Dopasowanie siodła

tuch oboze! nie jestem jedyna z takim kosmosem?  🙇 a przymierzalas je w końcu?
Niestety nie. Nigdzie nie mogłam dorwać używki, a nie chciałam kupować nowego ze względu na zmieniającego się muskulaturą konia. Jeździłam w na prawdę wielu siodłach i dochodzę do wniosku ze najwygodniej mi w siodle westernowym 😁
Ja już trochę stracilam nadzieje...
nie mam jakiegoś budżetu super, no ale trudno, cos uzbieram w perspektywnie czasu. Poki co jezdze w tym kiefferze, nie ma dramatu. Najwazniejsze ze nie boli i dla konia calkiem spoko.

Luz, ja też mam ten problem i nie mogę mieć siodła z wielkim prostym klockiem. Typowe ujeżdżeniówki usadzają mnie widłowo albo wyrywają nogi z d.
No i ja do tego nie mogę mieć ani za wąskiego twistu (robi mi między nogami trzecią dziurę  :hihi🙂 ani za szerokiego, bo potem łażę okrakiem.
To co mi pomaga na bóle w okolicy miednicy to wspomaganie się ćwiczeniami na siłowni. Inwestycja w karnet szybciej się zwraca niż szukanie kolejnego idealnego siodła.
To i ja się dopiszę do Waszego klubu.
Mam teraz Contourbloca i o ile na koniu to siodło leży dosyć przyzwoicie to mnie się jeździ mocno średnio. To siodło jest bardzo szerokie, czuję się jakbym robiła szpagat  😜. Póki co wsiadam rzadko a i tak jest to okupowane bólem miednicy i pleców przez dwa dni. Nawet winderen w moim przypadku nie pomaga  😕.

W Hubercie mi się dosyć dobrze jeździło, zastanawiam się właśnie nad DM Juniorem ale jak pomyślę znów co koń na to to mi słabo  🙇
O nieee...nie cierpiałam tego siodła z powodu szerokiego twista. Na chwilę było okej, ale do codziennej jazdy, dla mnie, koszmar. Jak mam za szeroki twist zaraz podciągają mi się kolana, kurczy achilles, w ogóle nie mogę spuścić nóg na dół, już nie mówiąc o tym jakie cuda wyczynia lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
Ahahahhahahaha, boze jak się solidaryzuje!

U mnie tez jak za szeroki to czuje nerw pod samo kolano, a jak za waski to obtarcia i pęcherze i łzy ;P
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
17 stycznia 2019 13:59
Eh widzicie 😉 Z tymi siodłami to zawsze coś. Przykładowo ja w siodle Faith z kolei nie mogę bardzo często kompletnie usiąść i zazwyczaj blokuje mi totalnie miednicę  😜 😁 Natomiast fakt taki, że mi nigdy Kieffery nie pasowały (przeróżne), za to super czułam się przykładowo w Passierze A-Tempi czy też skokówce trenerki Devocoux, ale zabijcie nie wiem co to za model 😉
Fajne wszechstronne siodła robi kentaur - wprawdzie C ujeżdżeniowych w życiu nie jeździłam, ale skacze się w nich całkiem przyjemnie a i podłubać na płaskim całkiem wygodnie można - i wspomniany też Albion - jeździłam w kilku modelach i były wszystkie bardzo zacne.
faith , ja nigdy nie miałam problemu z twistem, ale wydaje mi się, że batesy w wersjach pony są dość wąskie choć mogę się mylić bo nie mam porównania z batesami "dużokoniowymi".

UnicornWitch , mój Osiołek to właśnie pół-arab i leży na nim fajnie to siodełko, mogę Ci na priv podrzucić fotki poglądowe jeśli masz ochotę🙂 Sama mam 10cm i 10kg (  :icon_redface🙂 mniej i ta 16 jest dla mnie całkiem spora, dużo też zależy od konkretnego siodła (marki). Zależy też co lubisz, ja na Twoim miejscu celowała bym chyba bardziej w 16-16,5 ale 17 też bym brała pod uwagę.
halo Ale ja nie napisałam,że dobre marki nie robią siodeł wszechstronnych a jedynie, że myślę,że nie wszystkie marki mają je w swojej ofercie  🙂.

