ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

Ktoś   Dum pugnas, victor es...
05 października 2009 09:58
[move][hr][/move]
[center]Aby wystartować na zawodach skokowych w klasie L:[/center]

dla tych,którzy NIE zarejestrowali się w OZJ/PZJ przed 31.12.2006- czyli obowiązują ich nowe zasady rejestracji plus zdanie egzaminu na brązową odznakę jeździecką:

- jeżeli jesteś członkiem klubu jeździeckiego stowarzyszonego w OZJ potrzebujesz:

1)kartę zgłoszenia zawodnika wypełnioną na maszynie lub pismem drukowanym i w przypadku zawodników zrzeszonych ostemplowaną aktualną pieczęcią klubu druk dostepny tu:KLIK
2)kserokopię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej
3)w przypadku osób niepełnoletnich niezbędne jest złożenie dodatkowo zgody rodziców lub prawnych opiekunów na udział w zawodach i ewentualnie reprezentowanie przez dziecko danego klubu
4)dowód wpłaty na konto PZJ opłaty rejestracyjnej/ wpłacamy w OZJ osobiście
5)pokazujemy dokument który stwierdza,że mamy brązową odznakę jeździecką
6) potwierdzenie ubezpieczenia zawodnika więcej info : KLIK
7)płacimy za licencję roczną  PZJ -cennik: KLIK lub OZJ (cennik zależny od OZJ) - lub po prostu przynosimy potwierdzenie przelewu  😉
8)wniosek z oświadczeniem dla zawodnika zrzeszonego KLIK
9)zaświadczenie lekarskie – spełniające wymogi Rozporządzenia Ministra Sportu z dnia 3 października 2006 r. (Dz.U. nr 189 poz. 1396) lub aktualnie podbitą ksiązeczkę sportowo-lekarską.




dla tych,którzy  zarejestrowali się w OZJ/PZJ (czyli opłacili licencję choć raz)przed 31.12.2006
:
- jeżeli nie ma nas w bazie PZJ/OZJ (sprawdzamy to dzwoniąc do PZJ/OZJ i miła pani udziela takiej informacji) lub sprawdzamy tu: KLIK musimy udokumentować rozpoczęcie kariery jeździeckiej - czyli pokazujemy potwierdzoną przez OZJ/PZJ kartę rejestracyjną zawodnika lub licencję z jakiegokolwiek roku sprzed 2007 roku lub ewenetualnie wiarygodną kopię wyników uczestnictwa w zawodach  - listę startową,wynik konkursu - ważne by były to conajmniej zawody rangi regionalnej - NIE TOWARZYSKIEJ (często LL było rozgrywane na zasadach konkursu towarzyskiego i wtedy nie zostanie to uznane)
- pokazujemy potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia (indywidualnego lub klubowego) - więcej info : KLIK
- płacimy za licencję
-zaświadczenie lekarskie – spełniające wymogi Rozporządzenia Ministra Sportu z dnia 3 października 2006 r. (Dz.U. nr 189 poz. 1396) lub aktualnie podbitą książeczkę sportowo-lekarską.


jeżeli NIE jesteś członkiem klubu jeździeckiego stowarzyszonego w OZJ rejestrujesz się jako ZAWODNIK NIEZRZESZONY:
-procedura jest identyczna jak powyżej, różnice:
- wypełniamy samodzielnie te dwa druki:
-KLIK
-KLIK



[b]Aby wystartować na zawodach skokowych w klasie P (i N):[/b]
- posiadamy aktualnie opłaconą licencję roczną w PZJ/OZJ
- zdajemy egzamin licencyjny jadąc konkurs L na styl jeźdźca z wynikiem do 3,5 pkt karnego.
DODATKOWO
Jeżeli MUSIELISMY zdawać brązową odznakę musimy zdać na odznakę srebrną!
na odznakę srebrną możemy zdać zarówno przed egzaminem na licencję nr III lub po,jednakże dla tych którzy na odznaki zdawać muszą te dwa warunki (odznaka plus egzamin) muszą być spełnione aby otrzymać licencję.


III licencja w skokach jest dożywotnia
III Licencja uprawnia nas do startu :
- startu w konkursach do 120 cm.
- startu w OOM, PPK kat. B,C,D, PPMK, MPK

III klasę sportową zdobywa się w danym roku kalendarzowym i posiadamy ją przez kolejny rok kalendarzowy - KLASA NIE JEST DOŻYWOTNIA.

