Aktualności:

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Re-volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

poprzednia następna
Strony: 1 ... 27 28 [29] Odpowiedz Drukuj
Autor Wątek: Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd  (Przeczytany 231704 razy)
JARA

Dumny posiadacz Nietzschego

« #840 : Lipiec 26, 2020, 18:49:43 »
Odpowiedz cytując
50/50 srokatość, do tego 50/50 siwizna a jaka maść zasadnicza? Bez maści matki wszystko możliwe wink

Albo srokacz albo siwek? W ogole mnie to nie satysfakcjonujw ;D
#link
Niebo nie jest limitem!

WrocLOVE dla Malawi
dea

primum non nocere

« #841 : Lipiec 26, 2020, 19:12:47 »
Odpowiedz cytując
No nieee, przecież to niezależne procenty. Może być siwy i srokacz naraz (25%), może być tylko siwy (25%), tylko srokacz (25%), albo nie siwy i nie srokacz (25%) - choć czort wie jaki, bez znajomości podstawowej maści (gniada? kara? kasztan?...) spod srokatości i siwizny wink
#link
Umysł należy mieć otwarty... ale nie tak, żeby mózg wypadał
YMMV!
"The only real mistake is the one from which we learn nothing."-- John Powell
ogurek

« #842 : Lipiec 27, 2020, 07:42:59 »
Odpowiedz cytując
O to mi chodziło wink
#link
Zamiast klnąć podziwiaj piękno problemu uśmiech...
JARA

« #843 : Lipiec 27, 2020, 15:50:37 »
Odpowiedz cytując
Dobra:

matka: https://www.bazakoni.pl/hegemonia-agat-hera
ojciec: https://www.bazakoni.pl/regent-arsena-raba

Jak mało szans, jak wielki cud musi się zdarzyć na kasztana? wysmiewa
#link
Niebo nie jest limitem!

WrocLOVE dla Malawi
jestemzlasu

« #844 : Lipiec 27, 2020, 16:43:02 »
Odpowiedz cytując
Mało, ale nie da się wyliczyć bez badań genetycznych. Masz już tylko 25%, że nie będzie siwy ani srokaty. A biorąc pod uwagę, że ojciec rasy śląskiej, w której kasztany są niezbyt mile widziane, za to karych sporo, to bardzo możliwe, że jest homozygotycznie kary i szans na kasztana zero. Jeśli nie jest, to przepuszczając przez kalkulator najbardziej przychylną wersję - wychodzi 6,25%.

Edit - ojciec ma kasztanowate potomstwo, czyli szansa jest.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2020, 16:45:40 wysłane przez jestemzlasu » #link
Coriolania

« #845 : Lipiec 27, 2020, 18:20:57 »
Odpowiedz cytując
Jara a czy nie wiadomo, z jakiej maści matka siwiała, czy to był kary, gniady czy kasztan? Zdjęcia w późniejszej fazie siwienia bywają mylące, wiele koni wtedy ciemnieje tak, że nie da się na 100% określić oryginalnej, prawdziwej maści. To ważne o tyle, że jeśli matka też byłaby na bazie karego tak jak ojciec, to wtedy masz pewność, że nic z gniadym się nie pojawi, tylko coś na bazie karej albo ewentualnie kasztanowatej, o ile matka też niesie odpowiedni gen. Jeśli miała kiedykolwiek kasztanowate źrebię, to niesie, jak nie, to nie wiadomo bez testów. Oczywiście w każdym wypadku jest szansa/ryzyko, zależy jak patrzeć, hihi na siwego i/lub srokatego.

Matka ma w rodowodzie od pokoleń prawie same siwe i gniade konie, które mogą nieść pewne recesywne geny albo i nie i nie da się tego ocenić na oko. Dlatego trudno określić szanse na poszczególne maści bazowe bez przetestowania, zwłaszcza jeśli nie znamy nawet jej własnej maści.
#link
What are the origins of dressage? Did just, one day, some young horse say to his dad, 'Dad, I don't want to charge into battle...I just wanna dance!" tanczacalinka 
Stephen Colbert
vissenna
Global Moderator

Turecki niewolnik

« #846 : Lipiec 27, 2020, 18:42:28 »
Odpowiedz cytując
Heh, podobnie było z rudą.

