Rasy koni do jazdy rekreacyjnej

Mysza   "Śmierć jest kolejnym koniem, którego dosiadamy"
09 kwietnia 2012 00:41
WesternHobby Ale do rekreacji nadaje się każdy koń. Znam wiele koni szkółkowych czy klubowych, które mają bardzo duże predyspozycje do skoków/ujeżdżenia, ale wożą dzieci.
Wszystko zależy od charakteru, nie od rasy ...
Będzie fiord, który skoczy przeszkodę wyższą od siebie i będzie ciężki dla nowicjuszy, a będzie folblut, który ledwo co człapie i nie w głowie mu skoki czy dzikie galopy...
Przykład z życia wzięty. Nie hoduje się koni - ten ma iść do sportu, a ten wozić dzieciaki, bo ten pierwszy jest holsztynem, a ten drugi to ślązak...
To tak naprawdę właściciel/hodowca zadecyduje co koń ma robić.
W Niemczech są hodowle, które mają na celu rozmnażanie koni, po których może być dobre potomstwo i czasami nawet największa ciapa może zostać po kilku latach dobrym skoczkiem/ujeżdżeniowcem...
WesternHobby, chodzi o to, że nikomu nie opłaca się tworzyc specjalnej hodowli koni rekreacyjnych, bo to oznaczałoby automatyczny, a zarazem bezsensowny spadek jakości hodowanych koni, bo hodowla ma na celu ciągłe ulepszanie swoich "produktów", a nie pogorszanie i celowanie tylko w zarobek na 'byle czym i byle jak'.
No właśnie tak nie jest ... Jest spora grupa odbiorców, która nie chce mieć konia szkółkowego tylko taki właśnie mercedesik wśród koni ale do jazdy w teren ....
Dziękuje Wam za ciekawa wymianę zdań. Gdyby ktoś chciał napisać w tym temacie to proszę na priva.
Pozwolę sobie zalaczyc link do filmiku z Cavaliady aby przybliżyć trochę temat bo wiem ze to nowość w Polsce.

Z dyskusji wynika, ze również dla wielu z was temat jest egzotyczny. Jeszcze raz podkreślam, ze nie jestem fanatykiem takich koni ale to ciekawa rzecz i być może warto zwrócić uwagę na ten sektor rynku czyli koni do rekreacji ale nie hodowanych za stodoła, jak tu ktoś napisał.
Miłej nocy i dziękuje
Mysza   "Śmierć jest kolejnym koniem, którego dosiadamy"
09 kwietnia 2012 01:15
WesternHobby Obraziłeś właśnie użytkowników forum 🙄
Ale w którym momencie???
Ale liczyłem na bardziej merytoryczna dyskusje. No cóz moze Ci bardziej sensowni adwersarze juz śpią  😀


Może w tym... 🙄
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
09 kwietnia 2012 08:01
TWH jest rzadkością i chyba szkoda byłoby ładować grubą kasę w ich sprowadzanie po to tylko by w jakiejś szkółce chodzily
[quote author=WesternHobby link=topic=87781.msg1365724#msg1365724 date=1333925799]
Ale liczyłem na bardziej merytoryczna dyskusje. No cóz moze Ci bardziej sensowni adwersarze juz śpią  😀


Może w tym... 🙄
[/quote]

Orientica ale przeznasz, ze odpowiedzi na ten temat były mało merytoryczne ...
W zasadzie to można podsumować, ze taka odpowiedzią na Polska rekreację konna z uwagi na eksterier i rasę są huculy. Jest to jakaś alternatywa. 
TWH jest rzadkością i chyba szkoda byłoby ładować grubą kasę w ich sprowadzanie po to tylko by w jakiejś szkółce chodzily

W szkółce nie ale do prywatnego użytkowania.  Myśle, ze u nas rekreację rozumie sie tylko w kategoriach szkółki konnej i w ten sposób ludzie, którzy maja trochę pieniędzy a niekoniecznie chcą skakać na koniach nie maja alternatywy.
alternatywa jest piekny kon z hodowli skokowej...tani, bo nie chce skakac 😵
alternatywa jest piekny kon z hodowli skokowej...tani, bo nie chce skakac 😵


Moze warto takie konie selekcjonowac a nie skazywać na szkolke.
no przeciez wlasnie to jest selekcja...hodowla to nie jest arytmetyka, hodowla to propabalistyka.
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
09 kwietnia 2012 10:19
to jak się jest rekreantem to już nie można sobie postartowac w zawodach?
Wybacz ale rekreacja nie kojarzy mi się tylko ze szkółką jeździecką  🤔
Czyli wszystkie konie rekreacyjne to "odpady" hodowlane.  😁
oczywiscie, ze to takie odpady...odpady dla olimpijczykow,za to gwiazdy parkurow, dla regionalnych mistrzow klas lekkich...i nic w tym zlego, bo wlasnie w hodowli nie jest tak' ze sportowo wybitny ojciec i sportowo wybitna matka, daja gwarancje na wybitne potomstwo
Jak ktoś w Polsce zacznie płacić za czterolatki z hodowli koni rekreacyjnych, doskonale ułożone do rekreacji, powyżej 20-25 tyś zł to na pewno powstaną profesjonalne hodowle koni rekreacyjnych. Narazie potencjalni kupujący chcą płacić 3-5 tyś zł......
"hodowla koni wybitnie rekreacyjnych" 🤔wirek:
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
09 kwietnia 2012 10:36
a co oznacza koń "wybitnie rekreacyjny"?
Dla każdego to jest indywidualna sprawa, co oczekuje od konia.
a co oznacza koń "wybitnie rekreacyjny"?
Dla każdego to jest indywidualna sprawa, co oczekuje od konia.

Wybitnie rekreacyjny to taki jak podalem w linku do YouTuba ... O takim czymś myślałem w wydaniu krajowym.
[quote author=ElaPe link=topic=87781.msg1365780#msg1365780 date=1333954888]
TWH jest rzadkością i chyba szkoda byłoby ładować grubą kasę w ich sprowadzanie po to tylko by w jakiejś szkółce chodzily

W szkółce nie ale do prywatnego użytkowania.  Myśle, ze u nas rekreację rozumie sie tylko w kategoriach szkółki konnej i w ten sposób ludzie, którzy maja trochę pieniędzy a niekoniecznie chcą skakać na koniach nie maja alternatywy.
[/quote]

Dlaczego  uwazasz, ze nie ma alternatywy dla osoby mającej pieniądze a nie chcacej skakać?
Ja nie skacze, bo nie lubię.
Znam ludzi z pieniędzmi i to sporymi jeżdżących tylko i wyłącznie rekreacyjne - maja rożne konie - od aqh, przez rasy szlachetne, po fryzy.
Są to konie na pewno droższe niż 5 tys. zł. I nie zobaczą nigdy zawodów. Użytkowanie są rekreacyjńie. Rasa która podalas to raczej konie drobne i niskie (przynajmniej tak na cacalliadzie widziałam) a nie każdy chce takiego konia.
Po obejrzeniu filmika zauważyłam tylko jedną wybitną cechę. Jakby konia z takim ogonem przeprowadzić ze trzy razy przez korytarz stajni, to nie trzebe byłoby zamiatać 😁
Porównując ceny tych koni do ich użytkowości, to za tą samą cenę wolałabym kupić konia profesora, solidnie przygotowanego do L-P. Od takiego, to nie dość, że można by się solidnie podstaw nauczyć, to i równie miło czas spędzić.
Najpierw trzeba by określić co znaczy rekreacja w PL (szkółki, początki to nie jest rekreacja). Potem - jakie są powszechnie pożądane cechy konia rekreacyjnego.
No i mamy "typowo polskie" cechy - po pierwsze - odmianę masochizmu czy cierpiętnictwa pt. im trudniej i boleśniej tym fajniej, po drugie "wolnoć Tomku" czyli nie wiem czego chcę i za 5 minut może mi się zmienić i co komu do tego.
I proszę, nie reklamujcie hucułów jako świetnych koni rekreacyjnych, które da się bezpiecznie i przyjemnie użytkować od pierwszych kontaktów, bo jakiego rodzaju frajdy dostarczają hucuły, to naprawdę wiedzą ich właściciele i użytkownicy 😀 Powiedzmy, że frajda jest zbliżona do użytkowania... mustangów 🤣 A hucuły, które po latach ciężkiej pracy da się doprowadzić do świetnej współpracy z człowiekiem, stanowią taki procent, jak konie skaczące 150+ z ras skokowych.
Gdyby ktoś do mnie się zwrócił, że interesują go miłe kontakty z koniem i mało-wysiłkowe jeżdżenie, że nie chce latami się szkolić, ani skakać, ani żadne zawody - to musiałabym mu/jej uwierzyć 😁, że się podejście nie zmieni i dopiero wtedy szukać odpowiedniej rasy/hodowli.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
09 kwietnia 2012 11:52
spoko, masz czas, energię i kasę to spróbuj zrobić modę na tę rasę w Polsce. Była moda na haflingery, fryzy, PRE - niech będzie i na tą rasę moda.
Najpierw trzeba by określić co znaczy rekreacja w PL (szkółki, początki to nie jest rekreacja). Potem - jakie są powszechnie pożądane cechy konia rekreacyjnego.
No i mamy "typowo polskie" cechy - po pierwsze - odmianę masochizmu czy cierpiętnictwa pt. im trudniej i boleśniej tym fajniej, po drugie "wolnoć Tomku" czyli nie wiem czego chcę i za 5 minut może mi się zmienić i co komu do tego.
I proszę, nie reklamujcie hucułów jako świetnych koni rekreacyjnych, które da się bezpiecznie i przyjemnie użytkować od pierwszych kontaktów, bo jakiego rodzaju frajdy dostarczają hucuły, to naprawdę wiedzą ich właściciele i użytkownicy 😀 Powiedzmy, że frajda jest zbliżona do użytkowania... mustangów 🤣 A hucuły, które po latach ciężkiej pracy da się doprowadzić do świetnej współpracy z człowiekiem, stanowią taki procent, jak konie skaczące 150+ z ras skokowych.
Gdyby ktoś do mnie się zwrócił, że interesują go miłe kontakty z koniem i mało-wysiłkowe jeżdżenie, że nie chce latami się szkolić, ani skakać, ani żadne zawody - to musiałabym mu/jej uwierzyć 😁, że się podejście nie zmieni i dopiero wtedy szukać odpowiedniej rasy/hodowli.


Własnie o taka chwile refleksji chodziło ... Dziękuje. Pokazalem ten filmik bo to sie sprawdza na zachodzie. Nie chodzi tez chyba o modę ale o zapotrzebowanie. Moze w miarę upływu czasu rynek na ten typ konia sie otworzy i Polska kreatywność tez cos pomoże stworzyć. Nie mam ciśnienia na ta konkretna rasę ale na przemyślane działania w kierunku tworzenia profesjonalnej rekreacji. Kon to jeden z elementów ... Dalej powinno pojawić sie szkolenie, ośrodki itd

poprawilam cytowanie
ja to powiem tak, czesto ludzie jeżdząc czysto rekreacyjnie w pewnym momencie chcą choć trochę liznąć sportu. dla mnie dobry kon rekreacyjny to kon wszechstronny. na którym można pojechac w las na kilka godzin, skoczyc małą kłodę, czy pobawić sie ujeżdzeniowo, i może wraz ze wzrostem ambicji, pojechać sobie jakąś Lkę.

a zawody dla Walkerów to raczej specyficzne są, i średnio widzę w Polsce rzeszę ludzi chcących się bawić tak:



są nawet zawody dla dwuletnich ogierów z tego co widzę...


dla mnie to konski dzieciak pod zgarbionym szpiegiem z krainy deszczowców...



Ja mam nadzieję, że moda na TWH nie zawita w Polsce, bo mnie te konie osobiście w ogóle się nie podobają... Muszą mieć bardzo specyficzną budowę, żeby się tak poruszać. Na pewno takich cudaków natura nie stworzyła...





mnie takie coś przeraża, nie wspominając już o tym co one mają na kopytach...
I proszę, nie reklamujcie hucułów jako świetnych koni rekreacyjnych, które da się bezpiecznie i przyjemnie użytkować od pierwszych kontaktów, bo jakiego rodzaju frajdy dostarczają hucuły, to naprawdę wiedzą ich właściciele i użytkownicy 😀 Powiedzmy, że frajda jest zbliżona do użytkowania... mustangów 🤣

halo, ja się uczyłam jeździć na hucułach. Łał, przeżyłam! Duża część koni ze szkółki chodziła w hipoterapii. Cóż, może terapeuci nie wiedzieli, że hucułów nie da się przyjemnie i bezpiecznie użytkować... Banda ryzykantów wsadzała dzieci z porażeniem mózgowym na stado mustangów... 🤔wirek:

ElaPe, moda modą, ale wszystkie te specyficzne rasy "amatorskie" w Polsce tak czy inaczej będą tylko końmi dla pasjonatów. Garść osób ma PRE, fryzy, AQH... Nieprędko któraś z tych ras będzie popularna, może i nigdy. Kasa. Za granicą w stajniach rekreacyjnych prawie w każdej stoją 1-2 fryziki, ale taki rekreant dysponuje zupełnie innym portfelem.

