Dopasowanie siodła

Ja powoli wątpię, że znajdę siodło ujeżdżeniowe dla siebie (16-16,5", krótka tybinka max 40cm) i konia - wysoki kłąb, wąskie łopatki, wrażliwy grzbiet... Może ktoś na coś wpadnie, podsyłam foto pleców.

Obie fotki za duże.
vissenna   Turecki niewolnik
20 sierpnia 2017 18:21
ten henning pomijając aspekty wizualne (co kto lubi, dla mnie na nie 😉) to chyba za szeroki by był i cena tak o 1000zł za wysoka 🙁 ale popatrzę na inne. Euroridingi próbowałam dwa, łęk 3 za szeroki, z 2 się póki co w ogłoszeniach nie spotkałam, o siedzisko mniejsze niż 17 też ciężko... Sprawdzałam Passiera, 33 za szeroki, nie mówiąc że w 17 utonęłam 🙁
A Kieffer Lech Profi?
Dziunka, a kontaktowałaś się może z forumowym Arsenem (p. Tomkiem)? U niego to połowa, jak nie więcej ujeżdżeniowych siodeł miała dla mnie za krótkie tybinki, więc może trafisz  😂 Ja zginęłam właśnie na takim passierze, siodło jakie chciałam i na koniu leżało, tylko co z tego jak mi pół kolana wystawało.  😵
Aktualnie ma tylko jedno siodło wystawione... Kieffera raz miałam, ujdzie ale nie jest to szczyt komfortu dla mnie i poduszki miało dość twarde, obawiam się, że nadwrażliwa kobyła by tego nie zdzierżyła na dłuższą metę :/
Ty się nie sugeruj tym co on ma wystawione, bo wystawia tylko jakieś pojedyncze sztuki  😉 jak się przejedziesz do niego to można zawrotu głowy dostać. Najlepiej zadzwonić, powiedzieć czego szukasz i będziesz wiedzieć czy ma coś aktualnie takiego.
dziunka a siodło butterfly?
Osobiście zaintrygowały mnie siodła tej firmy i gdy będę  potrzebować siodło to się w nie zaopatrzę. Sporo osób mówi, że jest różnica w ruchu u koni wrażliwych. Nowe są drogie jak dla mnie ale używki w DL można znaleźć za mniej niź 1000€ (w zależności od modelu)
Alaska - Dzięki, może faktycznie zadzwonię, bo na maila nie odpowiedział...
Aktualnie mam na testach znanego mi już Prestiga Lucky Dressage, idealnego do moich nóg, ale mam wątpliwości co do konia, jakoś mało wypełnienia z przodu i zastanawiam się, czy warto się bawić w dopychanie

Frans - myślałam, nawet siedziałam parę razy w jednym (trochę płaskie jak dla mnie, ale do przeżycia), ale raczej dostanie używki to kwestia miesięcy polowania, a ja trochę nie mam w czym jeździć :/
Używkę butterfly ma podobno p. Tomek właśnie. U nas w stajni jest w tej chwili kilka ciekawych siodeł od niego na testach.
A ja się chyba poddam. Nie ma dostępnego dla mnie siodła na tego hucuła. Sprawdzam ogłoszenia codziennie... No i jak się już coś trafi to albo zero odzewu na pytanie, albo nie wysyłają do przymiarki... No nie da się kupić siodła "na oko".
Czy ja mam takie wygórowane wymagania? Szerokie, wszechstronne, z przodu ławki z rozwartym kątem, płaskie panele, siedzisko 17, skóra... Do 1500 zł, ale lepiej do 1000.

