Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

madmaddie   Życie to jednak strata jest
21 marca 2018 17:07
Canon i Nikon mają różne ekwiwalenty ogniskowej na APS-C - C 1,6, N - 1,5
abre   tulibudibu
22 marca 2018 10:12
Facella, niestety nie. W przypadku zoomów rzeczywistą ogniskową nie zawsze możemy brać za pewnik.
Szukam porównania aktualnej oferty ale niestety nie mogę znaleźć.
KLIK

Megane, ja mogę zrobić Ci takie szkolenie, niestety w PS lub LR. Mam do dyspozycji komputery i tablety graficzne do obróbki.

Ogromne zdjęcie!
abre o to tym właśnie mówiłam 🙂
Abre, a skąd jesteś? 😉
LR lub PS bym sobie kupiła wraz z nowym laptopem, ale dopóki nie wiem, czy ogarnę lub w jakim stopniu, to nie chce inwestować, bo nie wiem czy w moim przypadku to nie strata kasy 😉

Co do ogniskowych. Przed zakupem 85ki robiłam sobie teścik, podpinałam 3 obiektywy aby sprawdzic jaki obszar ta 85 widzi. Miałam do dyspozycji 70-200, 18-135 i 18-250 i mimo pstrykania ze statywu zdjęć tego samego przedmiotu ustawiając ogniskową na 85, każde wychodziło innej wielkości 😉 różnice były naprawdę spore 😉
Wywaliłam już te zdjęcia, bo bym wrzuciła jako ciekawostkę.
abre   tulibudibu
22 marca 2018 11:09
No i mam 🙂 Zrobiłam z siebie blondynkę na nikoniarzach i od razu się rozjaśniło 🙂 Chodzi o focus breathing i pod tym hasłem możesz szukać porównań 🙂 Z tego co kojarzę wygląda to tak, że przy niewielkiej odległości obiektu od obiektywu ogniskowa skraca się (wewnętrzne ogniskowanie). Czyli przy portretach zamiast 200 mm masz mniej niż wówczas, gdy fotografujesz oddalone obiekty.

Megane, mieszkam pod Warszawa, niedaleko Otwocka.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
22 marca 2018 19:20
Megane, ja ostatnio na prywatnym komputerze zainstalowałam linuxa i jako alternatywę dla LR mam darktable. Pojeździłam sobie suwaczkami na jpg, bo wszystkie rawy mam w studio, ale postaram się wypróbować też na bardziej wymagającym pliku. Na razie - bardzo sympatycznie, podobnie do LR, funkcjonalnie, jestem na tak. I za 0zł. Możesz spróbować, nauczyć się, kupić LR jak poczujesz potrzebę.
abre nie wiesz jak pod tym kątem wypada Nikor VRII?
[s]nigdzie  nie mogę znaleźć... mowa albo o canonie albo Tamron  ale też tym najnowszym G2 a nie poprzedniku VC[/s].
Ok, czyli ostatni punkt, że te typy tak mają mogę skreślić.
Pozostaje mi marna jakość baterii lub jakiś błąd w aparacie.
I teraz... jakie zamienniki są dość dobre? Tzn jakiej firmy? Coś po prostu dokupię i przetestuje. Jeśli to nie pomoże, to w aparacie jest coś takiego, co może zżerać tak drastycznie prąd? Nie ukrywam, że akurat wolałabym ten punkt wykluczyć 😉



Ufff... kupiłam kolejny zamiennik, lepszy. Zrobiłam 820 zdjęć, z czego ze 300 z długim czasem naświetlania i ostatnie 200 w trybie LV. To chyba znośnie 😉 a już sie bałam, że body do serwisu pojedzie 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
28 kwietnia 2018 20:50
nie miałam czasu obrobić sesji w studiu i wzięłam foty na mojego lapka, nieco drżąc, no bo to ubuntu i czy to pyknie. Darktable jest cudowne. Mega wygodne. Z ciekawości poprzesuwałam parę suwaczków, w nocy dopiero będę obrabiać w pełnym wymiarze. Ale funkcjonalność mnie zachwyca. Dorzucam screena w załączniku, polecam serdecznie, zwłaszcza, że to kompletnie za free 😀