III klasę sportową zdobywamy przejeżdżając w danym roku kalendarzowym
- 4 x P na O pkt karnych na przeszkodach i w normie czasu
- 2 x N na O pkt karnych na przeszkodach i w normie czasu


proszę was o opinię czy mam się zająć tym dalej i rozszerzyć o wyższe licencje i pozostałe dyscypliny (ujeżdżenie i skoki) czy ten wątek jest zupełnie nie potrzebny  🤣

Kolejne stopnie wtajemniczenia:
II klasę sportową zdobywamy po raz pierwszy przejeżdżając 8 x N na O pkt karnych na przeszkodach i w normie czasu.

II klasa sportowa poprzez II licencję (dożywotnią od 2009 roku) otwiera nam drogę praktycznie do wszystkiego w skokach,z wyjątkiem MPS i najtrudniejszych zawodów międzynarodowych (ale jako ktoś już takie rzeczy jeździ,to takiego vademecum na pewno nie potrzebuje  😉)

II licencję w skokach możemy również uzyskać poprzez uznanie I klasy sportowej zdobytej w WKKW.

WKKW -

słynne RK - czyli tzw. wyniki (rezultat) kwalifikujący jest systemem równoległym do klas sportowych w wkkw.
RK to ukończenie konkursu danej klasy WKKW z wynikiem minimum 50% na czworoboku -a więc nie więcej niż 75 punktów karnych , 0 punktów na przeszkodach w krosie,ze spóźnieniem nie większym niż 90 sekund oraz maksymalnie do 16 pkt karnych na przeszkodach w próbie skoków.

dla uproszczenia poniżej podane są warunki konieczne do spełnienia dla zawodów rozgrywanych jak krajowe (CNC)

aby wystartować w klasie L w wkkw należy spełniać te same warunki co dla L w skokach.
RK w klasie L daje nam III klasę sportową w wkkw i co za tym idzie III licencję.

aby wystartować w klasie P należy wykazać RK 2xL lub 1xL i 2xLL i III licencją.

aby wystartować w klasie CNC* należy mieć RK 2xP lub 1xP i 2 xL i III licencję.

3xRK w P lub 3xRK w dowolnej kombinacji P i CNC* daje nam II klasę sportową w wkkw i II licencję.

aby wystartować w klasie CNC** należy mieć RK 3xCNC* lub 2xCNC* i 1xP oraz II licencję.


dopisane: RK w przeciwieństwie do Licencji (które od tego roku są dożywotnie) są czasowe.RK uzyskuje się na dany rok i na dwa kolejne co jest i tak dużym uproszczeniem w stosunku do starych przepisów  😉

system startu na zawodach międzynarodowych - CIC i pełnych CCI jest jeszcze trudniejszy i jeżeli będzie taka potrzeba to dopiszę.
na tym poziomie zawodów na razie zakończę 😉





Super pomysł.

Poporszę jeszcze dot. ujeżdżenia :kwiatek:
Koniczka?
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
05 października 2009 10:50
ktos nie ma bledu:? ostatania nie powinna byc II klasa a nie III?
Wg mnie jest dobrze-3 klasę zdobywa się 4 razy P na 0.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
05 października 2009 11:02
juz widze, to mi sie cos pomieszzalo  🤔wirek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
05 października 2009 11:10
III klasa nie jest dożywotnia?? Ale II przecież jest. Rozumiem, że ci, ktorzy maja II , III również maja na zawsze, ale hmmm...


edit: dodam, że wszystkie przepisy PZJ dot. skoków można znaleźć tutaj:

KLIK

poza tym uważam, że wątek jak najbardziej potrzebny
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
05 października 2009 11:46
Opolanko - III klasa nie jest dożywotnia,żadna klasa nie jest.

licencja III była i jest dożywotnia.

od tego roku także licencja nr II i nr I jest dożywotnia.

nad resztą popracuję jutro.

tylko pytanie techniczne - edytować pierwszego posta i dodać informacje kolejne,czy dodać nowego?
Wg mnie lepiej byłoby edytować,żeby wszystkie informacje były zebrane w jednym poście.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
05 października 2009 12:09
dzieki Ktoś, dla mnie zawsze klasy i licencje to czarna magia 😉

