Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Znam konia który został przestawiony ze słomy na pellet z powodu jakiś problemów żołądkowych. Jest tak żarłoczny, że pellet słomiany zjada. Drzewny też próbował, ale szybko zrezygnował z tego pomysłu. Więc powód może być na przykład taki 🙂
Sivens, wypróbowałam różne ściółki m.in lnianą, torf, trociny, wióry, pellet słomiany i pellet drewniany.
I zdecydowanie mi (i moim koniom) najbardziej podchodzi właśnie drewniany.
W porównaniu do słomianego przede wszystkim nie pyli i jest wydajniejszy. Poza tym słomiany przy wybieraniu tylko bobków i mokrego i w to miejsce dosypywaniu nowego - po kilku tygodniach materac niestety zaczął nam pleśnieć przy ścianach. Przy drewnianym nigdy tego nie było. Moja kobyła z copd na słomianym nie dość że kaszlała to jeszcze oczy jej ropiały.
No i drewniany ma zdecydowanie przyjemniejszy dla oka kolor i dla nosa zapach 😉 I akurat ja preferuję najmniejszą granulację pelletu - słomiany był gruby a drewniany kupuję drobny.
Na koniec pellet drewniany który dzisiaj polecałam akurat jest w cenie słomianego  🙂
BeAtra, mogłabyś zrobić zdjęcie pościelonego pelletem boksu? Nigdy nie widziałem tego rodzaju ściółki, a chętnie dowiedziałbym się jak to wygląda.
BeAtra A ten drewniany też się zlewa wodą? Ja akurat przy słomianym nie dopuszczałam do zrobienia się materaca tylko codziennie przerzucałam cały, więc nic nie pleśniało. I jaki słomiany używałaś? EquiStraw czy inny? Bo mój nie pylił wcale, ani też nie miał żadnego zapachu.
grzesiek.1993, w necie można znaleźć zdjęcia, ja niestety nie bardzo mam czym zrobić.
Sivens, equistraw to najgorszy pellet jaki miałam 😉 miałam też słomiany z biofuture - był lepszy, ale moja kobyła z copd też kaszlała na nim.
Można zlewać drewniany.
EquiStraw mnie nie zachwycił również, ale potem kupiłam inny z Provendera, tylko nazwy nie pamiętam. Pachniał dużo lepiej. Z czasem też przestałam zwilżać wodą - okazało się, że równie dobrze konie same go rozdeptywały i ubijały. No ale to niekaszlące. Tym, które próbowały jeść, na pierwsze ścielenie dodawałam trotów- skutecznie się zniechęcały.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
12 listopada 2016 09:23
Grzesiek proszę:
[quote author=_Gaga link=topic=791.msg2603650#msg2603650 date=1476250725]
maga2007, pellet opałowy niejednokrotnie ma dodane lepiszcze, które nie nadaje się na ściółkę - może być toksyczne dla koni. Poza tym w takim pellecie są wszelkie możliwe śmieci. Ja bym nie ryzykowała...
Ściółek niepylących masz milion: pellet słomiany, trociny, torf... Poczytaj w wątku o ich wadach i zaletach i wybierz najodpowiedniejszy dla siebie.
[/quote]

Oczywiście można kupić dobrze lub źle, ale jeśli wiesz jak kupić pellet to ryzyko, że kupisz z dodatkami jest małe.
Jeśli nie szukasz najtańszego pelletu to znajdziesz dobrej jakości - dzisiaj nieliczni dodają środki chemiczne. Pellet prasowany z mieszanych trocin iglasto/liściasty samoistnie lepi się wystarczająco.  Dobrej jakości Pellet to ten o jednorodnej barwie z zapachem drewna bez widocznego pyłu w worku.
Czy ktoś się orientuje czy jest jakiś tańszy pellet słomiany od Equistraw ?
Wiem że jest jakiś w jar-paszu ale nie wiem jak cenowo
Zareklamowali sie na kocim forum, ale daję znać Wam, może się przyda komuś 😉


http://www.velti.pl/produkt-sciolka-dla-koni.html
Czy ktoś z was miał styczność z trocinami firmy Dremus i może podzielić się ze mną swoimi uwagami?  🙂
Czy ktoś się orientuje czy jest jakiś tańszy pellet słomiany od Equistraw ?


Jest ale nie polecam. Dosyć mocno pyli... w trakcie sprzątania aż gryzie w gardle. I śmierdzi amoniakiem, ale tu nie wiem czy wina pelletu czy tego, że nasz stajenny źle go sprząta. Następny wypróbuję drewniany, bo jest tu mocno polecany, a jeśli się nie sprawdzi to wrócę do EquiStraw.
Patrząc na to co się dzieje z ceną słomy zaczynam zastanawiać się nad przejściem na inny rodzaj ściółki..  🙇
Powiedzcie mi kochani co wychodzi najkorzystniej cenowo? I czy ktoś liczył jak to wychodzi finansowo w porównaniu ze ściółką ze słomy?
Z tego co czytam sprzątanie łatwiejsze z pelletu czy trocin niż ze słomy..
U nas stanęło ostatecznie na pellecie drewnianym z iglastych, kupuje u lokalnego dystrybutora, na plus - nie muszę kupować od razu całej palety, tylko 10 worków na wysypanie boksu po wybraniu do czysta + 5 na dorzucanie, nie robi się taki śmierdzący pasztet jak ze słomianego, lepiej wchłania wilgoć.
na minus - jest trochę drobniejszy
cenowo wychodzi 13,50 za worek, więc cena bardzo dobra

