Własna działalność i dotacje z UE

no tak powinnam ująć "kokosy". wiadomo , że nie może być nie ralne.
ale "optymistycznie" musi być - trzeba wykazać spory dochód, bo inaczej uznają , że nie ma to sensu. lepiej napisac więcej, niż mniej czy tak jak pewnie będzie. z tendencją rosnącą oczywiście.
i u nas tak - czym więcej dochodu i szybsza spłata kredytu, z dochodem jeszcze tym lepiej... nie  ma miejsca na kilka miesięcy strat bo ma sie nie ujęte w wniosku przecież, dochody (czy np. utrzymanie) z innych źródeł. co jest przecież realne...
do tego trzeba wykazywac koszta (żeby choć ten tyś. pomostowego wydać) - a realnie nie trzeba (tzn nie  zawsze) tyle ponosić...

jeśli planując firmę zakładamy mały dochód - to po co ją zakładać ? trzeba takie myslenie życzeniowe jednak - i prawie na maksa ile możemy zarobić z tego biznesu. i tak nie jest to weryfikowane potem (bo i tak nie ma jak). ale niech będzie widać, że biznes jest opłacalny, że przemyśleliśmy ile można zarobić i dlaczego będizemy robić to nie tamto. + alternatywy. ja np zakładałam praktyke pielągniarską dla os. prywatnych, ale z zaznaczeniem, że mam też możliwość świadczyć dla firmy innej, dla zoz, oraz usługi projektowe, z zarządzania dla podmiotów i os prywatnych. do wszystkiego mi to auto było potrzebne, ale mam kilka opcji z ktorych moge na bieżąco wybierać co mi się będzie bardziej w danym momencie opłacać.


Notarialna - w jakim sensie hodowla? że chcesz hodowle otworzyć czy z hodowli coś kupić?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 stycznia 2013 13:40
horse_art, ja to wszystko wiem, ale stoję po tej drugiej stronie i widzę, co ludzie wypisują.

notarialna, w ramach tych projektów są to zwykle działalności jednoosobowe.
Nie rozumiem co masz na myśli pisząc: "kontrolerów z programu najbardziej interesuje zgodność z cenami z biznes planu i wysokością otrzymanej kwoty"
Przy pisaniu biznesplanu zakładasz zakup różnych urządzeń, materiałów etc, ale nie na wszystko dostaniesz pieniądze - liczą się tylko tzw. koszty kwalifikowalne, jeśli zakupisz coś, co nie wposuje się w katalog tych kosztów, tę kwotę będziesz musiała zwrócić. Owszem, powinnaś zakupić sprzęty etc, które są opisane w BP, ale dlatego też zalecam specyfikację urządzenia, a nie wpisywanie konkretnej marki (np. laptop HP Pavilion).

To co hodowla musi wystawić jest zależne od tego, za co ta hodowla wystawia rachunki / faktury i czy będzie płatnikiem VAT.

Co planujesz otworzyć?
agull   Dążąc do celu
22 stycznia 2013 13:59
Świetny temat  💃 Też przygotowuję się do złożenia wniosku do UP.
Dziewczyny, jeżeli potrzebne mi szkolenie/kurs by rozpocząć działalność to czy mogę teraz złożyć wniosek, określić rozpoczęcie działalności np. za 3 miesiące i do tego czasu odbyć takie szkolenie czy kurs?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 stycznia 2013 14:02
horse_art, opolanka, Nie nie planuję na razie żadnej hodowli 😉 Może za parę lat, ale nie teraz niestety.

Pytam z ciekawości. A o dotację będę się w zupełnie innej dziedzinie starać. Chciałabym się starać o dofinansowanie na otworzenie oficjalnego serwisu internetowego o tematyce zwierzęcej.

Wistra zaciekawiła mnie jak dofinansowanie z programów ma się do domowych hodowli. Oczywiście hodowle zobowiązane są do rozliczenia się z US za każdego zwierzaka, którego sprzeda. Przypuśćmy, że ktoś z środków dofinansujących chce otworzyć hodowlę kotów/ psów. Większość hodowli nie posiada kas fiskalnych. Czy w tym przypadku zwykła umowa kupna-sprzedaży (bez faktury) jest właśnie tym rachunkiem? Taka hodowla chyba musi być zarejestrowana po dofinansowaniu jako oficjalna działalność w urzędach, prawda?
opolanka, a to fakt, na róznych szkoleniach, zajęciach czy od klientów dostawałam rózne wnioski do wglądu - niektórzy przesadzają.... i to grubo - nawet optymistyczna ale realna wersja to zupełnie co innego niż bajki... 😉

agull - skladasz wniosek i oni cie szkolą jak cie przyjmą do projektu, jak nie szkolą tzn ze nie trzeba (chyba , ze u ciebie jakies inne wytyczne są). bo chyba nei ma takich szkolen..a napewno nie sa wymagane - zeb je miec tak "prywatnie" ...

