Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

ms_ konik no widzisz,  a  ja wiem ile moja 6 boksowa. Dlatego dla mnie to abstrakcja co piszesz. Chyba że na własną rękę , bez projektu . No i zależy jakich materiałów użyłaś.
A lokalnie to znaczy? my prąd, wodę, drzwi itp. robimy także we własnym zakresie, co nie zmienia faktu że materiał trzeba i tak kupić.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
26 października 2014 18:44
Usiadłam dzisiaj przy stodole i dumałam ... a powiedzcie mi jak kwestia wiat ? Czy ktoś z Was robił wiatę ? Czy przy wiacie też robiliście wylewkę ?
Zastanawiam się mocno nad wiatą (boksy do aresztu byłyby w stodole)
subaru, wydaje mi się, że w wiacie bez wylewki, jeśli nie jest wyżej pastwiska i na piaszczystym, będzie mokro, poza tym problem ze sprzątaniem.
Zależy jakie masz tam podłoże (czy wiata stoi właśnie na górce, czy na piachu, czy na glinie... ) jakiś drenaż zawsze jest przydatny, w końcu w kiepskie dni konie właśnie tam się ukrywają, mocz i kał też robi swoje
Planuję w najbliższym czasie zamontować na hali lustra.
Czy ktoś może napisać skąd najlepiej zamówić i na co zwrócić szczególna uwagę ?
Usiadłam dzisiaj przy stodole i dumałam ... a powiedzcie mi jak kwestia wiat ? Czy ktoś z Was robił wiatę ? Czy przy wiacie też robiliście wylewkę ?
Zastanawiam się mocno nad wiatą (boksy do aresztu byłyby w stodole)

Jeśli postawisz na suchym to będzie sucho i bez wylewki. Nie. musi być zrobiony drenaż. Konie i tak będą stały przed wiatą. Jak będzie mokro to dościelisz słoma. Moze trochę częściej będziesz gnoj wybierać . Nie Jest tak dużo tej roboty, bo słomy zużywa się dużo mniej niz gdy konie stoją w boksach.p
Post pod postem.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
31 października 2014 14:10
Dziękuję  :kwiatek:
Stanęło na wiacie i szybkiej przeróbki dwóch boksów (kwestia wylania wylewki i dobicia desek) na wypadek gdyby potrzebny był areszt.
Dzięki za porady  :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
31 października 2014 14:11
fabapi,
możesz podpytać Lostak (zresztą podawała firmę i kontakt tel w tym wątku ale to info jest w czeluściach
tego wątku i nie znalazłam 🙁 ) albo quantanamerę, bo Ona niedawno organizowała akcję lustro
do siebie do stajni.
subaru koniecznie wylewka- pod dachem, jesli wiata stoi na piachu jest mega sucho i sie kurzy. a sprzatanie jest masakryczne....
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
31 października 2014 15:15
OBIBOK piachu nie ma, jest normalna ziemia 🙂
bez różnicy.
smartini   fb & insta: dokłaczone
23 listopada 2014 00:50
My mamy wiatę ale tylko na łąkach tak więc nie 24h. Bez wylewki, chwalę sobie. Za to w boksie zewnętrznym dla mojego COPDowca już mamy wyłożone 'puzlowe' podłoże bo nie tyle co się kurzyło co robił dziury ciągłym wchodzeniem i wychodzeniem...  🙄

Ja za to zarywam teraz nocki nad projektem stajni... na studia 😀
Na trzecim roku mamy projekt, który się zwie malowniczo 'zagroda wiejska'. No i działa na zasadzie 'wolność Tomku w swoim domku', róbta co chceta.
No to padło na hodowlę z ośrodkiem treningowym na 60 koni  🙄

