Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

Bizon   Lach bez konia- jak ciało bez duszy.
27 stycznia 2018 19:23
Jak widać dobrze zgadłam.  🙄
Nie znam się na maściach, ale ,,by wiedzieć''. Jakiej maści jest ten koń? Ma pręgę. W paszporcie ma bułany. Matka izabela.

http://fotowrzut.pl/D2JN1HIAUL

Siesiepy   Ponczek bez rączek
20 kwietnia 2018 21:08
Witam Was.
Poszukuję kremowego ogiera dla mojej kobyły, najlepiej jakiegoś z dobrym grzbietem, bo kobyła sama w sobie ma już słaby grzbiet i nie chcę stworzyć przypadkiem potworka, tylko coś z budowy dość znośnego. Ogólnie czy znajdę coś takiego w dość bliskiej odległości od Kępna/Wielunia? 🙂
Ile w kłębie ma Samar? Widziałam tu informację, że jest mniejszym koniem. 👀
Któryś ogier wysyła nasienie? 🙂

EDIT A już widzę ile ma w kłębie Samar. :p
emptyline   Big Milk Straciatella
21 kwietnia 2018 07:57
Siesiepy, rozczuliło mnie to 'ktory ogier wysyła nasienie', oczami wyobraźni widzę konia na poczcie przyklejającego znaczki. 😍
Ja to miałam dać do "co mnie śmieszy..." i zastanawiałam się czy się chłopak nie będzie wstydził wysłać  😁
Siesiepy   Ponczek bez rączek
21 kwietnia 2018 09:15
Hah, cieszę się, że poprawiłam Wam humor. 😀 Tak to jest jak się czasami pisze na szybkiego. 😀  😁
Ale skoro tu jestem to od razu spytam o Arktosa: na ogłoszeniu na rv jest napisane, że aktualnie stoi pod Wrocławiem, zaś w bazie ogierów widnieje pod Poznaniem. Zakładam, że ogłoszenie jest bardziej aktualne od spisu, ale nie szkodzi dopytać. 😉
Siesiepy
Potwierdzam, Arktos stoi w tym sezonie u nas koło Wrocławia, czyli całkiem niedaleko Kępna 🙂
Szukasz kremowego w sensie cremello czy rozjaśnionego tj izabel też wchodzi w gre?

Potwierdzam też, że od tego roku weszły do opisów maści jelenia i cremello  😅 Wreszcie zrobi się troche porządku.

Nasz ogierek po Arktosie uzyskał licencję do krycia w małych koniach  💃




A to nasza cremello 2latka po Banderasie na wystawie


I ogierek też 2 letni też po Banderasie, jego matka to pełna siostra matki klaczy powyżej czyli takie rodzeństwo bliźniacze niemalże 🙂


Odświeżę trochę wątek
pytanie:
klacz - jeleni- po matce jeleniej ojcu nieznanym
ogier - jasny izabel - po matce skarogniadej i ojcu jelenim
na co mogę liczyć i czy są jakiekolwiek szanse na cremello?
Są szanse. Na podwójnie rozjaśnionego 25%, może to być cremello, perlino, a nawet ewentualnie smoky cream. Generalnie z tego połączenia jest dużo możliwości, wrzuć sobie w https://www.animalgenetics.us/Equine/CCalculator1.asp , będziesz mieć procentowy rozkład szans na wszystko  🙂
wielkie dzięki za pomoc  :kwiatek:
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
15 grudnia 2018 22:58
Jakie ustawienia wybrać w kalkulatorze dla haflingera?
Witam proszę o pomoc z kalkulatorem. Chciałabym wiedzieć jakie ustawienia wybrać dla swojej kasztanki, która jest po karym ojcu i siwej matce.
Chciałabym zobaczyć jakich rezultatów się spodziewać po różnych rozjaśnionych rodzicach.
Na_biegunach, Fortitera dla obu po prostu kasztan (red) w pierwszej tabelce i nic więcej, w drugiej przy Agouti unknown, bo to zapewne niewiadoma.
Dziękuję 🙂
na biegunach - wszystkie haflingery są kasztanowate.. a przez to, że z jasna grzywą, to ludzie błędnie uznają za izabelowate.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 grudnia 2018 14:33
A czy ta jasna grzywa ma jakieś odzwierciedlenie w kalkulatorze? Silver?
Nie jest to powodowane genem Silver. Po angielsku "Flaxen" ale z tego co wiem, to zasady dziedziczenia płowej/blond grzywy nie są jeszcze dobrze poznane.
Czy ktoś mógłby  rozpisać procentowo, co może wyjść  od siwej kobyly od siwej matki oraz po kasztanie krytej izabelem?  Lub poinstruowac mnie jak to obliczyc? 🙂
I jaka jest szansa na to, ze po izabelu od skarogniadej kobyly wyjdzie cos rozjasnionego?
Troszkę mało danych podałaś. Ta siwa z jakiego koloru podstawowego wysiwiała?