Notarialna - otwierasz firmę, musisz ją miec legalnie, wiec jesli prowadzenie hodowli wymaga rejestracji gdzies, pozwolen, zezwoleń itd - to musisz je mieć. sprzedaż też musisz oficjalnie dokumentowac - czy to rachunkiem czy fakturą .
a czy bedziesz vatowcem zalezy od ciebie - od tego czy ci sie to oplaca lub czy przekroczysz jakiś tam dochód (nie pamiętam kwoty)

serwis www fajnie -  a gdzie tu się zarabia? na reklamach? sprawdzałaś czy będzie to dochodowe?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 stycznia 2013 14:57
horse_art, Tak. Głównie reklamy. Mam jeszcze parę pomysłów, których nie ma na innych stronach. Ale o dofinansowanie będę się starać dopiero jak skończę wojować z uczelnią :/ .
fajna sprawa. ta taka vetopedia czy jakos tak calkiem sporo kasuje, albo daje vetom reklamy za pisanie artykułów (fajnie po podnosi to wartosc merytoryczna strony) .

a...tak mi sie pomyślało własnie - kazdy projekt ma inną specyfikę. trzeba to uwględnić tez w biznes-planie.
jak staramy się o pomostowe - to trzeba napisać, tak żeby udowodnić, ze ta kasa jest neizbędna żeby się wybic, rozwijać - czyli na pocztku maly dochód dopiero potem duży, na początku większe koszta (np reklama, czy czekanie na klientów), e bez niej nie damy rady. czyli kokosy od początku odpadają 😉 no byle nie straty 😉
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 stycznia 2013 06:24
No i przede wszystkim trzeba opisać, że bez dotacji nie było by szans na otwarcie działalności 🙂
My chcemy otworzyc dzialalnosc typowo motoryzacyjną - warsztat samochodowy. Miejsce juz praktycznie mamy klepniete, ale jeszcze dluga droga do wejscia tam z biznesem.

I pytanie, czy sa jakies specjale "tematy" dofinansowan, pod ktore trzeba sie podpinac, czy jak to wyglada? Strasznie ciezko jest mi zaczac, nie wiem do konca gdzie szukac informacji, gdzie najlepiej zlozyc taki wniosek.

Przy otwieraniu dzialalnosci jest dosc sporo kosztow, wszelkie podnosniki, narzedzia, czy nawet sprzet biurowy (typu komputer, drukarka), do ogarniania calej sprawy papierkowej. Dodatkowo narzedzia do diagnozy itd. Wiem, ze trzeba to bardzo dokladnie opisac w biznesplanie, to zaden problem...

Ale pojecia nie mam skad startowac...
Dodam, bo właśnie się dowiedziałam, ze trzeba podpisać weksel bankowy bądź akt notarialny dotyczący dobrowolnego poddania się egzekucji. I trzeba mieć 20% swojego wkładu ( piszę o mojej koleżance).
Kajula, albo do urzedu pracy jak pisalam - po 20-30 tyś, albo do arimr po max 300 (+tyle samo wkł. własnego) jesli mieszkasz na wsi.

marysia550, wysokosc wkladu wlasnego jest rozna w roznych projektach, w tych up nie trzeba nic, w arimr np 50 %
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 stycznia 2013 11:32
marysia550, A wiesz coś więcej o tej dobrowolnej egzekucji? Czym może być spowodowana?
horse_art, dziekuje bardzo, mysle, ze 30tys starczy spokojnie 🙂
Notarialna, jesli nie zrealizujesz projektu - bedziesz musiala oddac kase.
horse_art- ona ma właśnie z UP i musi mieć 20%
A czy ma ktoś swoje projekty już wysłane do UP na przykład i chcę się nimi podzielić do wglądu? 😉
MsCarmen,  w zależności co potrzebujesz. Mam gdzieś projekt szkółki jeździeckiej. Zakup koni itd Wysłanej, rozpatrzonej pozytywnie.
Podobnie jak MsCarmen, tez bym sie ladnie usmiechnela o taki projekt...  :kwiatek:

armaquesse, a mogłabyś podesłać? Chciałabym mniej wiecej zobaczyc jak to wygląda.
U mnie dupa blada.
sa 3 konkursy, w ktorych teoretycznie moglabym wziac udzial (powiat), ale:

