Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?



Chcę pokryć swoją klacz jakimś dobrym ogierem, przekazującym przede wszystkim bardzo dobry ruch i charakter.

Interesuje mnie bardziej zakup nasienia niż krycie naturalne ze względu na mozliwość uniknięcia kłopotliwego transportu klaczy do ogiera.

Co polecacie, jakie macie doświadczenia w tym temacie.
Hehe... pytanie ile jestes w stanie zaplacic jest tu raczej kluczowe.
No i jaki klacz ma rodowod.
Klacz wielkopolska zbonitowana na 82 pkty - ma bardzo dobry ruch i daje dobre źrebaki, więc szkoda to zmarnować przeciętnym punktowym ogierem.
Przedział cenowy, na jaki mogę sobie pozwolić to 1000-1500 zł.
No i pytanie czy chcesz zostac w rasie.
hmmm... to ciężko Ci będzie znaleźć cokolwiek...

u nas sprawa wygląda tak:
inseminacja 300zł
pobranie nasienia 100-200zł (zależy kto jakiego ogra)
badanie USG 2 razy dziennie 40zł
pensjonat dla klaczy 20zł
klacz stoi min 5-6 dni, a więc pęka nam tysiąc złotych jeszcze zanim pomyślimy o tym jakie nasienie i za ile...

poza tym może coś nie wyjść - pęcherzyk pęknie lub nie będzie chciał pękać (cysta)
wówczas cała zabawa za 3 tyg od nowa... jeszcze zanim w ogóle kupimy nasienie...

ja polecam ogiery z Wechty, zwłaszcza nieśmiertelny Quamiro - moim zdaniem jeden z najlepszych ogrów w PL... no, ale drogi i sprawa gustu  😉
Jeżeli chodzi o konie z ruchem mi podoba się Le Duc i Pegasus HB oba z Pankowa. Nie wiem jak cenowo tylko to wygląda.
przede wszystkim proponuję dobierać ogiera pod klacz, aby coś poprawił, ewentualnie wzmocnił dane cechy, a nie sugerować się tym co jest akurat na topie, cena jest w euro albo przybyło do nas z niemcowa
Co do tego 1-1,5 tys. to  chodzi o cene nasienia czy ogolnie chcialabys sie zmiescic??
Chodzi o samo nasienie, weterynarza mam swojego, więc koszty dodatkowe są minimalne.
Klacz była już inseminowana u poprzedniej właścicielki i wszystko obyło się bezproblemowo i za jednym podejściem.

Tak jak w temacie - prosiłam o ewentualne propozycje ogierów, które znacie z Waszych doświadczeń hodowlanych bądź użytkowych.

Cena nie jest ostatecznym kryterium.
asior   -nothing but eventing-
15 kwietnia 2009 22:03
Anderwil - czemu polecasz Quamiro? Sam ogier fakt, dobry skoczek itd., ale potomstwo po nim raczej srednie. Widzialam na zywo tylko 3 konie po nim, wygladaja jak on, czyli krotkie paczki, ale talentu nie odziedziczyly.
mi podobają sie źrebaki po Vandammie, ale najstarsze to teraz dwulatki, ciekawe co wyrośnie
Przyglądam się już kilku roczników koni pankowskich, po tych ogierach:
http://www.mazurek-konie.pl/?page_id=72
i muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawa i wyrównana jakościowo stawka. Konie dziedziczą bardzo dobry ruch, świetne szyje, chyba też sensowny charakter, bo nie słyszałam o osobnikach jakichś szczególnie kłopotliwych.
O jakości ogiera świadczy właśnie stawka dobrych źrebaków - cóż po ogierze, po którym każdy źrebak inny, to trochę ruletka, takie krycie.
Pankowskie konie są naprawde świetne z paroma miałam do czynienia i praktycznie żadnemu nie było można nic zarzucić.
pankowskie chyba jednak odpadają bo krycie naturalne, a Pegasus to już koszt 2000zł
TYlko naturalne? a Le Duc ? w sumie fajny koń, ja pamiętam go jeszcze z czasów kiedy stał na stanówce w okolicach Nasielska. Z tego co się oriętuję chyba Łącki ogier...? Może jednak czasami warto zainwestować w podróż z klaczą jeżeli nic innego się nie znajdzie i porozglądać się za takim wyjściem.
Le Duc 1000, ogier jest jak najbardziej hodowli Pan Pawła Mazurka... co do inwestycji w transport.... ja juz się wielokrotnie przekonałam, że to co ma byc taniej... i tak wychodzi drożej...ale to każdego indywidualna sprawa...

pamietajmy jednak że przy inseminacji nasieniem świeżym czy chłodzonym musimy wszystko robić z zegarkiem w reku.. jechać po nasienie badać klacz.. etc etc.. ciężko to zorganizować jeśli się pracuje normalnie.. przy mrożonce trochę łatwiej bo sobie czeka az pęcherzyk pęknie w kontenerze, ale takowy też trzeba mieć... 
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
16 kwietnia 2009 19:18
Nie jestem jakimś orłem w tej materii ale uważam, że warto zwrócic uwage na ogiery ze Stadniny w Mikołajewie. Jest tam Klub Sportowy "Nad Wigrami". Swego czasu mieli ofertę nasienia mrożonego. Może warto skontaktować się i podpytać?
A oto link do ich strony. http://www.nadwigrami.pl/ Tam jest kontakt, przy telefonie jest fajna pani, która odpowie na każde pytanie.
Podepnę się  🙂
Co sądzicie o Alvarezie?
http://www.oskan.pl/index.php?id=ogiery
Warto?
podbijam.
Jestem zainteresowana Alvarezem, ktoś ma jakieś info dot. jego pokroju, charakteru, przekazywanych cech?
Czy ktoś ma jakies informacje na temat tego ogiera?
http://www.bazakoni.pl/anonse,a-1866.html

