Yoga - przygotowania, ćwiczenia, wszystko o

Pandurska, dzięki 🙂 Chyba na razie wolę spokojniejszą jogę.
Świat jest niezwykle mały. Alina Pawela jest w związku z moim znajomym. Osobiście nie miałam z nią styczności.
Pandurska to rozbieznosci pomiedzy pomiedzy zwolennikami ashtanga jogi a iyengar sa az tak duze?. Ja chodze wlasnie na iyengar i musze przyznac ze jestem bardzo zadowolona. Czytalam ze wielu ludzi odstrasza ilosc sprzetu uzywanego podczas zajec ale wydaje mi sie ze on wiecej pomaga niz szkodzi. Ostatecznie joga jest systemem ktory powstal w Indiach i dostosowany jest do nieco innego typu budowy ciala. Przynajmniej to wydaje mi sie logicznym wytlumaczeniem dlaczego w iyengar stosuje sie tyle dodatkowego sprzetu. To i fakt ze po prostu znacznie ulatwia on wykonywanie asan, rowniez osobom mniej zaawansowanym i chorym. Moja mama bardzo chwali sobie joge terapeutyczna bazujaca na tym systemie.Osobiscie podoba mi sie tez raczej obojetne podejscie do duchowosci jakie prezentuje sie podczas zajec. Choc moze akurat to jest cecha tylko mojego nauczyciela. Praktykowanie jogi i tak sprzyja zachowaniu koncentracji i wewnetrznego spokoju, ezoteryka wydaje mi sie zbedna. Ogolnie jednak od dawna nie spotkalam sie z bardziej satysfkacjonujaca forma aktywnosci poza jazda konna 🙂
Sek w tym, ze joga jest dyscyplina filozoficzna i jej celem jest osiagniecie wyzszego stopnia rozwoju swiadomosci. Bez tego joga nie jest joga, lecz gimnastyka bazujaca na starozytnej madrosci wschodu-sorrki.

Asana jest poczatkowym stadium owego rozwoju, wlasciwie opanowanie ciala poprzez praktyke asan. Jesli opanujemy cialo, wtedy opanujemy Citta- umysl, ktory jest z kolei kluczem do tzw. wyzszego poznania.

Problem z joga Iyengara jest taki, ze "na papierze"  sa wspaniali i cudowni. Zreszta srodowisko iyengarowcow w Polsce jest bardzo charakterystyczne i jak pokazali juz niejednokrotnie nauczyciele tej metody przyjezdzajacy bezposrednio z instytutu w Punie, tzn od zrodla, maja zupelnie inne podejscie do nauczania- odbiegajace znacznie od tego, co sam Iyengar proponuje.

Teraz kwestia pomocy. Zgodze sie, ze ulatwiaja zrozumienie pracy w asanach, pomagaja kontrolowac niezdyscyplinowane  zachodnie cialo . Sama stosuje dosc sporo pomocy podczas moich zajec Vinyasa Jogi, ale tylko wtedy, gdy ktos ich faktycznie potrzebuje. U vinyasowcow cel praktyki jest inny- nie rozdrabniamy sie na szczegoliki, tylko traktujemy te 90-120 minut praktyki jako integralna calosc przynoszaca nam profity. Zamiast pomocy w rodzaju klockow itd uzywamy latwiejszych asan przygotowujacych nas do tej "glownej" w danej sekwencji.Wierz mi, cialo pieknie odpowiada na taka prace i to czesto duzo szybciej, niz przy "zimnej" praktyce pojedynczych asan.

Rozdzwiek miedzy srodowiskami jogowymi w PL jest ogromny- przeciez to nalezy do naszej narodowej mentalnosci 🙂😉 Pare lat w stecz, gdy Baska Lipska i Radek Rychlik przywiezli Ashtange do PL, byli traktowani, jakby spadli z kosmosu i tylko dzieki swojej solidnej praktyce, ogromnej wiedzy i instytucie w Mysore zdolali przekonac do siebie ludzi. Zreszta wielu zatwardzialych Iengarowcow stalo sie zatwardzialymi Ashtangis 😀

