Dopasowanie siodła

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
24 października 2014 16:17
epk przepraszam, zrobiłam za duży skrót myślowy. Jeśli ktoś ma kilka swoich koni, albo nawet jakaś szkółke na niskim poziomie to i tak bezterlicowka jest bardzo rzadko spotykana.  Zawsze mnie to zastanawiało, wydawać by się mogło że jest to dobre rozwiązanie.


Bo najczęściej w szkółkach o niskim poziomie nikt nie przejmuje się dopasowaniem to raz. Dwa - dobra bezterlicówka kosztuje i to sporo (może i więcej niż niektóre konie szkółkowe). Trzy - można w nich jeździć do określonej wagi (chyba 70 kg) a klienci bywają różni i jednak szkoda końskich pleców. Cztery - dla mnie jazda w bezterlicówce daje mniej stabilności np. przy bryknięciu/spłoszeniu, trzeba się do niego przyzwyczaić. Jest cały wątek o tych siodłach, polecam poczytać od dechy do dechy (długi nie jest), ale nie da się tego opisać, trzeba spróbować.
TRATATA z tą stabilnością to jeszcze zależy, jaka bezterlicówka  😉

Kinia tylko wiesz, że te siodła mają też cenę WOW...
Tratatata mam barefoota, wiec mniej wiecej wiem o co chodzi, ale chce też wypróbować freemaxa i freeforma, ja jestem wybitnym przykładem jak można dopasowywać siodło do konia 😉 koń ma 5,5 roku, a obecny wintec jest bodajże 10 lub 11, wiec jestem dosyć zdesperowana
Murat ja nie mówię o za drastycznie za wąskim siodle  czy drastycznie źle dopasowanym, chodzi mi o to, że dużo większą krzywdę zrobi jeździec  źle jeżdżący ( no jakoś takoś pewne konie pewnych zawodników regularnie znikają w środku sezonu,a moi koledzy mają wtedy bdb zarobek😉) niż siodło, które  trochę gorzej leży-nie popadajmy w skrajności. Ten temat za moment poszedłby w kierunku akcji z Kubiakiem, gdzie całościowo o dobrostanie koni wypowiadała się osoba nie mająca bladego pojęcia jak jest naprawdę. Chciałam tylko zwrócić uwagę, że niedopasowanie  siodła w niedużym (czytaj nie drastycznym) stopniu nie musi  drastycznie odbijać się na zdrowiu konia- na komforcie pracy to już inna kwestia- bo nie zapytamy czy woli ciasne siodło czy pana co się kiwa, ma nadwagę i szarpie za ryj😉
konie sportowe to szczególna półka dla weterynarii, a mięśnie grzbietu i ich urazy (mój konik😉) plus kręgosłup to już w ogóle - stąd dużo większa dbałość o nie niż lata temu.

Pursat nikt Ci niczego nie wmawia, obrazek jest fatalny, tego nikt chyba nie będzie negował, negować natomiast będę, że tym koniom dzieje się maga krzywda i na bank cierpią z niewyobrażalnego bólu...
ja już nie chcę wrzucać pewnej amazonki z centrum PL, jeżdżącej pewną szkołą, gdzie i sprzęt i styl jazdy jest.... no właśnie, a konie nadal skaczą... moja przestała mimo że próg bólu ma wysoki...

Mam nadzieję, że teraz jaśniej się wyraziłam - ja jestem z tych wetów co gonią za źle dopasowane siodło, ale i nadwagę😉
Mam pytanie...
Czy orientujecie się może w rozmiarówkach rozstawu łęku siodeł różnych marek?

Mam konie z szerokim kłębem, jedno siodło passier comet II kupiłam "na oko" nie mam pojęcia jaki to ma rozstaw i choć w niektórych ogłoszeniach z passierami widzę podane rozmiary łęku to nie odnalazłam nigdy ich rozmiarówki 🙁

Daw mag podaje fajnie wymiary i łatwo to zmierzyć... i wyszło mi XL.
Jak to przełożyć na inne marki tj. prestige, stubben, czy passier?

Dodam, że prestige ma obrazek łękami i gdy porównuję mój wygięty na kłębie drucik wychodzi mi ok. 34... ale gdzieś wyczytałam, że daw mag L wychodzi jak prestige 33, więc XL nie może być 34...

Nie stać mnie na nowe siodło i dopasowywacza... będę szukać używanej skokówki i muszę wiedzieć jakiego łęku mniej więcej szukam...
Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
szaraduszka, Daw-Mag L na 100% nijak nie wychodzi jak 33 Prestige'a. Mam w domu aktualnie Prestige 34 i Daw-Maga L, i DM jest nawet minimalnie szerszy!
szaraduszka, sonatka ma racje. L Daw-Maga to zdecydowanie więcej niż 33 prestige. Rozmiarówka prestige chyba nie obejmie XL Daw-Maga.

