winobluszcz to najlepszy pomysł, zwykły bluszcz wbrew pozorom rośnie wooolno, nie mówiąc już o wisterii. Jak ktoś chce mieć efekt na już, to ja co roku sadziłam zwykły powój trójbarwny (jednoroczna) i latem, już w lipcu miałam obrośniętą całą altanę razem z dachem.
Szukam czegoś pnącego na balkon (do dużej donicy), żeby zarosło balustradę. Roślina ma być odporna na mróz. Balkon ma wystawę południową, południowo-zachodnią. Nic go nie osłania od wiatru i słońca. Możecie polecić coś sprawdzonego?
Planuję ogród, będę go robić po kawałku. Na razie mam do przekopania kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Zaczęłam od południowo-wschodniego narożnika. Chcę tam wsadzić jakiś lilak i głóg - lilak w samym narożniku, głóg obok, po jego lewej stronie. Mam kilka pytań.
1. Czy te krzewy będą się nawzajem tolerowały? Jak z warunkami których wymagają? 2. Kiedy je wsadzać? Zawsze mi wbijano do głowy, że drzewa i krzewy sadzi się jesienią, tymczasem sklepy ogrodnicze pełne są wszelkiego (kwitnącego) dobra - tylko brać i sadzić. Czy taki krzew wsadzony w maju potrzebuje jakichś szczególnych zabiegów?
Po wizycie w Toskanii 😉 postanowiłam posadzić sobie rząd winorośli na moim eksponowanym na płd-zach stoku 😀 Wzdłuż ogrodzenia z siatki. Tyle że doświadczenia z winem to ja mam tyle że obrasta płot i dom mój rodzinny - tata robi z niego wino całkiem dobre, białe. Też bym chciała białe, ale jak to się sadzi, pielęgnuje? Wiem już że puszczenie go po prostu a ogrodzenie z siatki metalowej jest ponoć złym pomysłem, bo winorośl się skłębi i nie będzie dobrze owocować. Jak to się robi w Polsce, paliki i linki czy jakoś inaczej..?
gwash, o uprawie winorośli w PL jest masa stron w necie - dowiesz się wszystkiego. Najczęściej paliki + kilka rozpiętych żyłek/drutów. Winorośl prowadzi się "piętrowo" - przycinasz, rozkładasz pędy na boki, później następne piętro... Przycinania jest duuużo, po trzecim pąku bodajże. Ja nie mam cierpliwości, więc wina - także nie 😁, dlatego mam "dzicz kudłatą". Ptaki zadowolone.
Właśnie muszę się wgryźć w temat, tylko kiedy 🤔 Nawet mam winnicę całkiem niedaleko, u nas (Pogórze Dynowskie) jest dość dobry teren na uprawę winorośli. Halo - u mojego ojca podobnie jest dzicz kudłata, ale winogrona ładnie owocują, są słodkie i nawet fajne wino z ich wychodzi.
Tia - jak raz! udało mi się zebrać - też wyszło pyszne wino 😁 Ale mówię - ptaki szczęśliwe. Powinno się zbierać jak najpóźniej, ale przed przymrozkami.
znaczy że liście wszystkie zielone poobrywać co zmusza roślinę do szybszego wejścia w stan spoczynku jesiennego a za to pozwala na rozrost sieci korzeni aż do nadejścia poważnej zimy. 😁
chce posadzic drzewka na zywoplot na dzialce problem w tym, ze teren jest piaszczysty. Jakie drzewka polecacie na taka nieurodzajna ziemie?ma ktos jakies doswiadczenie?>
Może rokitnik? Można prowadzić w formie drzewka albo krzaczora. I ma owoce, super na przetwory albo jako zimowa karma dla ptaków. Albo , jeżeli lubisz uporządkowany widok, kolumnowe jałowce. Albo modrzewie na cięty żywopłot. Wąskokoronowe świerki? Jest spory wybór
jeszcze pytanie czy chcesz liściaste czy iglaste i czy szybko rosnące, czy raczej wolno, no i czy takie do cięcia regularnego, czy raczej takie tylko do ewentualnych poprawek. no i jeszcze czy ma to być żywopłot bardziej kanciasty czy takie naturalny, i jeszcze niski czy wysoki? :P
To ja się dołączę. Potrzebne krzewy do posadzenia przy płocie, wysokość jakieś 1,5 m, różnorodne, lubiące ciężką ziemię (gliniasto-piaszczysta, podłoże kiepsko przepuszczające, będzie ruszone i dołożymy ziemię ogrodową, pod spodem gruz więc o meliorację ciężko). Trawa w tym miejscu rośnie jak szalona. Obsadzane będzie półkole północ, wschód, południe, od wschodu osłonięte laskiem (brzozy i sosny). Szukam czegoś, co się dość szybko rozrasta i będzie tworzyło ładne tło pod naturalne rabaty i mniejsze krzewy. Styl raczej angielski, naturalny.
Jakie macie doświadczenia z ligustrem? Bo w necie jest opisany w samych superlatywach. Gleba jest gliniasta. Chcemy kupić sztobry, bo nam tego dość dużo trzeba, a sadzonki droższe. Kiedy się go pierwszy raz przycina, jak wsadzę w końcu marca to już w lipcu?
coś wątek ucichł, czyżby wszyscy byli pochłonięci ogrodowymi porządkami? 😀 ja korzystając z wolnego troche ogarnąłem ogród 😉 szukam jakiś inspiracji by wypełnić luki w mojej kompozycji - może ktoś zna jakies ładne niewysokie krzewy, raczej do półcienia? myślałem o jakiejś tawule i iglakach. I jeszcze jeden do rogu jako tło, taki nie za szeroki ale spokojnie do 2m.
Michał może ostrokrzew, berberys, pięknie też wyglądają funkie w różnych odmianach posadzone w grupie ... a z kwitnących to może kalmia szerokolistna http://www.wymarzonyogrod.pl/fotogaleria/2030#
berberysy miałem dwa, żółty i purpurowy ale nie daly rady, jeden usechl całkiem, a drugi niby coś sie opuszcza, ale chyba i tak go wyrzuce, bo nie robi zbytnio progresów (ale to były kupione w Auchanie za 3zł sztuka, to napewno nie z jakiejś super szkółki). Mam obwódke zrobioną z funki i żurawek na przemian. Pozatym mam na tej skarpie ketmie syryjskie, różaneczniki, derenia białego, pięciornika białego, krzewuszke i jakieś takie różne wypełniające luki. Zrobie jutro zdjęcie 😉 jak zobaczycie to moze wtedy coś doradzicie 🙂
A może ktoś wie co może posadzić obok gnojownika? Były tuje, ale przeżyły tylko 2 największe i do tego mam wrażenie, że już chorują 😵 Ew. jakby ktoś wiedział, czym je ratować byłabym mega wdzięczna :kwiatek: