Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

.
Strefy przemarzania w Polsce wg Normy


zalecam trzymania się tej normy żeby potem nie mieć problemów z wysadzaniem fundamentów przez grunt oraz zamarzanie podłoża w obiekcie
.
Mam pytanie z rzędu "zawiłości papierkowe"... może mi ktoś jak chłopu na miedzy wyjaśni.... 😁
Koń zalicza się do "zwierząt gospodarczych typu krowa" czy już nie? Stajnia to budynek inwentarski, a nie gospodarski, prawda? Da się budowę stajni - ale nie budowę od zera, tylko remont pomieszczeń gospodarskich [kawałek stodoły+obora] - podciągnąć pod pomieszczenia gospodarskie ? Procedura remontu i zarejestrowania stajni jest w tym momencie taka sama jak przy budowie nowej stajni...?
Przepraszam za pytania laika, plan "własna stajnia" zaczyna mieć malutkie nóżki..... I najpierw są to te papierkowe.

I pytanie z rzędu "zawiłości praktycznie"... równał ktoś ugór, na którym kiedyś było pole, a w tej chwili - dosyć jałowa, twardawa i nierówna łąka? Jak duże są koszty i jak to się robi... ?
No i druga rzecz: czy trzeba mieć pozwolenie na wyrównanie działki - zmianę ukształtowania terenu - w momencie kiedy jest się rolnikiem odprowadzającym Krus i owa działka miałaby być docelowo ujeżdżalnią - czyli żadną działką budowlaną ani nic z tych rzeczy... ?
Nigdy nie słyszałem o "pozwoleniu na zmianę ukształtowania terenu"... A niejedno już w ukształtowaniu terenu zmieniłem! - Żeby daleko nie sięgać, wczoraj wyrównaliśmy ćwierćhektarowy dół po wydobyciu żwiru...

Ja bym ten ugór najpierw zaorał, a potem zabronował i zawałował - powinno się wyrównać. Chyba, że chcesz mieć ujeżdżalnię trawiastą, to w międzyczasie warto wysypać też nawóz i zasiać trawę. Koszt zależy od tego, jak duży jest ten teren i jak się dogadasz z właścicielem ciągnika, który Ci to zrobi.
jkobus,  pytam, bo ostatnio "dalszy" [taki z wioski obok] sąsiad stwierdził, że by cokolwiek większego robić u siebie na działce np. wyrównać teren, zasadzić krzaczki czy drzewka - trzeba mieć na to pozwolenie od geodetów. Może go źle zrozumiałam, ale szczerze powiedziawszy, będąc biednąbabą, więc stwierdziłam, że zapytam ludzi, którzy swoje stajnie mają, bo być może sąsiad próbował zrobić mnie w konia. 😉
jkobus, teren +/-, nie mierzyłam co do centymetra - ma około 60 x 90 m, w mniej-więcej połowie zaczynają się góry, dziury i nierówności. Dziękuję za odpowiedź, pochodzę po ludziach z ciągnikami i popytam. Ciekawe, niby mieszkam na przedmieściach gdzie do niedawna w każdym domu krowa była, a tak naprawdę - niewiele wiem na temat stricte gospodarczy.
.
Jest jak najbardziej coś takiego jak zmiana warunków gruntowych. Na większe zmiany bezpieczniej jest mieć pozwolenie.
Tak jak pisze Tomek_J - upierdliwy sąsiad jest w stanie wywalczyć w nadzorze budowlanym nakaz przywróenia stanu pierwotnego. Pod warunkiem, że  wykaże, iż istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniami "gruntowymi" na jednej działce a efektami na drugiej.
majek   zwykle sobie żartuję
02 grudnia 2009 09:55
z krzaczkami to już ten sąsiad nieźle przesadził. Na wycięcie dużych drzew trzeba mieć pozwolenie i za to też się płaci, ale za sadzenie?
Z tego co wiem, to ileś centymetrów pod ziemią ziemia nie jest już twoja, tylko państwa, więc tak bezkarnie dziur sobie kopać nie wolno. Ale wyrównanie terenu... NIe wygłupiaj się, rób sobie ujeżdżalnię.
Nie wiem, jak bardzo ją będziesz użytkować. My swój kawałek pola zaoraliśmy, potem przebronowaliśmy, a na koniec było walcowanie, które nic nie dało, bo walec był za lekki.
No i rośnie sobie trawa, jeździ się całkiem całkiem.
i jeśli mogę doradzić - nie równaj na blachę, bo za chwilę będziesz miała kałuże. Nasza jest lekko nachylona (ledwo to widać), na niższej części jest staw i nigdy nie ma na ujeżdżalni za dużo wody.
lostak   raagaguję tylko na Domi
02 grudnia 2009 10:01
bo jest zasada spadku 1% na 30m 🙂
Z tego co wiem, to ileś centymetrów pod ziemią ziemia nie jest już twoja, tylko państwa,