UnicornWitch Ja mam praktycznie identyczne gabaryty jak Ty. 167cm i 50kg. Wiadomo, to też trochę kwestia budowy, ale sądzę,że w większości 17 będzie za duże. Oczywiście modele siodeł też się różnią nieco w rozmiarówce (wymiarach dla danego rozmiaru,czy po prostu budowie przez co będziesz się inaczej odnajdywać w danym siodle), natomiast ja jeżdżę w 16,5 a nawet 16 w zależności właśnie od siodła.
Piszesz, że jezdzisz na szkółkowych koniach. Myślisz o dzierżawie i dlatego pytasz o siodło,czy chcesz mieć swoje siodło na różne konie? Bo zdajesz sobie sprawę,że to,że siodło będzie pasowało Tobie to są jakieś dolinki przy wierzchołku góry dopasowania do konia  😁?
Ja nabyłam takie wszechstronne przez przypadek. To HB contact jednotybinkowe skokowe. Miało być skokowe ale okazało się że zrobione dla osoby która preferowała bardziej wyprostowaną nogę. Robione niską dziewczynę więc tybinka akurat. Do skoków zostawiłam Meredith a to do pracy na płaskim jest super.
Coś takiego - https://ogloszenia.re-volta.pl/siodlo-skokowe-hbcontact/o/133053/?szukaj=hb&sortowanie=0
Tu też tybinka jest mało wysunięta.
ash   Sukces jest koloru blond....
17 stycznia 2019 18:33
Blondek, contourblock to było najgorsze siodło jakie miałam. To kloc a nie siodło. Konia nie czujesz, siedzisz milion kilometrów nad koniem w szpagacie 😉 mój życiowy koszmar
faith, mogę tylko podpowiedzieć, że mi dużo wygodniej siedzi się w uj, która ma dość płaskie siedzisko. Żeby można było właśnie usiąść a nie stać w siodle. Mój Albion pod tym względem wygrywa np z Kiefferem.
Faith a jakiś front flap? Ja mam jakiegoś staruszka Henniga chyba Sofa, i jak potrzebuje odpocząć to tylko w nim  💘
tuch,ash ech no właśnie spośród wszystkich siodeł, które przez ostatni rok testowałam to w contourblocku jeździ mi się chyba najgorzej... A bardzo entuzjastycznie podchodziłam do tego siodła bo duży klocek i myślałam, że w końcu uda mi się popracować nad poprawnym ułożeniem nogi. O ile przy wsiadaniu raz na tydzień jest ok tak przy codziennej jeździe robi się niezbyt miło. I faktycznie wysoko się siedzi. Dodajmy do tego to, że mój koń ma bardzo wybijający kłus plus moje jeździeckie nieogarnięcie i voila mamy przepis na niezły kabaret dla oglądających nasze poczynania  😁
freya, napisałam na priv. 🙂
Obiś, dzięki za info, no właśnie budowę mam tzw. "chłopięcą", jestem już dorosłą babą więc jakieś tam biodra posiadam ale raczej jestem szczupła i w miarę wysoka, w miarę długie nogi, dlatego też mi się wydaję, że ta standardowa 17" może być za duża. 🙂 Np. udaje mi się kupować bryczesy na 158 i są dobre (może odrobinkę za krótkie) i koszulki polo chłopięce białe na 164 (nie wiem czemu tak trudno kupić w sklepie sieciowym białą polówkę :P)). Ty większość siodeł masz 16,5 czy 16? Chciałabym kupić siodło na dzierżawionego konia (mam opcję dzierżawy bardzo fajnego arabka, który ma duże predyspozycje sportowe, za naprawdę dobrą cenę, tyle, że ogiera i nie jestem pewna, czy sobie z nim już poradzę, ale jeśli się zdecyduje na dzierżawę to na pewno na dłuższy okres czasu więc warto zainwestować w dopasowany sprzęt 🙂😉, bo już mi wytłumaczyliście, że nie pomoże to konikom rekreacyjnym jakbym jeździła w jednym siodle na różnych koniach.
UnicornWitch, jeśli bryczesy na 158 są na Ciebie dobre, to chyba wysoka nie jesteś ;-)
Dla osób wysokich 16, 5 czy 16 może być dobre w siedzisku, ale tybinka już będzie na pewno za krótka i kolana mogą wystawać poza tybnkę, jeśli rzeczywiście masz długą kość udową.
Wszechstronne siodła ma w swojej ofercie Ikonic.
UnicornWitch - jeżeli jesteś szczupła i wysoka "ponad standard", to przy używanym siodle masz w zasadzie takie możliwości:
1. Albo weźmiesz siodło "dopasowane do tyłka" (czyli małe) i przy standardowej tybince będzie problem z miejscem na nogę (i tu można sobie poradzić różnie - przestawiać klocki o ile się da, oszukać długością strzemion, wystawić nogę z przodu siodła :P )
2. Weźmiesz siodło z większym siedziskiem, żeby na nogę było więcej miejsca. Tylko możesz mieć wtedy zbyt dużo miejsca, za dużo luzu w siodle...
3. Idealna opcja: Uda ci się zdobyć siodło małe, ale z dłuższą tybinką.

