Dopasowanie siodła

ushia, dzięki za odpowiedź :kwiatek:

przede wszystkim kanal powinien byc nie na 4palce tylko pasujacy 😉



Wielokrotnie słyszałam o tych 4 palcach, oglądałam też filmiki instruktażowe o dopasowaniu siodła i wszędzie były te 4 palce 👀 Swoją drogą czy jest koń, który by był wąski w kręgosłupie na np. 2 palce? No i zawsze chyba lepiej, żeby w razie czego kanał siodła był za szeroki, niż za wąski i uciskał nerwy i mięśnie?


przy podkladkach z miekkich czy termoplastycznych materialow nie powinno byc problemu, bo wtedy w czesci na kregoslupie powinny ustapic i nie naciskac
chociaz moim prywatnym zdaniem lepoej jak nad kregoslupem jest miejsce bez niczego (tak, jestem maniakiem robienia "dziubkow" w czaprakach zeby sie podnosily w kanale siodla nad konskie plecy 😉 )




Dziubek to już chyba standard przy siodłaniu 😉


w druga strone  - czyli siodlo z waskim kanalem na podkladce z szerokim - no to juz musialaby byc podkladka raczej mocno grubasna, ale owszem, bezposredni nacisk zostanie zniesiony, tylko ze balabym sie o powstawanie punktu nacisku na krawedzi podkladki, no i wtedy jednak powierzchnia styku panel/kon jest mniejsza i tez moga sie dziac dziwne rzeczy z rozkladaniem ciezaru



Właśnie się zastanawiałam czy wytworzy się nacisk z paneli przy krawędzi podkładki pod ciężarem jeźdźca. A co masz na myśli z tym rozkładem ciężaru? Czy podkładka nie ma właśnie pomagać rozłożyć ten ciężar równomiernie?
ushia   It's a kind o'magic
13 listopada 2017 15:25
nie, przy za szerokim kanale panele moga wychodzic ponizej miesnia co jest rownie niefajne
najprawdopodobniej beda wtedy rowniez pod innym katem niz grzbiet co bedzie wlasnie powodowalo ograniczenie powierzchni przylegania siodla a co za tym idzie wiekszy nacisk i/lub naciski punktowe

sa konie ktore nie potrzebuja takiego szerokiego kanalu, sa tez takie ktore potrzebuja jeszcze szerszego, bo np maja miesien w wiekszej odleglosci od kregu przyczepiony 🙂

owszem podkladka ma pomagac rozkladac ten ciezar ale tu duzo zalezy od tego jakiego typu to jest podkladka
bo np zel bedzie tylko lagodzil naciski punktowe, a nie zrobi dystrybucji ciezaru na cala swoja powierzchnie wiec jezeli czesc panelu siodla jest podniesiona zeby nie miala stycznosci z kregoslupem to ciezar rozkladany jest na mniejszej powierzchni czyli jest wiekszy nacisk

futro tez tak nie zadziala
one dzialaja raczej jako wypelniacze luk, ale poza krawedzia panelu nie przeniosa ciezaru, a walczymy o to zeby rozlozyc go jak najbardziej rownomiernie - idealem jest siodlo z panelami dokladnie szerokosci miesnia grzbietowego

pianka memo raczej tez nie pomoga w takim przypadku

takiego efektu doszukiwalabym sie raczej w tych bardziej kosmicznych technologiach


czy taki zwężający się kanał między panelami jest szansa gdzieś przerobić jak tak to gdzie? No i czy jest to gra w ogóle warta świeczki jeśli chodzi o cenę? Zakochałam się w kiefferze Ulli ale ten kanał...
No właśnie czy to nie jest typowe dla Kiefferów ten wąski kanał? Bo ten Action co mam, też taki wąski 🤔

ushia
, dzięki wielkie za tyle informacji :kwiatek: Teraz jestem o tyle samo głupsza, co mądrzejsza 😁
ushia   It's a kind o'magic
13 listopada 2017 18:49
nie wiem jak nowe kieffery, ale starsze maja wszystkie taki
w ogole wiekszosc starszych siodel ma zwezajacy sie kanal - mam podejrzenia ze zwiazane jest to z technologia produkcji, te ktore maja szyty tyl sie zwezaja, te w ktorych panele sa na srubach/nitach maja rowny

