Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

Witam.
Chlałabym prosić was o pomoc w ustaleniu jakiego koloru jest moja klacz. W paszporcie ma wpisane, że jest gniada (ojciec ciemnogniady [z karego ojca i gniadej matki], matka gniada [z kasztana ojca i matki gniadej].
Mam wiele wątpliwości co do jej gniadości myślę, że jest jelenia.

Chciałabym ją pokryć ogierem cremello i liczę na jakieś rozjaśnienie koloru źrebięcia, względem matki czy będzie to możliwe? Czy się mylę i mam jednak gniadego konia?

lato









zima



listopad

Może być ciemnojelenia, trudno to wykluczyć. Spróbuj poszukać zdjęć rodziców, poszperać w rodowodzie czy gdzieś się trafił izabel czy inny rozjaśniony.
Jak pokryjesz cremello, to zawsze dostaniesz rozjaśnionego. Jeśli wykluje się mały cremello albo perlino, to masz pewność, że klacz jest jelenia. Jeśli izabel albo jelonek - dalej zagadka.

(Nie wstawiaj takiego samego postu w dwóch wątkach)
Dzięki poszperam 😉

Przepraszam za to, czy mogę go jakoś usunąć ?
Kliknij "zmień" w prawym górnym rogu, usuń treść i napisz, że post zdublowany. Nie można usuwać całych postów na tym forum, ale w tym przypadku wstawiłaś go dwa razy, więc nie znika.
Raczej najnormalniejszy przedstawiciel maści gniadej, a nawet skarogniadej.  Kryjąc cremello uzyskasz tak czy inaczej rozjaśnionego źrebaka. (izabela, jeleniego, albo karego przydymionego).
Dzięki dziewczyny 🙂
A u mnie taki o to ogierek ur 6 kwietnia po Bandosie wlkp z matki po Eskudo
Nasz cremello 3 letni ogier Zoltar sp z licencją, w dodatku malowany na 4 nogi , w przyszłym roku będą pierwsze źrebaczki  😜 wreszcie nie będzie rudzielców 😉









Martita   Martita & Orestes Company
27 maja 2019 12:26
amazonka* Piękny! Czekam na pierwsze źrebaczki. Tylko mnie przeraża już czyszczenie  😁
Ramirezowa   Ania i Urania !
27 maja 2019 12:50
wow, piękny  😍
amazonka*, Zoltar piękny, zdaję się, że gdzieś widziałam film jak skacze - chyba na fb Waszym. Cudo! Jeżeli można będzie go gdzieś obejrzeć na żywo, to proszę napisz.

Z tego co widzę sporo koni rozjaśnianych w Polsce to wlkp lub sp. Czy małopolaki też mogą mieć taką maść? Występuje w ogóle w tej rasie? Ciekawe co by wyszło z klaczy kasztanki młp z cremello wlkp. W sumie nie pytam tylko o maść, tylko ogólnie - robi się takie połączenia? W hodowli jestem zielona, nigdy nie myślałam, że będzie mnie interesować. Przez re-volte teraz wsiąkłam w rozjaśniane konie 🙂

Przejrzałam cały wątek i jestem oczarowana, czekam na dzieciaki Zoltara 🙂


Czy małopolaki też mogą mieć taką maść? Występuje w ogóle w tej rasie? Ciekawe co by wyszło z klaczy kasztanki młp z cremello wlkp.



W razie małopolskiej jest dosłownie kilka żyjących klaczy izabelowatych z KG ( można to łatwo sprawdzić w baza.pzhk.pl ) Zdarzają się także jelenie. Ogierów uznanych dostępnych do krycia nie ma.
Z połączenia klaczy kasztanki młp z ogierem cremello wlkp uzyskamy izabelowatego konia sp i też chodzi mi to po głowie 😉
montana,  to bardzo się cieszę! Myślałam, że to jakiś mój wydumany pomysł, typu "się nie zna, a kombinuje"

Wiem, że o małopolakach różnie się mówi, ale mi się ostatnio osobiście bardzo podobają, to mógłby być bardzo ładny koń 🙂

