Tradycyjne konie cygańskie (Traditional Gypsy Cobs)

A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 09:32
Zakładam, ponieważ wątku takowego nie ma  😀 a wiele osób nadal myli konie cygańskie z "tinkerami", końmi, które zostały wyhodowane poprzez krzyżowanie koni cygańskich z innymi rasami, głównie końmi fryzyjskimi.

Rasa Traditional Gypsy Cob została rozpoznana oficjalnie dopiero kilka-kilkanaście lat temu, a dopiero od dwóch lat oficjalnie w Wielkiej Brytanii, gdzie księga stadna prowadzona jest przez Traditional Gypsy Cob Association.
Po dokładne informacje na temat rasy zapraszam TUTAJ.

A oto ogier Leo Rex, bardzo prawdłowy przedstawiciel swojej rasy, wnuk og.Lion King:

A.
jesteś pewna, ze takiego/podobnego wątku nie ma? Coś mi świta, że już jest coś na temat tych koni 👀
A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 09:38
Było, ale w wątku o tinkerach. Które de facto sa półkrewkami.
A. - to wasza firma? WOW! Ładna stronka. Aż się chce jechać. Przemaszerowaliście pieszo, jak zamierzałaś?
A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 09:40
Taniu, jeszcze nas nie ma na Podlasiu, zbieramy się do operacji logistycznej z całym majdanem. Zajrzyj na bloga, tam jest w miarę na bieżąco.
Zajrzę, ale i tu czekam na relację.  :kwiatek:
A. czy mogłabyś zrobić taki spis, tabelkę jakąś pokazującą różnice między Tinkerem a Koniem Cygańskim?
Może jakieś zdjęcia poglądowe.
A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 09:45
Taniu, relacja będzie, tylko nie wiem czy nam się uda wozem 😉

Epikea, w linku jest obrazek. I dokładny opis rasy.
A. Jesteś pewna , że Gypsy Cob pochodzą m.in. od kucy felijskich, nie felińskich?
A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 09:54
Gaga, fell pony, jakkolwiek by to było po polsku.

PS to teraz sprawdziłam jak jest po polsku, dzięki, miałas rację  :kwiatek:
Nie za ma co, wzięłam to za literówkę  😀
A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 10:01
Oj, jednak feliński a Fell to co innego! Jednak cygany pochodzą od felijskich 😉

[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuc_feli%C5%84ski[[a]]

http://en.wikipedia.org/wiki/Fell_pony


(teraz dopiero mi się pomieszało 😉)
A. w takim razie pochodzą od Fell pony (kompletnie tej rasy nie znałam, ale nie znam pewnie 80% ras koni tyle ich jest  :głupi_łeb🙂... Nie tłumaczyłabym tego jako "felijski"...
A. dzięki doszkoliłam się, plus przeczytałam Twoje wpisy w "Tinkerach"

Kuce felińskie to kuce polskie 🙂 W trakcie ich powstawania dolewano np. arabki 🙂
Wątek o Gypsy cobach jest mile widziany, jednak proszę natychmiast usunąc wszelkie "chwyty reklamowe"
A.   master of sarcasm :]
06 marca 2014 18:44
ikarina a gdzie masz "chwyty reklamowe"?...
też nie widzę żadnych chwytów reklamowych
rasa u nas nowa, nieznana a ciekawa

a ze pisze hodowca - chyba jeden jedyny w PL to chyba dobrze🙂
A.   master of sarcasm :]
11 marca 2014 15:53
Legendarny ogier Lion King, wyeksportowany do USA:

koń jak koń - każdy widzi. niesamowity. to owłosienie.... cudo. przestane zaglądac z rozpaczy i zazdrości 😉
ale ogrodzenia! piękne.....  - to plastikowe tak?
gdzie zdjęcie zrobione? u ciebie A., ? popularne są i kosztują "normalnie"? bo u nas to jakaś masakra...
Facella   Dawna re-volto wróć!
11 marca 2014 16:48
I A. się w końcu wkurzyła na tinkery  😁
A.   master of sarcasm :]
12 marca 2014 09:07
[quote author=horse_art link=topic=94252.msg2036400#msg2036400 date=1394556260]
gdzie zdjęcie zrobione? u ciebie A., ? popularne są i kosztują "normalnie"? bo u nas to jakaś masakra...
[/quote]

To pierwsze na początku wątku to moje, powyższe jest hamerykańskie, podlinkowane. W USA jak sami Amerykańie mówią, że to konie tylko dla bogatych, ale w Europie ceny są zblizone do normalnych, jeśli wziąć pod uwagę że byle jaki "tinker" potrafi sobie kosztować 20 tys zł i więcej. A w Polsce koni cygańskich nie ma wogóle, oprócz dosłownie trzech sztuk, z czego jedną ja sprzedałam pod Warszawę, a ogierek i klaczka sa na Pomorzu.

