Kobitki... (antykoncepcja)

CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
16 maja 2019 20:12
W zeszłym miesiącu założyli mi spirale miedziana, od wczoraj mam pierwszy okres. Dzień pierwszy był spoko, ale dziś od rana strasznie mnie kłuje w lewym dolnym rogu podbrzusza, zwłaszcza przy prostowaniu nogi. Nawet jak siedzę to kłuje :/ przeciwbole nie pomagają, czy to normalne? Czytałam że ból może się pojawiać nawet do pół roku po założeniu, ale myślałam że to będzie taki "normalny" jka patrzy okresie tylko mocniejszy--a nie intensywne klucie w boku(jajnik?).
Czy któraś z Was miała nastroje depresyjne po Nuva Ring? Używałam ponad pięć lat, od roku nie radze sobie z głową, tydzień temu odstawiłam, jutro wizyta u ginekologa, mam zamiar założyć wkładkę niehormonalną, ale boje się długich i obfitych miesiączek... Gdyby nie mój nastrój, chętnie wróciłabym do Nuva Ring, ale boje się...
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
24 maja 2019 20:45
W zeszłym miesiącu założyli mi spirale miedziana, od wczoraj mam pierwszy okres. Dzień pierwszy był spoko, ale dziś od rana strasznie mnie kłuje w lewym dolnym rogu podbrzusza, zwłaszcza przy prostowaniu nogi. Nawet jak siedzę to kłuje :/ przeciwbole nie pomagają, czy to normalne? Czytałam że ból może się pojawiać nawet do pół roku po założeniu, ale myślałam że to będzie taki "normalny" jka patrzy okresie tylko mocniejszy--a nie intensywne klucie w boku(jajnik?).

Ja mam miedziana juz 2 lata, i dalej (a moze i nawet na poczatku nie mialam?) mam jakis czas przed okresem okresem przez dzien-dwa takie klucie w lewym dolnym rogu podbrzusza. Tylko ze ja mam jakies ogolne zaburzenia hormonalne, ktorych angielskim GP sie nie chce/nie potrafia zdiagnozowac, wiec nie wiem czy to klucie jest od spirali, czy czegos innego.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
31 maja 2019 23:20
Lekarz zapisał mi jakiś przeciwbólowy kwas, który wreszcie pomógł jako tako. Ale niedługo kolejny okres... Akurat podczas wyjazdu związanego z 2 przelotami samolotem :/
Hormony też mam porypane i też nie potrafią ogarnąć, szkoda gadać. Nie jem prawie nic a tyje z powietrza dosłownie  🙄
Słuchajcie, co można poradzić na dramatyczne bóle przy okresie?

Już drugi raz z kolei mam hardkor, dzisiaj mój TZ znalazł mnie na podłodze w łazience i chciał wzywać pogotowie... Ból to jedno, ale do tego drętwiały i trzęsły mi się ręce, byłam cała zlana zimnym potem plus oczywiście biegunka i wymioty. Doszły do tego duszności, byłam tak przerażona że się popłakałam  🙄

A to oczywiście tylko pierwszy dzień...! Nie mogę co miesiąc brać zwolnienia na okres :/
USG miałam i nic nie wykryło, dobrze się czułam na hormonach ale kurde nie chce do nich wracać...
Kolebka przebadalabym sie porzadnie pod katem endometriozy. Objawy, ktore opisujesz niestety wygladaja niepokojaco.
Ashtray też o tym myślę, ale miałam już dwa razy usg u dwóch różnych lekarzy i żaden nic nie znalazł  🙇