Wygląda interesująco...
trzynastka   In love with the ordinary
19 listopada 2009 00:54

[url=http://konieparkitny.pl/?p=66#more-66]http://konieparkitny.pl/?p=66#more-66[/url]

ja tak bardziej na zasadzie och och ach ach ale ten ogier jest prze piękny  😵 😍
Megane, ninevet, oglądałam go na żywo i zdecydowanie koń w pięknym typie, nie można przejść obok niego w stajni obojętnie. Rusza się bardzo dobrze, atletyczny, z iskrą, jak będzie dawał dzieciaki podobne do siebie, to zdecydowanie pogłowie koników do ujeżdżenia w Pl ma szansę zwiększyć swoją liczbę 🙂
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 listopada 2009 19:31
Hej ja też zastanawiam sie nad kryciem swojej klaczy (już długo się zastanawiam ale to juz ostateczny termin ) Co doradzacie jeśli chodzi o inseminacje ,krycie naturalne w województwie mazowieckim .
Klacz to Gajara po Gardeni od Jape (USA) rasa XX
biegała troche na torze http://www.vioda-racing.pl/gajara.html
Ma obecnie 8 lat więc najwyższy czas na żrebaka (niegdy nie miała )
jest niskiego wzrostu ok 155 cm drobnej Budowy .
Nie mam możliwości zatrzymania żrebaka więc musi to być potomek którego łatwo sprzedam bez straty .Chcem aby miała choć jednego małego .
gajara18, wstaw jakieś zdjęcia klaczy 🙂 I powiedz, jakie wady i zalety ma twoja klacz, jeżeli chodzi o użytkowanie (ruch, skoczność, charakter)
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 listopada 2009 21:18
Niestety ze zdjeciami mam zawsze problem zę za duzę wstawie z komórki może się zmieszczą .Gajarka raczej skocznością się nie pokazuje lubi to ja na niej skoczyłam 110cm bez problemu ze słabym najazdem ale nie specjalnie sie składa kolerzanki skakały na niej do 120 i szła .Ruchu do ujeżdzenia nie ma tak mówią  jest mięciutka  w ruchu bystra ,ale dość spokojna .Myślałam aby ją pokryć jakimść dobrym koniem wyścigowym skoro jest po Jape a on daje ponoć dobre konie do biegów przeszkodowych to możę by iść tym tropem i czymść sprawdzonym w gonitwach płotowych pokryć .ALe jak pisze to mój i jej pierwszy żrebak  gdybym mogła go zatrzymać pokyła bym tym co mi sie podoba ale ja nie moge go zatrzymać .A hodować kolejnego konia który nie znajdzie kupna jest bezsensu (już dużo takich jest )
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 listopada 2009 21:19
Opis dokładny :
-chętnie skacze , bardzo żadko zrzuca (tylko przy błedzie jeżdzca) ALE ZAWSZE SŁABO SIĘ SKŁADA tyle ile musi nic pozatym
-Ruch nie jest to koń na wielkie zawody ujeżdzeniowe ,raczej towarzyskie
-jako koń terenowy ... zdażyło jej sie samej wrócić z terenu . Boi sie krów ,dzikich wysypisk potrafi wtedy odskoczyć dać 2 fule do przodu .
-zawsze ciągnie do domu jest wtedy nie do opanowania powrót tylko stępem ,kłusem.
-jak chce to potrafi bardzo szybko biec i jest wtedy zwinna
-ogólnie jest spokojna ostatnio chorowałam i praktycznie 3 tygodnie stała (2 razy w tyodniu ktoś ją przelonżował delikatnie lub wcale) wsiadłam pojechałam pojeżdzić na łące nie było żadnego problemu z ciągnieciem.
-jest wytrzymała całe lato jeżdziłysmy w tereny po 3-4 godziny i ani śladu zmeczenia po niej ledwo co spocona pod siodłem Fakt nie ma ciążko siodło osprzęt ok 6kg +ja 35kg /148cm
Sorry że sie rozpisałam ale naprawde chcem dobrze   
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
19 listopada 2009 23:17
A kto ci kupi konia do wyścigów?
Na pewno nie stać cię na pokrycie super wyścigowym ogierem,a takiego przeciętnego folbluta jeszcze trudniej sprzedać, bo panuje ogólne przekonanie, że to narwane.

Daj sobie lepiej spokój z kryciem klaczy dla samego krycia. Produkowanie kolejnego źrebaka jak już teraz obawiasz się o sprzedaż, nie ma sensu, a klaczy nic się nie stanie jak nie będzie zaźrebiana.
gajara18 a po co ty ja wogole chcesz kryc?? a pytajac o wady i zalety, dziewczyny mialy raczej na mysli, ze napiszesz ma mocny zad, ale jelenia szyje np, albo nogi dobre, ale kloda slaba i na tej podstawie sobrac ogiera.
też się zastanawiam po co wogóle kryć... ja bym jej dała spokój. Proponuję sobie odpuścić krycie... zakładam że nie stać Cię na utrzymanie źrebaka stąd od razu mówisz że będzie na sprzedaż, myślę więc że także nie stać Cię na wyhodowanie dobrego konia na sprzedaż, do tego jak mówisz "bez straty" ...
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
20 listopada 2009 12:55
O to czy mnie stać czy nie ja sie martwic bende poprosiłam o rede czym kryć jakieś są  propozycje ? Moim zdaniem każde zwierzę powinno mieć raz młode  niepodoba wam sie trudno .To temat o kryciu dajcie mi propozycje dobrego ogiera wyścigowego .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się