Własna działalność i dotacje z UE

Cześć wszystkim!

Czy ktoś z Was posiada już własną jednoosobową działalność? Staraliście się o dotacje? Jak długo to trwa, co trzeba załatwić i ile można otrzymać?
Aktualnie niosę się z zamiarem założenia (w końcu... :icon_rolleyes🙂 swojej firmy oferującej usługi foto, przebrnęłam przez kilka artykułów na temat dotacji, ale fajnie by było, gdyby ktoś podzielił się własnym doświadczeniem i wyjaśnił wszystko łopatologicznie :kwiatek:
Ja to znam od drugiej strony, tzn. pracowałam w firmie, która takie konkursy na rozpoczęcie działalności przeprowadzała.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest to, żeby własnej działalności nie posiadać. Kwota dofinansowania to ok 35-40 tyś. Większe szanse mają zazwyczaj osoby 50+, kobiety po powrocie z macierzyńskiego itd. Obserwowałam organizcję dwóch takich konkursów i ludzie podostawali pieniądze na na prawdę dowolne rzeczy: kawiarnie, szkołę jazdy, platformę dietetyczną, usługi cateringowe, przedszkole itd. Warunkiem bezzwrotności dofinansowania jest utrzymanie diałalności przez rok. Zazwyczaj, oprócz dotacji na zakup potrzebnego wyposażenia, przez rok można dostawać wsparcie pomostowe i przedłużone w wysokości ok 1000 zl miesięcznie na zusy, opłaty za telefon, paliwo itd.
Podstawowym obowiązkiem osoby,która dotacje dostaje, jest gromadzenie dokumentacji wydatków i składanie wniosków o płatność, czym najczęściej zajmują się księgowi.

Obawiam się, że w 2013 r. takich konkursów będzie bardzo mało albo wcale, bo nowa perspektywa zaczyna się za rok.


MsCarmen, fajnie, ze załozylas taki temat, bo od wczoraj sama nad tym siedze i mysle.

Forta, co to znaczy, ze nowa perspektywa zaczyna sie za rok? Nie ukrywam, ze dofinansowanie 35-40tys to rewelacyjne rozwiazanie, juz nie mowiac o dodatkach typu 1000zł na opłaty.
Słyszałam, że nie tylko 50+, ale i takie osoby jak ja, przed 25 rokiem życia, też mają łatwiej. Z utrzymaniem działalności nie problem, bo i w Presspublice dostaję rachunki, więc mogłabym wystawiać faktury, to samo w przypadku Gallopu (miesięcznika). Także ruch na koncie by był.

Jako ekspert w tej dziedzinie ;-) powiedz, proszę, czy w takim razie lepiej wstrzymać się z zakładaniem działalności do 2014 roku?

[edit] Aha, jeszcze dowiedziałam się z paru źródeł, że najlepiej składać wniosek w Grodzisku Mazowieckim, bo tu gdzie mieszkam, w Pruszkowie, baaaardzo mała szansa na otrzymanie dotacji. Nie wiem jak jest w Warszawie i innych miastach, ale jeśli będę składać - to tam. Chyba muszę po prostu zadzwonić do Urzędu GM i spytać o tegoroczne konkursy.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
14 stycznia 2013 13:56
Czy można otrzymać dotację na rozwój serwisu internetowego?

Jak jest z dotacjami z urzędu pracy?
Nowa perspektywa, czyli nowe pieniądze na nowe konkursy  😉

MsCarmen każdy konkurs może mieć inne kryteria, za które dostaje się dodatkowe punkty. Tak samo z zasięgiem terytorialnym. Jeden z konkursów organizowanych przez moją firmę był dla gmin podwarszawskich, więc dofinansowanie dostawali właśnie ludzie z Piaseczna, Pruszkowa, Marek itd. W drugim konkursie wystarczyło, żeby byli z województwa mazowieckiego. Nie wiem skąd informacja, że w Pruszkowie jest trudniej niż gdzie indziej, chyba że masz na myśli dofinanowanie z Urzędu Pracy, bo one się rządą własnymi prawami.