Facella bo ileż można tłumaczyć i tłumaczyć, że koń cygański a tinker to coś innego  😵


horse_art tu masz jeszcze jedno zdjęcie tego mojego łogra:



Jeszcze raz zapytam: czy dobrze zrozumiałam, że te tinkery pochodzą od gypsy, choć te drugie de facto jako oficjalnie uznana rasa są nowsze?

A., pisałaś, że Tinkery to takie nieudane Gypsy z rysunku na stronie. Szukam w necie różnic na fotkach. Ciężko je znaleźć, bo jak sądzę, często osoba wrzucająca fotę, nie wie, co wrzuca. Dzisiaj jednak przypadkiem trafiłam na tinkera: http://www.fryzy.com.pl/nasze-ogiery-z-licencj/78-ogier-rasy-tinker.html, który wygląda dla mnie jak gypsy z obrazka. Już nawet myślałam, że tinkery mogą być tylko czarno białe, a to klops i znowu się gubię.
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 marca 2014 14:15
Porównanie jest w pierwszym poście, w linku.
Facella, nie widzę. Widzę wyłącznie porównanie konia budowy zgodnej z wzorcem rasy i konia budowy nieprawidłowej.
A według mnie to Tinker czy Cygański to o czystości krwi nie może być tu mowy. To są piękne i pożyteczne konie jednak ukształtowała je amatorska hodowla i poświadcza to fakt ,że do "wczoraj" nie dbano o rejestrowanie pochodzenia tych koni. Twierdzenie, że rodowody były trzymane w tajemnicy to jest takie trochę dorabianie ideologii.  Ras uznawanych w terminologii hodowlanej za czyste jest niewiele. Arab ,Achał Tekin,P.R.E. czy Fiording to rasy czyste genotypowo przez setki lat rozmnażane w obrębie jednej rasy o ustalonym typie. Nazwa Traditional Gypsy Cobs wskazuje na to ,że jest to koń półkrwi, bo słowo Cob oznacza krępego konia półkrwi czyli jak sama też napisałaś pogrubionego a w wypadku Koni Angielskich i Irlandzkich ras Cob oznacza to konia lub kuca ciężkiego uszlachetnionego gorącokrwistym.
Myślę ,że jak na razie to podział na Tinker i Tradycyjny jest w powijakach i jak dla mnie zrozumiałe jest wrzucanie przez resztę świata ich do jednego worka. Reszta Europy hoduje w obrębie jednej rasy dwa typy: jeden tradycyjny a drugi czymś uszlachetniony( Haflingery są takim przykładem dobrym) a jednak księga jest jedna.
Czy Traditional Gypsy Cob wpisywane są do księgi na podstawie testu DNA ?
Myślę też że tło historyczne powstania rasy zostało opisane przez Ciebie dosyć pobieżnie a szkoda ,bo ciekawe. Tinker czyli druciarz (naprawiacz sprzętów domokrążny) -napisałaś ,że to słowo odbierane jest przez ludność pochodzenia romskiego za obrażliwe... Być może ,jednak fundamentalny w tej historii jest fakt, że irlandzkich tinkerów nie łączą żadne więzy krwi z Romami. Tinkerzy to nie odrębna etnicznie ludność tylko zwykli Irole czy Angole, biedota a nazwano ich Gypsy ,bo prowadzili wędrowny styl życia podobnie jak Romowie ,którzy jednak nie mieli absolutnie nic wspólnego z wyhodowaniem tej rasy.
A.   master of sarcasm :]
24 kwietnia 2014 22:42
[quote author=Pędzidełko link=topic=94252.msg2040672#msg2040672 date=1394962585]
A według mnie to Tinker czy Cygański to o czystości krwi nie może być tu mowy.

Czy Traditional Gypsy Cob wpisywane są do księgi na podstawie testu DNA ?
Myślę też że tło historyczne powstania rasy zostało opisane przez Ciebie dosyć pobieżnie a szkoda ,bo ciekawe. Tinker czyli druciarz (naprawiacz sprzętów domokrążny) -napisałaś ,że to słowo odbierane jest przez ludność pochodzenia romskiego za obrażliwe... Być może ,jednak fundamentalny w tej historii jest fakt, że irlandzkich tinkerów nie łączą żadne więzy krwi z Romami. Tinkerzy to nie odrębna etnicznie ludność tylko zwykli Irole czy Angole, biedota a nazwano ich Gypsy ,bo prowadzili wędrowny styl życia podobnie jak Romowie ,którzy jednak nie mieli absolutnie nic wspólnego z wyhodowaniem tej rasy.