Ojciec gniady od gniadego ojca i karej matki.
Matka gniada, rodzice gniadosze.
A wyszła kasztanka uśmiech

Szanse wg kalkulatora na kasztana były koło 8%  lol
#link
Kiedy z bliska obserwujesz konia, masz wrażenie, że tkwiąca w nim ludzka dusza naśmiewa się z Ciebie.
JARA

« #847 : Lipiec 27, 2020, 21:22:46 »
Odpowiedz cytując
Dzięki! Niestety nie wiemy jaka była masc "podstawowa" matki. Poprzednia właścicielka kupiła ja juz jako siwosrokata 2 latke wink
#link
Niebo nie jest limitem!

WrocLOVE dla Malawi
fanaberia200

« #848 : Lipiec 28, 2020, 01:08:47 »
Odpowiedz cytując
A izabelowaty ogier Arktos, wg kalkulatora po gniadym ojcu i jeleniej matce było 3,13% szans na izabelowatego źrebaka i proszę, nie dość że izabelowaty to jeszcze malowany na 4 nogi  emoty327
#link
Euphorycznie

« #849 : Lipiec 28, 2020, 04:49:58 »
Odpowiedz cytując
No moja Ruda też po gniadych rodzicach.  emoty327
Przestraszyła mnie raz jak wytarła sobie taki mały placek kłaków i odrosła na gniado. wysmiewa
Na szczęście to był jednorazowy wybryk. Pokryłam izabelem i chyba mam trochę łatwiej bo albo kasztan albo izabel jeśli dobrze myślę. 
Chyba nic innego nie może się stać.  oczy2 hihi
#link

any

Moje ogłoszenia
« #850 : Sierpień 02, 2020, 10:18:43 »
Odpowiedz cytując
dobra... mam zagwozdkę...
kupiłam klaczkę niby jako bułaną, ale coś mi ciągle nie pasowało w jej umaszczeniu :P pręgę ma na grzbiecie, na nogach czy łopatce pręgowania nie widać - przynajmniej na tą chwilę bo zmienia się jak kameleon wg mnie...  hihi w grzywie i ogonie pasemek jaśniejszych nie widać
czy ona jest wilczata? w sumie to chyba odcień bułaności więc ten sam gen za to odpowiada, ale od czego zależy to czy koń jest zwyczajnie bułany czy wilczaty? od maści bazowej? czy dochodzi tam jakiś jeszcze gen przyciemniający?
rodzice rozwiązania zagadki nie ułatwiają - matka siwa, ojciec kary  hihi czyli wszystko musiało się ukryć pod siwizną matki...
tu jako źrebię jeszcze

pierwsza zimówka?

letnia sierść

ostatnie już u mnie

#link
emptyline

Big Milk Straciatella

WWW Moje ogłoszenia
« #851 : Sierpień 02, 2020, 17:40:12 »
Odpowiedz cytując
Jak dla mnie ten koń jest maści jeleniej.
#link
any

Moje ogłoszenia
« #852 : Sierpień 02, 2020, 18:13:56 »
Odpowiedz cytując
Jak dla mnie ten koń jest maści jeleniej.

Ale wtedy chyba miałaby rozjaśnione kopyta, nogi i oczy...? 
Tu jeszcze zdjęcie na którym widać coś zbliżonego do pręgowania na łopatce (po zgubieniu sierści źrebięcej, przed pierwszą zimówką) ale nie wiem czy to nie kwestia zdjęcia czy może w trakcie zmiany sierści to było  coo??

#link
Strony: 1 ... 27 28 [29] Odpowiedz Drukuj 

Re-volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

poprzednia następna
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.092 sekund z 19 zapytaniami.