Mam jeszcze jedno pytanie typu "Grażyna hodowli" Jak są przyznawane te rasy? Żeby był młp, to muszą być oboje rodzice młp?, czy jak się pojawi w rodowodzie np jakiś sp, a później młp, to koń "wróci" do rasy młp w którymś pokoleniu...? Jeżeli dobrze mi się wydaje, to różne "szport" mieszanki zaczynają dostawać dziwne nazwy rasy typu "Deutche Sportpferd" co sugeruje mi przynajmniej brak rasy, tylko właśnie mieszankę "zaawansowanie jeździecko/sportowo użytkową"

Jeżeli możecie, to polećcie mi jakąś książkę dot. hodowli koni, chętnie z ciekawości poczytam. Guzik się znam na tym, warto poszerzać horyzonty 🙂
TinaTigra   ...w życiu piękne są tylko chwile...
19 marca 2020 15:19
Hejka. Przedstawiam Wam córkę po Baksiku . Ciekawe czy maść zachowa czy nie.
galopada_   małoPolskie ;)
19 marca 2020 15:35

Hermia, proszę bardzo 😉

Niespełna dwuletni małopolski ogierek Galahad SM (Justus - Gejsza po Hebab)  😜

Zdjęcia podkradzione od właścicielki 😉



Czy od któregoś ogiera cremelio lub izabel można kupić nasienie? czy tylko stanówka?
galopada_   małoPolskie ;)
04 maja 2020 19:25
Trzymam kciuki, żeby udało się z licencją u tego słodziaka  😍

Małopolski ogier Galahad SM (Justus- Gejsza/Hebab), ur.17.06.2018

galopada_, Piękny koń!
Jaka to maść według Was? W paszporcie opisana jako gniada.
Może być jelenia, zależy jakiej maści byli rodzice  🙂
Ojciec izabelowato-tarantowaty, a matka skarogniada. Też wydaję mi się że jest to maść jelenia, dodatkowo po przodkach tarantach odziedziczyła kropki, których z wiekiem przybywa.
emptyline   Big Milk Straciatella
21 maja 2020 15:58
jelenia
Cześć 🙂 Czy znajduje się tu osoba, która trochę więcej ode mnie zna się na genetyce umaszczenia koni? Mam 4 letnią klacz, której z tygodnia na tydzień zaczęły rosnąć białe włosy. Na początku zauważyłam je w okolicy brzucha (inne miejsca mogłam przeoczyć), teraz już są na całym ciele - również nogach. Uznałabym, że siwieje, ale jest po gniadym Le Voltaire i skarogniadej Istar. Jak przejrzałam rodowód to najbliższe pokrewieństwo 2 siwych koni zobaczyłam w prapradziadkach. Zastanawiam się jakie jeszcze geny (oprócz grey, który jest dominujący, więc raczej odpada skoro rodzice nie są siwi) mogą za takie rozjaśnienia odpowiadać. Czy jest opcja, że wysiwieje całkowicie (słyszałam o takich przypadkach, ale pewności nie mam) czy to po prostu gniadosz w siwiźnie (jeśli tak to jakie geny za to odpowiadają?). Będę wdzięczna za każdą podpowiedź i informacje, bo to dla mnie ciekawy temat  🤣
Rabicano?

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
23 maja 2020 21:32
U mnie stoi kasztan w siwiźnie po Le Voltaire. Może to trop
galopada_   małoPolskie ;)
17 czerwca 2020 16:59
Ponownie złoty Justus  😍

Ogier Galahad SM młp (Justus- Gejsza/Hebab), ur.17.06.2018r.

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
17 czerwca 2020 18:49
galopada_, fajny chłopak - nie tylko maścią 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
11 lipca 2020 12:40
Strzelamy jakie mamy szanse na karego zrebaka  😜

Matka jest siwosrokata. Babka srokata, ojciec swiy.
Ojciec kary. Dziadkowie prawdopodobnie karzy.

Co to bedzie? Co to bedzie?  😜
50/50 srokatość, do tego 50/50 siwizna a jaka maść zasadnicza? Bez maści matki wszystko możliwe 😉
galopada_   małoPolskie ;)
24 lipca 2020 09:43
Złociutki i jego pierwszy test w drodze po licencję zaliczony na 5  😍

Ogier Galahad SM młp (Justus- Gejsza/Hebab), ur.17.06.2018r.
Hod. Beata i  Paweł Małys



Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się