A czytałam też, że właśnie lekarze nie zawsze umieją to zdiagnozować...
kolebka, mam takie same objawy, w tym miesiącu wymiotowałam przez bite 3h + cała reszta objawów... Też bym się z chęcią dowiedziała jak z tym walczyć 🙁
Mam dokładnie ten sam problem. Ostatnio na szczęście zaczął się pod koniec dnia pracy, to nie musiałam brać wolnego, ale za to zemdlałam w kuchni kiedy próbowałam sobie nalać gorącą wodę do termofora - oprócz tego, że natłukłam sobie guza to oblałam się wrzącą wodą. Lekarze rozkładają ręce, nic nie znajdują, a nie chce co miesiąc faszerować się tak silnymi lekami przeciwbólowymi..
Przy hormonach było lepiej, ale za to strasznie zatrzymywała mi się woda w organizmie, libido skakało jak oszalałe, w dodatku przy pracy z klientami (w dodatku z kierowcami i spedytorami) moje zmiany humoru były nie do wytrzymania i dziwię się, że mnie nie wylali  😁
kolebka, miałam dokładnie tak jak to opisujesz. W pewnym momencie chwilę był spokój, a potem wróciło do tego stopnia, że potrafiłam nie kontaktować właściwie przez 2-3 dni i przesypiać ciągiem po 15h jak już było po wymiotach. Uratowała mnie antykoncepcja, to jest serio niebo a ziemia, nawet nie potrafię opisać tego, jak bardzo mi się poprawiła jakość życia.
Ja jestem od ok 2 lat na hormonach, mnie aż tak nie bolało żebym mdlała (choć słabo się robiło), za to miałam krwawienia 10-dniowe, zdarzało się 10 dni przerwy i kolejne... Odkąd biorę tabsy jest spokój i nie chcę myśleć co by było jakbym odstawiła hormony...
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
21 czerwca 2019 15:16
Endometriozę diagnozuje sie tylko i wylacznie przez laparoskopię. Nieleczona endometrioza moze doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zniszczeń organów. Nieraz trzeba po latach nawet wycinać kawałki jelit, potrafią sie robic zmiany na nerkach. To nie sa żarty. Niestety wielu ginow to olewa 🙁

Przy podejrzeniu endometriozy radzę sie udać do specjalisty.
Ano, wlasnie mialam pisac, ze laparoskopia albo rezonans. Tabletki anty jedynie maskuja objawy, ale nie zwalczaja problemu. Dziewczyny, to jest straszne co piszecie. Wspolczuje, ze co miesiac musicie tak sie meczyc. I przykro mi, ze ginekolodzy przepisuja tabsy jak cukierki zamiast porzadnie zbadac pacjentke i leczyc.
ashtray, ale czemu to generalizowanie? Mój gin zawsze bada wzdłuż i wszerz (i w głąb 😁 ) i krzywdzące dla tak wspaniałego lekarza jest określenie, że przepisuje tabsy jak cukierki. Zwłaszcza, że w niektórych przypadkach tabsy są przepisywane właśnie jako środek zapobiegania takiemu odchorowywaniu, a nie samej ciąży.
Yh.. Czy ja naprawde musze sie tłumaczyć?  😀
Otóż tabletki antykoncepcyjne nie sa lekiem leczącym endometriozę. Łagodzą objawy, ale nie leczą. To tak jakbyś kulawemu koniowi zalozyla podkowy. 😉 Po drugie nie znam Twojego gina i nie wypowiedziałam sie na jego temat. Odniosłam sie do postu kolebki i Gieni.
Tylko Kolebce nikt nie wypisał tabsów, więc to zdanie "Dziewczyny (...)" raczej musiało się odnosić do mnie, Magdy albo Behemotowej 😉
Z całym szacunkiem, ale jeśli w tych 2 zdaniach widzisz mój komentarz odnośnie Twojego osobistego gina, to coś jest nie tak 😜

Dziewczyny, to jest straszne co piszecie. Wspolczuje, ze co miesiac musicie tak sie meczyc.
Jak brałam hormony to było super, żadnych bólów ani nic; natomiast przed okresem antykoncepcji hormonalnej, w liceum miałam takie same jazdy... Raz pogotowie do mnie przyjechało, bo zemdlałam i dostałam drgawek  🙇
Ale nie chce brać hormonów pod żadną postacią, moja cera nie przeżyje tego  🙄 pp odstawieniu trądzik wrócił ze zdwojoną siłą...

