ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

domiwa, w okolicach Wro to pensjonat bez hali 1000 pln, a z halą i placem to jeszcze więcej.
Po prostu organizator zarabia na boksach stąd cena.
Pewnie, że super jakby było taniej , ale czy zr czy zo koszt boksów taki sam na 3 dni, przynajmniej w mojej okolicy.
domiwa, - ja to zazdroszczę tak taniego pensjo, dla mnie 300 to nawet nie 1/3. Ba! To nie jest połowa w emeryckiej stajni konia mojej mamci, takiej na zapupiu i z drewnianymi boksami :emot327:

Zawody są drogie, ujeżdżenie droższe od skoków - co też rozumiem, bo przejazdy trwają znacznie dłużej. Ja mam zawsze daleko na ujeżdżenie i wyjazd do Wro w styczniu kosztował około 1000zł. Jeden dzień. Paliwo, transport, startowe, boks. Jedzenia nie liczę, w domu też jem. Bliżej zawodów nie mam. Do każdych 150km to jest minimum. Rozumiem koszt boksów, postawienie namiotowki jest drogie.

Regionalne, okoliczne skoki wychodzą dużo taniej. W mojej okolicy są dość często, ludzie zazwyczaj przyjeżdżają na start, bez boksu i spokojnie zamykają się w 200zł z absolutnie wszystkim. Eh, trzeba było zostać przy tym skakaniu 😁

Ja sama staram się obniżać sobie koszty, np. przez wolontariat. Regularnie pracuje przy zawodach na miejscu i za start płacę połowę, plus odchodzi mi boks. Okazje mam co prawda dwa razy w roku, ale to i tak więcej niż zero, więc nie narzekam 😂
domiwa, wypożyczenie mobilnych boksów jest mega drogie. Sporo wcześniej trzeba oszacować ich ilość, najczęściej kilka zostaje wolnych, bo ktoś nie dojedzie i nie zapłaci. W dodatku dochpdzi jeszcze koszt posprzątania po zawodach, jakoś nikt tych boksów przy wyjeździe nie sprząta i nie zabiera obornika. 300 zł to niewiele, nawet na granicy opłacalności...
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
01 czerwca 2020 12:38
Perlica, domiwa,

rejestracja konia na rok sportowy jako koń sportowy (konieczna do startów jakichkolwiek) - 270 chf

rejestracja zawodnika na rok sportowy - odznaka - 100chf, lic R 150CHF, lic N 200CHF

W przypadku osoby pochodzącej zza granicy, która tu chce startować dochodzi opłata do PZJ za pozwolenie na starty za granicą (na rok) i za transkrypt dokumentów + tłumaczenie przysięgłe tychże + opłata w związku tutejszym za przyjęcie i rozpatrzenie takiego wniosku i przyznanie adekwatnego ekwiwalentu sportowego. Nie pamiętam dokładnych kwot, ale pamiętam że byłam w szoku. Podobne do ww. 

Wpisowe i startowe na zawodach - 10-40chf w zależności od organizatora i poziomu, bezzwrotne

Może będę miała przyjemność się dowiedzieć, czy to naprawdę jest tak, że możesz pojechać i 105 i 135 z marszu, to dam Wam znać.

A w ogóle to skleroza nie boli: http://konnowszwajcarie.blogspot.com/2017/04/system-licencji-jezdzieckich-w.html
aleqsandra, wpisowe i startowe jest u nas też bezwrotne, kwoty bardzo podobne.
W zasadzie potrzeba mieć tylko odznakę i jeden rodzaj licencji. Dla przeciętnego Szwajcara to żaden koszty.
Wg mnie nie jest to wcale drogo, ceny jak u nas, bo u nas licka dla niezszeżonych kosztuje tyle samo ile tam, a nie oszukujmy zarobki są tam zgoła inne, a opłaty podobne jak u nas.
Dzięki za wyjaśnienie  😉

aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
02 czerwca 2020 17:55
Perlica,
jeśli dobrze paczam to za zawodnika na rok jest 70-100 pln a za konia 50-80 pln ([[a]]http://www.wmzj.waw.pl/attachments/article/124/cennik%202019.pdf[[a]]) czyli w sumie z 40chf za konia i jeźdźca co jest 1/10 kwoty opłat związkowych w ch. Nie, tutaj nie zarabia się 10 razy więcej niż w Polsce.
Ale przynajmniej zarobki są dostosowane do kosztów życia bądź koszty życia do zarobków...



aleqsandra, zarabia się 4 - 5 razy więcej niż w Polsce, siostra moja mieszka od lat oraz moja szefowa  😉

Wg cennika PZJ:

Opłata rejestracyjna zawodnika - seniora,młodego jeźdźca  ( bez opłaty za licencję roczną) BPK : 400 pln

Licencja roczna zawodnika - seniora,młodego jeźdźca BPK : 800 pln

Wg mnie to sporo jak na polskie warunki.






W PZJ to jest tak:
Koń - rejestracja 150zł, licencja 150zł, autoryzacja paszportu 150zł (fakt, że potem co 4 lata).

Jeździec - rejestracja 400zł, licencja 800zł (BPK)
                              150zł,            150zł  (z przynależnością) + opłaty klubowe.
To tyle na dzień dobry.
OZJy mają swoje cenniki.
Puma, owszem, ale poziom opłat dla niezrzeszonego jest bardzo wysoki vs opłaty w Szwajcarii, które niewiemy czy są dla klubowych czy nie.
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
03 czerwca 2020 19:06
Perlica, Wydaje mi się, że nie ma rozróżnienia w opłatach związkowych od bycia w klubie, Szwajcarzy lubią proste rozwiązania, ale koszt udziału w zawodach jest inny.