W zasadzie wszystko sprowadza się do próbowania kolejnych siodeł...

Jedna tylko uwaga - wraz z "rozwojem jeździeckim" (ależ to dumnie brzmi 😉 ) twoje preferencje również będą się zmieniać. Na pewnym etapie lepsze jest siodło bardziej "trzymające", na innym lepiej się jeździec czuje w siodle dającym więcej swobody. I to się zmienia - zależnie od praktyki, "objeżdżenia", konia, trenera (bo każdy jakoś inaczej usadzi)...

Myślałaś o skorzystaniu z usług jakiejś firmy, która używane siodła sprzedaje/dopasowuje? Pytanie tylko, jaki budżet wchodzi w grę...
Jeżeli firma za droga a w ogłoszeniach nic nie ma ciekawego to warto znajomych jeżdżących popytać, czy nie mają gdzieś siodeł po pakach pochowanych. Nieużywanych, ale nie wystawionych w ogłoszeniach...
Perlica, no są trochę krótkawe te na 158 ale pod skarpetkami dają radę, to są takie niedrogie bryczesy do ciurania. 😉
mnbvcxz, nie jestem chyba wysoka ponad standard, raczej chodzi o to, że moja waga jest w widełkach 16-16,5", a wzrost (te niecałe 170 cm), na pograniczu 16,5" i 17". 🙂 Myślę dość intensywnie nad siodłem, bo już zaczyna mi się źle jeździć w tych rekreacyjnych różnych (w jednych mi jest bardziej wygodnie w innych mniej), w których nie zawsze da się nawet równo strzemion ustawić. 😉
Rozważam taką usługę dopasowanie, tylko właśnie chce się dowiedzieć na jaki wydatek mam się przygotować. 🙂 Chciałabym mniej więcej obliczyć czy to już jest ten moment żeby zainwestować w dzierżawę i sprzęt dla konika dzierżawionego, z którym w założeniu chce się związać na dłużej. 🙂
UnicornWitch a ten arabek do dzierżawy będzie udostępniony bez sprzętu? Nie chcę Cię martwić, ale różnie bywa z dzierżawami. Żebyś nie została z siodłem za grubą kasę i bez konia... Bo oczywiście używanie jednego, Twojego siodła na koniach szkółkowych odpada - nie będziesz w stanie dobrze je dopasować do każdego konia.
Ja mam 177 cm jestem srednien budowy z nieduzym tylkiem i 17 daw-maga bylo ok, a 17 euroridinga jeszcze lepsze. Moja córka jest pare cm nizsza, ale szczuplejsza i dluższymi nogami i tez jej dobrze bylo w tych siodlach.
Chciałam zwrocic uwage na to, ze przedluzana tybinka na malym koniu typu arab nie jest dobra (moja odczucia). W wintecu 2000 jest dluzsza tybinka i ciagle zmagalam sie z wrazeniem, ze musze sie wysilic zeby uzyc łydki.
Myślę że powinnas sprobowac jazdy w 16,5.
November Rain, bez sprzętu, ale z zaprzyjaźnionej stajni, z właścicielem znamy się też poza relacjami jeździeckimi, więc nie będzie żadnego oszustwa. 🙂 To bardziej ode mnie zależy, bo jeśli mam się decydować na dzierżawę to nie na miesiąc czy dwa bo to nie ma sensu, tylko chciałabym z tym konikiem (czy to będzie ten czy jakiś inny to zobaczymy) trenować dłużej, może jakieś konkursy pojechać itd., koń naprawdę ma potencjał, ale na razie muszę zobaczyć czy się dogadamy (jeżdziłam na nim jesienią i było spoko, teraz spróbujemy po przerwie w niedziele znowu), więc powoli do tego podchodzę, bo to poważna decyzja. 🙂