Peoponuje Ci zmierzyć kąt jaki wyszedł na druciku i zacząć od sprawdzenia jaki łęk winteca będzie dobry. Do winteca już można coś porównywać. Choć dużo zależy od konkretnego modelu danej firmy, dwa rózne modele z jednej firmy z tym samym wg producenta łękiem mogą leżeć zupełnie inaczej na koniu.
XL Daw Maga to ok 36-37 z tego co pamiętam.
Zgadza sie, 37 nawet bardziej, Lka to jakies 34/35, Mka 32/33.
Mam pytanie, czy ten rozmiar łęku jest ok? czy celowac w cos szerszego? Bede BARDZO wdzieczna za opinie  :kwiatek:
juliakulia, proponuje Ci dorobić zdjęcia prawidłowe , co jest powtarzane za każdym razem. 😉 Zanim ktoś Cię tu za to zje😉 Intrukcje masz pewnie na samym początku wątku.
Ulalala, no własnie tu jest problem, że nie ma instrukcji w pierwszym poście :P  Bo ludzie nagminnie wstawiają takie foty ze się nie da na to nawet patrzeć. Sory, ale nawet tutaj, mam ekran obracać zeby znaleźć gdzie góra gdzie dół?
-bibi22-   Czasy się zmieniają i my też się zmieniamy.
27 października 2014 16:54
Ponadto nie widać jak siodło z tyłu leży.
Chodzi mi tylko i wylacznie o szerokosc leku. Nie wiem czy brac siodlo z taka szerokoscia, czy lepiej poszukac czegos z szerszym. Wydawalo mi sie, ze da sie to stwierdzic na podstawie  takich zdjec. Cala reszta i tak bedziemy sie pewnie meczyc z pasowaczem (manewrujac wełna w panelach-o ile lek jest ok). A Zdjecia byly proste, tylko po wrzuceniu na re-volte sie poprzekrecaly i nie potrafilam ich obrocic  😵
juliakulia, ale żeby ocenić szerokość łęku trzeba zobaczyć, jak siodło w całości leży na koniu.
juliakulia, nie wiadomo nawet czy popręg jest dopięty  😵
Ja widze, ze siodlo lezy delikatnie za blisko. Ale to jest gdybanie, bo nie da sie nic konkretnie powiedziec po takich zdjeciach.
Nie jestem pewna, do jakiego wątku się udać, ale w sumie to w temacie siodła, więc może tu...
Czy ma któraś z Was podogonie Horze: http://www.hidalgo.pl/podogonie-horze-p-218.html i mogłaby mi powiedzieć, jaka jest regulacja długości od minimum do maksimum?
Wiem, że są dwa rozmiary, ale w sumie wszystko mi jedno, którego wymiary, i tak sobie drogą dedukcji dopasuję, czy potrzebuję tego, czy tego drugiego.  😉
xxagaxx,  No dobra, faktycznie nie ma, ale instrukcja powtarza się prawie na każdej stronie;p
Ulalala, no widzisz, ale jeszcze komuś musiałoby się chcieć chociaż przeczytać kilka stron wątku i zobaczyć jak wyglądają prawidłowe zdjęcia 😉
Mam nadzieje, ze wracam z dobrymi zdjeciami. Niestety znow sie poprzekrecaly, a ja nie mam pomyslu jak temu zaradzic. Mam nadzieje, ze da sie na podstawie tych zdjec stwierdzic, czy ten rozstaw łęku jest ok, czy powinien byc szerszy. Bede Bardzo wdzieczna za opinie  :kwiatek: (na ostatnim zdjeciu slad po calej jezdzie z czaprakiem)

juliakulia Siodło leży dobrze. Nie powinno być szersze, bo wpadnie za nisko przodem i tylny łęk zacznie lewitować.

mi się też wydaje ze jest ok. Trzeba by było sprawdzić jeszcze pod ciężarem jeźdźca, ale tylko jakiś cienki zel pod spód i powinno być ok. 
Calkiem spoko, lek gittara.
juliakulia, moim zdaniem też leży ok, ew. tak jak poprzedniczki mówią, jakiś cienki żel dla amortyzacji i nic więcej.
Forumowicze, kto Wam pasował siodła? Ja teraz koniecznie muszę DOKŁADNIE dopasować siodło do konia, bo miał problemy z grzbietem i zastanawiam się kogo wziąć. Muszę zebrać opinie i zastanowić się od czego tu zacząć dopieranie 🙂 nie mam pojęcia kogo wziąć ani jakie siodło bym chciała 🙁 najważniejsze, żeby mój koń już był zdrowy
Carmen23, to zalezy skąd jesteś i czy masz siodło które ma byc dopasowane czy chcesz kupić nowe (i w jakiej cenie) pasowane pod ciebie i konia.
jestem z lubuskiego, ze Świebodzina. Szukam nowego siodła, dla siebie i konia 🙂 obecnie mam daw-maga GP ale wolę go sprzedać jednak :/ wolę siodło z panelami z wełny niż z tego lateksu. A co do funduszy to coś koło 5tys ale jeśli wyjdzie więcej to jakoś przeżyję
Carmen23 proponuję uderzać do X-Horse-przedstawiciel firmy Equipe- fajne siodła i fachowi pasowacze. Tylko z dostępnością ròżnie...
Czy w tym wątku można prosić także o radę na temat dopasowania siodła nie tylko do konia, ale i do jeźdźca?
jestem z lubuskiego, ze Świebodzina. Szukam nowego siodła, dla siebie i konia 🙂 obecnie mam daw-maga GP ale wolę go sprzedać jednak :/ wolę siodło z panelami z wełny niż z tego lateksu. A co do funduszy to coś koło 5tys ale jeśli wyjdzie więcej to jakoś przeżyję

Pisz do HB Contact
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się