Wcześniej konie stały na słomianym - robił się pasztet, później na torfie - robiło się błoto, które zamarzało, później na trocinach typowo końskich - ale to mnie dobiło finansowo niestety  🍴
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
17 stycznia 2017 18:07
Słyszałam, że pellet słomiany po wyrzuceniu z boksu jest chętnie brany przez rolników. A jak z drewnianym ? Za jakiś czas biorę konia do siebie, początkowo byłam nastawiona na słomę, ale zaczęłam rozważać pellet .
Arroch a jakiej wielkości worki? My mamy worki 25 kg za ok 18 zl z dostawą, kupiliśmy 1 tonę i od początku listopada do teraz zużyliśmy 33 worki + kilka worków trocin obiegłego. (zostało 7 worków) w  tym czasie były dwa bardziej gruntowne sprzątania (mokre ze środka).
Ja rozważałam też pellet ale stanęło na słomie pomimo problemów z jej zdobyciem w tym roku. Jednak słoma u nas dobrze się sprawdza bo kobyłą czysta, załątwia tylko przy tylnej ściani, sikać też tam próbuje (chociaż te lądują bliżej środka boksu). W miejscach gdzie załątiwa potrzeby na grubo prawie nie ścielę, sucha czysta słoma idzie na środek boksu gdzie się kładzie. Nie roznosi jej, nie ląduje po bokach. Sprzatanie to 1 mała taczka (taka zwykła metalowa) prawie samych odchodów i może  2-3 widły pełne mokrej ściołki. Więc dościelam ok 1/3 kostki i jest super - gruba, sucha ściółka. Sprzątam rano i odgarniam calość do suchego miejsca, tam gzie było mokro sobie schnie (stajnia angielska). wieczorem przerzucam na środek i w razie potrzeby dościelam. Kobyła stoi w boksie tylko na noc 21-8. I takie rozwiązanie wydaje mi się dobre bo wychodzi za ściółke 30 zł miesięcznie - latem mniej. nie ma mowy o pleśni i innym świństwie. Więc o ile z dostępnościa takiej ściołki sprawa się dodatkowo nie pogorszy, to przy tym zostaniemy.
My ze względów oddechowych  a sloma w tym roku to jakieś tragicznie badziewie i CAŁE szczęście,  że teraz jesteśmy na pellecie.
drabcio- oczywiście. nie mówię o koniach z COPD czy alergikach bo to jednak inna bajka. Moja klacz pod tym kątem zdrowa chociaż zdaży jej się kaszlnąć czasami po nocy w boksie  🤔.
czy ktoś stosował jako ściółkę pellet słonecznikowy??
obawiam się zjadania...
Arroch a jakiej wielkości worki? My mamy worki 25 kg za ok 18 zl z dostawą, kupiliśmy 1 tonę i od początku listopada do teraz zużyliśmy 33 worki + kilka worków trocin obiegłego. (zostało 7 worków) w  tym czasie były dwa bardziej gruntowne sprzątania (mokre ze środka).


a co to za ściółka ?
[quote author=drabcio link=topic=791.msg2637774#msg2637774 date=1484686362]
Arroch a jakiej wielkości worki? My mamy worki 25 kg za ok 18 zl z dostawą, kupiliśmy 1 tonę i od początku listopada do teraz zużyliśmy 33 worki + kilka worków trocin obiegłego. (zostało 7 worków) w  tym czasie były dwa bardziej gruntowne sprzątania (mokre ze środka).


a co to za ściółka ?
[/quote]

pellet z sosny, teraz dostaniemy kilka worków z domieszką buku i czekamy na dostawę czystej sosny

Ktoś robił testy chłonności i czystości pellet z sosny vs trociny?
Powiedzcie mi, czy ktoś z Was liczył, która ze ściółek opłaca się najbardziej? Oczywiście nie licząc słomy. Mam w stajni konia z dużą otyłością i poza treningiem i żywieniem musimy mu zmienić warunki życia 😉 No i powstało pytanie jaka ściółka będzie najtańsza? Koń nie mój, a pensjonariuszki, więc wiem, że to naprawdę musi być najtańsza wersja 🙂
Trociny z tartaku, mi pellet wychodzi ok 250 zł miesięcznie (co jakiś czas dorzucam trociny profi bed do boksu)
Kupował ktoś może ściółki z www.rsprodukter.pl ? Jakieś opinie o sklepie ?
drabcio trociny z tartaku to wiem, bo sama dla swojego konia mam 😉 Ale chodzi mi właśnie o jakąś z tych innych ściółek, która wychodziłaby najtaniej i byłaby mniej problematyczna w składowaniu niż trociny, które raz, że trzeba skombinować w tartaku, a dwa po samodzielnym załadowaniu do wielkich worów jeszcze trzeba przewieźć i gdzieś trzymać. Niestety właścicielka konia, o którego mi chodzi nie ma takich możliwości 🤔
A gdzie kupujesz ten Twój pellet? Też w tartaku? 🙂
czy ktoś kupił ten pelet słomiany:
https://www.facebook.com/HorsePellet/?fref=ts

Szafirka na tablicy znalazłam najbliżej Poznania wszystkie i wybrałam najtańszą opcję z dostawą - 730 zł za tonę. Bez dostawy było jeszcze po 650, ale nie miałabym czym tego przewieźć.
Ja szukałam na allegro, kupowałam pelet Lava. Przy zakupie palety wychodziło jakoś koło 800zł
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się