Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Wysłodki? Te bezcukrowe.
Gniadata, - Brandon xs? Mam zwierza, co aż wychodzi na padoki jeść siano i raz na tydzień na spacer do lasu, a super na tym odbił 🙂
Gniadata   my own true love
21 sierpnia 2018 21:16
gllosiaa, to chyba powinnam napisać z początku - wysłodki już dostaje  :kwiatek: myślę nad dołożeniem czegoś do tego, zastanawiam się między otrębami ryżowymi a jakąś paszą dla koni starszych/wrażliwych bo tam chyba nie szaleją z cukrem.

keirashara dzięki, zerknę! :kwiatek:
Otręby bym dokładnie sprawdziła przed ewentualnym kupnem, ja musiałam mojemu odstawić po paru dniach, bo okazało się, że poziom cukru był za wysoki. Można podawać sieczkę z lucerny, ma spora zawartość białka. Z pasz to nie wiem, na pewno mogę polecić w twojej sytuacji Pavo Care4Life ale to na pewno nie jest pasza stricte na tycie 😉
Gniadata   my own true love
22 sierpnia 2018 10:19
gllosia dzięki, muszę to w takim razie dokładnie przejrzeć  :kwiatek: o, o lucernie w ogóle zapomniałam że jest coś takiego 😵 dzięki za sugestie z tym Pavo, pomyśle nad tym  :kwiatek:
BASZNIA   mleczna i deserowa
22 sierpnia 2018 18:01
Gniadata, no i tłuszcze. W jakiej chcesz formie, olej, słonecznik, trochę soi. Ryż bym odpuściła.
Gniadata zobacz sobie jeszcze granulat Structuur Mastersa. Konie się na nim świetnie trzymają.
Gniadata   my own true love
22 sierpnia 2018 20:48
BASZNIA pokombinuje, dziękuję!  :kwiatek:

belle dopisuje sobie do listy do sprawdzenia, dzięki!

bardzo ładnie dziękuję wszystkim co mi pomogli tu i na priv, już mniej więcej wiem w którą stronę kombinować, mam nadzieję że zadziała 😀  :kwiatek:
Witajcie :kwiatek: jest tutaj ktoś kto obliczyłby mi dawkę żywieniową dla konia na przytycie? Napisałabym co aktualnie miał dostawać, ale zrobił się strasznie nadpobudliwy, sama nie wiem jak się za to zabrać i szukam pomocy dalej żeby się w końcu czegoś uczepić i się tej diety trzymać...  👀
secretary, są dwa proste sposoby na przytycie bez "ruchowych efektów specjalnych" (nie licząc podstawy - Dobrego siana do woli).
Zastąpić cześć owsa jęczmieniem ew. kukurydzą (w odpowiednich formach: ekstrudowane, płatki etc.) i stopniowo(!) włączać olej, choćby i rzepakowy, nawet do 1/2 l dziennie.
Mówię o modyfikacji bazy typu "dieta standard" - czyli siano, owies, witaminy etc., marchew
Przy czym wiele osób zapomina o... soli.
Zawsze pomoże też ziarno słonecznika, także warto rozważyć makuch lniany.
Cześć wszystkim!

Potrzebuje waszej porady.

Mój koń jest bardzo chudy. Nie przybiera na masie mimo, że dostaje praktycznie najwięcej jedzenia ze wszystkich koni które są w stajni. Obecnie : owies +wysłodki+siemię+sieczka i wieczorem miarka otrębów + oczywiście sianko.

Mimo to nadal mamy problem z nabraniem masy.
Dziś był wet i powiedział, że musimy dołożyć drożdże albo probiotyk (ogólnie wrzody wykluczone).
Macie jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach ?
Jakie drożdze polecacie ??

Będę bardzo wdzięczna za pomoc! 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
07 maja 2019 18:42
Daje wysłodki 3 koniom i nie zauważyłam żeby któryś choć kilo przybrał.  Tylko, że mi nie zależy na tym żeby tyły 😉 Konie pracujące 6 razy w tyg.

