opieka nad starszą osobą

Zakładam wątek bo w sumie nie wiem gdzie sie udac po pomoc.
Czy jakies instytucje w Polsce oferują darmową chociaz kilkugodzinna opiekę nad starszą osobą?
Czy w grę wchodzi tylko opiekun za pieniądze?
Gdzie się dowiadywac i jak "załatwic" pomoc?
jak wygląda to prawnie? moze powyzej jakiegoś wieku się należy?
Może ktoś z was miał podobny problem i moze mi udzielic jakis rad?
Lotnaa   I'm lovin it! :)
20 grudnia 2008 16:32
sznurka, nie jestem pewna ale wydaje mi się, że z opieki społecznej przysługuje jakaś pomoc, przynajmniej kilka godzin dziennie.
Ja mialam taki problem ale sami sie opiekowalismy ta osoba. A to nie jest tak ze, zeby przychodzil za darmo ktos z opieki spolecznej to nie trzeba zarabiac nie za duzo? Ze jak kogos stac sam sobie musi oplacic pomoc ?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
20 grudnia 2008 16:45
dzięki dziewczyny!
Będę w poniedziałek kombinować i dzwonić, liczę jednak ze może pojawi się ktoś, kto przez to "przebrnął"
Ciekawe jakie są stawki przy opiece prywatnie?
Wiem ze na pewno uzależnione od stopnia bezradności starszego człowieka.
Osoba której chciałabym znaleźć opiekę jest fizycznie sprawna tylko z świeżością umysłu trochę gorzej
Ja znam  dwie panie co maja taka osobe oplacaną do opieki, ale na cale dnie i noce prawie. To stawka cenowa jest wtedy inna, bo te panie opiekujace tam mieszkaja i maja wyzywienie. Kiedys szukalismy to nie bylo latwo znalec chetna osobe, do dzieci tak ale do starszych osob nie bardzo.. moze cos sie zmienilo.
Aventia, a z ciekawosci na takich warunkach ile to kosztuje?
tyle ze podejrzewam ze starsza osoba potrzebująca takiej opieki jest juz niesprawna i niesamodzielna
Jedna niesamodzielna calkiem ale nie wiem ile placi, bo ta pani opiekujaca sie nią,  u mnie sprzata no to jej nie spytam o to bo wyjde na jakas delikatnie mowiac nietaktowną. Druga samodzielna ale nie wiem ile kasy. W necie info pewnie gdzies wstepne znajdziesz. Ja sobie moge myślec ze moze z 1000 zl dostaja, moze jesli z zamieszkaniem, wyzywieniem i poza Wawa to z 800 zl? No ale nie chce źle cos sugerowac.
Proti   małymi kroczkami...
20 grudnia 2008 22:02
Aventia  z tego co wiem takie stawki bardziej są w przypadku opieki nad dziećmi, a za osoby starsze cena idzie w górę.

sznurka jutro mogę się dokładnie dowiedzieć na temat darmowej opieki i jakie średnie stawki u nas są.( i jeśli byś chciała mogłabym również postarać się o namiary na osoby godne polecenia w tej pracy)
Proti super!
moze sie przyda info takie ze to kobieta 83 lata, mieszka w centrum, sprawna fizycznie na tyle na ile w tym wieku mozna być sprawnym
Tak od siebie dodam tyle, że jak już się załatwia kogoś z opieki społecznej to radzę uważać na wszelkich kościelnych "wolontariuszy". Ksiądz w sąsiedniej wsi robił taka akcję i część osób zainteresowanych faktycznie bezinteresownie opiekowała się daną starszą osobą kilka godzin dziennie, bądź co dwa dni, ale część interesowała się tym tydzień a później gdzieś się traciła albo i gorzej.... Jak to powiedziała moja babcia, "srał pies takie opiekunki". 😉
Proti   małymi kroczkami...
21 grudnia 2008 22:24
sznurka nie ma możliwości załatwienia bezpłatnej opieki np. na kilka godzin dziennie.
Średnia stawka u nas to 12zł za godzinę.
Jeśli byłabyś zainteresowana mogłabym Ci na pw podać namiary na dwie sprawdzone osoby, z których wszyscy są bardzo zadowoleni 😉
Temat dotyczył mnie (no, nie bezpośrednio...) jakieś 3 lata temu. Chcieliśmy znaleźć kogoś, kto w zamian za zamieszkanie będzie się opiekował staruszką, był po prostu na wszelki wypadek, bo babcia potrafiła się przewrócic w mieszkaniu i leżeć tak nie wiadomo jak długo. Okazało się, że na taki układ to nikt nie pójdzie, wszystkie potencjalne chętne chciały też niemałą pensję i wyszło na to, że taniej jest w domu opieki.
Sznurka