Ja osobiscie wole pozostac poza tymi glupimi podzialami, bo takie zatwardziale obstawanie przy swoim po pierwsze nie pasuje do wizerunku nauczyciela jogi, ktorym jestem, a po drugie jest sprzeczne z filozofia jogi.

yegua jak facet Aliny, to nadal taki wysoki koles,to ja teg go znam 🙂


Nie chce robic posta pod postem, wiec modyfikuje. Dziewczyny, Tchibo polskie ma kolekcje do jogi!! Torba na mate jest taka fajna i za rozsadna cene, ze hmm..tylko nie wiem po co mi trzecia..looknijcie same!

http://www.tchibo.pl/Relaks-i-dobre-samopoczucie-t400000348.html?wbdcd=9GmKRjGKJL
mi sie z kolei podoba ta bluza granatowa w paski ale stowy za nia nie dam :/

Pandurka mam wielka prosbe 🙂 mowilas kiedys o kilku asanach dla jezdzcow. mozesz jakis maly zestawik zaproponowac?
Mowilam owszem 🙂 Moze powiedz dokladnie, czy masz jakies szczegolne dolegliwosci zwiazane z jazda konna, czy chcialabys po prostu zestaw ogolny?
yegua jak facet Aliny, to nadal taki wysoki koles,to ja teg go znam 🙂

Pandurska, No Marcin jest wysoki 🙂 Wracając do tematu. Jak długo i często praktykowałaś jogę zanim sama zostałaś nauczycielem?
zestaw ogolny w kierunku ujezdzeniowym 😉 ruchomosc stawow biodrowych chyba najbardziej bym zwiekszyla
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 stycznia 2011 16:29
Jakie ładne te ciuszki z tchibo. Jak one jakościowo wypadają?

Ja też z chęcią zerknę za zestaw w kierunku ujeżdzenia  :kwiatek:
Jutro Wam zrobie dziewczynki ladna sesje. Postaram sie z obrazkami-jedna intensywna a druga bardziej relaksujaca (taka na "po jezdzie"😉. Dzis juz nie dam rady..

Yegua W sumie praktykuje 11 lat. Najpierw mniej profi (ok roku przy systemie 2 razy w tygodniu), potem profi- codziennie z malymi wyjatkami. Nauczyciela podstawowego zrobilam po 5 latach.Teraz robie Advanced Yoga Teacher.

Ile czasu? Codziennie. Przy braku czasu godzine, przy wiekszej jego ilosci 2-3 h.Do tego 3-4h dziennie ucze i tez mi sie zdarza "namachac" zwlaszcza na grupach poczatkujacych.

Pod pojeciem praktyka mam tu na mysli medytacje takze. I takze czytanie pism jogicznych (choc akurat te pochlaniam w autobusie, jak jade na Uni 🙂😉) ).
Pandurska, dzięki 🙂 Ja na razie podchodzę do jogi z dystansem, jako do ćwiczeń dających mi wyciszenie, uspokojenie. Póki co nie zagłębiam się w filozofię. Podoba mi się też nauka relaksacji. Mam na półce:
książkę GITA S. IYENGAR "JOGA DOSKONAŁA DLA KOBIET". Chyba wkrótce po nią sięgnę.
to dobra ksiazka. jedna z niewielu dobrych 🙂
cisza tutaj straszna... 🙁
Znów byłam na zajęciach. Uwielbiam relaksację 😀
Pandurka niedobra obiecala zestaw i cisza  🤬
😎
magda, racja!
Pandurska, przeleciałam wątek i jako laik nic o tych matach nie kumam.
Czy mogłabyś polecić jakąś matę do 100zł?
No wiesz co Pandurska... :P 😀

yengua looknij sobie tutaj http://www.sklep.joga-joga.pl/maty-do-jogi-c120.html
Ja mam mate Rainbow i bodajze spezial - Rainbow jest fajna bo gruba i swietnie nadaje sie do stania na glowie np czy po prostu mi pasuje bo mam wystajace kosci  🤣 ale do intensywnej praktyki jednak cos na miare speziala jest lepsze - nie traci antyposlizgu i ne robia sie takie kuleczki jak w rainbow w tych miejscach najbardziej kontaktowych...

a jesli o zestawy chodzi na yogajournal.com cos nie cos sie znajdzie, albo na youtubie fajny jest kanal yoga today
W YogaToday.com jest teraz darmowa lekcja, która wydaje mi się bardzo fajna jeździecko. Robiłam ją już kiedyś i miałam super odczucie luzu i swobody w biodrach i nogach dzień po. Nawet sobie lekcję kupiłam i jeszcze powtórzyłam po jakimś czasie.

http://www.yogatoday.com/videos/this_weeks_free_video

Przy okazji pytanie - szukam informacji o jodze dla osób z sm.