Za to po jęczmieniu widziałam ogromną różnicę. Co 2 miesiące dłuższy popręg 😉

Co do probiotyku ja podaje ten : https://www.4equine.pl/produkt/equine-premium-gut-balancer/
Potwierdzam co napisała anetakajper . Parę osób może pamiętać jak starałam się aby mój koń chociaż trochę przytył. Przetestowaliśmy przez 4 lata na prawdę bardzo dużo pasz, dodatków, miał rozpisywane diety, badania prawie na wszystko. W poprzedniej stajni przez przypadek mojego konia zaczęto karmić jęczmieniem. Teraz wygląda jak pączek w maśle, a karmimy tylko jęczmieniem, trochę owsa i sieczka z lucerny, na okres wakacyjny dostaje jeszcze elektrolity.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
07 maja 2019 19:06
Również potwierdzam, odpasałam moją klacz różnymi paszami i właśnie dopiero po jęczmieniu było widać efekty 🙂 dawałam mielony, zalany ciepłą wodą na jeden posiłek. Do tego w dużych ilościach pasza wysokoenergetyczna (wyczytałam na blogu zdaje się Quanty jak polecała ten rodzaj paszy na podtuczenie) i dopiero koń zaczął wyglądać tak jak powinien. Później wzięłam ją do domu, ograniczyliśmy treściwe (zastąpiłam jęczmień wysłodkami z otrębami, musli dla sportowców na taka dla seniorów) i dostała siano do woli i to sprawiło że wyglądała jak pączek.
A wrzody.macie wykluczone przez badanie czy tak tylko na słowo? Bo jednak takie chudniecie to chyba jeden z najczęstszych objawów.
Robaczek M., Nie mogę znaleźć tego wątku u Quanty, pamiętasz może jak go nazwała, albo po prostu co to była za pasza? Poszukuję właśnie paszy wysokoenergetycznej dla swojego 🙂
Dzięki wielkie!🙂 Spróbujemy jęczmień w takim razie 🙂
Jeśli chodzi o wrzody - wykluczone przez badania. Dlatego pod tym względem jestem spokojna.
Mój za to bardzo ładnie nabiera masy na wysłodkach 😉

ania3428, - krew lub włos zbadany? U konia mojej mamci rok temu wyszedł niedobór manganu, przez który nagle mega schudł, choć całe życie był pączkiem. Dostawał hesta mangan i brandona xs, szybko wrócił do bycia pączkiem 🙂

U niego nie można w rzeczy energetyczne, bo wyjdzie z drzwiami boksu i nikt nie da rady zaprowadzić go chociaż na padok 😁 Już 3 pary drzwi ma na sumieniu, jedne widziałam epicko lecące przez korytarz jak w kreskówkach.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
07 maja 2019 19:38
Behemotowa poszukam jutro i Ci podeśle 🙂
Wydaje mi się że polecała Saracen Show Improver Mix bo to właśnie na tej paszy trzymałam Monetke. Troche jej biło na głowe, kopa miała strasznego ale ona też prawie nie pracowała, chyba że nazwiemy pracą codzienne spacery w ręku z jakaś ilością kłusa. Worki schodziły jak woda, dawałam pełnoporcjowo, a Monetka była malutkim koniem (w najlepszym momencie ważyła 420kg i na tym zakończyliśmy przygodę z tuczeniem żeby nie obciążać zbyt nóg) ale to była najlepsza i jak się okazało najtańsza opcja.
Czy ktoś moze ma doświadczenie w odchudzaniu arabów? Mamy w stajni przypadek ,który tyje z powietrza 😉
pracuje dość mocno(ok 1,5h intensywnej jazdy w terenie) 3x w tyg.
ania3428 Co wg Ciebie oznacza dużo jedzenia? Ile objętościowo dostaje tego żarcia - na miarki czy na wiadra? Samymi wysłodkami konia nie utuczysz a możesz mu tylko zaszkodzić, bo po ilości dodatków z fosforem wnioskuję, że zaburzasz mu równowagę wapniowo-fosforową w dawce. Ja do wysłodków zawsze dodaję otręby pszenne, a także jęczmień i makuch lniany. Okresowo badam krew, i żeby utrzymać poziom fosforu potrzebuję podawać dodatki do wysłodków w następujących proporcjach: 1 miarka suchych wysłodków - 5 miarek suchych otrąb - 3 miarki jęczmienia - 1 miarka makucha. Oprócz tego dostaje owies 3 razy dziennie (też fosfor) oraz 2 miarki musli. Koń karmiony jest na wiadra, nie pracuje i nie rusza się na padoku. Siano do woli, marchew na kilogramy, obecnie zielonka taczka dziennie.
Alicja, - regularna praca, codzienna? I brak trawy, siano w siatki, niejadalna ściółka.
Alicja, 3x tereny w tygodniu to nie jest "mocna praca". To nawet średnia praca nie jest. Koń 18 dni stoi i 13 biega radośnie po lesie... jak (za) dobrze karmiony i zdrowy - będzie gruby.
Czy ktoś moze ma doświadczenie w odchudzaniu arabów? Mamy w stajni przypadek ,który tyje z powietrza 😉
pracuje dość mocno(ok 1,5h intensywnej jazdy w terenie) 3x w tyg.