Projekty unijne realizowane są jakby dwufazowo, najpierw PARP albo MJWPU organizuje konkurs na organizatora konkursu, a dopiero potem wybrana firma robi nabór uczestników, szkolenia itd. Informacje o konkursach powiny być na stronie www.mazovia.gov.pl

Utrzymanie działalności przez rok polega na wykazaniu, że ma się w dalszym ciągu zakupiony sprzęt, wynajmuje się lokal itd, nie trzeba wykazywać realnych przychodów.

Nie jest jednk tak kolorowo, bo w ostatnio ogłoszonym konkursie wpłynęło 875 wniosków,a dofinansowanie dostanie 15 osób

Być może chodzi o Urząd Pracy, sama już się w tym gubię, dlatego też założyłam ten wątek 😀

A jakie kryteria bierze się pod uwagę wyłaniając tę przykładową 15stkę? Czy chodzi tu o np. lepsze pomysły? Lepsze przygotowanie?

Są jakieś wymogi co do wielkości sum dotacji? Tzn. że jeśli nie wykażę, że potrzebne mi 40tys. to dostaję mniej?
Forta, a nie wiesz, gdzie można szukać takich konkursów w rejonie Małopolski? :kwiatek:
W takich projektach zazwyczaj najpierw przesyła się wstępny wniosek z ogólnym opisem planowanej działalności. Po ocenie formalnej jest ocena merytoryczna, w której oceniają, czy pomysł jest wykolny i ma jakiekolwiek podatawy ekonomiczne. Potem są szkolenia dla wnioskodawców,gdzie uczą pisać biznesplany. Dopiero po szkoleniach uczestnicy muszą taki biznesplan. Wg podanych wytycznych, napisać. Przyznamze ciężko mi powoedzieć, co przesądza o powodzeniu,opróc
z formalnej poprawności napisania biznesplanu, w tym części finanoswej i merytorycznej.

Możesz wykazać, że potrzebujesz 20 tyś, ale jeszcze nie widziałam, żeby ktoś tak zrobił, bo np w Twoim wypadku możesz wykazać, ze niezbędny jest Ci oprócz nowego aparatu i miliona obiektywów, nowy latop, oprogramowanie, drukarka, telefon, a nawet samochód, zeby jeździć na sesje plus reklama, nowa strona internetowa itd  😉

Wistra Np tu http://www.fundusze.malopolska.pl/pokl/Strony/default.aspx
Notarialna - z UP jest mniej kasy niż z tych programów oferowanych przez inne instytucje i nie ma wsparcia pomostowego- przynajmniej u nas.
Moja koleżanka nie załapała się na takie z UE z jakiejś organizacji na 40 tys +pomostowe , a załapała się na 20 tys z UP. No i jeszcze ma obwarowania, że nie może 100% wydać na sprzęt , tylko dokładnie procentowo ile na usługi, ile na sprzęt ile na lokal. I się wkurzyła. Póki co chodzi na szkolenia.
Z tego co wiem dopóki spełnia się kryteria, czyli nie skorzystało się z pomocy można złożyć nawet i dwa wnioski w dwa różne miejsca i czekać skąd się załapie, a z drugiego się wycofać ewentualnie.

Na wsiach też są większe możliwości niz w miescie.
dempsey   fiat voluntas Tua
14 stycznia 2013 14:30
Z tego co ja się dowiadywałam w listopadzie zeszłego roku, to raczej ciężko o uznanie wniosku z dotacji unijnych, w którym wykaże się niezbędność zakupu np. nowego auta. Raczej trzeba być umiarkowanym w żądaniach, bo sito się zagęszcza w miarę jak pieniądze sie kończą. Podobno na początku owszem przechodziły takie wnioski właśnie na nowe auta, ale teraz zwraca się na to uwagę.