Pierwszy - orzeczenie o niepelnosprawnosci
drugi - orzeczenie o niepelnosprawnosci i conajmniej 50 lat
trzeci - orzeczenie o niepelnosprawnosci i zamieszkanie na jakiejs malutkiej wiosce.

cudnie. Osoba sprawna nie ma co marzyc o pomocy. No bo przeciez skoro jestem sprawna, to na pewno stac mnie na zalozenie firmy  🤔wirek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
28 stycznia 2013 14:33
wistra, to nie tak.
Są pewne wytyczne, które narzucaja tworzenie projektów dla danej grupy, a przede wszytkim grup, które są w tzw. gorszym położeniu na rynku pracy - zagrożone wykluczeniem społecznym. Są to m.in. osoby w wieku >50 lat i do 30 rż., niepełnosprawni, z terenów wiejskich, kobiety powracające po urlopach macierzyńskich czy o niskich kwalifikacjach.
Akurat był konkurs, w którym celuje sie do os. niepłnosprawnych.
dempsey   fiat voluntas Tua
28 stycznia 2013 14:39
No bo przeciez skoro jestem sprawna, to na pewno stac mnie na zalozenie firmy  🤔wirek:

prawda jest taka, że na ogół firmy właśnie tak powstają
wkład własny jest z oszczędności lub kredytu
rozpieściła nas ta unia 😉 daj tu i teraz 😉
opolanka   psychologiem przez przeszkody
28 stycznia 2013 14:41
dempsey, a najgorzej będzie, jak dawać przestanie 😉
No niestety, nie stać mnie na wyłożenie takiej gotówki na raz.

I faktycznie, co do trzeciej opcji się pomyliłam - nie trzeba mieć niepełnosprawności, ale trzeba być osobą poniżej 25r.ż i zarejestrowaną jako bezrobotny.
Czy te konkursy to już ostatnie i w przyszłym roku ich nie będzie już?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
28 stycznia 2013 14:47
nie wiadomo jak to bedzie w 2014, od 2015 będzie nowy okres programowania i zobaczymy ile bedzie pieniedzy
No to trudno. Będę pilnować i odkładać kasę  😉
dopiero teraz zobaczyłam ten wątek

jakby ktos coś jeszcze potrzebował to ja dostałam dotację na otwarcie własnej działalności ( ośrodek jeździecki) z UE - 40 tyś, miałam kontrole, jestem już rozliczona
jak coś to pisać i pytać

aha i miałam złożone w 3 projekty równocześnie ( to był urodzajny rok na projekty 😀 ), bo dopóki nie podpisze się umowy to nie korzysta  się z pomocy. Samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z korzystaniem z pomocy
Jutro skladamy wniosek do PUP o dofinansowanie dzialalnosci...
Juz praktycznie wszystko gotowe, ale podpytam. Co byscie wpisali do kosztow zwiazanych z podjeciem dzialalnosci? Zastanawiam sie, czy wszystko wpisalam, a Pani w PUP powiedziala, ze najlepiej wpisac DOSŁOWNIE wszystko (to co bedzie ponoszone z wlasnych kosztow, z EFSu i innych srodkow)...

Dzialalnosc warsztatowa, wszystkie niezbedne sprzety i narzedzia juz wpisane, ale moze cos mi umknelo? Co z rzeczy podstawowych byscie wpisali?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
08 lutego 2013 07:26
wpisałaś jakiekolwiek koszty pośrednie typu: koszty telefonów, koszty pocztowe, koszty utrzymania "biura", linia internetowa etc? To też są koszty, kóre będziesz ponosić z tytułu prowadzenia dzialalności.

trochę "rzucam w przestrzeń" bo wniosku na oczy nie widziałam.
tak, siedzialam wczoraj do 3 w nocy, ale chyba wszystko juz mam 🙂 dziś składamy, oceny wniosków między 21 a 27 lutego. Trzymajcie MOCNO kciuki!  :kwiatek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
08 lutego 2013 18:30
Trzymamy niniejszym 🙂
Powodzenia!! 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się