wodze i wodze pomocnicze

vissenna   Turecki niewolnik
27 kwietnia 2020 12:49
Moon   #kulistyzajebisty
27 kwietnia 2020 12:55
vissenna, dzięki Ci dobra kobieto! <3
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
27 maja 2020 11:02
Dziewczyny, szukam wodzy skórzanych z duża ilością stoperów, z miękkiej skórki, stosunkowo wąskie;  widziałam Kentaur Dreasage, ale były z mega twardej skory i są szerokie, niewygodnie leżą w ręce. Czy coś innego się znajdzie?
mils   ig: milen.ju
27 maja 2020 11:16
Może Equipe?
vissenna   Turecki niewolnik
27 maja 2020 11:21
malinowaa Te z Horze mają po 9 stoperów na wodzy:
https://sklep.bergo.pl/terni-exclusive-wodze-ze-stoperami

malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
28 maja 2020 12:22
Equipe ma standardowa ilość stoperów, a te Busse (bo chodziło o Busse, prawda, vissenna?) tez są z twardej skory niestety 🙁 widziałam wodze, które by mi pasowały, ale wolałabym nie wydawać ponad 300 zł... raczej 200 złotych-220 to max 🙁
Mailinowaa, ja mam wodze TMD, skóra idealna, stopery zamówiłam co 8cm (14mam)
Szerokość, okucia, długość, ilość stoperów, motylki, kolor nici-wszystko jak chciałam. Pięknie wykonane 🙂

Tutaj pisałam do Pana Tomasza
https://ogloszenia.re-volta.pl/tmd--sprzet-na-zamowienie-na-wymiar-oglowie-nachrapnik-pusliska-naglowek-paski-wodze-kantar-popreg/o/86149/
Używa ktoś wodzy york brighton?  One sa bardziej gumowe czy antypoślizgowe?
Zastanawiam się nad zakupem wytoku. Wyczytałam, że chroni koński pysk przy skokach, a jako że ja się uczę to wydaje mi się zasadne zastosowanie tego wynalazku.
Oprócz tego mój zwierz lubi uciec ponad kontakt, a ja nie zawsze zareaguję w tym ułamku sekundy z dołożeniem łydki i ewentualną półparadą, żeby to skorygować (zwłaszcza jak jeżdżę sama to zdarza mi się reagować opieszale, a koń rozsypany bo hen gdzieś konie galopują).

Czy warto inwestować w wytok z napierśnikiem? Czy sam wytok? Siodło raczej nam nie zjeżdża, ale nie wiadomo jak będzie przy wyższych skokach. Wolałabym kupić raz a dobrze aniżeli potem dokupywać to i siamto.

Ktoś coś doradzi?  :kwiatek:
Myślę, że warto od razu wytok z napierśnikiem - nie wydaje mi się aby koniowi się jakaś krzywdą przez to zadziała.

Ja bym w ogóle nie skakała na samym wytoku, przypiętym do popręgu. I wiem, że znajomi skoczkowie też takich nie używają, bo boją się, że koń zahaczy o wytok. Niby jest pasek na szyję i podnosi go spomiędzy nóg, ale czasami robią się w nich luzy.
Napierśnik masz dopasowany i w ten wytok od niego koń praktycznie nie ma możliwości włożyć giry w skoku lub brykając.
Dzięki dziewczyny, dylemat mam z głowy zatem 🙂

Jak ktoś zechciałby się podzielić jakimś fajnym zestawem (sprawdzonym) napierśnik + wytok to wklejajcie mi linki proszę, ja też idę pogrzebać  🙂
Ja mogę  doradzić aby ta sprzączka, która zapinasz do popręgu była porządna, najlepiej ze stali nierdzewnej
- ja musiałam wymieniać ją u rymarza (QHP firma) bo po kąpielach w wodzie i błotku cała zardzewiała
Dzięki za słuszny tip 🙂

Ja znalazłam taki u nas w ogłoszeniach: https://ogloszenia.re-volta.pl/napiersnik-z-wytokiem-kentaur-rozm-3-full/o/283520/?

Może ktoś polecić?

Ja bym tak nie cisnęła na to żeby elementy idące między nogi, a szczególnie sprzączki i karabinki mocno trzymały. Nie tak mało jest wypadków gdzie koń jednak na skoku zahacza o te elementy i jeśli nie zdoła uwolnić nogi i nic się nie urwie, bo będzie trzymało mocno, to niebezpieczny wypadek gotowy.

Meise, polityki i opinie są różne. Natomiast zobacz gdzie masz przypinane w danym napierśniku paski do siodła. Bardzo często jest tak, że jeśli masz ciasno zapięty napierśnik dopinany tylko do tych górnych kółek, to napierśnik, szczególnie na skoku, ciągnie siodło za przedni łęk i odrywa je od pleców. Osobiście zdecydowanie preferuję napierśniki gdzie te paski do siodła idą niżej.
Klami, a gdzie te paski się wtedy dopina?
Klami, a gdzie te paski się wtedy dopina?