Niestety screen trochę za duży.
Jaki kupić filtr do obiektywu f2,8 aby robic zdjecia w słoneczne poludnie? Mam wrażenie, że przy nawet f 7,1 mi prześwietla. Nie wiem, czy czytelnie to napisałam 😉 blokuje sobie iso na 100. Jak robię zdjęcia w trybie P to zdjęcia są lepsze, ale np iso automat podpowiada 500 nawet jak lampa na niebie. Nie wiem już, co źle robię. Jak słońce jest już nisko, to zdjęcia są w porządku.
Facella   Dawna re-volto wróć!
05 maja 2018 21:28
Ja w słoneczny dzień robię na f/2.8 i ISO 200 i czasami nie doświetlę... Nie masz włączonej kompensacji ekspozycji? Możesz pokazać na przykładzie co się dokładnie dzieje? Zdjęcie + exif.
A stosujesz jakiś filtr?
Chyba nic nie mam włączone, wczoraj sprawdzałam aparat i nic podejrzanego nie było 🙁 z resztą już raz mu robiłam "ustawienia fabryczne"
Później wrzucę fotkę 🙁
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 maja 2018 09:58
Nie stosuję żadnego filtra. I czasy mam jeszcze nie najkrótsze, rzędu 1/1000. Chyba że chodzi o prześwietlone niebo, bo to się trafi, wtedy używa się filtrów połówkowych szarych.
emptyline   Big Milk Straciatella
12 maja 2018 14:57
Wracam znowu. Muszę przed wakacjami kupić obiektyw bo chcę ładne zdjęcia natury, architektury i portrety z Kuby. Na puszkę na razie kasy nie ma, więc muszę się podłączyć pod mojego Nikona D60. Myślę o Sigma 17-50/2.8 albo o Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC, albo Nikkor 18-105 (ten to mi się zawsze wydawał taki do niczego, ale może jestem w błędzie), albo Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC. Lena podpowiadała, żeby brać coś z tych mniejszych zakresów i też mi się wydaje, że to będzie dla mnie najlepsza opcja. Zależy mi na jakości zdjęć, ale chyba super zoom nie jest dla mnie konieczny w tej chwili. Nie wiem już sama... Wolałbym wydać mniej niż więcej, ale jeśli wybranie najdroższego z tej listy (lub czegoś innego w tym przedziale) podniesie jakość i funkcjonalność to zapłacę.
No to Lena pozwoli sobie się jeszcze trochę powymądrzać 😉
Z w/w szkieł najlepszą jakość da Ci Sigma 17-50, zaraz po niej Nikkor 18-105VR. Sigma 17-70/2.8-4 też nie jest zła, ale znacznie bardziej nierówna, tzn. w okolicach 70mm na f/4 już zanotujesz znaczny spadek jakości. Najsłabiej prezentuje się 18-200, ale tutaj trudno oczekiwać cudów. Jeśli nie zależy Ci na aż tak szerokim zakresie ogniskowych, to najmniej atrakcyjna propozycja.

Na plus Sigmy 17-50 - światło, przyjemny bokeh, dobra sztuka jest ostra na 50/2.8, więc portrety jak najbardziej da się trzaskać, najwyższa rozdzielczość obrazu ze wszystkich w/w i równa praca w zakresie, stabilizacja. D60 ma dość archaiczną matrycę, więc z ISO nie poszalejesz. Na minus - troszkę cięższa od reszty, średnica filtra 77, a w warunkach kubańskich może Ci się przydać filtr polaryzacyjny. Mnie osobiście nie brakowało raczej ogniskowej na wakacjach.

Warto rozważyć też Nikkora, widziałam naprawdę dużo ładnych zdjęć nim wykonanych. Jest znacznie ciemniejszy od Sigmy, ale trochę lżejszy i filtry mniejsze (67). Stabilizacja też obecna, a zakres jednak szerszy. Mnie zależało bardziej na świetle, niż na >50mm, więc wybrałam Sigmę i byłam z niej bardzo zadowolona.

