McClellan

witam
Ma ktoś może opis siodła? chodzi mi generalnie o opis modelu 1904.
Kupienie kompletnego oryginału graniczy z cudem, albo wiąże się z kosmiczną ceną. Mam 2 oryginalne siodła, ale bez puślisk strzemion, popręgu i pasków mocujących popręg. Ściślej chodzi mi o wymiary tychże akcesoriów, kwestie regulacji itp. Jeśli ktoś ma coś takiego albo chciałby się podzielić spostrzeżeniami na temat tego siodła to zapraszam do dyskusji. Dziękuję.
duzo nie pomoge, bo kilka razy w zyciu siedziałam w tym siodle, powiem jedno dla mnie jazda  była rewelacyjna, a moi znajomi krzyczeli ze twarde.. no cóż.. jak to mówia kazdy ma inne wymagania🙂
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 grudnia 2008 12:37
wiele razy jeździłm w McClellanie, tyle że nigdy nie był on z oryginalnym osprzętem. miał założone puśliska Prestige'a i może wyglądem nie pasowały do reszty, ale idealnie wchodziły w maszynkę  😉

tutaj natomiast znajdziesz informację na temat tego siodła (kulbaki?) z 1904. nie zagłębiałam się w lekturę, ale są tam obrazki i szczegółowy opis, więc może znajdziesz tez potrzebne Ci wymiary
http://www.militaryhorse.org/studies/mcclellan/m1904I.php
http://www.militaryhorse.org/studies/mcclellan/m1904II.php
http://www.militaryhorse.org/studies/mcclellan/m1904III.php

wszelkie akcesoria mozna kupić w Stanach, a ich cena wacha się tak w granicach 100-200 dolarów  😉

uwielbiam McClellana, jazda w tym siodle jest czystą przyjemnością, szczególnie jeżeli jedzie się na dłuzej w teren. bardzo wygodne, lekkie i świetnie leżało na bardzo wykłębionych koniach.
ojej, wielkie dzięki 😅 mam nadzieję, że do przyszłego lata uda mi się skompletować chociaż jedno siodełko... wtedy wrzucę fotorelację
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 grudnia 2008 13:13
tak mi jeszcze przyszło do głowy, że można by wysłać maile do amerykańskich sklepów z McClellanami z prośbą o podanie wymiarów. ewentualnie wybrać się do dobrego polskiego rymarza, który sam będzie w stanie ocenić takie rzeczy  🙂

z ciekawości spytam: oba siodła kupiłeś w Polsce czy polowałeś na nie gdzieś zagranicą?
znalazłem za granicą - oba są moim zdaniem w świetnym stanie. Znalazłem też kompletne, w super stanie, ale cena zwaliła mnie z nóg...
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
17 grudnia 2008 13:40
Mam mc lellana, ale też nie kompletnego. Były przy nim strzemiona wets, które mi kompletnie nie pasowały i sprzedałam, pusliska też nie od kompletu więc właściwie musze jeszcze te dwie rzeczy skompletować (tzn. pusliska i strzemiona). Mocowanie do popręgu przerobiłam na jedną szeroką przystułę do popręgu west., chyba bedzie ok.
Ogólnie siodło bardzo fajne, jeździłam kiedys w mc lellanie i było genialnie, super "trzyma" w trudnym terenie, do tego leciutkie i dobrze się układa na grzbiecie.
Tego mojego upolowała niedrogo na niemieckim e-bay'u 🙂.

Zdjęcie w stanie w jakim kupiłam:
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
17 grudnia 2008 14:25
a czemu one mają dziurę zamiast siedziska? 
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
17 grudnia 2008 14:35
zeby w trakcie upałów zapewnic dobrą wentylację zarówno końskiego grzbietu jak i 4 liter jeźdzca  😉 poza tym to dodatkowo pozwoliło zaoszczędzić na materiałach (np mniej skóry) i na wadze
żebyś miała lepsze wietrzenie 😉 a tak poważnie to twórcy chodziło chyba o jak najmniejszą masę siodła oraz wygodę dla konia. Trzeba pamiętać, ze to siodło zostało stworzone dla celów militarnych kawalerii w USA i przechodziło wiele modyfikacji, a właśnie model 1904 uważany jest za najlepszy.
odkopuje
czy ktoś z drogich forumowiczów ma może nr kontaktowy bądź maila do ludzi szyjących w Polsce na zamówienie kopie McClellan'ów? jak tak to proszę na PW  :kwiatek:
Z tego co mi wiadomo pleszew robi coś na wzór.
MajaK   Tina 2000-2013
11 maja 2010 22:07
Pan Pydo też robił. Widziałam i macałam na żywo, brązowe  i czarne, pod wymiar.
http://www.rymarstwo.net/page3.htm
dziękuje serdecznie  :kwiatek: jak dobrze pójdzie to kupujemy McClellan'a już w tym roku - uwielbiam te siodła! niesamowicie wygodne, lekkie, po 8h rajdzie w tych sidołach w trudnym górskim terenie przy temperaturze ok 30stopni zajechaliśmy do stajnia bez jakichkolwiek obtarć, ani odpażeń zarówno u jeźdźców jak i koni - nie znam lepszych siodeł rajdowych! dodatkowo bardzo przydatne przy pracy z młodymi końmi bo i lekkie i kontakt nogi jeźdźca z koniem jest praktycznie bezpośredni i wypaść z niego ciężko nawet przy całej seri baranów 🙂
Seksta   brumby drover !
13 maja 2010 20:09
teraz zadam glupie pytanie:

