Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

jkobus, akurat u mnie większość koni w chowie pod wiatą, na noc idą do boksu tylko 3 a tam po 1 wiadrze wystarczy. Gdybym miała nosić kilka razy dziennie wodę wiadrami dla kilkunastu koni  to bym na leki nie wyrobiła. Trzeba szanować swój kręgosłup, niech każdy co 3h wypije 2 wiadra wody, 5 razy dziennie to daje 100 litrów na konia razy np. 10 koni to jest tona wody dziennie. Dziękuję... to też jest czas i uwiązanie. A czas kosztuje.
majek   zwykle sobie żartuję
06 czerwca 2018 09:43
Bera, jak mialam konie w PL pod domem to tez wolalam w wiaderkach. Ale oczywiscie rozumiem Cie, ze nie chcesz tyle nosic. 🙂
bera7: ale dlaczego bierzesz to do siebie? Przecież ten wątek w dyskusji pojawił się za sprawą pytania użytkowniczki, która wyraźni napisała, że buduje stajnię na 3 boksy. Słownie: trzy. Co to ma z Tobą w ogóle wspólnego..?
jkobus, wiaderka i wężyk mają zasadniczą wadę - konieczność ciągłego monitoringu. Czy koń ma wodę, czy nie zamarzła, czy nie zrobiła się z niej zupa... mając 3 konie w 3 boksach zrobiłabym 3 podgrzewane poidła lub zwykłe poidła, ale obieg wody.

Nie biorę tego do siebie, ale konie mam 21 lat z epizodami w pensjonatach więc odpowiadam na pytanie co wygodniej.
Ja mam stajnię na 4 boksy - ciągle otwartą, poidła zwykłe plus bojler, który załącza się sam, gdy temp na zew spadnie poniżej 3 st, plus pompa wymuszająca obieg wody, żeby nie zamarzła i zapeszlowane rury. Woda ciepła w poidłach zimą, wiader nosić nie trzeba. Minus taki, że część wody która zostanie w misce poidła zamarznie  i trzeba z czajnikiem łazić.
Charlottee   Każdy dzień bez mojego konia to stracony dzień!
06 czerwca 2018 13:16
Widzę wywołałem dyskusje nad sensem podgrzewanych poideł. Żona też twierdzi, że przy trzech boksach poradzi sobie z wiadrami 😀.
Także włożę tylko rury kanalizacyjne przez posadzkę i wyprowadzę je na zewnątrz pod fundamentem. Wtedy w każdej chwili mogę zainstalować poidła ....najprawdopodabnie po pierwszej zimie. 🤣

Co do podłoża - koń stoi teraz na betonie, trochę więcej ściółki, ale jest zawsze czysto i nie ma zapachów. Niektórzy mają powkładane dodatkowo gumowe maty - widział ktoś już jak pod takimi matami wygląda po sezonie zimowym? Koszmar!
Poszukuję osób posiadających w stajni poidła w instalacji z cyrkulacją wody - głównie zależy mi na opinii z użytkowania, jak została wykonana, co zrobiliby teraz inaczej itp itd.
Poszukuję również osób, które posiadają i chciałyby się podzielić spostrzeżeniami na temat wysuwanych przegród pomiędzy boksami i sposobów (techniki) usuwania obornika - ciągnik z TUR-em, ładowarki, krokodyle itp itd - stajnie przelotowe z dużą ilością boksów.

erpe1973, z poidłami nie pomogę, ale jeśli zamierzasz rzadko sprzątać boksy, to ma sens robić odsuwane ściany. Jest z nimi dużo zachodu, otwieranie ich na co dzień odpada (potem musiałyby być też tak zamknięte, żeby konie ich nie przekopały, a to trochę więcej roboty niż otwieranie szuflady w szafie) 😉 Jeśli do stajni chcesz wjeżdżać traktorem z turem, to w tym czasie trzeba nie mieć w środku koni, co też nie zawsze jest takie oczywiste.
Erpe
U mnie jest wielka stajnia z boksami otwieranymi na sciane. Raz w tygodniu wywalamy do czysta Schefferem wszystkie boksy. Co chcesz wiedziec?
U nas ściana boksu otwiera się na korytarz i obornik jest wyrzucany avantem. Konie które nie idą na padoki i zostają w stajni mają w głębokim poważaniu że coś im jeździ po korytarzu. Spalin prawie nie ma - otwarte są drzwi i okna
W budowanej stajni boksy będą się otwierały na korytarz (wysuwane) - z przodu koło tył będzie jechał na szynie mocowanej pod sufitem. Boksy dostarcza jeden z większych producentów tego typu sprzętu w UE - więc przyjęliśmy założenie, że się znają. Przedstawiony projekt od strony technicznej (rozwiązania, zastosowane materiały itp itd) jest OK - to akurat moja branża :-)

Zarówno KaNie jak i fabapi piszecie, że do wyrzucania stosowane są ładowarki czołowe - to teraz dodatkowe pytanie z krokodylem czy z łyżką? Od razu na przyczepę (pryzmę) czy może najpierw wypychanie a potem ładowanie.

