ciąża, wyźrebienie, źrebak

Żabeczka też pokryła swoją niepapierową klacz i nikt się jej nie czepia 😉 kobyła fajna, źrebol fajny, ma konie dla siebie i jest szczęśliwa 😉
I pewnie jakby chciała wychowanka kiedyś sprzedać, to bez problemu to zrobi jeśli będzie zdrowy i z dobrą głową 😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 12:38
Żabeczka też pokryła swoją niepapierową klacz i nikt się jej nie czepia 😉 kobyła fajna, źrebol fajny, ma konie dla siebie i jest szczęśliwa 😉


🤔  ja się nie znam na przepisach, ale....  -> https://www.bazakoni.pl/k-iskra-silver-nn  rasa wielkopolska.

Pokryta licencjonowanym ogerem -> https://www.bazakoni.pl/limit-west-lipka

Z tego mamy oto małego szkraba ->   https://www.bazakoni.pl/kingofmyheart-brego-limit-k-iskra  -> SP

Teraz pytam całkiem serio, czy coś tu jest nie tak?  😲 W papierach mamy czysto?. Zwiazek informował mnie o tym , że jak matka ma jedno NN to Brego nie bedzie nigdy mógł być licencjonowanym ogierem- ale ja słucham takich info  piąte przez dziesiąte w myślach planując kiedy wykonamy obcięcie jajek. 😁
Ale jeśli ja bym chciała swoją zimną pokryć Sp, wyszłaby pewnie mieszanka do wszystkiego
Albo krzywy koń do niczego, z wielką głową na cienkiej szyi lub mocny na cienkiej nodze. Już się naoglądałam takich pomysłów hodowlanych. Jednak Twoja klacz, kryj ją nawet arabem byle z licencją.
Dlatego mwię nie mój cyrk nie moje małpy.
To po co zabierasz głos?
zabeczka17 Jak masz czysto ?

Moja baba dziś ma już 5 dni  😉 mamuśka na ostatnim.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 13:03
No właśnie oto pytam. Czy u mnie jest coś nie halo z tym, ze mam Brego.

Nie rozumiem sensu stricto ->
Żabeczka też pokryła swoją niepapierową klacz i nikt się jej nie czepia 😉
Rozchodzi się o to, że według większości nie powinnaś kryć Iskry bo nie ma wpisu do księgi hodowlanej.  Tego Bergo, jak i mojej powinno nie być bo te źrebaki będą miały wpis ,, brak wpisu do ksiąg,, 
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 13:10
aha 😲... no to ups  😡
Żabeczka17 chodzi o to, że wg osób tu piszących nie powinno się rozmnażać koni z nieudokumentowanym pochodzeniem, czyli nn lub po/od nn także, bo nie mają prawa otrzymać licencji. (jak Twoja klacz na przykład) czyli to pseudohodowla, o co się właśnie moni obrywa.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 13:14
Nawet jeśli mam konia tylko dla siebie?   😲
Ja go nie sprzedam nikomu, gwarantuje  🙁
Ozdywam się, bo nikt nie zabroni komuś kryc swojej klaczy ogierem takim jaiego się wybrało. Krzywe źrebaki wychodzą nawet z wibitnych rodowodów.

Zabeczka uwazaj bo usłyszysz, że Brego to krzywy i powyginany koń do niczego nie nadający się i nie próbuj go sprzedawać. (Oczywiście ja tak NIE uważam)
Ale to nie jest tak, że nie możesz go sprzedać 🙂 Tylko osoby piszące w wątku twierdzą że to nic nie warty koń. Nie załamuj się, masz slicznego chłopaka!!
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 13:23
Ale to bedzie jeden jedyny po Iskrze, ja nie kryje juz jej więcej. Raz ze mnie nie stać na dobrego konia z hodowli, dwa chcialam mieć po mojej kochanej lasce pamiatke.
Dobieralam też ogiera konsultujac temat z dwoma hodowcami i wetem.

