, to będziesz wiedziała wcześniej. Nawet gdyby miały wyjść jakieś czipy, to będzie jeszcze sporo czasu na decyzję, co z zrobić.




nie badałam bo mam go od urodzenia i poprostu wczesniej nie miało to sensu a taką odpowiedz dostałam od dr Gębki;/
efka, jak dla mnie to miazga 😉 Uwielbiam tego karusa 🙂 zresztą tak jak quanty, mistrzowski - a te ogłowie, to już w ogole szał ciał
sylwiaj, ja bym nie przesadzała i konia nie prześwietlała
Nie rozumiem-koń u ciebie, nie ma symptomów żadnych kulawizny czy problemów to po co?
Myślę żę rtg też nie jest zdrowy.
Czy swoje dzieci też prześwietlacie na wszelki wypadek?
Rozumiem że jak trzeba to trzeba, ale "na darmo" a nie za darmo to po co 😉
a czy nie jest tak ze czipy daja symptomy dopiero jak juz staw jest nieodwracalnie zniszczony?
nie jest tak.
czipy dają kulawiznę zazwyczaj, ale nie zawsze ( może być czip i nie "urażać" i nikt nie będzie o tym wiedział że tam jest)
dziękuje za pomoc w podjęciu decyzji🙂 w tym wypadku nie przeswietlam faktycznie szkda konia zwwłaszcza ze za te pieniadze mozna kupic fajne ogłowie i zestaw Anky🙂
lostak   raagaguję tylko na Domi
05 marca 2012 10:48
czipy dają kulawiznę zazwyczaj, ale nie zawsze ( może być czip i nie "urażać" i nikt nie będzie o tym wiedział że tam jest)


chipy w 70% nie daja kulawizny, nawet nie wiemy ze prawie 100% koni je ma😉
lostak, a skąd masz takie dane że akurat 70% i że 100% je ma?
Myślę że 100% to przesada, bo jednak wiele osób robi Tuv koniom i nie mają czipów.


Szczerze to ja swoich koni nigdy nie prześwietlałam i jakoś odpukać żaden nie miał żadnych poważnych problemów ( a nie 😉 raz robiłam rtg kopyta).
Z kolei w tamtym roku jeden kupiec się rozmyślił właśnie z powodu tego że na Tuv wyszedł czip a koń śmigał wyścigi cały sezon i nigdy nie kulał 🙂
Perlica no tak moze nie100%, ale 90% na pewno. Tylko ze w wielu przypadkach jest to nieszkodliwe bo czipy są poza stawem. Ostatnio był cały fajny artykuł na temat czipów 😀 nie pamiętam tylko gdzie, ale chyba w Świecie Koni.
no własnie po tym artykule chciałam rzeswietlac bo sie wystraszyłam😉
bez kitu mimo ze dr Woźniak ma o Młodego daleko to chyba sie na niego zdecyduje🙂
Wreszcie ktos udzielił mi konkretnej odpowiedzi. Wpierw trzeba wykonac badanie nóg tj koń w ruchuu i próba zgjęciowa i jak jakaś noga jest podejrzana to wtedy dopiero przeswietlenie i z pewnościa zdecyduje sie za jakie pol roku rok🙂

edytuj posty
sylwiaj, ale to nie tylko chodzi o czipy. O czipach kiedyś rozmawiałam z dr Przewoźnym - stwierdził, że 3/4 badanych przez niego koni je ma. Z kolei z wszystkich kulawizn, którymi się zajmuje, tylko 20-25% jest spowodowana czipami, ergo zdecydowana większość koni czipy ma, sobie z nimi chodzi, pracuje i żyje (z tym 100% czipowych koni to bym polemizowała, bo ja mam cztery sztuki bez czipów, przy czym za najmłodszego dam sobie rękę uciąć, bo miał milion zdjęć rtg z najróżniejszych możliwych projekcji w holenderskiej klinice).

Podam jednak przykład z autopsji. Wczesną jesienią jechałam do Niemiec testować sobie jednego konia. 3latek, super guma, ekstra trzy chodzi, bardzo urodziwy i jeszcze do tego izabelowaty (ujeżdżeniowiec palomino, to by było coś ekstremalnie cudownego). Niby wstępnie przetifowany i wygląda ok. Jak koń wyszedł z boksu, minimalnie szerzej szedł zadem, niż normalnie - dosłownie 6-8 kroków na korytarzu. Jestem dość ekstremalnie wyczulona na takie rzeczy (bo już dwa razy się przejechałam...). Właściciel konia dorabia rtg i co się okazuje? Początki zmian szpatowych w obydwu stawach skokowych. U 3-latka...