Co do zarobków, uśredniając, można powiedzieć że ze 4 razy więcej na podobnym stanowisku. Ale np. wynajem mieszkania też jest 4 krotnie wyższy... Kwestia zarobków i wydatków i siły waluty to osobny temat 😉
aleqsandra, rozumiem, co do waluty ;-) Wolałabym zarabiać w Chef, bo mam kredyt  😁


W Pl są rozróżnienia i jak widać mega rozpiętość cenowa. Jak jesteś w klubie to płacisz mniej, bo musisz skłądkę klubową zapłacić jeszcze.
Także w PL porozbijane na różne opcje.

A link przytoczony przez Ciebie to tylko na region , te opłaty są najniższe.

Co do wpisowego i startowego pierwsze zawody w ten weekend : 300 pln ( wpisowe i startowe za 2 dni). Podrożało, rok temu byłoby 200 pln.
Które badania do lekarza sportowego ważne są 2 lata, a które rok?
mindgame, chyba żadne,  bo wg ustawy żadnych nie ma rok , tak lekarz tłumaczyła i pokazała ustawę. I tego nie kumam, bo niektórzy mają na rok.
Ok, źle zadałam pytanie 🙂 zanim pójdzie się do lekarza sportowego po orzeczenie to trzeba przynieść wyniki badań: morfologia, mocz, laryngolog, ekg... No i moje pytanie brzmi które wyniki jak długo są ważne żeby lekarz sportowy mógł na ich podstawie wystawić orzeczenie?
mindgame, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem:
1) Ogólne badanie lekarskie wraz z oceną stanu uzębienia i oceną ostrości wzroku przy pomocy tablic Snellena;

2) badanie ortopedyczne;

3) badania elektrokardiograficzne 12-odprowadzeniowe z opisem;

4) pomiary antropometryczne;

5) badanie morfologii krwi obwodowej wraz ze wzorem odsetkowym;

6) oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi;

7) badanie ogólne moczu;
te badania ważne są 12 miesięcy, badania 1,2 i 4 u zawodników do 16 rż  co 6 miesięcy.
A ma ktoś z Was badania przedłużone na rok?
Bo kilka stron temu pisane było, że teraz na rok, a mi lekarz uparcie twierdzi, że niezgodne z prawem jest na rok.

mnie też nie chciał dać na rok tylko na pół. Obruszył się i stwierdził, że wie lepiej bo 20 lat jest lekarzem.
tu jest rozporządzenie: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001172/O/D20161172.pdf
mindgame, dzięki, ale z tego jednak wynika, że co pół roku, bo kilka badań ważnych jednak tylko 6 miesięcy...
Pytałam dwa dni temu, to zależy od związku sportowego. I pzj uznaje ważność badań 6 miesięcy. A np judo, piłka nożna, gimnastyka 12 miesięcy... A nowe rozporządzenie jest z 2019 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000395
Ja mam na rok i tak są wpisane w systemie. Fakt, że licencję mam tylko regionalną, nigdy ogólnopolskiej nie kupowałam.
anai, czyli dr ma rację jednak  😕
Perlica mi pani dr w międzywojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej we Wrocławiu wpisała (po raz pierwszy, a chodzę tam od kilku lat) zdolność na rok. Jak teraz rzuciłam okiem w Artemora, to sporo jest osób ze zdolnością do 2021.
Pocahontass, jasne, że są, bo też znam takie osoby,stąd ja też chciałam mieć na rok :-)
Tylko jeśli PZJ wpadnie na pomysł żeby egzekwować prawo, to będzie słabo. Już raz był pomór jak się obudzili, że ludzie mają książeczki podbite przez lekarzy sportowych , którzy orzekać nie mogą powyżej 21 roku życia....

Kurczę, pani dr mówiła coś o zmianie w przepisach i uwierzyłam jej na słowo... Cóż, mam nadzieję, że jak pzj te badania przyjął, to nie będzie potem problemów robić.
Zdarzyło się już, że pzj samodzielnie pozmieniał ludziom termin badań, tzn Ci którzy mieli w książeczce na rok mieli pozmieniane terminy przez pzj w artemorze.
anai, dobrze, że mówisz  :kwiatek:  wynika z tego że musze się pogodzić z łażeniem tam co pół roku i tyle.
Z tym jest trochę bałaganu, bo były co 1/2 roku, potem co rok - i to było obligatoryjne, potem cofnięto to rozporządzenie - stąd gwałtowna zmiana terminów,
i jest nowe, w którym to od lekarza zależy, czy pow. 23 roku życia  da na rok czy na 1/2 (czy na krócej).
halo, możesz podać link do dokumentu który to potwierdza?
Zarówno rozporządzenie jak i przepisy PZJ pozostawiają tu pewną dowolność- decyduje lekarz.
PZJ Przepisy ogólne 2020 : " minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury fizycznej określa, w drodze rozporządzenia, kwalifikacje lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich, a także zakres i częstotliwość wymaganych badań lekarskich, uwzględniając specyfikę współzawodnictwa sportowego,  orzeczenia lekarskie wydane na podstawie obowiązujących przepisów pozostają ważne przez okres na jaki zostały wydane."

https://swiatkoni.pl/jak-to-jest-z-badaniami
Powiedzcie mi, czy dobrze rozumiem. Klasy sportowe nabywa się tylko na rok, czyli jeżeli muszę w jednym sezonie przejechać 3 razy klasę P w ujeżdżeniu, żeby móc startować w N, to de facto nie jest zwyczajnie łatwiej i szybciej zdać srebro, które jest ważne zawsze? Czy mi coś umyka. 🤔
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się