A skąd ten news? Państwo ma prawo do własności górniczej a pod to podlegają określone złoża kopalin i wód termalnych a nie grunt jako taki.


Ale wyrównanie terenu...

Co mas zna myśli pisząc "wyrównanie terenu"?

Bo ja osobiście znam pomysłowego Dobromira, który sobie wyrównał teren - starą dolinkę z prawie (to robi w tej sprawie różnicę) wyschniętym ciekiem wodnym. Postawił tablicę "gruz i ziemię przyjmę" i przyjmował przez dwa lata.
Potem sąsiadom woda zaczęła wybijać w piwnicach. I dostał nakaz przywrócenia warunków gruntowych. Sam koszt transportu był szacowany w granicach 100 tys zł.
majek   zwykle sobie żartuję
02 grudnia 2009 11:06
[quote author=m4jek link=topic=841.msg393585#msg393585 date=1259747752]
Z tego co wiem, to ileś centymetrów pod ziemią ziemia nie jest już twoja, tylko państwa,

A skąd ten news? Państwo ma prawo do własności górniczej a pod to podlegają określone złoża kopalin i wód termalnych a nie grunt jako taki.


Ale wyrównanie terenu...

Co mas zna myśli pisząc "wyrównanie terenu"?

Bo ja osobiście znam pomysłowego Dobromira, który sobie wyrównał teren - starą dolinkę z prawie (to robi w tej sprawie różnicę) wyschniętym ciekiem wodnym. Postawił tablicę "gruz i ziemię przyjmę" i przyjmował przez dwa lata.
Potem sąsiadom woda zaczęła wybijać w piwnicach. I dostał nakaz przywrócenia warunków gruntowych. Sam koszt transportu był szacowany w granicach 100 tys zł.
[/quote]

nie pamiętam, gdzieś czytałam. Chyba chodziło o 1,5 metra. Oczywiście inaczej regulowane są sprawy kopalń itp.
Wiem, że jak kopaliśmy fundamenty pod dom i okazało się, że mamy jakieś `znaleziska archeologiczne` to nie dość, że trzeba było wstrzymać budowę, to jeszcze zapłacić za archeologów.

A pomysłowy Dobromir zasypujący dolinkę to chyba inna bajka niż wyrównanie nierówności płaskiego terenu, który ma być ujeżdżalnią...
.

A pomysłowy Dobromir zasypujący dolinkę to chyba inna bajka niż wyrównanie nierówności płaskiego terenu, który ma być ujeżdżalnią...