SzalonaBibi     nie poddawaj się  mi sie  udało .. polecam siodło firmy  massimo  mają nawet  do łek  do 47  i krótsze panele ( specjalizuja sie w w siodłach  dla tinkerów) mam 17,5  siodło , a panele  17 , skóra , płaskie panele ... Mozna znaleźć na ebay .  Z opisu  mam podobna budowę do Ciebie  i  jest  ok .
dziunka - polecam kontakt telefoniczny z Arsenem - ma naprawdę duży wybór siodeł  🙂 - mi jak powiedziałam czego szukam zaproponował z 8 do wyboru i jedno zdaje sie że zostanie  😉
maliniaq   Just do your job.
22 sierpnia 2017 20:41
Nadszedł u nas czas na zmianę siodła, pierwszy traf to siodło Tekna z wymiennymi łękami (aktualnie włożony Medium Wide), czy mógłby ktoś rzucić okiem na poniższe zdjęcia jak siodło leży na grzbiecie? Przekonuje mnie szeroki kanał na kręgosłup, ale aktualnie włożony łęk jest za szeroki po dociągnięciu popręgu i pod ciężarem jeźdźca między przedni łęk, a kłąb mieści się jeden palec i tutaj mam dylemat, czy zmiana łęku na węższy nie zmieni ułożenia siodła ja grzbiecie, mogę też włożyć podkładkę, która nieco wypełni tą przestrzeń, tylko właśnie nie wiem, czy bawić się w wypełnianie i zmienianie łęków, czy celować w coś innego  🙁
Bardzo proszę o pomoc co z tym fantem zrobić! 🙂
Mam na testy young ridera. Wygląda obiecująco, jutro wsiądę do lasu na chwilę. Nie jestem na 100% pewna dopasowania - muszę wsiąść na chwilę dłużej i kazać się nakręcić. No i mam pytanie: czy te siodła mają ten sam rozstaw łęku i kształt paneli. Oglądałam na zdjęciach drugie i wydaje mi się, że znacznie się różni. A producent podaje tylko rozmiar siedziska na blaszce.
maliniaq, a trzeba coś robić? Wygląda nieźle. Z początku dojrzałam tylko "co z tym fantem zrobić?" i myślę: a co tu jest do roboty???
Jeśli siodło nie narusza kłębu ("jeden palec" wystarcza, o ile jest to równo, między całą wewnętrzną powierzchnią a kłębem) to bym nic nie robiła.
SzalonaBibi, mają różne rozstawy łęków. Jednakże mają tendencję do rozklepywania się. Panele raczej takie same, ja mam mięciutkie, z mięciutką skórką, jeśli masz inne niż moje ( spójrz na fotki, które wstawiałam), to być może są ubite.
maliniaq   Just do your job.
23 sierpnia 2017 08:37
halo martwi mnie właśnie to, że jak wsiądę to wydaje mi się, że to siodło jest za blisko kłębu i boję się, że obiję kłąb, co prawda nie zakładałam tego siodła jeszcze z czaprakiem i żadną podkładką, pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to zmiana łęku na rozmiar mniejszy, tylko zastanawiam się, czy nie zaburzy to równowagi tego siodła.
SzalonaBibi Mają różne rozstawy łęku, szerokości kanału i kształty paneli a nawet wielkości wygięcia wzdłuż kręgosłupa. Są trwałe, solidnie wykonane. To ,,uklepywanie się" wypełnienia paneli następuje jednak wolniej niż w wielu współczesnych modelach siodeł innych marek. Jedyna wada to wycieranie się farby spod puślisk, co jest widoczne, bo skóra całego siodła jest lakierowana.
maliniaq halo ma rację. Chyba niepotrzebnie się martwisz, bo siodło fajnie leży 🙂
maliniaq, Też uważam, że chyba za mocno się martwisz 🙂 Moje siodło też nie leży "na 3 palce" - tylko mniej, jeżdżę z podkładką i żadnych protestów ze strony konia i kłębu nie ma, a jednak użytkuję to siodło intensywnie już ładny czas.
maliniaq   Just do your job.
23 sierpnia 2017 18:43
Dzięki za odpowiedzi jutro wsiądę pojeździc w nim bo wczoraj tylko przymiarka była, jutro wrzucę czaprak i żel i zobaczę jak koń zareaguje 🙂
SzalonaBibi, wrzucam zdjęcia, jakie zrobiłam dla zobrazowania paneli. To są chyba panele proste?
Dzięki ci bardzo! Wiem już, że wystarczy patrzeć na szerokość przedniego łęku a panele będą ok. To co mam do przymiarki niby przylega, ale nie jestem pewna czy trochę nie za wąskie. Oczywiście pojeździć się nie dało, bo cały dzień padało. Ten koń jest tak szeroki, że trudno to sobie wyobrazić. To małe siodło co pasuje ma wybity rozmiar łęku 34. Na tamtych nie piszą więc trzeba mierzyć, mierzyć, mierzyć...
Jutro Ci zmierzę, jaki rozstaw ma moje, bo już szerszej opcji chyba nie ma. Ja zawsze sobię życzę zmierzenia rozstawu łęku i szerokości na poziomie kółeczek od napiersnika.
maliniaq   Just do your job.
24 sierpnia 2017 20:36
Dzisiaj wsiadłam i po założeniu czapraka i wrzuceniu futerka spokojnie było miejsce na kłąb, podczas galopowania między przedni łęk i kłąb mogłam włożyć rękę i nie było czuć, że coś ugniata. Mogę prosić jeszcze o spojrzenie na grzbiet konia po zdjęciu siodła? Wydaje mi się, że nie sugerują, żeby coś ugniatało i było ciasno, przy poprzednim siodle przy kłębie widać było suche plamy po zdjęciu siodła.
I druga sprawa, to jest 17, a aktualnie mam 17,5, ale chyba nie ma tragedii, tyłek się mieści. Co sądzicie?  :kwiatek:
maliniaq, ja się boję (już poza kadrem zdjęcia), że ci się kolano nie mieści. Jeśli faktycznie się nie mieści, to siodło będzie cię wrzucać na tylny łęk.
maliniaq   Just do your job.
24 sierpnia 2017 21:03
halo dzięki za zwróceni uwagi, to raczej kwestia perspektywy w tym przypadku, zwrócę uwagę przy kolejnej jeździe jak to kolano się układa dokładnie bo dzisiaj skupiałam się głównie na koniu, ale kolano raczej przylegało do klocka, w razie czego są na rzep, więc mogę pokombinować z przestawieniem ich i lepszym dopasowaniem  😉
maliniaq czy ten koń to Twoja mała sierotka? Jeśli tak to wrzuć jakieś jej foty w innych wątkach!  :kwiatek:
maliniaq   Just do your job.
24 sierpnia 2017 21:12
Fokusowa tak jest, to moja odchowana już prawie 3,5 letnia sierotka 🙂 Zaraz coś wrzucę w Zdjęciach Naszych Koni  😉
Mam!!! Wreszcie udało mi się dopasować jak trzeba. Bardzo dziękuję wszystkim za porady i prywatne wiadomości z ofertami. Trafiłam na re-voltowych ogłoszeniach young-ridera. Akurat miałam prawie po drodze na wyjeździe więc odebrałam osobiście, umówiłam się na przymiarkę i jest... Wreszcie! Mam nadzieję, że teraz już się koń tak nie będzie zmieniał tak bardzo, że znowu będę musiała kombinować. Trenuje, chudnie, ale to powinno dać radę ogarnąć podkładkami jak coś.
Melduję, że próbowałam henninga i podobnie jak passier dotyka konca kłębu tam gdzie przechodzi on w grzbiet... Czyli wniosek że tego typu mocno wycięte siodła są na konie o wysokim ale krótszym niż nasz kłębie... Za szerokie raczej nie były oba, bez obciążenia wydawały się leżę idealnie
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się