Z pozostałymi dwoma praktycznie nie miałam styczności, może ktoś inny się wypowie 🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
12 maja 2018 16:26
Lena, no ta moja puszka to już w ogóle trup jest, ale coś jeszcze może wykona. Musi, inaczej ją utopię w oceanie. 🤣 No właśnie boję się, że będzie za ciemny ten Nikkor, chyba się skusimy na na to 17-50, chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł. Dziękuję Ci bardzo! Na bank kupujemy nówkę, więc nie powinno być jakiś problemów w pracy, mam nadzieję. 🙂
Zadaj sobie pytanie, gdzie będziesz głównie robiła zdjęcia. Mi wyjazdowo starczał obiektyw 3,5 - 5,6 - (sigma 18-250) a jeszcze jak masz jasną stałkę, to od biedy wnętrze pstrykniesz. Ja głównie robiłam zdjęcia widoczkowe (w wątku "Podróże" wrzucałam ostatnio z Albanii) obiektyw uniwersalny, wiem, że bez szału ale da się mieć pamiątkę. W ogóle teraz brak mi tego obiektywu, bo na wyjazdy zagraniczne był przynajmniej jeden i nie musiałam niczego przepinać 😉 tak więc moim zdaniem nie masz co się bać tego światła 🙂 tyle, że ja wiedziałam, że w 99% światło tam będzie dobre 😉 ale też o zachodzie słońca dawało się tym coś sympatycznego zrobić (przy 17-50 2,8 mam straszny problem z blikami przy takiej fotce np.)

to zdjęcie z Sigmy i poniższe też... woda miała naprawdę taki kolor.
Światło oczywiście bdb.
emptyline   Big Milk Straciatella
12 maja 2018 21:59
Megane, stałkę mam 2.8 więc bez szału i nie chcę jej zabierać. Tzn jak będę musiała to wezmę, ale wolałabym nie. Plus akurat moją stałką to nawet pół wnętrza się nie da, bo to 50-tka. 🤣 Myślę, że raczej będę miała dużo światła, ale to na tym wyjeździe. Chciałabym, żeby obiektyw się jednak później też przydał, a w tej naszej Szwecji to ciemnoooo. 😁 Chciałabym być bogata, o jak bardzo bym teraz chciała. 🤣

A filtr polaryzacyjny jaki wybrać?
Nie no, pewnie. Jak masz pieniądze, to bierz Sigmę 17-50 2,8 jeśli taka ogniskowa Ci akurat odpowiada. Mam ją, ale na wyjazdy będę pewnie pożyczała zoom od koleżanki, bo zabieranie 17-50 i 70-200 jest bez sensu jeśli chodzi o wagę. 1,5 kg dodatkowo do aparatu. Kiedyś sobie kupię coś +/-  20-100 ze stałym światłem na wypady ale to daleka przyszłość. 😉
No właśnie, o filtrach z miłą chęcią poczytam. Do tej swojej Sigmy mam hoyę polar kołowy, niby filtr bdb ale zdjęcia jw. z zachodu za cholerę nie chcą wyjść. Wkurza mnie ten obiektyw szczerze mówiąc.
Co do stałki, to ja swoją brałam do kościołów, pałaców, katedr, zamków - to były wielkie przestrzenie, więc coś częściowo się udało pstryknąć dla potomnych ale fakt, upierdliwe to 🙂

Za 17-50 około 1000 za używany musisz wydać, za coś 18-200 około 600. Weszłam teraz na allegro i sprawdzałam ceny 😉 wyskoczyła mi S 18 200 za 135 złotych a licytacja trwa jeszcze kilka godzin, no i tak myślę, czy zalicytować. 😉 Może więcej chętnych nie będzie a mi się przyda na jakis zagraniczny wypad  🤣
Dwa miesiące temu sprzedałam 17-50 w idealnym stanie za 900, to taka normalna cena teraz. W razie jeśli się kiedyś rozmyślisz, nie będzie problemu z odsprzedaniem za praktycznie tę samą kasę 🙂
Ja swojej nie będę sprzedawała, bo potrzebowałam ją do wnętrz, wkurza mnie tylko w słoneczne dni a szczególnie pod slońce 🙂 z resztą da się żyć. Musze tylko zainwestować w jakiś porządny filtr, ale muszę się w tej materii dokształcić aby nie wywalać kasy w błoto
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
13 maja 2018 09:22
Wiecie może, gdzie można kupić oryginalną baterię do małego aparatu Samsung? Kupiłam zamiennik i trzyma ledwie 2 dni (gdy nie używam aparatu!).  A oryginalna bateria mi wylała, jak zmokły mi rzeczy w Rzymie.
emptyline   Big Milk Straciatella
13 maja 2018 09:30
Ja zdecydowanie kupuję nowy obiektyw, jednak większą gwarancja że będzie wszystko ok. 🙂