I tez mysle, zeby edtowac.
heh, czarna magia-popieram  😁
A moze ktos (niekoniecznie Ktos, moze byc kto inny 😉 ), wie, wyglada sprawa zmiany barw klubowych w nastepujacej sytuacji: do 2006r startowalam w barwach klubu X, pieczatka tegoz klubu widnieje na mojej licencji PZJ.
W 2006 przestalam w ogóle jezdzic, wynioslam sie z Polski, skladek rzecz jasna juz nie oplacalam. Zalozmy, ze teraz wróce do Polski i bede chciala odnowic licencje. Czy musze sie w jakis sposób ugadywac z klubem X, czy moge to zrobic bez jego wiedzy - po prostu przerejestrowac sie na niezrzeszona czy cokolwiek? Zastanawia mnie to, bo wiem, ze klub X (a raczej jego zlodziejski zarzad) nalezy do pazernych i jeszcze kaza mi placic zalegle skladki za 5 lat (chociaz  poniekad statut mówi, ze jesli przestajesz placic skladki to Cie wykopuja z klubu i czesc...), czego wolalabym uniknac - szczególnie, ze nie chce miec juz z tym klubem nic wspólnego...  👀
Niestety musisz sie dogadać z klubem ponieważ, o licencję ogólnopolską dla zawodnika występuje Klub; specjalny "druczek" o wydanie licencji z miejscem na pieczątkę i podpis "klubu". W przypadku wypisania się z klubu też musisz mieć od nich pismo, że zgadzają się na twoje wypisanie czy zmianę barw
Bueee, to znaczy, ze bede musiala z tymi parówami jeszcze miec do czynienia? Niedobrze! 🤔
W bazie PZJ figurujesz jako zawodnik klubu X, więc w przypadku chęci zarejestrowania w Y mogą poprosić Cię zwolnienie od klubu X. To wszystko w/g ustawy o sporcie kwalifikowanym i reg. zmiany barw klubowych
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
05 października 2009 15:54
Bueee, to znaczy, ze bede musiala z tymi parówami jeszcze miec do czynienia? Niedobrze! 🤔

ale nie musisz osobiście 😉
piszesz do nich pismo,że bardzo uprzejmie prosisz o zwolnienie z reprezentowania barw klubowych tegoż klubu (bo można być członkiem i 100 klubów i stowarzyszeń,ale barwy wolno reprezentować tylko jednego klubu  😉....wysyłasz to listem poleconym - masz dokument (nadanie listu) - muszę to doprecyzować,bo nie pamiętam jak z terminami,ale chyba po miesiącu bez odpowiedzi uważa się że klub wyraził zgodę - tak było w regulaminie zmiany barw w zeszłym roku(w tym musze doczytać  😉).możliwe również,że Ci odpiszą że zwalniają,wtedy sprawa jest prosta.
Możliwe też,że w związku z tym,że nie płaciłaś składek klub sam skreślił Cię z listy swoich członków ,jeżeli miał taką sankcję przewidzianą w statucie.


Po drugie,jest coś takiego jak wolny okres transferowy,gdy zmiana barw klubowych może następować w trybie innym niż porozumienie stron, ale jest to wyłącznie w okresie pomiędzy  01 listopada a 31 marca następnego roku.

jedyną sankcją może być dociekanie klubu zapłacenia na jego rzecz zaległych składek.
Jeju! wszystko w jednym miejscu! Dzięki za superpomocny temat  :kwiatek:
Dzieki Ktosiu, zaiste, kopalnia wiedzy przepisowej z Ciebie jest 🙂
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
05 października 2009 19:24
Dzieki Ktosiu, zaiste, kopalnia wiedzy przepisowej z Ciebie jest 🙂


ciąża to naprawdę jest zbyt długi okres w życiu zawodnika  🤣 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
05 października 2009 22:42
Otóż w ujeżdżeniu aby wystartować w klasie L i P wystarczy być tylko zarejestrowanym w OZJ/PZJ (procedury opisała Ktoś).

Na klasy N i C należy stać się szczęśliwym posiadaczem III licencji, którą zdobywa się poprzez zrobienie III klasy (normy na klasy co roku się nieznacznie zmieniają, aktualne do wglądu tu: http://www.pzj.pl/upload/dl/A_Ujezdzenie/Normy_2009_ujezdzenie.pdf ). Pechowcy, którzy nie zarejestrowali się przed 2007 muszą zdobyć również srebrną odznakę.

Do startów w klasach CC i CS należy posiadać II licencję, którą zdobywa się poprzez uzyskanie II klasy sportowej (normy w linku wyżej). II klasa pozwala na starty w konkursach do CDI*** i CDI-W włącznie.