---

Pies z głową w dół, albo i dwa 😉
Czy macie jakieś zdanie o szkole Joga Studio Grzegorza Nieściera? I o nim samym?
Albo o kursach oddechowych http://www.artofliving.pl?
watek na wierzchu to sie podziele radoscia, ze moje cialko tak zapragnelo jogi, ze wrocilam na zajecia 🙂 🙂
poki co sivananda, jutro iyengar a we wrzesniu mam nadzieje vinyasa i asthanga! i od razu samopoczucie lepsiejsze! 🙂
czy ktoś może polecić jakąś szkołę w Krakowie?  🙂
dzieki  🙂

mysle jeszcze nad tym miejscem: http://www.poweryoga.pl/#kontakt, bo najbardziej mnie interesuje ashtanga, z tego co czytalam, a w tym linku wyzej maja zabojczy plan zajec  🤣
Krakowianie, szukam jogi w okolicach Os. Oświecenia, Parku Wodnego...
Planuję się zaopatrzyć we własne wałki do jogi (dwa). Możecie polecić jakąś firmę/sklep (Warszawa albo sieć)?

Ostatnio miałam spadek sił życiowych (macki esema), więc postanowiłam przynajmniej na jakiś czas wrócić do jogi relaksacyjnej (to znaczy "powrót" to dużo powiedziane, bo rzetelnie nigdy się nią nie zajmowałam). Korzystam z książki "Relax and Renew" Judith Lasater i robię sobie wieczorne sesje "leniwej jogi". Jestem pod wielkim wrażeniem, jak to przywróciło mi oddech. Pod wrażeniem, że tyle się go we mnie mieści! Z dołka małosilnego już wyszłam, ale jakiś czas chcę regularnie polenić się jogowo. Zobaczyć, jak podziała na dłuższą metę.

Teraz mam jeden (pożyczony) wałek, więc muszę kombinować z domowymi osprzętami, jak by się przydał drugi. Da radę, ale skoro będę miała na to miejsce, to wolę sobie ułatwiać jogowanie, nie utrudniać.
Teo najtaniej i swietnej jakosci walki kupisz u mojego zaprzyjaznionego nauczyciela na http://jogashop.pl/. Cale 40 zl, co jest cena najbardziej konkurencyjna na rynku polskim. Regularnie woze dostawy do mojej  szkoly w DE, bo tutaj musisz za walkek tez 40 ale euro zaplacic 🙂😉) Jakosc europejska, ceny polskie. Kupuj wielkosc standard.

Pozdr
O, dziękuję 🙂
Może ktoś z warszawiaków też będzie planował zakupy w tym sklepie? Można by podzielić się kosztami transportu. Z terminami mi się nie spieszy (może być i w sierpniu).
Scottie   Cicha obserwatorka
01 lipca 2012 20:57
Wybiera się ktoś na Pola Mokotowskie? http://www.jogawparku.pl/
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
01 lipca 2012 21:06
Uuu, w 3 mieście też jest 😀 Może to moja szansa na powrót do jogowania 😀 A nie, głupio spojrzałam na 2011  =( Kiszka =(
W Sopocie w parku północnym jest w niedziele o 10:30 przez cały lipiec i sierpień, a i chyba w pierwszą niedzielę września też.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
02 lipca 2012 13:18
Serio? Bo na stronie nie ma Sopotu 🙁
Jest na 100%
Gdzieś na fejsie czytałam, ale nie mogę odszukać... http://www.joga-makai.pl/zajecia.html - tu masz wspomniane o tym, bez konkretów. Ja mam nadzieję w sierpniu dołączyć!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się