armara, on ma jakieś 166-167 cm, jest ciut wyższy ode mnie, no i zdecydowanie też wyższy od pozostałych moich koni (nie wliczając wątrobianego bulteriera). Ale bardzo subtelnej budowy, na długiej i dość cienkiej nodze, no i nie prorokuję mu tego, że już urośnie 🙂

zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
05 marca 2012 14:28
quanta mruah... ale maszyna  😍
quantanamera, z ciekawości wiesz jak ten palomino był wychowywany? tzn. czy na łąkach od malucha czy raczej zasada że koń szportowiec to biegać luzem nie może?
Zdecydowanie na łąkach, to była nieduża, domowa hodowla, widziałam nawet młodsze rodzeństwo izabela (srokate!) na pastwisku. Zupełnie się nie spodziewałam, że tak może być (szpat u trzylatka???), w ogóle bym się nie bujała do konia taki szmat drogi 🙁
Szpat u młodych koni się zdarza i wclae nie musi być związany ze sposobem wychowu 🙁

quanta
Myślałam, że Ogryzek jest większy. Kary baardzo, bardzo fajny, ale chyba się powtarzam  😡
quantanamera, być może genetyczne, bo skoro wybiegany za młodu to rzeczywiście bardzo ciekawe że szpat zanim zaczęły się obciążenia treningowe.

armara, pewnie że się zdarza, tylko zazwyczaj wychodzi tak że jak konie pastwiskowane od źrebaka to statystycznie mają mniej problemów z nogami w czasie obciążeń treningowych

edytuj posty!
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
05 marca 2012 16:53
quantanamera, dzięki za miłe słowa. Rzeczywiście kary progresuje mocno, ma genialną głowę do pracy i to pozwala na naprawdę dobrą robotę. Jak przyszedł był totalnie surowy, czytaj z łąki, tyle że przyjął jeźdźca. Nie miał za sobą żadnej porządnej pracy przygotowującej, np. na lonży itp. miał prawo czuć się zagubiony motorycznie chociażby 😉 ale ja w niego mocno wierzyłam zawsze i uważam że na tę chwilę jest doskonale przygotowany do dalszej pracy i dla potencjalnego klienta. Z ziemi - daje nogi, nie straszne mu zabiegi pielęgnacyjne, myjki, solaria.. Przy wsiadaniu stoi jak zaklęty. Odpowiada na sygnały, zaczyna używać grzbietu, sam się niesie, zyskał dążność naprzód i daje z siebie wszystko o co jeździec poprosi (o ile rozumie oczywiście). Teraz jest czas na naukę i umacnianie tego wszystkiego. 🙂

A Twój kary super! Bardzo mi się podoba 🙂 powodzenia w pracy!
A moja siwa dzisiaj po raz pierwszy się spociła.  😁 Z wysiłku. Gubienie brzucha - rozpoczęte!
Dzisiaj byłam z Absolutem pierwszy raz poza halą i chodził tak-> 😍 W weekend jeździła go trenerka i mówiła, że też chodził super  🏇 Mam nadzieję, że zarzegnaliśmy już kryzys
Sylwiaj, ja bym właśnie zaczęła od prób zginaniowych i obejrzenia dokładnego w ruchu przez specjalistę. I prędzej chyba bym robiła USG, żeby zobaczyć czy nie ma mikrourazów, które przy pierwszym przeciążeniu na kole puszczą, niż o chipy się martwiła, ale to na chłopski mój rozumek, bo totalnie w temacie nie jestem. Natomiast na pewno wolałabym zadbać o stan nóg mojego konia (i grzbietu) niż o nowy komplet ANKY czy wypasione ogłowie.
Sylwiaj, ja bym właśnie zaczęła od prób zginaniowych i obejrzenia dokładnego w ruchu przez specjalistę. I prędzej chyba bym robiła USG, żeby zobaczyć czy nie ma mikrourazów, które przy pierwszym przeciążeniu na kole puszczą, niż o chipy się martwiła, ale to na chłopski mój rozumek, bo totalnie w temacie nie jestem. Natomiast na pewno wolałabym zadbać o stan nóg mojego konia (i grzbietu) niż o nowy komplet ANKY czy wypasione ogłowie.


no własnie tak zrobie🙂 zreszta nie wiem czy USG taniej nie wyjdzie nie mówiac juz o tym ze jest bezpieczniejsze;/  tuż przed rozpoczeciem pracy wezwe weta i niech go sprawdzi🙂
Na USG zobaczysz zupełnie co innego, niż na rentgenach...
Bezpieczniejsze? Znasz jakieś niebezpieczne przypadki? Jestem ciekawa.
nie sadze zeby rtg był obojętny dla ciała młodego konia zwłaszcza 12 zdjęć....
Moje młode z dzisiejszego rozruchu 🙂
Dzisiaj byłam z Absolutem pierwszy raz poza halą i chodził tak-> 😍 W weekend jeździła go trenerka i mówiła, że też chodził super  🏇 Mam nadzieję, że zarzegnaliśmy już kryzys

Gratuluję i trzymam kciuki za udany sezon  😍. Fotek pewnie nie ma ?
armara, niestety nie ma, ale może uda namówić TŻ na zdjęcia w tym tygodniu 😀
galopada_   małoPolskie ;)
06 marca 2012 16:21
u nas juz rozplanowane zajeżdżanie. Na pierwszy rzut idą gniada i Jarowit  🏇 ( bo 4 naraz to za dużo wrażeń  😁 ).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się