Megane, no właśnie, coś tam się da, ale mi coś tam nie wystarcza. Ja chcę fajne zdjęcia, chce mieć szansę na przemyślany kadr a nie siłowanie się, żeby wyrzeźbić cudo z gówna co namiętnie robię od dawna moja 50-tka. 😁 Wkurza mnie to moje trupiaste body też, ale no cóż, musi styknąć... Właśnie o filtrach też nic nie wiem a też bym chciała dobry kupić. 🙂
Widziałam sporo super zdjęć z tej sigmy 17-70 też. Niby nie wydaje mi się, że w tej chwili potrzebuję ciaśniej niż 50, a to jednak kilka stówek więcej.
Dlatego napisałam, że wszystko wg potrzeb 🙂 słabszym obiektywem zrobisz przemyślane zdjęcie w bdb warunkach oświetleniowych, bardzo dobrym się napocisz w kiepskich 🙂 choć w tych kiepskich słabszy nie ma już w ogóle szans, tzn jakieś tam są, ale po co się męczyć 🙂
Wszystko zależy także od zasobności kieszeni.
Ja kupiłam używki i są w bdb stanie,więc nie narzekam na ich jakość, a cena często 50% mniej,- no ale ja biedak jestem i pstrykam sobie tylko dla siebie a nie zawodowo, więc szkoda mi było kasy na nówki sztuki. Przynajmniej ich wartość nie spada tak jak nowych obiektywów 🙂
a z tej Twojej listy, to bym chyba brała 17-50 2,8 a na drugim miejscu 17-70 2,8 - 4 🙂 jeśli nie potrzebujesz średniego zooma tak jak napisałaś.
Ten pierwszy, nówka kosztuje 1400, ten drugi 1800 (650 używany)
emptyline   Big Milk Straciatella
13 maja 2018 11:19
Megane, a widzisz, my kupujemy w Szwecji i odpowiednio wychodzi 1200 i 1450. 🙂 Wszystko u nas droższe oprócz prądu wody i elektroniki. 😁 Na zoom sobie uzbieram później. Teraz mi się raczej nie przyda. Chciałamw ogóle Nikkora 16-85, ale cena mnie zabiła.
Oooo... to podeślij proszę jakiś odpowiednik szwedzki naszego allegro 😀 to coś sobie wyszukam i mi siostra może przywiezie 😀
Ja z kolei szukam jakiejś puszki, coby móc podpiąć nikkora 18-105. Dostałam aparat i o ile obiektyw spoko, tak pucha d3000 to już chyba antyk. Czytałam dużo pozytywnych opinii na temat nikkora, a u mnie to ciężkawo z ostrością, AF działa wolno, seria to nie więcej jak 3-4 fotki jedna po drugiej, bo później zapis idzie mega wolno. Zdjęcia jakościowo baaardzo różnie, ogółem czasem lepiej pod światło wychodzą, niż z. Obstawiam, że po prostu body nie domaga i myślę sobie, czy by nie poszukać czegoś troche nowszego. Ze stabilizacją najchętniej, bo mój śp. canon to miał i fotki były super, mimo że też był bardzo stary.
Moon   #kulistyzajebisty
14 maja 2018 07:47
budyń, wolny zapis fotek to też kwestia szybkości karty pamięci 🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
14 maja 2018 08:08
Megane, jest blocket i tradera, takie najbardziej popularne chyba, ale nie wiem jak wyglądają ceny z drugiej ręki.

Tak swoją drogą jaka puszkę Nikona możecie polecić? Trochę nagadałam głupot bo mam D80 a nie D60, ale to w sumie niewielka różnica. Ile bym musiała na nówkę wydać żeby to miało sens?
budyń, wolny zapis fotek to też kwestia szybkości karty pamięci 🙂


Właśnie, wczoraj to odczułam na własnej skórze jak zmieniłam kartę na inną. W związku z tym mam parę pytań. Zaczynając od tego, czy jest jakaś firma, którą szczególnie polecacie? Czy adapter ma na to wpływ, czy to kwestia samej karty? Czy ilość pamięci na karcie też ma wpływ i lepiej mieć np. 2 o mniejszej pojemności niż jedną o dużej?

Wstyd, że dopiero teraz się tym zainteresowałam po tylu latach posiadania aparatu. Ale szczerze, to dopiero ta puszka mi to tak dobitnie pokazała.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się