Aby startować w poważniejszych zawodach międzynarodowych należy uzyskać I licencję, którą analogicznie zdobywa się poprzez I klasę sportową (normy w linku)

Zresztą na wszystkie dyscypliny są na stronie PZJ ładne tabelki z wymaganiami na poszczególne licencje:

Ujeżdżenie: http://www.pzj.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=282

Skoki: http://www.pzj.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=283

WKKW: http://www.pzj.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=284
ahm czyli tak ,jeśli jestem juz w kategorii seniorów , nie mam licencji III w uj. to śmigam L,P ,bodajże na III trzeba jechać 3x P na ponad 51 % tak?? czy ekhm.. jak🙂 I jak wyglada zdobycie II ,I 🙂
Czyli na Przykład Pucharu Polski nie mogę jechać,gdzie w pro w pierwszy dzien jest P ,a w ost N ?
A można jechac zawody z dwoma konmi na jendym jadac P, na drugim wyzej , równoczesnie robiac licencje i wyzej jechac?😉
Strasznie przepraszam za ten prosty jezyk;D
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
06 października 2009 08:05
za chwilkę zabiorę się za edycję pierwszego postu i dodam jeszcze kilka informacji.

tak głośno zastanawiam się,czy abc licencji i kwalifikacji w wkkw jest potrzebne?wkkwiści mają to w małym palcu od stopy 🤣 czy jest zabotrzebowanie na również tę dyscyplinę?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
06 października 2009 08:48
dressagenaturally, przeczytaj proszę co napisałam w poście nad Twoim tam są odpowiedzi na  większość Twoich pytań.

Co do pozostałych - jak nie masz III licencji to nie możesz jechać N, czyli logiczne że w tym Pucharze Polski nie wystartujesz... Wyższej klasy nie możesz jechać w trakcie robienia licencji, musisz mieć takową nadaną przez OZJ/PZJ żeby wystartować.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
06 października 2009 09:05
Mam pytanie do tych forumowiczów,którzy po zdobyciu klasy sportowej zmieniali barwy klubowe...jak to u was jest zwyczajowo przyjęte...kto pokrywa wysokość opłaty za zmianę barw?wy?czy może nowy klub?

i pytanie z innej beczki,bo są różne interpretacje
no właśnie:
Wyższej klasy nie możesz jechać w trakcie robienia licencji, musisz mieć takową nadaną przez OZJ/PZJ żeby wystartować.

słyszałam wersję,że robiąc II mogę od razu pojechać C,nawet jako następny konkurs...przerabiał to ktoś w praktyce?
Widziałam taki przypadek. Chłopak pojechał rano konkurs licencyjny ( zaliczył ), a kilka godzin później N-kę.
Ktoś Myślę, że co do WKKW - link do licencji podała koniczka  💃, ale zapis pt. co to jest rezultat kwalifikujący - przydałby się.
Byłam kilka razy świadkiem, gdy po zdobyciu "oczek" w skokach - sędziowie pozwalali jechać C, ale nie wiem, czy to aktualne, i obawiam się, że to i tak trochę zależy kto się z tym zwraca i od sędziego (bywają ludzie poważni i niepoważni).
Koszty w PZJ ponosi zawodnik  🤣, no chyba, że "stary" klub zażyczy sobie "opłaty transferowej" za zawodnika i są to duże koszty a zawodnik "cenny" to wtedy nowy klub może za niego zapłacić, ale to jest kwestia do dogadania. Generalnie płaci zawodnik.

Co do drugiego pytania to jeszcze niedawno wpisywało się wszystkie "0" przejazdy w N na takich karteczkach z pieczątką i podpisem sędziego i wtedy nie było problemu; po ostatnim-8-wpisie można było od razu jechać wyżej. Problem jest chyba w tym, żeby udowodnić, że już ma się II. Z III nie ma takiego problemu bo od razu zawodnik dostaje kartę z "egzaminu" i po problemie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
06 października 2009 09:24
u nas pani Zosia skrupulatnie liczy oczka,więc myślę,że nikt nie robiłby mi problemu gdybym w niedzielę zapisała się na C...po prostu nigdzie nie doczytałam jak to faktycznie,praktycznie się dzieje 😉


ja z karteczką o zdaniu licencji pojechałam tydzień później swoje pierwsze w życiu P (derby  :hihi🙂 i je wygrałam  😂 może trzeba było pójść za ciosem i tak samo zrobić z C  😵
opolanka   psychologiem przez przeszkody
06 października 2009 09:27
moja przyjaciółka zdobyła III licencje i wraz z protokolem i wynikami, bez plastiku potwierdzającego uzyskanie III licencji, mogła startować w P. Chociaż nie wiem, czy każdy sedzia to respektuje.
Czasami tak najlepiej, bo jak sie człowiek zaczyna namyślać , przygotowywać, nastawiać to potem niezła kupa może wyjść a nie fajny przejazd  🤣
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
06 października 2009 10:09
taa...tylko,że to P wtedy wydawało mi się takie wielkie  😁...i patrząc czysto matematycznie i % przeskok z L do P jest najtrudniejszy - bo wysokość zmienia się aż o 10%...z P do N to tylko 9%,a z N do C tylko 8% itd...żeby to tylko takie łatwe było jak wygląda procentowo.

p.s. w tym roku nie przejechałam żadnej P klasy na O  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się