Trzypunktowy idzie tylko do kółek siodła i między nogi.
Pięciopunktowy idzie do kółek, między nogi i jeszcze z obu stron do popręgu.
Meise, absolutnie nie porządna sprzączka xd mi nieporządna albo właśnie dobra, zycie albo zdrowie uratowała. Mój koń wsadził nogę, zahaczył podkowa i dzięki bogu nad przeszkodą urwał sprzączkę i oprócz dyndajacego paska między nogami nie bylo nam nic. Nawet żeśmy dojechali do końca.
O jezus.... ale to się często zdarza jak sprzęt jest dopasowany??  😲

Bo teraz mi się odechciało, znając siebie to już będę o tym tylko myśleć podczas najazdu na każdą przeszkodę.......
vissenna   Turecki niewolnik
07 sierpnia 2020 13:50
O jezus.... ale to się często zdarza jak sprzęt jest dopasowany??  😲

Bo teraz mi się odechciało, znając siebie to już będę o tym tylko myśleć podczas najazdu na każdą przeszkodę.......


Zdarza się głównie jak koń podkuty a już najczęściej hacelowy.

Są napierśniki bez paska do propręgu. Dobrze dopasowane też "trzymają" wytok.


Na przykłąd tutaj jest opcja zdjęcia paska do popręgu:
https://balotade.com/produkt/napiersnik-skokowy-balotade-x/
https://konik.com.pl/napiersnik-skorzany-skokowy-daw-mag-cnt
Mój jest podkuty...  🙁

To są te napierśniki na klatę? Czytałam coś, ze one podduszają konia, ale może jakby nie był ciasno zapięty to by było ok? I wtedy do takiego napierśnika wytok i nie byłoby szansy na przełożenie szkity?
Dobrze dumam?

edit. https://allegro.pl/oferta/skorzany-elastyczny-napiersnik-wytok-start-full-8419194919

A ten ze Starta by się nie nadał? Elastyczny, więc można dobrze dopasować i ryzyko włożenia nogi zmniejszyć wtedy  👀
Ale nie ma wytoku, a ja chcę przede wszystkim wytok  😉
Te cienke paski sprawiają wrażenie, że mogłyby się wpijać  👀
Poczytaj opis a nie tylko obrazki, jest możliwość dopięcia wytoka.
Wybacz, ja tylko na obrazki patrzę  😉

No dobra, a ten ze STARTa ktoś ma i może polecić? Zależy mi na wersji budżetowej, bo aktualnie cienko przędę.
Meise, to jest klasyczny gumowy y, czyli jak go mocno dopasujesz żeby dokładnie przylegał, to będziesz ciągnąć siodło za przedni łęk.
No na te elastyczne ramiona się nie naciągają? (nie wiem, pytam, może ktoś użytkuje i może polecić/odradzić  😉)

Poszukam jeszcze w tych napierśnikach U, a jak mi transfer przyjdzie to najwyżej zainwestuje w ten Balotade, odczepię tylko pasek od popręgu  😉
Meise, gumy pracują, ale nie mogą być aż tak elastyczne. Szczególnie, że one się wydłużają i niejako "puszczają" jak na nie napiera siła i ściągają jak nic nie napiera. Dają swobodę klacie konia, bo puszczają. Siodło nie napiera na napierśnik żeby zabrać sobie trochę gumy także żeby nie ciągnąć siodła musiałabyś zapiąć je luźniej.
Hm, no to lipa powiem szczerze. Czyli taki napierśnik powoduje, że siodło skacze po koniu przy skoku? (tył się podnosi..?).

Idę pomęczyć starego, może mi kupi ten Balotade, bo póki co kompletnie nie partycypuje w jakichkolwiek kosztach bombelka...

Meise, w ogłoszeniach na forum nic nie ma ? Chociaż jakiś "pięciopunktowy" np. podpinany u góry, ale jednocześnie też niżej co niweluje jednak to ciągnięcie za łęk. Tylko, że one będa miały dolny pasek między nogi.
Nie tyle skacze po koniu, co działa fizyka. Koń idzie przodem i szyją do przodu napierając. Jeździec wstaje z siodła je odciążając. Wtedy napięcie na te paski idące do przedniego łęku się zwiększa i przy pozbawieniu innej siły dociskającej siodło ciągnie przedni łęk w dół, co powoduje, że tył siodła sie podnosi od pleców. Żeby to zniwelować można zapiąć luźniej, ale wtedy zwiększa sie ryzyko zahaczenia nogą.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się