[/quote]


Po pierwsze księga stadna w UK - uznana przez DEFRA jako jedyna oficjalna księga rasy - powstała  dopiero kilka lat temu.  Poprzez DNA potwierdza się konkretne pochodzenie, konie są wpisywane do księgi po zakwalifikowaniu.
Po drugie, tinker to jest owszem, określenie travellers, którzy wywodzą się od Roma którzy przyjechali na wyspy kilkaset lat temu. Mają bardzo dużo wspólnego z utworzeniem rasy - tak się składa że tkwię w środowisku więc coś niecoś się dowiedziałam.
Innym określeniem za które mozna dostać w łeb to pikey.


PS a rodowody owszem, przez lata były trzymane w tajemnicy, przed gorja, czyli gadziami... Zresztą księga stadna  powstała ze względu na szalone zainteresowanie rasą gadzi, bo Cyganom ona niepotrzebna.

A., czy mogłabyś wrzucić jakieś porównanie gypsy do tinkera? Dobrze zrozumiałam, że te drugie pochodzą od pierwszych, choć de facto jako oficjalnie uznana rasa są nowsze?

Podbijam 🙂
A.   master of sarcasm :]
05 maja 2014 22:22
Ależ proszę, tikery mają chociażby dużo słabsze, węższe grzbiety, bez mozliwości uniesienia np 200kg bez problemu, poza tym ubogie szczotki pęcinowe, na ogół nie zakrywające całego kopyta, są nieraz przebudowane (głowa noszona wysoko), takie kolorowe wersje fryzów.

PS Znów muszę zrobic odniesienie do mojej strony, na której znajduje się obrazek porównawczy... "Nieprawidłowy" Gypsy Cob to bardzo często właśnie "tinker".
A No tak Badaniem dna potwierdza się pochodzenie co nie zmienia faktu ,że nie jest to rasa czysta . Jest to rasa cob koni półkrwi.  Tak samo jak kuce walijskie. Temat ten dotyczy hodowli więc trzymajmy się zasd i terminologii hodowli koni.
  To bardzo ładnie brzmi -Hodowane od stuleci,rodowody trzymane w tajemnicy. Dla laika może się to wydać niezwykłe, fascynujące.... ale dla ludzi znających się na hodowli koni to niestety opowieść w rodzaju "Podróże na liściu i chmurze".
  Niestety nie napisałaś na bazie jakich przodków powstała rasa. Wiec ja to napiszę. Rasa nie wywodzi się bezpośrednio od jakiegoś pierwotnego typu konia tak jak rasy czyste!  Rasa powstała z wszelakiej zbieraniny koni o maści srokatej.  Jako ,że Angielska tradycja hodowli koni głosi ,że szanujący się Anglik na krowie nie jeździ ,zatem wszystkie konie maści srokatej eliminowano z planowej hodowli i sprzedawano jako gorsze po niskich cenach.  Na takie konie właśnie było stać biedotę i wędrownych rzemieślników.
  Jeśli przez liczne pokolenia hodowla jest rozproszona po bardzo licznych hodowcach amatorach nie prowadzących dokumentacji hodowlanej, bywa osnuwana legendami i mitami nie mającymi żadnego realnego i konkretnego odniesienia.
  Co do pochodzenia romskiego upieram się i nie zgadzam się z tobą . Samo przebywanie w środowisku i słuchanie opowieści z brodą nie da ci rzetelnej wiedzy. Ja mam osobiście korzenie romskie poprzez dziadka a mimo to aby się dowiedzieć prawdy o etnicznym pochodzeniu i imigracji Romów do Europy ,musiałam przeczytać sporo opracowań.
  Napisałaś ,że pochodzą od Romów przybyłych na wyspy kilkaset lat temu... owszem chodzi tu pewnie o drugą falę emigracji. Niestety zostali oni doszczętnie wytępieni.  Bodajże w XVI w (dokładnej daty teraz nie pamiętam) został w królestwie wydany dekret o karaniu śmiercią za samo bycie Romem.  Wtedy to narodziła się nazwa Gypsy. Śniadoskórzy Romowie w obawie przed śmiercią tłumaczyli ,że są Egipcjanami - Gypsy.  Nie wiele im to pomogło ale nazwa została jako określenia włóczęgi.
  Tak wynika z zapisów historycznych a gdzie przeczytać o wędrownych rudowłosych i bladych Irolach i ich więzach krwi z Romami ?
Pędzidełko, to bardzo ciekawe, co piszesz, bo mnie zawsze zastanawiało, dlaczego Cyganie w PL oraz Gypsy i Travellerzy na Wyspach są inni 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się