Z UP można uzyskać bezzwrotnie ok. 15 tysięcy, warunkiem jest rejestracja jako bezrobotny i odbyte szkolenie. Działalność zakłada się już po pozytywnej weryfikacji wniosku i przyznaniu środków. Faktycznie są obostrzenia co do wydatkowania środków, np. u mnie nie można wydatkować ich niestety na reklamę i promocję, tylko na środki trwałe.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
14 stycznia 2013 14:33
marysia550, a czyli tutaj jest po prostu bardziej szczegółowo. Bo myślałam nad dotacją z UE lub z UP. Ale nie podobało mi się to, że muszę być rozliczana z każdego grosza i wydatku. Oczywiście wiadomo, że trzeba się rozliczać z US, ale to jest oczywiste.
Obecnie myślę nad złożeniem papierów o dotację, ale gdzie się z tym udać? Do jakich urzędów? Jest to branża stricte informatyczno-fenilogiczna, z dość sporymi kosztami na początek.

Jak to jest z fakturami w takich programach? Trzeba każdą skrzętnie odkładać do teczki? Bo z tego co się orientuję z fakturą niektóre usługi niestety wychodzą drożej...
Notarialna- wszędzie będziesz musiała opowiedzieć się o każdym groszu. Ważne jest to co na fakturze, a nie ile na to wydałaś. I to musi się zgadzać z biznesplanem.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
14 stycznia 2013 14:52
marysia550, Czyli w biznes planie nie muszę podawać orientacyjnych cen potrzebnego sprzętu? I to co kupię musi się zgadzać z otrzymaną sumą co do grosza, tak?
Rany, jak mi się nie podoba takie podejście. Notarialna spada Ci z nieba 40 tys, a nie podoba  Ci się, że faktury trzeba zbierać i wykazywać na co wydałaś unijne pieniądze?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
14 stycznia 2013 15:30
Forta, Nie o to mi chodziło 😉 . Myślałam, że w biznes planie trzeba napisać do co do grosza ceny (orientacyjnie) kupowanego sprzętu już na starcie, podczas składania dokumentów
Ale jeśli to mają być faktury na sprzęt i ma się tylko zgadzać z sumą, którą się uzyskało z dotacji to ok.

Bo musisz napisac w biznesplanie na co wydasz ile i musi Ci się to pokryć z fakturami. Nie możesz w biznes planie napisać, że na malowanie lokalu wydasz 1000 zł , a wydasz 800 , natomiast pozostałe 200 na żyrandol. Ale też nie musisz pisać farba Dulux-100 zł/10l  i użyć farby Dulux 100zł/10l , możesz wpisać farba i uzyć dowolnej  za kwotę którą wymieniłaś w biznesplanie.
Ale rozumiem, że wahania są dopuszczalne? Bo jeśli powiem, że wydam na sprzęt np. 20 tys., a jego cena ulegnie zmianie i trafię na promocję i zapłacę 2 tysie taniej to nie będzie problemu?
dziewczyny ja dostałam 40tyś na rozpoczęcie działalności tak więc jeśli chcecie odpowiem wam na wszystkie pytania
Ruffian, to podziel się z nami swoją historią 🙂 Gdzie składałaś, co zakładał Twój biznes plan, ile czekałaś na decyzję a potem na otrzymanie dotacji. I jak sprawa wygłąda teraz 🙂
nie trzeba wykazywać realnych przychodów


Powiesz coś więcej na temat wykazywania przychodów?

Niedawno sama złożyłam taki wniosek, mam nadzieję załapać się z puli do 25 rż.
W tym bądź przyszłym tyg ma się coś ruszyć, bo kończy się rekrutacja. Trzymajcie kciuki  :kwiatek:
olek chodzi o to, żeby przez rok rzeczywiście działalność prowadzić, tzn. mieć zakupiony sprzęt, wynajmować lokal itd. Organizatorzy nie kontrolują czy i ile zarabiasz i nie uzależniają od tego wyników kontroli. Może mało precyzyjnie napisałam, bo oczywiście musisz normalnie rozliczać się z US itd

