Dopasowanie siodła

Mi się zdaje, że starszy typ siodeł ma taką terlice, a nowe to albo metalową albo syntetyczne z metalowym okuciem.
A czy w takich siodłach rzeczywiście nie ma możliwości poszerzenia łęku, chociaż o rozmiar? Czytałam gdzieś tutaj, że Bogdan poszerzał kiedyś takie siodła, ale już się chyba nie zajmuje nie swoimi siodłami...
Heh, no i okazało się, że w moim siodle nie było już CAIR, tylko wełna, która się ubiła. Ale jeśli ktoś ma stary system CAIR, to i tak polecam wymienić na zwykłe wypełnienie.
a wiesz moze ile kosztuje zmiana z cair na wełne ? kupuje starszego (model 2000 ale ten starszy) winteca z niemiec własnie z cair , mówisz ze po kilku latach to z tego cair nic dobrego juz nie ma ?
W ogóle człowiek, który się tym zajmuje mi powiedział, że ten dawny CAIR był nieudanym pomysłem, nie chodzi o to, ze z czasem się psuje. Około 200zł?
dzięki za info , moze jednak poszukam nowszego modelu , albo bez cair.
W ogóle człowiek, który się tym zajmuje mi powiedział, że ten dawny CAIR był nieudanym pomysłem, nie chodzi o to, ze z czasem się psuje. Około 200zł?

Czym się różni "dawny" CAIR od "obecnego"?
Nie wiem dokładnie, ale się różni, widziałam to, co było dawniej i rzeczywiście wyglądało niespecjalnie, taka pianka, ot co. 
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
31 lipca 2015 22:50
A które siodła mają ten stary?W sensie które modele mają już ten nowy "cair"?
Ja widziałam u koleżanki całkiem nowego WInteca z Cairem,. to był Wide. Powiem wam ze na mnie zrobiło super wrażenie, ale nie wiem czy to sam model czy też po prostu nowy Cair. Poduszki bardzo ładnie ukształtowane, nie było wrażenia jakby były jakieś mega nabite, od spodu ta guma? czy jakkolwiek nazwać ten materiał mega przyjemna. Siodło na koniu dobrze leżało to i też się dobrze jeździło.

Mam w stajni Isabelkę z Cairem i dla mnie porażka, leży na koniach dziwnie, siedzi też się jakoś gorzej. Sama mam Isabelkę z włókniną i jest o wiele wygodniejsza.
Te nowe siodła, czyli z porowatym spodem mają system samodzielnego dopasowywania wkładkami oraz nowy CAIR. Nie wiem niestety, od kiedy dokładnie zaczyna się "nowy CAIR", ale jak ktoś ma z easy fit, to na pewno z nowym.
Nowe modele maja numer seryjny zaczynajacy sie od liter 'IP'.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
01 sierpnia 2015 19:41
Dzięki za rozjaśnienie,warto pamiętać te wskazówki :kwiatek:
A mógłby mi ktoś powiedzieć czy rzeczywiście między kłąb a łęk powinny wchodzić 3 palce a po bokach kłębu 2-3 palce?
Czy ta zasada dotyczy tylko siodeł angielskich czy jest to jakaś zasada ogólna? Pytam bo ostatnio czytałem coś po angielsku na temat dopasowywania siodeł iberyjskich firmy Zaldi i dowiedziałem się że minimum to 3.5 cm a więc 1.5-2 palcy.
"The saddle should vertically clear the horse's wither
when the rider is sitting on the saddle. As a rough
guide there should be a minimum of about 3.5cm (about 1.5" or 2 fingers' width) clearance. The saddle must also clear the horse's spine and sit with an equal bearing surface at the front and rear."
Czy wie ktoś gdzie można kupić "rybkę" do mierzenia?
Ten taki plastikowy (chyba) szkielecik?  👀
Euphorycznie, mówisz o krzywiku? Ja słyszałam taka nazwę. Tez bym się chętnie dowiedziała czy idzie w ogóle to gdzies kupić.
To sie chyba nazywa miarka elastyczna do mierzenia krzywizn.
U nas mowi sie na to "flexible curve ruler" i jest do kupienia w sklepach z artykulami do szycia i rekodziela. Niektore sklepy jezdzieckie tez maja w sprzedazy.
Z tego co pamiętam, krzywik można było kupić w sklepie z artykułami dla plastyków.
Krzywik można kupić wszędzie 🙂

[url=http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=krzywik+gi%C4%99tki&bmatch=s0-uni-1-4-0807]http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=krzywik+gi%C4%99tki&bmatch=s0-uni-1-4-0807[/url]
Krzywik to też jakaś opcja - myślałam o takim gotowym korpusie, którym mogłabym sobie siodła sprawdzać.  😉
obstawiam coś w ten deseń (skojarzenie ze słowem "rybka"😉: znalezione przez google, na Quanty blogu 🙂 ale gdzie to można kupić to nie wiem 😉
Zygzak - dokładnie taką bym chciała, tylko nie wiem gdzie mogę taką dostać...  😵
Zrobiłem krzywik z miękkiego drutu i wychodzi na to że mój koń potrzebuje siodło bardzo wąskie (rozpiętość ramion krzywika to 28,5 cm).
Koń jest ogierem SP, ma ok 165 cm wzrostu. Czy to możliwe by taki duży koń potrzebował wąskiego siodła czy też coś skopałem?
W sumie to przyłożyłem ten krzywik to kilku (całkowicie nie pasujących do tego konia) siodeł i chyba pomiar się zgadza. Stare siodła są za szerokie, nad kłebem jest bardzo mało miejsca 🤔
Euphorycznie, no ja też bym dokładnie coś takiego chciała. Ale pewnie tanie to nie jest. Jakbyśmy znały "nazwę" to można i gdzieś za granicą poszukać, tam prędzej takie cuda mają.
Z obrazka da się odczytać nazwę equiscan. Mają stronę internetową: http://www.equiscan.de/index.php?id=236
Krzywik można kupić wszędzie 🙂

[url=http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=krzywik+gi%C4%99tki&bmatch=s0-uni-1-4-0807]http://allegro.pl/listing/listing.php?order=pd&string=krzywik+gi%C4%99tki&bmatch=s0-uni-1-4-0807[/url]

zamiast tego można w każdym sklepie "elektrycznym" kupić kabel "trójżyłowy", "trzyżyłowy" zwał jak zwał, w sklepie będą wiedzieli o co pytacie...też się świetnie sprawdza 🙂 i kosztuje mniej 🙂
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
17 sierpnia 2015 11:36
Muszę jeszcze raz wrócić do tematu Caira w Wintecach. Czy te poduszki z powietrzem powinny być takie "flakowate"? Nie mam porównania jak bardzo powinny być nabite.. I gdzie ewentualnie można dostać nowe? Wszędzie tylko te pomarańczowe do korekcji :oczy:
Ja jestem co prawda początkująca i jeszcze trochę gubię w tej Waszej nomenklaturze 😉 ale w kwestii dopasowania siodła to sporo informacji znalazłam tu: http://www.prestigeitaly.pl/dopasowane/ - jak dla mnie czytelnie wytłumaczone. Coś jeszcze więcej powinnam wiedzieć? 🙂 proszę o wtajemniczenie 😉
lacuna, powinny chyba być dość twarde, jak każde inne siodło. A da się wymienić chyba tylko na zwykłe wypełnienie...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się