przerobic to raczej ciezka sprawa - mozesz zapytac andersza czyw ogole cos takeigo sie robi
ale sprawdz jeszcze jak sa wypchane te panele, bo czesto przy tych zwezajacych sie kanalach jest tak, ze ona sa wypchane jakby pod skosem, tak ze ta czesc ktora faktycznie przylega do konia jest jednak szerzej niz to co widzisz "na sucho"

gllosia - ja im bardziej sie wgryzam w temat siodel tym mi gorzej 😉
teraz mam myslenice nad terlicami elastycznymi - czy one takie dobre faktycznie, czy jednak nie, bo ponoc fizjoterapeuci mowia ze to efekt jak zlamanej terlicy
z drugiej strony butterfly maja ruchomy przedni lek i wszystcy zachwyceni ze konie fruwaja a to na pierwszy rzut oka tez efekt jakby polamane okucie miec  🤔wirek:
No idzie zgłupieć od tych informacji. Generalnie wychodzi na to, że dopasowanie siodła używanego czy kupno nowego, żeby leżało, a jeszcze przy tym mieć możliwość użytkowania go na kilku koniach graniczy z cudem albo jest wręcz niemożliwe.
Skokowe CWD nowej generacji też mają tą terlicę ruchomą i sprzedawca oczywiście się nad tym rozpływał, że pasuje na KAŻDEGO konia i nie wiadomo jeszcze jakie profity. Sama nie jeździłam, więc nie wiem jak odczucia. Mój zawodnik połknął rybkę, jeszcze uwierzył, że faktycznie można jeździć bez podkładki, bo przecież pasuje. Ja tylko oczami przewracałam, a długo czekać nie musiałam, siodła zabrał ze sobą, a po chwili mi się żalił przez telefon, że jedna klacz skończyła z obtartym kłębem. "A nie mówiłam" chciałoby się powiedzieć. Nie miałam też za bardzo okazji przyjrzeć się tym siodłom, ale w przyszłym roku może z nimi wróci to sobie je obejrzę i zobaczę jak leżą. Mam nadzieję, że choć trochę lepiej niż ich klasyki 😵

edit: a jeszcze co do kanałów, to jaki cel może mieć kanał zwężony tylko w środku?

mam prosbe o upewnieni mnie co do roznic w rozmiarach lekow u roznych producentow:
M daw-mag = czarny/niebieski wintec (z pomiarow na zywo wychodzi ze bardziej niebieski) = 30 stubben/kieffer = fit 3 euroriding = 2 kentaur = 34 prestige?

czy cos pokrecilam? 😉



Prestige raczej 32-33, gdzieś kiedyś znalazłam porównanie i "standard" Kieffera tam był 32, a Stubbena 30, Wintec teoretycznie czarny.
ushia rozmiary łęków: niebieski wintec to teoretycznie:  zielony fp/ 31 adsa plus, kieffer, passier/ L daw mag/30 stubben/32 euroriding/34 prestige/ III kentaur. Wszystko jednak zależy od profilu siodła.
Siodłowa edukacja ciąg dalszy 👀
Na takie plecy z deko przebudowaną dupką jakie panele, bananki? Proste?

Ja bym się zgodziła że Daw Mag M to 34 Prestige. Reszty nie wiem, to jedyne siodła jakie porównywałam ze sobą.

Odnosze wrażenie że praca przedstawiciela jakiejkowiek marki siodeł to praca marzeń bo można na prawde takie głupoty nagadać a ludzie, często zdawałoby się z jakąs wiedzą kupią wszystko... Tutaj mamy Buteta skokowego (po co, chciałoby się zapytać...) który jakoby pasuje na wyścigowego TB i dwa kompletnie różne huntery w tym jeden o budowie mocno 'huculastej'. Nie muszę chyba mówić że na żadnego z nich nie pasuje, ani nawet nie jest w pobliżu słowa "pasuje"...
Jasne, że można jeździć bez podkładki jak siodło pasuje. Ale ile siodeł pasuje do swoich koni? 1/10? 1/100?  🙄
ushia   It's a kind o'magic
14 listopada 2017 09:54
kwagga - niebieski wintec to dokladnie M daw-maga - to akurat sprawdzilam empirycznie, sa jak w pysk strzelil rowne