Zmiana warunków gruntowych to zmiana warunków gruntowych - co za różnica w jaki sposób i gdzie się odbędzie?
Jeśli nie będzie efektów specjalnych nie na Twojej ziemi - to nie ma problemu. Ale jeśli wystąpią na działce sąsiada...to co wtedy? 😉
majek   zwykle sobie żartuję
02 grudnia 2009 11:55
dobra. nie dyskutuję. Zmieniam warunki gruntowe kilka razy w roku obrabiając nasze pole. Sąsiedzi też to robią.

edit: nitka  :kwiatek: nie to, że uważam, że nie warto z Tobą dyskutować, ale jakoś nie rozumiem...
lostak   raagaguję tylko na Domi
02 grudnia 2009 12:20
Juz rozwijam, aby na placu nie stala woda, zeby dobrze wspoldziala plac z drenazem, zaklada sie zrobienie 1% spadku na kazde 30m, wiec jesli masz czworobok, robisz spadek albo na jedna stone 60m alno od srodka na dwie strony po 30m.  jesli masz duzy plac musi byc zrobiony spadek na dwie strony (taki dach).  dlaczego 1%? bo z jakis wyliczen, ktorych nie bede analizowac pozwala to na spadek wody bez zabierania  (przesuwania) gruntu) i cos w tym jest.  bylam w stajni, ktora ma duzy plac, zrobili spadek 1% na ponad 50 m zamiast na dwie strony, podczase deszczu plac zaczal im splywac, pomimo ze mieli dobre drenaze.

wiec spadek nie powinien byc dluzszy niz 30m.
Tomek_J, Oooo, dziękować za wyjaśnienie. Jeszcze interesuje mnie jedna kwestia -> "dobudowanie" stajni w miejscu obory [tzn powiedziałam w poprzednim poście "obora", bo z tego budynku zostało: 1 ściana północna, pół wschodniej i trzecia, zachodnia ściana stodoły, resztę diabli wzięli prawdopodobnie zaraz po wojnie] czyli - postawienie 4 ściany, domurowanie tej "drugiej" i zadaszenie tej "nowopowstałęj" obory - budynku już zalicza się do zmiany elewacji czy jeszcze nie? Tak na chłopski rozum -> nic innego tą obórką nie ruszam.
m4jek, Ooo, o kałużach nie pomyślałam. Dzięki 🙂 Właśnie, w zimę po tej trawie u Was można bez szkód jeździć? Myślałam właśnie, żeby po prostu jakąś najzwyczajniejszą trawę zasiać, ale później zastanawiałam się czy to nie zamarznie w zimie zbyt mocno.... Fakt, najbardziej zamarzają gliniaste i grząskie, ni to piach, ni to błoto, gruda się robi i przy najszczerszych chęciach nie da się jeździć, a przyztam się szczerze - nie wiem jak rzecz się ma przy takiej ujeżdżalni trawiastej zaadoptowanej z ugoru. o_O Dzizas, tak to jest jak się jest wychowanym na przepięknych stajniach z halami. 😁
Na szczęście - sąsiad przy działce, gdzie miałaby być ujeżdżalnia jest w porządku, sąsiad "wyżej", daleko od jakichkolwiek zmian gruntu, bliżej miejsca stajni należy do tych upierdliwych, ale na szczęście nie robi bardzo chamskich akcji, więc mam nadzieję, że nie będzie marudził. Miejsce na obornik zostało mi jeszcze po krowach daleko od sąsiednich działek, więc powinno być w porządku.

[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg392894#msg392894 date=1259673721]
zalecam trzymania się tej normy żeby potem nie mieć problemów z wysadzaniem fundamentów przez grunt oraz zamarzanie podłoża w obiekcie

To dla ścisłości dodajmy, że nie dotyczy to gruntów niewysadzinowych (np. piasku) oraz budynków na płycie fundamentowej.
[/quote]

