Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Tak, ja kupuję tylko niemelasowane od rolnika bezpośrednio lub przez Allegro (ale też od producenta/rolnika). Fosfor bilansujesz dodając właśnie otrębów, które mają go najwięcej, oraz zbóż. Jęczmień też kupuję prosto od rolnika. Żeby nie zaburzyć równowagi wapniowo-fosforowej podaję w następujących proporcjach: 1 część suchych wysłodków, 3 części jęczmienia, 5 części otrębów pszennych. Ja akurat odmierzam puszką 800g, po namoczeniu i wymieszaniu wychodzi mi pełne wiadro. Jęczmień nie daje w dekiel jak owies. Mój koń nie pracuje w ogóle i ze względu na kontuzję nie powinien biegać. Jest grzeczny i bardzo spokojny, nie szaleje.
Edit: jęczmień zalewam wrzątkiem, żeby trochę zmiękł. Jak masz możliwość można pognieść lub ześrutować.




Mogę do ciebie napisać na priv? dopytać o szczegóły żeby już tu nie zaśmiecać
Możesz  😉
Mam 29 letniego wałacha, od kilku miesięcy zmagaliśmy sie z biegunka, w końcu znalazłam zloty środek drożdże paszowe od boguslawia po którym biegunka przeszla. Teraz szukam czegoś na przytycie, zdaje sobie sprawę że w tym wieku ciężko o przybranie na masie Ale moze coś doradzicie. Obecnie dostaje brandon xs i trawokulki.
Słyszałam o otrebach ryżowych, sieczce dengie z olejem, wyslodki się niesprawdzaja.
Hej,
Potrzebuję odchudzić kucynke  😉 Kobyłka nie pracująca,nie ujeżdżona,tupta tylko na lonży.Chów wolnowybiegowy.
Prawie na samym sianie,trochę owsa do smaku,witaminy uzupełniające .
Wszelkie rady mile widziane 😉
Odnośnie mojego postu wyżej temat ogarnięty  :kwiatek: Szukam jeszcze taniej sieczki. Czy coś poza Sukcesem polecacie?
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
24 marca 2020 19:10
nuczka27 ja mam sieczkę Derby (są trzy rodzaje) ok 77 zł za 15kg. Na 4 konie wystarcza mi na ponad dwa miesiące.
Polecam sieczkę z Jar-Pasz, drobno krojona, sprasowana kostka 22 kg za 60 zł. Kupiłam dwie, nie liczyłam dokładnie na ile mi starczyło ale na szczodre karmienie jednego konia jedna kostka starczyła na ok. 8 miesięcy minimum, po prostu nie chciała się skończyć. Jest bez żadnych dodatków, ale tania i moim zdaniem dobrej jakości.
Sosenka, Masz może zdjęcie? Takie prawdziwie obrazujące jak ta sieczka wygląda? 🙂
Sosenka, 22 kg sieczki na 8 miesięcy daje 0,08 kg (80 gr) sieczki dziennie. To nie jest szczodre karmienie a jakieś pół maleńkiej garści dziennie, nawet ćwierć...
Constantia to ile Ty podajesz tej sieczki że worek starcza na 4 konie na dwa miesiące? Ja do tej pory kupowałam z dengie worek 20 kg i dawałem 600 gram dziennie i taki worek starcza na miesiąc i kilka dni. worek 95 zł. Szukam wersji dużo tańszej bo tak jak pisałam w poście wyżej muszę ciąć koszty maksymalnie.
Dokładnie takie same mam przemyślenia 😉 mój koń zjada dwa worki sieczki sukcesu miesięcznie, nie wiem ile Wy dajecie tej sieczki, ze na tyle Wam starcza... mój dostaje duża garść do każdego posiłku, 3 razy dziennie i przy takim karmieniu zjada 20 kg miesięczne
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
25 marca 2020 17:01
Moje konie dostają sieczkę do obiadu (nie do każdego karmienia) dwie garści jako dodatek. Akurat w obiad dostają suplementy, musli i potrzebne dodatki. Na śniadanie i kolację dostają tylko owies. Na owies się nie rzucają, ale musli potrafią jeść łapczywie i dlatego sieczka tylko do obiadu.
Sankaritarina Nie mam niestety zdjęcia, nie mam też jak zrobić bo obecnie nie jeżdżę do stajni. Dla porównania widziałam droższe sieczki ze znanych marek i oczywiście w samym wyglądzie jest spora różnica. Ta z JarPaszu nie jest tak ładnie pocięta. Kawałki są nieregularne, zdarzają się dłuższe pędy, przez co wzięta w rękę tworzy krzaczasty wiecheć. Jest w niej trochę lucerny w postaci pyłu/mączki, trzeba ją też rwać rękami - cała kostka tworzy zbitą masę, niezbyt wygodnie się to dawkuje. Ma swoje minusy oczywiście, ale różne konie wcinają ją bez problemu i osobiście zawsze będę do niej wracać.