WesternHobby, no to tak z ciekawości, ile kosztuje taki koń jak te TWH z pokazu? 😁


edzia69   Kolorowe jest piękne!
09 kwietnia 2012 13:10
Jedyne TWH w Polsce stoją w okolicach Choszczna. Przy tych cenach koni w Polsce zaszczepienie ich na naszym terenie uważam za niewykonalne.
[quote="quantanamera"]moda modą, ale wszystkie te specyficzne rasy "amatorskie" w Polsce tak czy inaczej będą tylko końmi dla pasjonatów. Garść osób ma PRE, fryzy, AQH... Nieprędko któraś z tych ras będzie popularna, może i nigdy. Kasa. Za granicą w stajniach rekreacyjnych prawie w każdej stoją 1-2 fryziki, ale taki rekreant dysponuje zupełnie innym portfelem.[/quote]
Dobrze to widać na tinkerach - w Anglii bodajże są to tanie konie, których wszędzie pełno, sporo takich w rekreacji chodzi, a u nas tinker kosztuje sporo. A byłby dobrym koniem rekreacyjnym.

Ech, jakaś cicha propaganda TWH się tu wkradła od samego początku.... Nie wiem po co TWH u nas, skoro mamy koniki polskie, hucuły i ślązaki.  😀iabeł: Z czego z k-p i hucułów można mieć arabokoniki, które są całkiem fajnymi zwierzakami rekreacyjnymi (ekonomiczne, większe niż kp, nie takie złośliwe 😉 odważne). Ślązaki też dobra rasa, bo ekonomiczna, odważna, spokojna, do wszystkiego (bryczkę pociągnie, na lonży pochodzi, pod siodłem, przeskoczy coś.) Do nauki i do rekreacyjnego spędzania czasu w siodle.
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
09 kwietnia 2012 13:21
bo dla niektórych to co zachodnie jest lepsze, a trening TWH na modłę USA jest przerażający.. dodatkowo modelują rzep ogonowy żeby był wyżej osadzony  🙄

WesternHobby myślałam że bardziej rozwiniesz swoją myśl na temat idealnego konia, a nie dasz tylko link z yt..
Dava   kiss kiss bang bang
09 kwietnia 2012 14:07
Ja mam nadzieję, że moda na TWH nie zawita w Polsce, bo mnie te konie osobiście w ogóle się nie podobają... Muszą mieć bardzo specyficzną budowę, żeby się tak poruszać. Na pewno takich cudaków natura nie stworzyła...





mnie takie coś przeraża, nie wspominając już o tym co one mają na kopytach...


Trzeba chyba pamiętać, że większość koni mając takie doczepione śliczne 'betonowe buciki' też by fantazyjnie machało girami żeby jakoś poruszać się do przodu...
Sorry to dla mnie chore, tak jak wykręcanie ogonków źrebakom żeby tak się słitaśnie układały  😵

Ta rasa owszem ma predyspozycje do tego typu poruszania się ale to bynajmniej naturalne nie jest.
Mnie też to przeraża  🤔

A konie rekreacyjne hmm to zależy od gustów. Jeden będzie chciał czarnego fryza z 3m grzywą jak z bajki, inny hanowera po dużym sporcie, a jeszcze inny nadpobudliwego arabka.
A co jest rekreacją, co sportem, a co szkółką to nie mnie oceniać  😉

Ja mam nadzieję, że moda na TWH nie zawita w Polsce, bo mnie te konie osobiście w ogóle się nie podobają... Muszą mieć bardzo specyficzną budowę, żeby się tak poruszać. Na pewno takich cudaków natura nie stworzyła...





mnie takie coś przeraża, nie wspominając już o tym co one mają na kopytach...


w życiu bym takiego dziwoląga nie chciała  🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się