Znalazłam w Krakowie klinikę, która się specjalizuje w leczeniu endometriozy, w poniedziałek przedzwonię.
To moga byc objawy endo. I tylko laparoskopia wykaze czy to jest na pewno endo. U mnie  usg w wyspecjalizowanej klinice nic nie pokazywalo, wielu lekarzy robilo mi usg i twierdzili ze raczej nie mam endo. ogromny bol i ciagle plamienia i niemoznosc zajscia w ciaze w koncu zmusily mnie do laparoskopii i okazalo sie ze mam stopien III endometriozy. Niestety endo czesto wraca po laparoskopii ( ja po 4 mies znow mialam objawy) i tak  naprawde nie ma leczenia jako takiego bo przyczyny sa nieznane. Slabo poznana choroba i dlugo sie czeka na diagnoze. Pigulki sa wyjsciem bo niweluja symptomy. Potem ciaza i menopauza ratuja. Dla tych co chca miec dzieci a podejrzewaja endo lepiej nie czekac z zajsciem bo endo czesto utrudnia.
ashtray, a ostatnie zdanie? Komu lekarz przepisał tabsy jak cukierki? Jeśli są jakieś przypadki, że przez przepisaną przez lekarza antykoncepcję ktoś ucierpiał na tym, że zataiły się pogłębiające problemy ze zdrowiem, to chętnie poczytam 😉 ja tam lubię moje "cukierki". Cukierki lepszego życia 😜
maiiaF ok, na Twoje życzenie rozłożę moją wypowiedź na czynniki pierwsze., choć wydaje mi się to niedorzeczne. 🙄

I przykro mi, czyli= oraz jest mi przykro, a także jest mi przykro, dodatkowo jest mi przykro

że

Ashtray też o tym myślę, ale miałam już dwa razy usg u dwóch różnych lekarzy i żaden nic nie znalazł  🙇

A czytałam też, że właśnie lekarze nie zawsze umieją to zdiagnozować...


i

[quote author=Gienia-Pigwa link=topic=93.msg2873783#msg2873783 date=1561126597]
To nie sa żarty. Niestety wielu ginow to olewa 🙁

Przy podejrzeniu endometriozy radzę sie udać do specjalisty.
[/quote]

i
ginekolodzy przepisuja tabsy jak cukierki zamiast porzadnie zbadac pacjentke i leczyc.

Bo tak niestety jest. I nie jest to moja generelizacja. Można znaleźć w internecie wiele artykułów czy historii kobiet na forach o endometriozie. Gdyby każda kobieta z endometriozą była diagnozowana od razu przez pierwszego gina, do którego idzie, przyznałabym się do błędu w mojej wypowiedzi. Ale tak nie jest. Wspaniale, że masz cudownego lekarza, który endometriozę potrafi zbadać i leczyć, ale niestety nie wszystkie kobiety mają takie szczęście. Mnóstwo (i znów nie przesadzam) pacjentek skarżących się na ekstremalne dolegliwości bólowe i inne objawy jak omdlenia czy wymioty, zamiast skierowania na badania i diagnozę, otrzymuje receptę na tabsy. Kobiety chodzą od drzwi do drzwi wielu lekarzy i cierpiąc co miesiąc czasem i kilka lat nim trafią na odpowiednią osobę, która powie co im jest. Nie wiem dlaczego. Może przez brak wiedzy, przez olewactwo, brak kasy i oszczędności na NFZtowskie badania. I tak jak Gienia napisała Przy podejrzeniu endometriozy radzę sie udać do specjalisty.

I tak, owszem można ucierpieć na tym, jeśli leczyło się endometriozę tabletkami antykoncepcyjnymi np. gdy endo masz już nie tylko na narządach rodnych, ale też w obrębie jelit lub/i chcesz zajść w ciążę.