Od skarogniadej po izabelu wyszło mi tak:
32.81% -
Bay
32.81% -
Buckskin
12.50% -
Palomino
12.50% -
Red (Chestnut/Sorrel)
4.69% -
Smoky Black
4.69% -
Black

Edit: Generalnie po izabelu jest 50 % szans na coś rozjaśnionego.
A jeśli matka siwa, to również 50% szans na siwego potomka.
ushia   It's a kind o'magic
19 grudnia 2018 11:03
a jest jakaś strona z opisem tych maści? Nawet nie wiedziałam, że jest iż ach tyle!  👀
Jakie jest wasze ulubione umasczenie konia?
Troszkę mało danych podałaś. Ta siwa z jakiego koloru podstawowego wysiwiała?

Od skarogniadej po izabelu wyszło mi tak:
32.81% -
Bay
32.81% -
Buckskin
12.50% -
Palomino
12.50% -
Red (Chestnut/Sorrel)
4.69% -
Smoky Black
4.69% -
Black

Edit: Generalnie po izabelu jest 50 % szans na coś rozjaśnionego.
A jeśli matka siwa, to również 50% szans na siwego potomka.


Dziekuje. Wisiwiala z gniadej.
W tym kalkulatorze tyle opcji. Musze nad tym posiedziec...
Większość danych masz znając maść przed siwieniem i maści rodziców. Mi wyszło tak:

12.50% -Palomino
12.50% -Gray (Red (Chestnut/Sorrel))
12.50% -Red (Chestnut/Sorrel)
12.50% -Gray (Palomino)
10.94% -Gray (Bay)
10.94% -Bay
10.94% -Gray (Buckskin)
10.94% -Buckskin
1.56% -Smoky Black
1.56% -Gray (Black)
1.56% -Black
1.56% -Gray (Smoky Black)
A jak oznacza sie masc skarogniada na tej stronie?
Black bay nie istnieje  🤔
Jak już, to seal brown. Nie ma jej, wybierasz gniadą. Skarogniada to prawdopodobnie odmiana gniadej, ale dziedziczenie nie jest w tej chwili dokładnie poznane.
jestem z lasu - dziedziecznie masci skarogniadej (seal brown) jest juz znane. Nie dzialaja mi polskie znaki wiec opisze kiedy indziej.
Jest gdzieś pewnie ale się nie dokopałam. Połączenie jakiej maści z gniadą da możliwość uzyskania potomstwa izabelowateg? Tylko z kasztanem? Prócz maści cremello.
Pursat   Абсолют чистой крови
02 stycznia 2019 17:02
Jest w necie kalkulator maści, wpisz sobie różne opcje i zobaczysz co Ci wyjdzie. Z kasztanem na pewno nie, bo i w jaki sposób?
Jeśli jest homozygotą EE to szanse zerowe, jeśli heterozygotą Ee to tak tak i tak bardzo mały bo w grę wchodzi dodatkowo maść jelenia, kara przydymiona, zwykła gniada, zwykły kasztan, kara itp. Gra nie warta świeczki jeśli zależy Ci na izabelu to raczej nie przez krycie gniadej klaczy. Ja moją Ee (jelonkę)  kryję ogierem Ee .. teoretycznie, mógłby wyjść izabel ale na razie rodzą się same jelonki - ja tam nie narzekam, bo to moja ulubiona maść.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się