w jakim województwie składałaś?
Oczywiście, rozliczanie się z US itd. to rzecz oczywista.
Zastanawiało mnie jedynie, czy będą chcieli w jakiś sposób kontrolować przychody, sprawdzać na ile faktycznie firma jest dochodową itp.
Na czym polegają kontrole w przypadku takiego projektu? Co sprawdzają? Już po otrzymaniu dofinansowania, w trakcie prowadzenia działalności.
Odnośnie kontroli, mam taki pkt w regulaminie: "Uczestnik Projektu, który otrzymał środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości zobowiązany jest poddać się każdej kontroli przeprowadzanej przez Beneficjenta oraz monitoringowi - na podstawie przedkładanych co 3 miesiące sprawozdań z prowadzonej działalności."

Składałam w zachodniopomorskim.

edit:
Organizatorzy nie kontrolują czy i ile zarabiasz

o to mi chodziło, nie doczytałam  😡
Kontrola jest przed zakończeniem okresu trwałości projektu, czyli po ok 11 miesiącach od otrzymania dofinansowania. Sprawdzają czy masz wszystkie rzeczy, ktore wykazałaś, że kupiłaś, faktury i dowody zapłaty. Jeśli dostajesz wsparcie pomostowe i przedłużone też musisz miec faktury lub rachunki i potwierdzenia zapłaty. Jeśli dokumentacja jest uporządkowana, kontrola zajmuje jakieś 20-30 min i jest bezstresowa.
Czyli rozumiem, że kontrole dotyczą przede wszystkim dofinansowania, które się otrzyma?
Czy kwestia dochodowości danego przedsięwzięcia też jest/może być w jakiś sposób sprawdzana? Przy założeniu, że np. dane przedsiębiorstwo miało przynosić zyski X, a te są znacznie mniejsze lub momentalnie nie ma ich wcale. Zastanawia mnie na czym ma polegać monitoring (3 miesięczne sprawdozdania z prowadzonej działalności).

Forta, przede wszystkim dziękuję za odpowiedzi :kwiatek:
olek, trzymam kciuki za pozytywne zakończenie :kwiatek:
Forta a dysponujesz moze linkiem do takich konkursow z woj. pomorskiego? Z gory dziekuje.
Czy osoba ubiegajaca sie o dofinansowanie musi byc bezrobotna? Jestem zatrudniona w firmie "A" i obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Chcialabym otworzyc cos wlasnego, ale nadal korzystac z urlopu wychowawczego w firmie "A".
Wild Horses, podejrzewam że to jest określone regulaminem dla danego projektu, w którym opisane jest do jakiej grupy docelowej jest skierowany, acz z reguły projekty takie dotyczą osób niezatrudnionych.

MsCarmen  dziękuję :kwiatek: również trzymam kciuki za Twój pomysł!
Ja też wystartowałam z działalnością 😉 od stycznia 2013 walczę ze wszystkimi przeciwnościami.
I też mam problem odnośnie pomocy unijnej. Nie wiecie, gdzie się zgłosić w celu otrzymania porad?
Ja prowadzę działalność pogotowia ratunkowego, podmiot leczniczy. Szukałam w specjalnych wyszukiwarkach projektów, niestety znalazłam tylko dofinansowanie na budowę lądowiska dla śmigłowca ratunkowego. Niestety nie posiadam takiego  😉
Ja mam pytanie odnosnie ilosci skladania "podan" do tych konkursow. Czy moge zlozyc do dwóch miejsc - w moim przypadku do Polic (miejsce zameldowania) i do Szczecina (miejsce zamieszkania), czy lepiej zrobic tak, ze chlopak na siebie zlozy w Szczecinie, a ja na siebie w Policach?

Czy sa jakies wymogi co do danej dzialalnosci? Jezeli chcemy otworzyc warsztat samochodowy, to czy jest jakas grupa ryzyka danych dzialalnosci, czy po prostu kazdy ma jakby nie patrzec rowne szanse?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się