Ps. Brego jest dla mnie wart wiecej jak najdrozszy kon swiata🙂
Nawet jeśli mam konia tylko dla siebie?   😲
Ja go nie sprzedam nikomu, gwarantuje  🙁

Powinnaś zamiast Brego kupić sobie jakiegoś koślawca z pełnym pochodzeniem 😉
😁
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 13:26
No tak, z tym ze ja patrze pod wzgl. wychowania swojego. Czyli ,,znamy sie jak łyse konie,, , bez przeszłości, która czasami rzutuje na współpracę.
A ciężko pozbyć się wcześniejszych nawyków i narowów. Patrzę też na kopyta, nie muszę konia kupowanego skanować z wetem.

Dobra powiem tak, ja się nie znam na papierologi. Mam odpukac ,,zdrowe,, źrebie ktore zawdziecza zycie (zatkana dupka) wielu ludziom dobrej woli ktorzy nam pomogli. Stronie od przepisow i sportu bo jestem ,,milosnikiem,, ktory trzyma zwierzeta dla siebie i tylko dla siebie. 🙂 Moze uskutecznilam pseudohodowle ten jeden jedyny raz, ale bezwiednie. Za to na pewno nie wypuszcze ,,efektu,, z mojego podwórka. 😉
@ Monia
Czy rozumiem to poprawnie?
Twoja klacz dostaje źrebaki
z żółtaczką
kiedy pokrywalasz jom ze swoim dzikim ogierem?
Który nie ma dokumentów?
A tu już umarły 4 źrebaki?
zacznij czytać o konflikt zerologisznym
http://jay.up.poznan.pl/LABORATORIUM-KONIE/
tak więc zrozumiałem to teraz z czytania
🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔
@ Monia
Czy rozumiem to poprawnie?
Twoja klacz dostaje źrebaki
z żółtaczką
kiedy pokrywalasz jom ze swoim dzikim ogierem?
Który nie ma dokumentów?
A tu już umarły 4 źrebaki?
zacznij czytać o konflikt zerologisznym
http://jay.up.poznan.pl/LABORATORIUM-KONIE/
tak więc zrozumiałem to teraz z czytania
🤔 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔



Aż umieściłam cytat żeby nie zniknął . Jeżeli nie umiesz czytać ze zrozumieniem to proszę się nie poniżać, normalnie brak mi słów  🤔wirek:  I tak o to wychodzą historie istne z baśni. Za raz wyjdzie, że z żubrem skrzyżowałam bo ktoś tam napomknął .
Proszę poświęcić czas na czytanie ze zrozumieniem, ogarnięcie pisowni a później pisać baśnie bo super Ci wychodzi i zrobić coś pożytecznego ze swojej fantazji i zarobić kasę.
Pozdrawiam

ekstra dla ciebie foto mojego DZIKIEGO ogiera co ma wpis do księgi głównej. 
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 maja 2018 15:52
zabeczka17, mieszkasz w miejscowości o ciekawe nazwie na P? Chyba ostatnio widziałam Twoje stadko w drodze do Polkowic 😀
monia, fajna młoda. Mały szatan co? Rudy bardzo elegancki 🙂