Myślałam że będzie cud miód a tu psikus... Bo niby budżet nieograniczony więc można stworzyć coś wow ale...
Prowadząca chyba nigdy konia na oczy nie widziała a jak mówię, że pół życia w stajni spędzam to głuchnie...
Tak więc, wybiegów prosto z boksów matek nie mogę zrobić, bo wtedy budynek zimny, to konie zimą zapalenia płuc dostaną i umrą... Zaraz kobieta będzie mi kazała ocieplać cały budynek i nie wiem, centralne ogrzewanie montować oO
Hala do jednej ściany stajni też przyklejona nie może być, bo koniki okienek mieć nie będą. Czad 😀
-Pani musi zobaczyć, jakie się stajnie w Polsce buduje
- No ale proszę Pani... właśnie takie
-Nie nie nie, tak to się nie buduje

I weźcie tu rozmawiajcie
Angielskie boksy w naszym klimacie to też w grę nie wchodzą, to tylko w ciepłych krajach tak mają...  🤔

Czeka mnie przeprawa przez piekło  😤

za tydzień rozmowa nad pierwszym sensowniejszym szkicem...
zobaczymy co moja 'specjalistka' od koni powie 😀 częstujcie się


Kurcze! Żebym ja też miał taki nieograniczony budżet  🙂
smartini, fajny temat pracy 🙂
Swoją droga to ludzie nawet na wsi nie wierzą, że konie można trzymać 24h na dobę pod chmurką jeszcze o tej porze roku 😉 więc nic mnie nie zdziwi hehe
Jakieś porządne opracowania związane z tematem też jak sa to przedpotopowe albo jedna strona w Neufercie i tyle  😁
smartini, może wirtualnie zamontuj kurtyny paskowe? takie jak w chłodniach? latem nie wpuszczają ciepła - zimą zimna. idealne do padoczków dla matek 😉 ja bym chyba takiemu uparciuchowi pokazała kilka stajni na fotkch, na naprawdę wysokim poziomie z takimi rozwiązaniami 😉
Potrzebuję pomocy od osób które mają małe stajnie angielskie (2-4 konie), Jak zorganizowaliście kwestie drenażu w boksach? Może ma ktoś jakies rysunki, szkice projektu? Chodzi mi o kwestie samego odprowadzenia moczu i położenia gnojownika.
smartini
korytarze powinny mieć szerokość umożliwiającą wjazd ciągnikiem z przyczepą (min 3m).
Jeżeli nie możesz mieć stajni przy hali (co jest idiotyzmem) zrób po bokach hali magazyny/wiaty na siano i słomę.
Tym samym ocieplisz halę.
Padoki tuż przy ujeżdżalni nie są najlepszym rozwiązaniem.
Polewając ujeżdżalnię ( armatkami - bo chyba nie beczką ?) będziesz płoszyć padokowców. Z padoków będzie Ci się kurzyć na ujeżdżalnię.
Przy 60 koniach uwzględnij około 20 padoków, siodlarnia o powierzchni boksu wystarcza na ok. 6 koni więc tu masz za mało miejsca

smartini   fb & insta: dokłaczone
04 grudnia 2014 11:25
fabapi, dzięki za rady ;D
akurat korytarz jest nawet szerszy niż 3 m, a siodlarnia wystarczy, bo stajnia ma być hodowlana, więc ponad połowa nie będzie pod siodło ;D
co do polewania, stajnia ma być reiningowa, więc nawierzchnię polewa się podczas bronowania specjalnymi nawadniającymi bronami. Ale fakt, te padoki wawalam stamtąd.
I spokojnie, w projekcie uwzględniamy tylko budynki, łąki i cała reszta padoków i wybiegów jest poza opracowaniem, na dole 😉

Ale co jest idiotyzmem? Stajnia nie przy hali czy stajnia przy hali?
Stajnia nie przy hali. Dwa tak ogromniaste budynki odizolowane od siebie generują wyższe koszta.

Mnie się, mimo wszystko, wydaje za mała siodlarnia(siodła, derki, ogłowia, kantary, ochraniacze, szczotki trzeba trzymać. Apteczka przy 60 koniach do małych też nie należy. No i paki klientów...) i paszarnia(taczki, narzędzia do sprzątania, nie mówiąc już o samym przetrzymywaniu papu).

