Badanie krwi - analiza wyników

Przypomniało mi się jeszcze HMB - niedawno w bdb cenie oferowała je forumowa Karla🙂.
A ogólnie to nie ma co się załamywać, koleżanka miała konia z dwukrotnie gorszym wynikiem od Twojego, przyczyna nieustalona, został przeleczony i obecnie ma się dobrze.
Orientuje się ktoś, które wyniki badań krwi mogą być nieprawidłowe przez zbyt długie przechowywanie próbki?
Może jakieś opracowania na ten temat macie?
Orientuje się ktoś, które wyniki badań krwi mogą być nieprawidłowe przez zbyt długie przechowywanie próbki?
Może jakieś opracowania na ten temat macie?

Poszukam info bo akurat wałkujemy ten temat na studiach
Merka    😍

Będę baaaardzo wdzięczna! Jak Ci będzie wygodniej możesz mi jakieś pliki czy zdjęcia poprzesyłać - podam email w razie potrzeby :kwiatek:
Dziś odebrałam wyniki mojego dziesięcioletniego wałacha.
Krew do laboratorium została dostarczona dopiero po kilku dniach bo się zagubiła gdzieś po drodze więc badanie zostanie powtórzone.
Jednak co mnie zaniepokoiło to potas i fosfor powyżej normy. Wapń przy dolnej granicy, magnez również.

Koń w trakcie rekonwalescencji po przebytej kontuzji ścięgna.
Na posiłek dostaje garść owsa, miarkę sieczki (bez lucerny) plus na kolacje wysłodki niemelasowane.
Suplementowany witaminiami Eggersman Horse Vital Plus.

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
Zrób jeszcze raz, ta parametry akurat mogą być zafałszowane
Witam,czy koś moze mi pomóc w interpretacji wyników?

Alicja zwykle dostawałam wyniki morfo w innych jednostkach i nie kumam dlaczego nie pokazują tu prawidłowych zakresów (nie jestem wetem, więc moja niewiedza może to tłumaczyć). Wyniki były robione w maszynie skalibrowanej na konie, czy może w lab dla ludzi?
Krzywa (mocznik) dlaczego była robiona? Robiłas jeszcze coś dodatkowo?
przyszły nasze wyniki i niestety po raz kolejny normy bilirubiny, ldh i glh przekroczone dwukrotnie. zawsze wet mnie zbywał, mówiąc że to wina tego, że próbki zbyt długo szły do laboratorium (może i tak, z tego co czytałam, to bilirubina wychodzi poprawnie, jesli jest oznaczana w ciągu 2h od pobrania, a tutaj krew szła przez weekend :/ ale już czwarte badanie z rzędu jest przekroczona, za każdym razem coraz bardziej...), albo że to po odrobaczaniu, itd. Teraz teoria jest taka, że to wina zarobaczenia i zrobimy 6 dniową kuracje odrobaczającą. No ale z tego co czytam, to odrobaczenie raczej daje po wątrobie, niż pomaga. Ktoś może coś mądrego powiedzieć w temacie? Poczytałam trochę i kupiłam ostropest wspomagająco, ale nie bardzo wiem co dalej.
Nie wiem czy to adekwatne do Waszego przypadku, ale może coś pomoże. Moja klacz miała podwyższone wskaźniki wątrobowe. Wet zaleciła zrobić kurację Hepatilem (ludzki lek/suplement). Badania po kuracji wyszły ok - wątroba wróciła do siebie.
U nas epizod był jednorazowy, ale to też okaże się przy kolejnych badaniach co w wątrobie piszczy🙂
O, mój pies dostawał hepatil jak miał problemy z wątroba. Dzięki, pogadam z wetem 🙂
Na wątrobę to olej z ostropestu 🙂
Nie ma tańszej kuracji.
Już kupiłam mieszankę od podkowy (mniszek + ostropest i costam jeszcze) na 30 dni i do tego suple z hovelera na watrobe.
Ale faktycznie dużo osób pisze, że olej jest skuteczniejszy, więc mam w planie podawać później, mam upatrzony z epony 5l w dobrej cenie 🙂
u nas wszystko wróciło do normy po podaniu ostropesu z mniszkiem,kupilam w zielarskim  :kwiatek:
:kwiatek: od dzisiaj daję suple, odrobaczenie narazie odłożylismy. za miesiąc powtórzymy badanie i zobaczymy co z tego wyszło 🙂
ed
koniczkowaaa a co byś chciała wiedzieć? Generalnie wyniki dobre. Glukoza pewnie była pobrana do złej probówki (nota bene nie wiem dlaczego weci tak robią) dlatego jest zbyt niska.
Z punktu dietetycznego - nie ma oznaczonych pierwiastków a szkoda - to zawsze daje punkt odniesienia, a koszt nei jest wysoki takich badań. Na podstawie tego co masz przyjrzałabym się stosunkowi Ca:P w diecie i czy pierwiastki te są dostarczane w odpowiednich ilościach.
Możnaby tez wesprzeć odporność  konia, ale obniżenie limfocytów nei odbiega od normy, więc może to być wahanie chwilowe.
I pilnować poprawnego odrobaczania.
PS> Nie jestem weterynarzem 😉
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
05 września 2017 14:46
Obstawiam, że glukoza nie była badana i na dole karty (uciętym) jest zaznaczone, że nie podlegała badaniu i jak należy pobrać próbkę, aby wynik był wiarygodny.  😉
ed
koniczkowaaa A wet zawyrokował czy kaszel jest efektem zarobaczenia? Nicienie przechodza przez płuca w pewnej fazie rozwoju.
Tym bardziej w następnym badaniu krwi oznaczyłabym pierwiastki, żeby zobaczyć czy żywienie w porządku. Na między innymi cynk i selen jest większe zapotrzebowanie pryz organizmie obciążonym (np choroba, zarobaczenie).
Może odrobaczcie się tym razem inną substancja czynną niż dotąd.
ed
Koń u mnie od prawie roku, przeszłość jego była marna, ale wyglądał wizualnie dobrze. Koniec lipca infekcja, przez zapalenie oskrzeli -krew pobrana po sklęśnięciu węzłów chłonnych, jednak koń ciągle pokasłujący. Co dziwne (bardzo) pierwiastki w normie.