W czym jest gorsze krycie klaczy z licencją nielicencjonowanym ogierem od odwrotnej sytuacji  🤔 Serio pytam. Zwłaszcza, że mówi się źrebak dziedziczy więcej po klaczy. Dla mnie pod względem użytkowym na jedno wychodzi. Skoro związek dopuszcza krycie ogierem na własny użytek tym bardziej nie widzę powodu do bulwersu. Żeńskie potomstwo w końcu trafić do księgi wstępnej w następnych pokoleniach, więc geny klaczy nie są dla hodowli całkiem stracone. Jeśli monia chce mieć konie po swoim ogierze to jej wybór. De facto rynek zweryfikuje. Po zdjęciach oceniając ma lepsze efekty niż wielu hodujących licencjonowane konie na dopłaty.
Nie od dzisiaj wiadomo, że kundelki są zdrowsze od przerasowionych zwierzaków z długaśnym jednolitym rodowodem :P Gdyby zamknąć hodowle tylko do koni wpisanych w księgi to w końcu doszłoby do zubożenia puli genów, zwłaszcza w mniej licznych rasach. Często panuje moda na danego ogiera czy linie, które dominują hodowle i po kilku latach podnosi się krzyk, że inne cenne geny zanikają...
Moja klacz ma znane pochodzenie (świadectwo krycia, świadectwo urodzenia, znalazłam hodowcę, wszystko się zgadza) a w papierach nn i typ szlachetny, bo niedopatrzono formalności na czas. Jak ją kupiłam było za późno na wymagane do uzupełnienia paszportu badania genetyczne obojga rodziców. Jej źrebak będzie miał jednostronne pochodzenie śląskie po ojcu. Ba, z tego się dowiedziałam o przepisach, już bezpośrednio od mojej klaczka będzie mogła się ubiegać o wpis do księgi wstępnej.
Ja też nie mam licencji dla siwej. Zdecydowałam się na krycie w tym roku jak mi się kontuzjowała na ścięgno. A spokojnie mogłabym wyrobić jej licencję i wpis za wyniki z zawodów gdybym zaplanowała to jakoś wcześniej 🙂 Ale nie zaplanowałam więc nie mam... Klacz pokrojowo bardzo zgrabna, z super głową.  Wybrałam nasienie ogiera od Cichoniów 🙂
Też chcę mieć konia dla siebie bo nie stać mnie na zakup dobrego papieru ujeżdżeniowego. Co wyjdzie - nie wiem ale swoje to się zawsze bierze na klatę 🙂 kupno odsada to nie mniejsza ruletka więc...

Czekamy na badania na źrebność 29 maja no i przede wszystkim na dokładne oględziny narządów płciowych. Bo chociaż wszystko ma czyściutkie w środku to krótka pochwa jest niepokojąca... Jeśli będą jakieś przeciwskazania do ciąży to się wtedy będę martwić. Póki co z wywiadu wśród wetów wyszło, że sama płytkość może być p.wskazaniem do krycia naturalnego ale z porodem takie klacze nie miały problemów. Zbadamy, zobaczymy, pomyślimy co dalej.

zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
19 maja 2018 16:08
[quote author=Na_biegunach link=topic=57.msg2784492#msg2784492 date=1526741543]
zabeczka17, mieszkasz w miejscowości o ciekawe nazwie na P? Chyba ostatnio widziałam Twoje stadko w drodze do Polkowic 😀
[/quote]
Tak 🙂 pytanie czy widzialas szkolke jeździecka kolezanki czy moje trzy gady na łące po drugiej stronie. Nasz dom jest na przeciwko. 🙂 Nastepnyn razem zapraszam na kawe.
Ps. A u nas wet na kontrole w poniedziałek 🙂 oceniny jak sie mały rozwija. Co najlepsze przyjedzie ten sam wet ktory ratowal Brago 🙂
Kobieto, nie interesujom mie papiery twojego ogiera!! kryj z kim chcesz
Zainteresowało mnie tylko to, że twoja klacz dobrze sobie radzi z genami twojego ogiera jak stracilasz 4zrebaki presz zerologiszny konflikt ! Po sama tego napisalasz

Tu nie chodzi o papiery, ale klacz z tym ogierkiem straciła 4 źrebaki.
Klacz w połączeniu z ogierem otrzymuje "Gen-Ressistens". Im częściej kryjesz się z tym ogierem, tym wyższe przeciwciała wzrastają w czasie ciąży.
dlatego nie rozumiem dlaczego ona swojom klasz menszy