Zadzwon do MOPS'u (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). Przyjda, zrobia wywiad, powiedza co moga zaproponowac.
My w zeszlym roku dla dziadka mielismy przez 6 dni w tygodniu panie, ktore przychodzily do niego do domu (4 godziny rano, 2 godziny wieczorem).
Nie pamietam ceny, ale byla niebotycznie niska.
12 zł za godzinę?? to jakieś zdzierstwo...
szok  😲 😲 😲

zwłaszcza, że za opiekę nad dzieckiem płaci sie ok 8 zł

może zorientuj sie w przychodni - o pilęgniarki środowiskowe??

Proti   małymi kroczkami...
22 grudnia 2008 09:55
Jeśli jest większa liczba godzin, to od razu cena idzie do dołu. Pewnie można znaleźć opiekunki mające niższe stawki 😉
Pielęgniarki środowiskowe mają obowiązek pokazać w jaki sposób opiekować się pacjentem, ale absolutnie nie są od tego żeby siedzieć kilka godzin przy starszej osobie.
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
22 grudnia 2008 13:59
Dopytałam koleżanki: pielęgniarka z MOPSu 1x dziennie w godz 9-15, 5 dni w tygodniu - do marca tego roku płaciła niecałe 5zł.
Moim dziadkiem ponad 3 lata temu, przez jakis czas zajmowała się pielęgniarka srodowiskowa. Była jakies 3-4 h dziennie. Z tego co pamietam to sporo brała (?) jakies 10 zł/h
W kazdym razie ukradła mojej babci wszystkie pieniądze i biżuterię podczas jej nieobecnosci. kiedy babcia chciała zgłosic to na policję to zaczął zastraszać ją jej mąż.
babcia mieszka sama i w sporej odległosci od rodziny to ze wzgladu na jej bezpieczenstwo postanowilismy przemilczec calą sprawę.
To tyle z moich doswiadczen jesli chodzi o opiekę na starszymi osobami.

Natomiast sama należę do wrocławskiego biura studenckiego (WOLONATRIUSZE). Jesli ktos potrzebuje pomocy np. dana organizacja szuka ludzi do jakis projektów, wymian, opieki nad starszymi to wtedy kieruje swoje ogłoszenie do biura. Wtedy pracownicy biura droga meilowa rozsyłają to nam i poprostu kto ma choc troche checi i wolnego czasu podejmuje się danego zadania.  Nasza pomoc jest nieodpłatna i zawsze ktos się znajdzie do pomocy.
Sznurka zobacz moze u Was tez cos takiego działa ?
ja jestem trochę w kropce
bo chcę pomoc ale nie chcę narzucac się z pomysłem
poczekam az najbardziej zainteresowane osoby "przetrawią" sprawę i będę drązyć dalej

to w sumie taka trudna sytuacja, bo z jednej strony pomoc potrzebna, z drugiej cięzko wytłumaczyc "dorosłym" ze nie mozna się zarżnąc pracując cały dzien i dyzurując na zmianę bo to jest rozwiązanie na krótką metę...

to w sumie taka trudna sytuacja, bo z jednej strony pomoc potrzebna, z drugiej cięzko wytłumaczyc "dorosłym" ze nie mozna się zarżnąc pracując cały dzien i dyzurując na zmianę bo to jest rozwiązanie na krótką metę...


to tez przerabialismy. rozwiazanie na bardzo którtką metę...
Teli   Koń to zwierzak. Animal.
Rży i wierzga. Patrzy w dal.
Konstanty Ildefons Gałczyński

30 grudnia 2008 22:29
sznurka- a może spróbujesz z PCK i praktykantami? Kilka lat temu skończyłam Medyka na wydziale opiekun środowiskowy. Pamiętam, że latałysmy z dziewczynami na praktyki do różnych ludzi i nikt nam za to nie płacił. Jeżeli to ma być pomoc w prostych czynnościach codziennych, to może tacy praktykanci bedą pomocni. Są też siostry PCK. Pamietam, że one dużo nie dostawały, chyba 3zł/h.
Teli, na razie probujemy sie dowiedziec ile kosztuje dzienny dom opieki.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się