marysia550, dzięki za info, tak właśnie myślę, że będę próbować mierzyć w 16,5".
UnicornWitch wzrost 170 cm nijak nie kłóci się z "krótką tybinką" w siodle 16". Mam 168 cm i 60 kg wagi, dość długą kość udową i tylko raz siedziałam w siodle, w którym tybinka była za krótka (siodło ujeżdżeniowe, tybinka 36 cm).
Dobór siedziska do wagi jest bardzo orientacyjny i trzeba wziąć pod uwagę markę (co producent to rozmiarówka), profil siodła (im bardziej ujeżdżeniowe, tym siedzisko będzie krótsze) oraz głębokość siedziska (płytkie może być krótsze, ale głębokie musi pasować idealnie, żeby cały tyłek się tam zmieścił, inaczej siodło będzie wysadzać i pochylać miednicę do przodu, wtedy w życiu dobrze nie usiądziesz).
Pierwszego siodła nie warto absolutnie kupować nowego, zwłaszcza na nieswojego konia.
Bierz używki na testy za kaucją, wsiadaj z trenerem i trener najlepiej Ci powie, w którym siodle siedzisz najlepiej, a koń najlepiej pracuje.
Polecam jednak wybieranie siodeł standardowych (czyli 17"😉, bo najzwyczajniej w świecie łatwiej takie siodło potem odsprzedać.
lillid, a 16,5 często mozna trafic taniej 🙂 także są dwie strony medalu.
lillid, no właśnie mam taki zamiar, nie chce nowego, tylko jakieś porządne używane, które potem będzie można odsprzedać albo puścić dalej. 🙂 A można używane brać w testy? Są jakieś firmy, które mają outlet na siodła i mogę je tak wypożyczyć na testy?
marysia550, o to nie wiedziałam, zaraz sprawdzę po ile chodzą takie 16,5", dzięki. 🙂
UnicornWitch takich firm biorących siodła w komis jest niewiele obecnie, bo ludzie sprzedają bezpośrednio, jako osoby prywatne. Zajrzyj sobie na ogłoszenia na rv, tam masz tego od groma 😉
Branie siodeł na testy za kaucją jest przyjętą praktyką i większość sprzedających się godzi na to. Nie pasuje to odsyłasz, pieniądze wracają na konto i po bólu.
Najpierw konia musisz wydzierzawic. Jesli to faktycznie bedzie arab to dopasowując siodlo musisz miec na uwadze tez specyficzna budowe arabow, w sporej ilosci są to krotkie konie z dosc prostym grzbietem, wiec dlugosc i ksztalt paneli bedzie mialo spore znaczenie.
UnicornWitch ze Śląska jest Anna Izdebska. Dojeżdża do klientów z używanymi siodłami. Znajdziesz ją na FB.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się