Mam AQH tyjącego z powietrza - pracującego 2-3 x w tyg. (czyli tyle co nic). Zgodnie z zaleceniem dr. Marycza zmieniliśmy ściółkę na trociny, siana dostawał mniej a jeżeli chodzi o jakiekolwiek treściwe to tylko garstkę Brandona XL 3 razy dziennie (żeby nie rozwalił boksu podczas pory karmienia). W zimie zaczęłam mu za pozwoleniem dietetyka podawać również sieczkę (bez lucerny).
Pięknie schudł - obecnie po około roku mamy zalecenie zaprzestania odchudzania, a wręcz dorzucenia większej porcji treściwej (nadal bez owsa) oraz wymiana sieczki na bardziej smakowitą - choć nadal bez lucerny.

Także Alicja przy zerowej pracy też się da 🙂 Mój obecnie ma tylko brzuszek - który jest spowodowany za małą robotą. Ale ja niestety czasu nie rozciągnę, a w dzierżawę nie chcę dawać 🙂

Na pastwisko cały czas chodzi normalnie.
[quote author=_Gaga link=topic=727.msg2866092#msg2866092 date=1557398053]
Alicja, 3x tereny w tygodniu to nie jest "mocna praca". To nawet średnia praca nie jest. Koń 18 dni stoi i 13 biega radośnie po lesie... jak (za) dobrze karmiony i zdrowy - będzie gruby.
[/quote]
Rozumiem,że masz to pojęcie w odchudzaniu arabów? I wiesz jaka to intensywna praca w terenie? I wiesz również ze przy dodaniu wiecej obciążeń,jest bardzo duze ryzyko,że siądą nogi...koń jest IIv-c MPMK  w kategorii 6 latków ,ukończył w tym sezonie konkurs 1* w bardzo dobrym tempie ,szykuje sie na 2* 😉 stad musi zejsc  z wagi,nie stoi 18 dni tylko ma pastwisko oraz prace w karuzeli(stęp do 45min) ilosc owsa ma juz ograniczona,ale energie musi mieć ,jak również ilosc niezbednego włokna.
fanelia   Never give up
09 maja 2019 16:42
Nique - czy możesz napisać, jakie to są sieczki bez lucerny?  :kwiatek:  Bardzo chciałabym coś takiego dawać, żeby było włókno, ale żeby nie dodawać więcej białka i kalorii.
Nique - czy możesz napisać, jakie to są sieczki bez lucerny?  :kwiatek:  Bardzo chciałabym coś takiego dawać, żeby było włókno, ale żeby nie dodawać więcej białka i kalorii.

Nique, też poproszę! Znam jedynie tę z Allegro, ale ona dość drogo wychodziła.
Baileys Ultragrass albo Dengie Meadow Grass, Prealpin Aspero, Hartog Grass Mix.
Na przyklad.
Alicja, - a siano w siatki i niejadalna ściółka? Jak mocno tyje to ograniczylabym pastwisko, kaganiec lub jakaś część czasu na piaskowym+siano. Trawa tuczy mocno, widzę po swoim. Co roku był problem, odkąd ma limitowany dostęp do trawy to znikł.
Alicja, - a siano w siatki i niejadalna ściółka? Jak mocno tyje to ograniczylabym pastwisko, kaganiec lub jakaś część czasu na piaskowym+siano. Trawa tuczy mocno, widzę po swoim. Co roku był problem, odkąd ma limitowany dostęp do trawy to znikł.
i to jest bardzo dobra odpowiedz,chcialam.kliknać lubię to,siano w siatkę plus postaram sie wymysleć cos z pastwiskeim,na szczęście sciółki nie je,oraz dodam jeden dzien roboty 🙂
fanelia, Sivrite z tego co się orientowałam to jest tego od groma na rynku. Ja akurat karmię konia St.Hippolytem - więc najpierw dawałam PreAlpin Aspero - ale musieliśmy się nakombinować ze stajennym żeby zjadał. Finalnie lekko polewaliśmy wodą całość (sieczkę + paszę) przez co granulki paszy się rozpadały i chętniej zjadał.
Teraz daję Palatin Glyx-Wiese Musli i tak sieczka tak powalająco pachnie że nie wyobrażam sobie żeby jakiś koń nią wzgardził. Jacek wciąga bez zająknięcia 🙂
Dodatkowo dokładam jeszcze symboliczną ilość Super Condition na zwiększenie pary pod siodłem 😀

Alice - ja też myślałam że Jacek ściółki nie je... Ale po przestawieniu ze słomy na trociny okazało się że już samo to dało dużą zmianę w jego wadze - czyli musiał podjadać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się