L odpowiada czerwonemu/bielmu - daw-mag ma akurat malo przecyzyjna zmiane rozmiarow, bo leca co 2, a wintec co jeden


probowalam wyciagnac informacje od pana z prestige, w koncu niechetnie wydusil z siebie ze M daw-mag to powinno byc 33-34 😉 chociaz oni za bazowy czyli "standard" przyjmuja 32 😉
Dostałam odpowiedź od Kieffera. Tak jak dziewierz pisała 1 to rozmiar siedziska - 17. Tak jak podejrzewałam 97 to rocznik (całkiem wiekowe siodełko xD) . Co do łęku, to standardowo jest rozmiar 32, ale łęk w tym czasie mógł zostać zmieniony.. I że oni nigdy nie podają rozmiaru łęku na siodle ponieważ jest opcja zmiany rozstawu, więc w efekcie informacja wybita na siodle może być z czasem po prostu nieprawdziwa.
ushia M daw mag ma 29, L 31 więc jak to się ma do niebieskiego winteca?
ushia   It's a kind o'magic
15 listopada 2017 12:35
normalnie - jak wezmiesz niebieski lek winteca i przylozysz do m daw-maga to sa identyczne (no pomijajac specyficzne uksztaltowanie wintecowych lekow)
czarny jest ciut wezszy niz M

L bedzie odpowiadalo czerwony/biały a XL leki wide, ale tych to juz nie mam wiec nie powiem ktory jak
ushia, - L jest węższe niż biały łęk, również sprawdzone 😉 W L daw-maga mój koń przestał się mieścić, biały wintec był dobry. L to bardziej czerwony, biały to już zdecydowanie bliżej XL, spokojnie mogłam na grubszy czaprak ubrać. Z pewnością jest to też kwestia różnej budowy siodeł.
ushia   It's a kind o'magic
15 listopada 2017 13:38
kwestii paneli to w ogole nie ruszam, mierzylam leki "na lyso" 😀

ciekawe by bylo takie zestawienie dokladnych obrysow łęków różnych firm i porownanie rozmiarow

swoja droga mam koszmarny problem ze znalezieniem siodla ktore bedize mialo sredni rozmiar leku ale szeroka kopule - zwykle to idzie jedno za drugim, czyli im szerszy lek tym wiecej miejsca z przodu a ja potrzebuje taki 31-32 i duzo miejsca
np wspomniany wintec niebieski pasuje idealnie pod wzgledem skątowania, ale koniowi ciasno przy kłebie a juz jak dolozyc uzupelnianie paneli zeby rownowage siodla uzyskac to sie robi kiszka :/
o grubszych czaprakach to moge zapomniec 😉
a niby rozstaw leku ok...
Właśnie mam wrażenie, że większość obecnych u nas na rynku producentów zapomniało magicznie, że średnio szerokie konie też mają kłęby i że wypadałoby to uwzględnić jakoś 😕
olq, - slk odpadł? On ma sporo miejsca przecież 🙁
ushia, - wintec ma rzeczywiście mało miejsca na kłąb, mój z tych szerokich i prawie bez kłębu jest, a nie zostawało bo jakoś szalenie dużo po osiodłaniu. Fakt, że ja zawsze z żelem siodłam.
keirashara nie odpadł (nie dotarłam do etapu testu) - przypadkiem była u mnie w stajni fitterka siodeł peter horobin i namówiła mnie na używkę schleese (PH jednak trochę mnie zabiło ceną) - jeszcze nie testowałam, ale już mam i wygląda bardzo zachęcająco :kwiatek:
olq, - to pochwal się jak wystestujesz 🙂
Pochwalę, chociaż ja w niewielu uj siedziałam w życiu więc mogę mieć zawężone pole porównawcze :kwiatek:
Mogę prosić o opinię?
Chciałabym poszerzyć, ale o ile?

ushia   It's a kind o'magic
16 listopada 2017 13:37
po tych zdjeciach nikt Ci tego nie powie
stawialabym ze rozmiar albo dwa, ale to zgadywanie

wez drut/krzywik, zmierz konia, odrysuj na kartce i wyslij z siodlem do poszerzenia
Hej. Próbowałam się rozczytać we wcześniejszych postach, ale niestety nie znalazłam dokładnej wskazówki. Zaznaczam, że jeżdżę rekreacyjnie, ale zależy mi na siodle dopasowanym do mnie i do konia. Moja klacz wlkp. ma krótki grzbiet nie jest też mocno wykłębiona. Mamy całkiem przyjemne siodło winteca 500 cair 17,5, łęk czarny, ładnie przylega, niestety osadza się dość nisko i jest za długie, gdyż zachodzi już na kręgi lędźwiowe. Ja jestem też dość mała, więc zasadniczo 16,5 byłoby dla mnie lepsze. Próbowałam isabell winteca 16,5 i jest niestety na styk z długością, choć na pewno jest krótsze od obecnego.
Czy moglibyście mi doradzić jeszcze jakieś modele siodeł? Może z bananami? Cena ma znaczenie, więc nie koniecznie chodzi mi o nowe siodło na miarę. Z góry dziękuję.
Może tutaj więcej osób zagląda,a potrzebuje intormacji na cito, w czy zaznaczone miejsce przy kolanie to miejsce w którym powinien konczyć się klocek kolanowy?