zgadzam się jeśli mówimy o normie wysadzinowej 🙂 ale i na gruntach piaszczystych oraz przy płycie fundamentowej głębokość posadowienia musi być minimalna jak w tych strefach na rysunku albo i nawet większa w przypadkach niesprzyjających ze względów na nośność gruntów
pozdrawiam
To o czym piszesz to raczej odbudowa/przebudowa (bo materiały zapewne inne niż w oryginale) a nie remont. Pewnie takie regulacje, jak przy budowie (nie wiem, czy gospodarczy wymaga pozwolenia, ale inwentarski to już tak). Podstawowe pytanie: czy znajdzie się dobry obywatel, który poinformuje odpowiedni urząd, że wcale nie robisz remontu, tylko przebudowę, a jeszcze gdy istnieje odpowiednia dokumentacja foto - to może być nieciekawie. Ale jeśli takiej dokumentacji nie ma, a nikt nie doniesie w trakcie prac - to kto udowodni, że to nie był tylko remont? Nie namawiam w żadnym razie do łamania prawa. Fatem też jest, że urzędy coraz częściej posługują się zdjęciami sat.
majek   zwykle sobie żartuję
02 grudnia 2009 15:18
Sankaritarina
Dwa lata temu tylko na trawie można było jeździć - tylko my mało jeździmy.  Jeden koń dziennie średnio. (a ja zeszłej zimy nie jeździłam, bo w ciąży byłam) No i prosiłam nie wydeptywać ścieżek w jednym miejscu.
Na wiosnę się ruszyło tyrochę ziemię, dosiało trawy, podlało (po to ten staw obok) i urosło.
Ta ujeżdżalnia jest też często padokiem i gdyby woda nie spływała (chyba pod ziemią) do tego stawu to mielibyśmy niezłe błocko.

A skoro mówisz,`resztę diabli wzięli prawdopodobnie zaraz po wojnie` to Ty się upewnij, czy Twoja obora nie jest zabytkiem i czy nie podlega pod konserwatora.
Tomek_J, Oooo, dziękować za wyjaśnienie. Jeszcze interesuje mnie jedna kwestia -> "dobudowanie" stajni w miejscu obory [tzn powiedziałam w poprzednim poście "obora", bo z tego budynku zostało: 1 ściana północna, pół wschodniej i trzecia, zachodnia ściana stodoły, resztę diabli wzięli prawdopodobnie zaraz po wojnie] czyli - postawienie 4 ściany, domurowanie tej "drugiej" i zadaszenie tej "nowopowstałęj" obory - budynku już zalicza się do zmiany elewacji czy jeszcze nie? Tak na chłopski rozum -> nic innego tą obórką nie ruszam.

Na remont (niewielki) wystarczy zgłoszenie do wydziału architektury.
Wymiana dachu, dobudowanie ściany wymaga pozwolenia na budowę.
Od przeszło roku wędruję pomiędzy konserwatorem zabytków a wydziałem architektury i jakby co to mogę podzielić się doświadczeniami.
Nielegalna wymiana dachu na stodole to ryzyko ponad 20 000zł kary.
Sprawdzałam jak już miałam dość załatwiania papierów
.
Ale do 25m to tylko zgłoszenie? (wiata)
Ale do 25m to tylko zgłoszenie? (wiata)


Tak, tylko zgłoszenie.

Ale to  myląca nazwa- formalności prawie jak przy zezwoleniu 😉
Ale do 25m to tylko zgłoszenie? (wiata)


FRAGMENT PRAWA BUDOWLANEGO
to co nie wymaga pozwolenia na budowę

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
  1)  obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a)  parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b)  płyt do składowania obornika,
c)  szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d)  naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
e)  suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
  2)  wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  3)  indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;

  4)  altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
5)  wiat przystankowych i peronowych;
  6)  budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;
  7)  wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;
  8)  parkometrów z własnym zasilaniem;
  9)  boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;
  10)  miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;
  11)  zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
  12)  (26) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
  13)  gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;
  14)  obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;
  15)  przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;
  16)  pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:
a)  cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,
b)  uprawiania wędkarstwa,
c)  rekreacji;
  17)  opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;
  18)  pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
  19)  instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;

  20)  przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych; - Z ZASTRZEŻENIEM PARAGRAFU 29A
  21)  urządzeń pomiarowych, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej:
a)  posterunków: wodowskazowych, meteorologicznych, opadowych oraz wód podziemnych,
b)  punktów: obserwacyjnych stanów wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych,
c)  piezometrów obserwacyjnych i obudowanych źródeł;