Fabapi piszesz, że boksy wyjeżdżają na korytarz czyli w takim samym modelu jak wybrane przez nas rozwiązanie - jaką masz mniej więcej pozostawioną szczelinę pomiędzy posadzką a dolną krawędzią przegrody?  Wiadomo kopyto dużego konia trochę rozmiarów już ma ale źrebak kulający się w boksie teoretycznie może gdzieś to kopytko włożyć - tu mam pewną wątpliwość. Z jednej strony im ta szczelina będzie większa tył łatwiej będzie ją wysuwać ale z drugiej strony rośnie ryzyko (tak mi się wydaje) - jak to wygląda w praktyce.

Na jakiej wysokości montujecie poidła?

Ściany boksów nie wyjeżdżają na korytarz. Są otwierane jak drzwi na zawiasach. Każdy boks jest otwierany indywidualnie (nasz patent - nigdzie indziej tego nie widziałam))
Szczelina pomiędzy podłogą a otwieraną ścianą to jakieś 2-3 cm. Ściany w boksach są zamontowane na stałe bez prześwitu. Można je zdjąć i zrobić sobie porodówkę ale jest to dużo roboty. Otwierana ściana na korytarz ma jeszcze jedną zaletę. Jak się koń zaklinuje w boksie często pomaga otwarcie jednej ściany 🙂

Ładowacz czołowy ma krokodyla. Z boksu wywozi od razu na przyczepę stojącą przed stajnią. Jak przyczepa jest pełna to jedzie do kompostownika lub na płytę gnojową.

Poidła mam zamontowane na wysokości 1 m. Tylko szetland miał problem 😉
fabapi - dziękuję

W naszym rozwiązaniu - po wysunięciu przegród na korytarz tworzą się tymczasowe boksy, do którym można przeprowadzić po kolei konie z boksów. Po otworzeniu bramy będzie można wjechać do boksów tworzących jeden długi korytarz - trochę na wzór obór - wszystkie boksy można po jednej stronie sprzątać na raz - stąd były moje pytania o temat szybkiego wypchnięcia na zewnątrz a potem załadunek dużym ciągnikiem z dużym krokodylem którym dysponujemy a który do stajni nie wjedzie ze względu na wysokość kabiny.
Pytam o doświadczenia bo nietrafione inwestowanie w niewłaściwy sprzęt może potem generować zbędne koszty (czas, paliwo, praca itp itd).  Szukam rozwiązania optymalnego, szczególnie, że puki co na inwestycje w drogie ładowarki zbytnio przestrzeni w budżecie nie ma :-(
jest gdzieś temat o oświetleniu ujeżdżalni zewnętrznej?
Szukam i 0 konkretów.
Mam plac 30x60 na razie miałam pierwszą połowę oświetloną ale chciałam zrobić całość
Tu pojawia się problem jakie lampy jaka barwa światła itd?
Mam halogen ale go nienawidzę. Oczy mi się na jazdach strasznie męczą do tego wydaje mi się że "niby widzę ale nie widze" bo padają cienie nie umiem tego określić ale jest jasno ale obraz jest niewyraźny
klaudusia1015, obecnie to tylko LEDy, dlatego raczej dotychczasowe tematy są nieaktualne.
Ja bym np. rozważała klasyczne lampy uliczne na świetlówki, jakieś "z demobilu", ale świetlówki włożyć LEDowe.
A ciekawe jakby działały latarnie na baterie słoneczne, widziałam coś takiego na ulicach, ale nie mam pojęcia jakby to funkcjonowało na ujeżdżalni?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
22 grudnia 2020 22:11
Wentylacja w stajni? Ktos, cos? Stajnia murowana z oknami. Latem wiadomo okna i drzwi otwarte, a zima? Jak rozwiązujecie problem poidel i calej reszty? Chcialabym miec gora 2 stopnie na plusie w najwieksze mrozy,zeby przy siodlaniu nie być kostką lodu  😉
U nas okna w boksach są otwarte cały czas, każde można osobno zamknąć. W boksach z wyjściem na mini padok wieszane są gumowe pionowe żaluzje. W zimie drzwi do stajni są zamykane.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
25 grudnia 2020 20:53
No wlasnie widzialam takie rozwiazanie. a jak w przypadku okien w boksach ? wiadomo,ze zima to slabo jak konie golone. Drzwi tez raczej przymkniete. Jakies kominy w dachu? Stajnia murowana nieocieplona, dach ocieplony.
Mam w każdym boksie okna podzielone na trzy części, każda o wymiarach ok 50x50 cm . otwierana tylko środkowa (na zewnątrz). Ważne: zastosowałem szyby klejone, z folią w środku dają efekt atermiczny i przy ewentualnym zbiciu zachowują się jak szyby samochodowe - czyli potłuczone szkło zostaje przyklejone na folii - tzw szkło warstwowe.
jest gdzieś temat o oświetleniu ujeżdżalni zewnętrznej?
Szukam i 0 konkretów.
Mam plac 30x60 na razie miałam pierwszą połowę oświetloną ale chciałam zrobić całość
Tu pojawia się problem jakie lampy jaka barwa światła itd?
Mam halogen ale go nienawidzę. Oczy mi się na jazdach strasznie męczą do tego wydaje mi się że "niby widzę ale nie widze" bo padają cienie nie umiem tego określić ale jest jasno ale obraz jest niewyraźny