Który klocek bylby najlepszy? aktualny ma 26 cm, na zdjęciu zaznaczone meijsce ma 20 cm, numer 15 chyba dalej będzie za długi,  18 i 12 chyba do wszechstornnych bardziej, brać tą krótką 16 o długości 14,4 cm? nie będzie za krótkie  👀



będę wdzięczna za każdą sugestię  :kwiatek: :kwiatek:
Wybacz drabcio, że Ci się wcinam  😡

Czy to siodło przypadkiem nie jest za wąskie i leci na tył?
Pod obciążeniem wchodzą mi z ledwością 2 palce więc obstawiałam, że może być trochę za szerokie. Jednak mam mieszane uczucia jak patrzę na te zdjęcia...





Tutaj trochę bliżej osiodłałam


Tu dalej










Tutaj po 30 min stępa:


http://re-volta.pl/galeria/foto/171642

W stajni jestem po ciemku więc jakość dyskusyjna ale może ktoś coś odczyta z tych zdjęć  🙂

W poście może być max. 10 zdjęć.










taka ciekawostka... 👀
Co sądzicie o tak leżącym siodle:


















Siodło nie moje, tak tylko wzięłam przymierzyć, bo to rozmiar łęku 28 i zastanawiałam się czy to jest rozstaw, w który powinnam celować. Ogólnie koń ma budowę grzbietu kosmiczną i mam wrażenie, że na niego tylko siodło na miarę 🤔 Dziwi mnie ta przerwa przy kłębie gdzie mogę wsunąć całą dłoń, potem przy łopatkach leży idealnie. Więc nie wiem czy taki rozstaw łęku jest odpowiedni i jest opcja, że koń nabuduje się przy kłębie? Czy powinnam szukać innego kształtu łęku? Czy coś jeszcze węższego (robią w ogóle węższe? :P) Panele tutaj chyba też nie leżą zbyt dobrze.. No i ciut leci do tyłu, ale to typowe dla niego. Najbardziej jednak chodzi mi o ten łęk, bo ja sama nie potrafię do końca ocenić. Na wszystkich zdjęciach jest podciągnięty popręg. Z góry dziękuję za wszelkie opinie :kwiatek:
Nikt nic nie może mi podpowiedzieć? 👀
ushia   It's a kind o'magic
27 listopada 2017 14:36
a ten kon nie ma przypadkiem powaznych ubytkow w miesniach?

rozmiar leku to jest kąt pod jakim "opada" konski grzbiet w bok - zasadniczo najczesciej jest to ksztalt odwroconego V albo u niewyklebionych, okraglych koni odwroconego U - zrezszta w PL jest masakrycznie ciezko znalezc na takie siodlo, bo wiekszosc lekow jest  V

druga sprawa to odleglosc w jakie panele sa od siebie - pisalam o tym troche wyzej, ze ciezko np znalezc szeroko rozstawione panele przy srednim/malym rozstawie leku

natomiast Twoj przypadek wyglada mi na atrofie w miesniach, czyli ksztalt przbiety to "pofalowane" V - tam gdzie zapadniete to mniejszy kat, nizej wiekszy

w takim ukladzie zmniejszanie rozmiaru leku zrobi tylko gorzej - jedyne co mozna zrobic, to dobrac lek tak jakby plecy byly wypelnione miesniowo, a ubytki wypelnic podkladkami albo modyfikacja paneli i stopniowo te proteze zmniejszac w miare odbudowywania grzbietu
ciezko po zdjeciach oceniac, ale pomimo dziury pod panelami z przodu to to 28 chyba ciut waskie
natomiast z dziura nie mozesz zostawic bo wtedy siodlo sie bedzie wbijalo w tym miejscu gdzie zaczyna przylegac

mozesz sprobowac winteki na takie plecki bo one maja tak zabojczo rozbudowane panele przodem ze jest duza szansa ze wypelnia dziure 😉
ja wlasnie z tego powodu musze z nich rezygnowac  😂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się