Dla tych co chca miec dzieci a podejrzewaja endo lepiej nie czekac z zajsciem bo endo czesto utrudnia.

Nieleczona endometrioza moze doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zniszczeń organów. Nieraz trzeba po latach nawet wycinać kawałki jelit, potrafią sie robic zmiany na nerkach.

A przypadkiem, że przez przepisaną przez lekarza antykoncepcję ktoś ucierpiał, że zataiły się pogłębiające problemy ze zdrowiem, jestem chociażby ja. I lekarz, który ochoczo przepisywał mi wagony tabsów, na sam koniec rozłożył ręce. Chcesz to sobie kochaj swoje tabletki. Twoja sprawa. Ja ich nienawidzę i mam swoje zdanie. Mogę? Czy jeszcze coś wymaga kolejnych moich tłumaczeń?
ashtray, możesz 😀 miałam na myśli tylko to, że ostatnie zdanie napisałaś do ogółu, a nie kogoś konkretnego i ja jako jednostka z tego ogółu Ci odpowiedziałam 😉 resztę przemilczę 🤣
Skoro jak sama twierdzisz napisałam do ogółu, to nie wiem czemu przypisałaś je, że do siebie i Twojego lekarza. 🙄 No i świetnie 🤣
To fakt ze tabletka opoznia diagnoze bo niweluje symptomy i lekarze nie draza przyczyn bolu bo jest twierdzenie ze to  musi troche miesiaczka bolec.  Duzo kobiet dowiaduje sie o endo jak nie moga zajsc w ciaze.
Ja się tak zastanawiam czy to endo, bo ja dwa lata miałam spokój, dopiero okres majowy był taki z gatunku kiepskich, kolejny był bardzo lajtowy i teraz taki dramatyczny...
Może to cos z jajnikiem jednym?  🤔

Przy endo każdy okres jest bolesny? Dodam, że krwawienia mam normalne, pierwsze dwa dni bardziej obfite - tampon normalny w ciągu dnia co parę godzin, na noc ten większy. Trzeci dzień już mini starcza, po czwartym dniu kończy się okres.
U mnie pierwszy rok po odstawieniu pigulki byl super. Potem powoli sie zaczelo rozkrecac z roznymi symptomami ( moge ci na piv napisac szczegoly) az do momentu kiedy cmilo prawie caly miesiac w podbrzuszu a w czasie okresu na pol zlamana chodzilam z bolu.

Przy endo tampony nie sa zalecane.
ekwan, mam dokładnie to co opisałaś! Jutro idę do innego ginekologa, w Invicie, u nich najwięcej wyczytałam na temat endo, więc może bardziej skupią się na szukaniu problemu, a nie przepisaniu kolejnych tabletek.
Ja przez większość miesiąca mam takie kłucie w podbrzuszu, jakby jajnik mnie cały czas bolał, a pierwszy dzień okresu jestem wyłączona z życia.
Ja jak byłam u ginekologa, to powiedziała, że mam lekko powiększoną nadżerkę na co dała mi globulki dopochwowe, na moje objawy powiedziała tylko, że tabletki antykoncepcyjne by pomogły, a na bóle zapisała mi Aulin do rozpuszczania w wodzie (bo tabletki i tak zwracam)... Zrobiła mi cytologie, wyniki były ok. No i tyle było z wizyty...
Behemotowa, jesli pigulka ci pomaga to bierz. Bo na endo nie ma w zasadzie lekarstwa albo laparoskopia albo hormony ktore cie w stan menopauzy przestawia. Tylko jak chcesz miec dzieci to wez pod uwage ze z endo moze to byc utrudnione wiec lepiej wczesniej niz pozniej.
Powodzenia z lekarzami  :kwiatek:

Problem w tym, że mój organizm źle funkcjonuje przy hormonach, a ja o nich zapominam. Na razie nie planujemy dzieci, ale kto wie.
Nie dziękuję :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się