To stary post ale może się komuś przyda informacja, ja mam na ujeżdżalni ok 70x30 m. 6 lamp takich jak oświetlenie uliczne na 9 m. słupach, lampy sodowe, nie ledowe, po 3 na długich ścianach. Wystarczy w zupełności.
To stary post ale może się komuś przyda informacja, ja mam na ujeżdżalni ok 70x30 m. 6 lamp takich jak oświetlenie uliczne na 9 m. słupach, lampy sodowe, nie ledowe, po 3 na długich ścianach. Wystarczy w zupełności.
[/quote]

Miałam takie lampy - absolutne nieszczęście. Konie potykały się o drągi leżące na ziemi a skoki były proszeniem się o wypadek
Proponuję LED
też nie lubię lamp sodowych, w dzisiejszych czasach to zupełna pomyłka stosowanie czegoś takiego. Są dużo lepsze rozwiązania np. LED lub metalhalogen.
BTW lampy sodowe w oświetleniu ulicznym stosuje się tylko dlatego, że poprawiają widoczność we mgle.
Miałam takie lampy - absolutne nieszczęście. Konie potykały się o drągi leżące na ziemi a skoki były proszeniem się o wypadek
Proponuję LED


Musiały być źle założone, albo za mało. U mnie jest bardzo dobrze, konie się o nic nie potykają, a na ujeżdżalni bardzo jasno.
Sześć lamp sodowych równomiernie rozłożonych na 3 ścianach ujeżdżalni. Testowaliśmy na połówce ujeżdżalni o wymiarach 70 x 55m.
Bardzo jasno jest pojęciem umownym 😉 Dla mnie było "ledwo jasno"
dea   primum non nocere
07 stycznia 2021 07:45
Światło lamp sodowych jest monochromatyczne, nie oddaje kolorów, więc już to może być problemem. Jeśli ktoś instaluje nowe, a nie rozważa zmianę, to też istotny jest koszt zużywanej energii - LED na pewno zużywa znacząco mniej.
Sześć lamp sodowych równomiernie rozłożonych na 3 ścianach ujeżdżalni. Testowaliśmy na połówce ujeżdżalni o wymiarach 70 x 55m.
Bardzo jasno jest pojęciem umownym 😉 Dla mnie było "ledwo jasno"

Oczywiście, że umownym, potrzebuję ujeżdżalni do jazdy konnej, a nie szukania szpilek.
Czy ktoś ostatnio stawiał stajnię takiego typu jak robi np. końbox?
Chodzi mi o to czy na taką stajnię nie związaną trwale z gruntem potrzebny jest projekt i pozwolenie na budowę, a jeśli tak to ile za projekt płaciliście?
Żadnej stajni nie można zbudować bez pozwolenia na budowę. Można zbudować budynek gospodarczy na zgłoszenie, a budynek gospodarczy to nie budynek dla zwierzat ale wg rozporzadznia: "budynku  gospodarczym –  należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego  wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku  mieszkalnego,  budynku  zamieszkania  zbiorowego,  budynku  rekreacji  indywidualnej,  a także  ich  otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych;
Wiatę też można na zgłoszenie, z tym że wiata nie ma pełnych 4 ścian.

Generalnie najlepiej zadzwonić do urzędu gminy, tam udzielą wszystkich informacji. Urzędy często różnie interpretują przepisy.
Stajnia to budynek inwentarski, podlega określonym przepisom dotyczącym odległości od sąsiadów itp (uciążliwość - zapachy etc.)
Zwróć tez uwagę by zrobić boksy zgodnie z "dobrostanem zwierząt" bo wizyty ze SPIWET to pomiary i milion pytań 😉

Dużo zależy od tego jaka jest twoja konkretna sytuacja, czy:
- masz działkę zagrodową i stawiasz kolejne budynki
- działka jest rolna, ty jesteś rolnikiem, chcesz postawić budynki inwentarskie na potrzeby działalności rolniczej
- działka jest rolna ale nie jesteś rolnikiem i nie masz gospodarstwa rolnego
itp itd

Co do projektu, to najpierw gmina i ustalenie czy możesz stajnię postawić, wniosek o warunki zabudowy albo przeczytać co tam jest w planie zagospodarowania przestrzennego.
Co do wymagań formalnych do projektu i pozwolenia na budowę to pytać w Starostwie Powiatowym.
Często gęsto urzędnicy podpowiadają co zrobić i jak pozgłaszać żeby poszło sprawnie i bez komplikacji.

Projekt budynku powinnaś dostać od końboxa.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się