przez ta 'dziure' nie czuc konskiego kregoslupa, tak jak na oklep? Mimo uzywania padu?
Nie czuć.
Te siodła są w ogóle tak zaprojektowane, że pasują w zasadzie na kazdego konia(do tego pasuja na jednego konia obojętnie czy tyje czy chudnie, czy wyrabia mięśnie..). Tak ajest jego konstrukcja(polecam artykuły w necie apropos tych siodeł).

Samo siedzisko jest bardzo twarde, ale jak się człowiek przyzwyczai to jeździ się super.

Jedno z fajniejszych siodeł w jakich kiedykolwiek siedziałam. I chyba najzmyślniej zaprojektowane!
odkopuję
Rozglądam się za siodłem odpowiednim na moją kuckę i pomyślałam, że w McClellanie mogłoby być nam całkiem miło 😉 Oczywiście chodzi mi raczej o te "repliki" jakie się obecnie robi. Dysponuje ktoś z Was rozmiarem 15"?  Zastanawiam się jaką długość ma siodło no i czy ewentualnie zadek mojego chłopa w nie wejdzie 😂
Jestem zainteresowana siodłem wstawionym przez stillgrey. Czy ktoś mógłby pomóc mi zrobić zakupy na brytyjskim e-bay'u? Jak coś szczegóły na PW. Z góry dzięki.
ibmoz ale wiesz, ze na nim juz sobie nie pojezdzisz?

"PLEASE DO NOT ASK IF THIS SADDLE IS USABLE. THE LEATHER IS 100 YEARS OR SO AND WOULD NOT BE SAFE TO USE. THIS SADDLE IS AN HISTORICAL MILITARY ITEM SUITABLE FOR STATIC DISPLAY ONLY."

Jednak miec takie w kolekcji... mhmmm 😀
stillgrey, dzięki za zwrócenie uwagi.  🙂
Mąż jak je zobaczył to od razu uszami klaskał z radości i z wrażenia nie doczytał do końca.  🤣
hehe, no ja tez klaskalam... az doczytalam 😀 zreszta cena koncowa pewnie bedzie zabojcza :>
A do czego w takim siodle przykłada sie kolana? no i te wszytskie sprzączki są na wierzchu, czy one nie piłuja w nogi?
palemko obejrzyj sobie te siodla tutaj: http://tinyurl.com/bu6r7aj mysle, ze znajdziesz odpowiedz na swoje pytania 😉
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
05 czerwca 2012 13:44
kasik, to nie mcclellan, ale moze jednak zainteresuje Ciebie http://allegro.pl/allesiodla-siodlo-rajdowe-endurance-i2399388285.html
Wawrek A interesuje Cię wersja amerykańska, czy spolszczona? McClellany były powszechnie stosowane w polskiej armii po pierwszej wojnie światowej (dostaliśmy je w ramach pomocy sojuszniczej) i ponieważ Polacy nie znali się na metodach zapinania popręgu westowego, jak i do strzemion przyzwyczajeni byli swoich, toteż przerabiali je na swoją wersję. Dlatego spotykało się wersje z przerobionymi polskimi popręgami, lub doszywane elementy, które pozwalały zapinać normalny klasyczny popręg.

Ja mam oryginalnego McClellana, ale do niego używam polskich strzemion przedwojennych, a zamiast popręgu amerykańskiego używam 4 pasków dopinanych do krótkiego popręgu z okrągłymi klamrami (typowo westowy). Całość bardzo wygodna w użyciu i zasadniczo zgodna z polskimi instrukcjami troczenia w kawalerii 😉
Jak by co mogę posłać zdjęcia.
Chociaż ostatnio znajomy podpowiedział mi jeszcze jeden sposób, również powszechnie stosowany w WP polegający na uszyciu skórzanego przejścia na popręg klasyczny. Mamy z jednej strony 2 długie paski zapinane do metalowych klamr przy siodle a na drugim końcu normalne przystuły. Takie przejściówki z obu stron konia pozwalają bezproblemowo zapinać klasyczny popręg. (Mam nadzieje, że da się zrozumieć to, co nabazgrałem 😉 )
Czy ktos z Was wie jakiej jakości są kopie kulbak McClellana wytwarzane przez pana Pydo. Pytam bo generalnie o kopiach mówi się różnie.
Cranberry- dzwoniłam już w sprawie tego siodła 😉 wada jest jego waga 13kg 😵 moja kucka jest drobniutka i wolałabym lżejsze siodło ale podobno można je "odchudzić".
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
05 czerwca 2012 20:42
Kasik, Siodlarz ma w ofercie siodło w typie maclellana w całkiem przystępnej cenie http://www.ostroga.pl/siodlo_magellan_siodlarz
Miałam okazję w nim jeździć, bardzo udane siodło moim zdaniem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się