Zamieniłabym chętnie miejscami lonżownik odkryty i karuzelę.
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 grudnia 2014 11:43
Ok, czyli dobrze zrozumiałam :P też mi się idiotyczne wydaje... nie dość, że koszty rosną to jeszcze mało funkcjonalne to... :/
ale co zrobię

papu wiadomo, paszarnia wewnątrz jest tylko 'podręczna', obok wyląduje jeszcze stodoła z sianem/słomą + większy magazyn

na szczęście dało się przegadać i jednak wstawić wybiegi z boksów. Zdjęcie stajni z takim rozwiązaniem zasypanej śniegiem przekonało prowadzącą, że jednak się tak buduje... :P
tak więc projekt do ogólnej 'przebudowy'

A ja wolę karuzelę bliżej, dużo częściej korzystamy z karuzel niż lonżowników
ja z tym lonżownikiem to raczej w kontekście tego, że jest mniej 'atrakcyjny' jeżeli chodzi o możliwość rozglądania się i szukania różnorakich strachów przez konia. Praktycznie z każdej strony zamknięte i wyciszone miejsce  😉
Jakie macie doświadczenie z blachą na dachu w stajniach bez stropu? Chodzi mi o wpływ amoniaku.


Ponawiam pytanko 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
04 grudnia 2014 11:56
Ja bym nie zamieniała karuzeli i lonżownika, karuzela powinna być jak najbliżej
stajni - w końcu tam się maszeruje z końmi wielokrotnie w ciągu dnia a to czas.
Padoki piaszczyste bezpośrenio przy placu zewnętrznym moim zdaniem będą generować problemy:
jak sie koniaki rozszaleją na nich to po jeździectwie.
A ja mam na przykład takiego konia, który sobie umila czas na padoku przy placu, strasząc,
ganiając i atakując przejeżdżające konie. Jedne konie nie reagują, zlewają a inne bardzo się boją,
płoszą itp. Już odsunięcie o jakieś 3-4 m robi poważną różnicę.
Silos by się chyba przydał najlepiej blisko paszarni ( z bezpośrednim połączeniem do np. gniotownika),
bo dla takiej ilości koni to już duża ilość zboża będzie schodzić a tak zamawiasz duży
samochód z wdmuchem, chwila i masz załadowane.
Co do polewania to ujeżdżalnia o wym 110 x 65m wymaga w upał 50 000 l wody jednorazowo. Dla zobrazowania jest to beczka o średnicy ok 3m i długości 10m. Ujeżdżalnia (komfortowa) nie powinna być mniejsza niż 70x 35m. Nie wiem ile razy trzeba będzie napełnić nawadniające brony ale czas potrzebny do tej operacji + czas kiedy te brony będą przeszkadzać jeżdżącym będzie duży.
Dodaj silosy na owies i pomieszczenie na wialnię, gniotownik, dodatki paszowe itp

Osobiście nie podobają mi się wybiegi prosto z boksów. Są małe i wiecznie brudne (ile razy dziennie będziesz je sprzątać ?) dla koni jest to atrakcja porównywalna z oknem

[quote author=Liściu link=topic=841.msg2237287#msg2237287 date=1417694059]
Jakie macie doświadczenie z blachą na dachu w stajniach bez stropu? Chodzi mi o wpływ amoniaku.


W zimie zamrażalnik w lecie sauna - w związku z tym działanie amoniaku jest nieistotne 😉
Dziękować Fabapi za odpowiedź 😉
smartini, IMO masz w projekcie za blisko od ścian budynku do karuzeli/lonżownika.
Mieszkanie będzie niedoświetlone raczej przynajmniej w tej głębokości coś tu nie gra 😉
masz w projekcie za blisko od ścian budynku do karuzeli/lonżownika.

Czy jest na to jakiś przepis? Poważnie pytam, bo sam zastanawiam się, gdzie postawić karuzelę i lonżownik.
Misiek69, Przepisy pożarowe określające odległości pomiędzy budynkami.
Tak. To wiem, myślałem o innych przepisach. Dziękuję.  :kwiatek:
Trochę nie wiem, gdzie to wrzucić, ale patrzcie, co znalazłam: fotel. Idealny do sali kominkowej w stajni. Cenę ma jeszcze bardziej idealną, ale co tam. 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się