_Gaga Przepraszam za niedokładne wyliczenia. Zastanawiałam się czy się odzywać nie pamiętając dokładnych danych  🙁  Może to było 6 miesięcy, może 8 albo 9, nie mam jak tego sprawdzić. I wybaczcie użycie słowa "szczodre", jest zbyt relatywne i nie powinno było paść. Wstawiam w załączniku zdjęcie z google - sieczka wyglądała podobnie i dawałam jej może ciut więcej niż na zdjęciu, 2-3 razy dziennie. Więcej nie chciałam i nie mogłam, bo nawet bez lucerny pojedynczy posiłek treściwy, który podawałam, był na granicy dopuszczalnych kilogramów.
Karmelita, - mój zjada dużą garść do każdego posiłku i 18kg mam na 4 miesiące 😲 Sprawdziłabym te worki sukcesu, ja przestałam nim karmić, bo był problem z dostępnością, no i jakieś mniejsze się zrobiły - napelnialam nimi pojemnik 3x, a potem tylko 2x... nie chciało mi się bawić w ważenie ich i reklamowanie, ale wg. mnie zawartości ubyło.
Oczywiście, garść garści nie równa, ale no jednak... 😉
anetakajper   Dolata i spółka
25 marca 2020 17:46
Dokładnie takie same mam przemyślenia 😉 mój koń zjada dwa worki sieczki sukcesu miesięcznie, nie wiem ile Wy dajecie tej sieczki, ze na tyle Wam starcza... mój dostaje duża garść do każdego posiłku, 3 razy dziennie i przy takim karmieniu zjada 20 kg miesięczne


Daje tyle samo. Ja sypię po kolacji pół koryta i starcza jej na noc i na cały dzień i dojada przy następnej z kolacji.
keirashara, serio? Mam jeszcze kilka nieotwartych worków to chyba się pokuszę i je zwaze...
Karmelita, - serio. Poza tym, 20kg sieczki na miesiąc dając garść to jakoś dużo mi się wydaje, to będzie gdzieś ~650g dziennie, to na prawdę jest objętościowo sporo sieczki, nie wydaje mi się, żeby wyszły 3 garści, nawet takie szczere... ale nigdy nie pokusiłam się zważyć, więc mogę się mylić 😉 Może zwyczajnie mam aż tak małe łapki 🤣
Wydaje mi się, że ta garść sieczki na każdy posiłek to jakby ja upchnąć to by była mniej więcej cała miarka paszy Pavo na posiłek... ale nadal nie mam pojęcia ile to może ważyć 😉.
Niemniej zmartwilaś mnie tym, że być może płace za worek 10 kg, a tyle tam nie ma. Sprawdzę i dam znać!
Karmelita, garść sieczki to na bank nie jest miarka paszy. Ładowałam miarkami Hippolyta (Pavo jest chyba podobne) sieczki Dengie. Niezbyt upchana, taka luźna pełna miarka to 200gram. Ale to jest tak ze 4 garści mniej więcej.
Mówiąc garść mam na myśli, ze osoba, która karmi konia wkłada dwie ręce do worka i łapie pomiędzy nie sieczkę 😉 wychodzi taka spora kupka, moim zdaniem cała, no może 3/4 miarki Pavo. Ale to nadal raczej niewiele waży...
Edit. Ale masz racje, jeśli miarka wazy Ok 200 gr, a moja „garść” to właśnie taka miarka, to wychodzi 600 gr dziennie.... więc wszystko się w sumie zgadza! 🥂
Karmelita, - no dobra, to mój żre mniej, dla mnie garść, to garść z jednej łapki. Z pół miarki może 🤣
Czy jest jakis suplememt na pomoc spalania tluszczu konia ktory aktualnie chodzi 24 h na dobe na pastwisku z wysoka trawa... treningi dopiero rusza.
reins2006, - ograniczyć trawę. Kaganiec, zmiana na piasek i siano w siatce częściowo. Plus praca, choćby spacery stępem. Nie ma suplementu, który się wrzuci i sam z siebie zacznie spalać tkankę tłuszczową.
vissenna   Turecki niewolnik
24 maja 2020 22:08
reins2006, - ograniczyć trawę. Kaganiec, zmiana na piasek i siano w siatce częściowo. Plus praca, choćby spacery stępem. Nie ma suplementu, który się wrzuci i sam z siebie zacznie spalać tkankę tłuszczową.

Ewentualnie wpuścić na skoszone/wyjedzone pastwisko ubogie w zielone 🙂
[quote author=keirashara link=topic=727.msg2931363#msg2931363 date=1590354089]
reins2006, - ograniczyć trawę. Kaganiec, zmiana na piasek i siano w siatce częściowo. Plus praca, choćby spacery stępem. Nie ma suplementu, który się wrzuci i sam z siebie zacznie spalać tkankę tłuszczową.

Ewentualnie wpuścić na skoszone/wyjedzone pastwisko ubogie w zielone 🙂
[/quote]

nie ma mozliwosci zmiany trawy na piach aktualnie.  treningi rusza dopiero ale wiadomo ze nie od razu dzikie galopy kondycyjne. ~chodzi o suplement spomagajacy prace zeby kon zaczal nabierac masy miesniowej nie zastapi tego wqiadomo.
reins2006, - ale mięśnie i spalanie tłuszczu to nie jest to samo. Wręcz przeciwnie. Jak koń nic nie robi to niech idzie najpierw do pracy, a potem jak będzie potrzeba suplementuj. Lepsze wrogiem dobrego.
Mi pomógł w nabudowie Gold Medal, ale koń był już w regularnej pracy. Poczytaj o dobrym białku, zgłoś się do dietetyka końskiego.
ja widziałam efekty w nabudowaniu mięśni po stosowaniu Muscle Maker z Horseline. Teraz stosuję Gamma Oryzanol tej samej firmy i efektu nie widzę.
Owszem wpierw praca 🙂 potem pomysle co i jak nie bede nic na sile kupowac


CIACH - reklamka

DodoMod 🏇
Po pierwsze: sio z tym do ogłoszeń  🤬
A po drugie: już wam pisałam na fb, że skoro tak tajny jest skład pasz (brak poziomu energii, brak procentowego udziału skrobi, etc) to nikt o zdrowych zmysłach wam tych pasz nie kupi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się