  22)  obiektów małej architektury;
  23)  ogrodzeń;
  24)  obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych;
  25)  tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel;
  26)  znaków geodezyjnych, a także obiektów triangulacyjnych, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody;
27)  instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.
2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
  1)  remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;
  2)  (uchylony);
  3)  (uchylony);
  4)  dociepleniu budynków o wysokości do 12 m;
  5)  utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych;
  6)  instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym;

  7)  (uchylony);
  8)  (uchylony);
  9)  wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem:
a)  ziemnych stawów hodowlanych,
b)  urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;
  10)  wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych;
  11)  przebudowie sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
  12)  przebudowie dróg, torów i urządzeń kolejowych;
  13)  wykonywaniu podczyszczeniowych robót czerpalnych polegających na usunięciu spłyceń dna, powstałych w czasie użytkowania basenów i kanałów portowych oraz torów wodnych, w stosunku do głębokości technicznych (eksploatacyjnych) i nachyleń skarp podwodnych akwenu;

  14)  instalowaniu krat na obiektach budowlanych;
  15)  instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych;
16)  montażu wolno stojących kolektorów słonecznych.
3. (27) Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięcia mogące znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, które nie są bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru lub nie wynikają z tej ochrony, w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30.

Art. 30. 1. (28) Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
  1)  budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;
1a)  budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;
  2)  wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;
- ZAZNACZONE POWYŻEJ NA CZERWONO


WSZYSTKO PONIŻEJ WYMAGA ZGŁOSZENIA

  3)  budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
a)  krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
b)  urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych,
c)  (29) (uchylona);
  4)  budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.
2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
3. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
4. W zgłoszeniu budowy, o której mowa w ust. 1 pkt 4, należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane.
5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
5a. (30) (uchylony).
6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
  1)  zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
  2)  budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
  3)  zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
  1)  zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
  2)  pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
  3)  pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
  4)  wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Trochę obszerna lektura ale warta zapoznania się
[quote author=halo link=topic=841.msg394369#msg394369 date=1259834973]
Ale do 25m to tylko zgłoszenie? (wiata)


Tak, tylko zgłoszenie.

Ale to  myląca nazwa- formalności prawie jak przy zezwoleniu 😉
[/quote]

O tu się nie zgodzę zgłoszenie jaki i materiały w formie szkicu i opis do zgłoszenie może wykonać sam inwestor,
jest to znacznie mniejsze opracowanie i nie potrzebna jest zatrudniać żadnego speca któremu trzeba zapłacić, wystarczy się przyłożyć samemu.
Na wniosku do Zgłoszenia zamiaru budowlanego dokładnie są napisane informacje co powinien taki wniosek zawierać
najważniejsze muszą być wydane warunki na dany obszar inwestycji albo wyrys i wypis z planu miejscowego i potrzebne jest oświadczenie o prawie do dysponowania trenem na cele budowlane, ale to tez jest formularz na stronie urzędu powiatowego każdego do ściągnięcia wypełnia się go i podpisuje.


Owszem mniejsze opracowanie , dlatego napisałam "prawie" 🙂

Ale i tak zbyt dużo wymagań - zrezygnowałam  ze zgłaszania 👀
majek   zwykle sobie żartuję
03 grudnia 2009 10:50
ja trochę odbiegnę od tematu.
Konie trzymam w budynku, który był stodołą. Ostatnio wielkie wrota z jednej strony zamurowaliśmy - zostawiliśmy pas okna i dziurę na drzwi.
Chciałabym zrobić takie dwudzielne, żeby latem góra zostawała otwarta na noc.
Jak to zrobić najlepiej? Dechy w ramie metalowej? Ile to może kosztować (ostatnio bida z nędzą).
Zrobić z taką zakładką? Macie jakieś projekty?
Szerokość 140 wysokość 8 pustaków 😉
.
Tomek_J, ja mam stajenkę postawioną na zgłoszenie jako budynek gospodarczy
może za duzo powiedziałes bo ja narysowałam odręcznie budynek i podałam wymiary i lokalizację na działce i wystarczyło
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się