Leukocyty - 10,5                norma 5-10
Kwasochłonne 8                 norma 0-4
Kinaza keratynowa  484     norma < 450
LDH   1025                        norma <400
Białko całkowite  7,7           norma  5,5-7,5
Glukoza   42,6                    norma 55-90

Leukocyty i białko -  po infekcji tak wyszły?
Kwasochłonne -  zarobaczenie ? ( możliwe)
Kinaza ?
LDH  ?  czy norma czasem nie jest wyższa? powyżej 520 u/L
Glukoza- wpływ miała wysyłka krwi?


Lanka_Cathar   Farewell to the King...
20 września 2017 12:16
Glukoza musi być dostarczona do labu w konkretnym czasie po pobraniu. Jeśli badania był ogólne + pierwiastki, o na dole wyników powinnaś mieć zaznaczone, że glukoza nie była badana. Zawsze wychodzi poniżej w takim wypadku. Jak wygląda selen? Kinaza to enzymy mięśniowe. Jeśli są podwyższone, to pewnie selen leży.
Napisałam, że pierwiastki ok. Selen jest 128 , norma 100-200.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
21 września 2017 23:04
U nas w którymś momencie vet uznała, że ten typ tak ma, bo mimo prawie dwóch lat emerytury, enzymy mięśniowe są podwyższone przy bardzo dobrym selenie. Może i u was tak jest.
Dwa razy z wetką rozmawialam i dwa razy powiedziala mi tyle, ze wyniki pokazaly małą infekcje i zarobaczenie prawdolodobnie. Więc pewnie nie ma sie czym przejmować. Dzięki
U nas LDH/GLDH/bilirubina 2-3 razy takie jak górna granica normy. Po kuracji zeszło z 50% nadwyżki i powtórzymy badanie niedługo, ale trochę się martwię. USG wątroby za wiele nie wykazało. Objawów zewnętrznych brak. Ktoś miał jakieś doświadczenia z czymś takim?
[quote author=Lanka_Cathar link=topic=748.msg2714792#msg2714792 date=1506031443]
U nas w którymś momencie vet uznała, że ten typ tak ma, bo mimo prawie dwóch lat emerytury, enzymy mięśniowe są podwyższone przy bardzo dobrym selenie. Może i u was tak jest.
[/quote]

Uznawanie, że "ten typ tak ma" jest dość ryzykowne. Enzymy mięśniowe mogą być podwyższone nawet jak koń stoi w boksie. I nie jest to prawidłowy obraz, a przyczyn może być sporo. Selen nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na mięśnie.
Nie bierze tego do siebie Lanka_Cathar - jestem pewna, że diagnozę potwierdziłaś u innego weta i macie temat ogarnięty od a do z. Piszę takie "sprostowanie" by ktoś nie przyjął po prostu, że jego typ też tak ma i czegoś nie przeoczył.

W przypadku podwyższonych enzymów mięśniowych warto podawać coś odkwaszającego i suplement wspomagający mięśnie (będzie miał komplet - magnez, selen, witaminy, aminokwasy i inne cuda).

n - czym robiliście kurację? Wiadomo co tak obciążyło wątrobę? Podobno czasem zarobaczenie może wpływać na pracę wątroby, ale nie wiem czy aż tak....
Jak to zazwyczaj bywa - nie wiadomo. Podwyższone wyniki ma już od jakiegoś czasu, tylko zawsze vet mówił, że to przez to, że krew szła za długo albo że przed odrobaczaniem albo coś, i że jak nie ma objawów zewnętrznych, to żeby się nie martwić...
Dostawał novaquin i agapurin, do tego odrobaczanie (fenbenat przez 5 dni, potem iwermektyna i equest pramox) + odchudzanie (trociny, siano do siatki z małymi oczkami, z treściwego tylko musli symbolicznie) + odpiaszczanie
wesprzyjcie wiedzą  :kwiatek:
Badania wskazują na mięśniochwat. Klacz niepracująca
Jak się mają przy mięśniochwacie żelazo, magnes, potas, sód? Czy Potas i sód jest wtedy w normie, czy poniżej?
Dla jasności... chodzi mi o to, jak parametry mniej więcej wyglądają na wynikach badań, bo o zależności tych pierwiastków i mięśniochwatu wiem.
:kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się