Edytuj posty!
montana   małopolskie
19 maja 2018 18:08
A ja ostatnio się wkurzyłam na brak pieczątki na paszporcie. Oglądam konia, paszport z pełnym obustronnym rodowodem sfotografowany w ogłoszeniu, jade najpierw obejrzeć zwierza. Paszportu nie mają pod ręką, no ale wszystko jest w ofercie, koń jest w bazie PZHK, wydaje się być ok. Umowa spisana, formularz z paszportu wypisany, pieniądze idą na stół, ale mnie coś tknęło, dokładnie ten nowoczesny gruby paszport przejrzeć ( koń dwulatek ) No i napisane na kolejnych stronach bez prawa wpisu do księgi ! A mnie taka klacz niestety zupełnie nie interesuje i nie wyobrażam sobie użytkować hodowlanie takiego konia. Nikt mnie o tym nie poinformował.
Gdyby była pieczątka na okładce sprawa byłaby od razu jasna. Wróciłam bez konia.
Martita   Martita & Orestes Company
19 maja 2018 18:16
montana Szkoda, że straciłaś czas i kasę na dojazdy etc. A z ciekawości, skoro miała pełne obustronne pochodzenie to czemu nie miała prawa wpisu do księgi?
montana   małopolskie
19 maja 2018 18:36
Akurat jej ojciec nie miał licencji na krycie w tej rasie ( ogólnie wpis do księgi miał i licke ale na inną rasę )
Może się tak zdarzyć również jak matka nie miała licencji w momencie opisu źrebaka, jeśli się jej później wyrobi to nie wiem czy byłaby szansa to odkręcić.
Martita   Martita & Orestes Company
19 maja 2018 19:23
montana Bardzo dziękuję  :kwiatek: odkręcić by się może i dało ale ile by z tym było nerwów i zabawy to pewnie insza inszość.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
19 maja 2018 20:57
Wroc. Przewin. Od poczatku. Jaki jest w ogole problem z wyrobieniem klaczy licencji? Poza wadami eliminujacymi 'z marszu' typu krzywy zgryz?
Szafirowa... brak udokumentowanego pochodzenia, czyli nn w rodowodzie.
Nie spełnienie wzorca rasy czyli np u hucułów maść/wzrost, u koników odmiany. Wtedy koń jest danej rasy, z pełnym pochodzeniem ale nie do hodowli.
Szafirowa... brak udokumentowanego pochodzenia, czyli nn w rodowodzie.


tu nie jestem przekonana z jakimś brakiem pochodzenia  pewnie zbonitowana zostanie, ale wpisu mieć nie będzie do księgi głównej, jak jest cała NN to nie wiem ...
KatarzynaK bez pochodzenia klacz nie jest poddawana bonitacji, później potomstwo może być wpisywane (w szczególnych przypadkach) do wstępnej i ono pracuje na licencję swojego potomstwa. NN się nie bonituje, przynajmniej w rasach szlachetnych. Nie wiem jak w kn czy hucułach 😉
Megane, w hucułach nie ma czegoś takiego jak NN. Albo hucuł z pochodzeniem, albo niehucuł (typ prymitywny)
[quote author=Na_biegunach link=topic=57.msg2784492#msg2784492 date=1526741543]
Gdyby zamknąć hodowle tylko do koni wpisanych w księgi to w końcu doszłoby do zubożenia puli genów, zwłaszcza w mniej licznych rasach.
[/quote] przecież są księgi zamknięte w niektórych rasach. Żadna nowość.
tajnaa wiecie ile wcześniej pękła? Ja mam 2 ciąże poowulacylne, tzn jedną, druga ma 2 lata 😉

Dzień wcześniej pękł, więc jakieś tam szanse są, ale słabo to widzę.
Tajna wrzuć swojego malucha 😉 prostuje się?

Prosty jak przecinak 🙂 Pocykam jakies fotki to wrzucę 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się