Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Condina, jakich ogierów używacie w tym sezonie jeśli można?
Po Carnute jest uznany ogier Clear To Jump St Gyvan Z, startujący pod Klaudią Rorbach , vice czempion ZT z Bogusławic, staliśmy w 1 stajni przez moment, bardzo fajny charakter, pomagający na parkurze. Do tego całkiem urodziwy🙂
To ja poproszę o poradę. Szukamy ogiera na przyszły rok do inseminacji. Chodzi o konia z osiągnięciami, który coś sobą reprezentuje. Budżet do 2500zł.

Klacz sp Jessica 2003r. po Dakar han od Jodyna xx/Mooving Dreamxx, wymiary 165-197-21, bonitacja 80pkt, wpisana do działu I głównej KS.

Pod uwagę braliśmy różne ogiery, stąd spory rozstrzał, ciężko się zdecydować, każdy z tych ogierów ma to coś. Kandydaci: Lasko, Durano W, Con Spirito. Który z tych ogierów ewentualnie? Czy może polecicie coś bardziej pasującego. Źrebak ma być koniem w typie sportowym, profilowo - skoki, ale przede wszystkim BARDZO mile widziany wybitny ruch.
OGIER SOMMERHIT CZOŁOWYM W SK PĘPOWO

Sommerhit zostanie wydzierżawiony do Stadniny Koni Pępowo od pierwszego tygodnia maja do połowy czerwca. Klacze wcześniej kryte w SO Sieraków, które nie zostały źrebne można przywieźć do krycia w Oddziale Niepart należącym do SK Pępowo. Nie ma niestety możliwości zostawienia klaczy w pensjonacie więc zalecamy przed przywiezieniem klaczy do Niepartu sprawdzenie rui i badanie na owulacje.


[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Za duże zdjęcie
Czy mógł by ktoś podlinkować, indeksy tego ogiera, głównie te od przekazywania cech na potomstwo ?
To starszy ogier , więc na pewno takie posiada.  Czy coś chodzi po nim w sporcie ?
Dziś miałam okazję zobaczyć na żywo pierwszego źrebaka po Durano, moim zdaniem zapowiada się wspaniale 🙂 Jego matką jest klacz hanowersko-trakeńska, rosyjskiej hodowli

[img]https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-a.ak/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/11260486_1607549779461663_172501421154606527_n.jpg?oh=414da516c78de74e43241b449d562260&oe=55CA270A&__gda__=1440135602_5d29468eb48da6a4cd497fa33e7d2394[/img]
armara - chyba nie ten temat  👀 ale skoro już dałaś zdjęcie to może masz filmik?  :kwiatek:
Czemu nie ten temat? Ogiera ocenia sie także na podstawie potomstwa. A to młody ogier, wiec informacja cenna
Armara, fajny maluch, jakbys miala jakas fotke bardziej w stój, to poprosze 😉  (moze byc na pw lub fb 😉
edit: już sobie podejrzałam na fb  :kwiatek:
barocco
Do tak zaawansowanej w krew kobyły Durano W jak najbardziej, tylko on się rusza jak skoczek - elastycznie i sprężyście bardzo, ale nie tak obszernie jak pingwin 😉 Lasko też jest fajnym pomysłem. Może spójrz sobie jeszcze na tego mlodego z Wechty, zapowiada się ciekawie i ma dość interesujący i mało popularny w PL rodowód.

konikmorski
Wydaje mi się, że lepszego nie ma, bo ciąża, wyźebienie... to taki wątek stricte "techniczny" tak bym to ujęła. Filmu nie mam, robiłam zdjęcia.
OGIER SOMMERHIT CZOŁOWYM W SK PĘPOWO

Sommerhit zostanie wydzierżawiony do Stadniny Koni Pępowo od pierwszego tygodnia maja do połowy czerwca. Klacze wcześniej kryte w SO Sieraków, które nie zostały źrebne można przywieźć do krycia w Oddziale Niepart należącym do SK Pępowo. Nie ma niestety możliwości zostawienia klaczy w pensjonacie więc zalecamy przed przywiezieniem klaczy do Niepartu sprawdzenie rui i badanie na owulacje.


 Za duże zdjęcie



Ponawiam pytanie, czy może ktoś podlinkować indeksy tego ogiera,  indeksy przekazywania cech na potomstwo. Jest to starszy ogier, ale niestety nie mogę nic znaleźć. Z tego co  kojarzę, był to ogier w Celle, powinien mieć takie indeksy
?
titina
Znalazłam coś takiego, za 2011 rok, kiepsko to wygląda na tle innych ogierów z tego zestawienia:
http://lelf.brandenburg.de/media_fast/4055/IZWS2011.pdf

Znalazłam jeszcze za rok 2014:
[[a]]http://www.fnverlag.de/fn-erfolgsdaten/sommerhit-de-357570325997-hengst/pferd/UzBz1rd9tE8%3D[[a]]

Indeks ujeżdżeniowy (na podst. potomstwa) 107, skokowy 86 pkt
Tak myślałam  :/
Dziękuję za informacje  :kwiatek:
titina - możesz bardziej rozwinąć swoją myśl? "Tak myślałam" - mam wrażenie że ten ogier ma u ciebie już minus...
titina - możesz bardziej rozwinąć swoją myśl? "Tak myślałam" - mam wrażenie że ten ogier ma u ciebie już minus...


Interpretuj sobie jak chcesz, a moje myśli są tylko moje . Nie zamierzam nic rozwijać  😉
titina - twoja sprawa. Nie bądź zdziwiona że ten wątek będzie taki sam jak ten ze źrebakami. Można wyrazic swoje myśli, nie czyniąc nikomu krzywdy.



Konik ale po co? Skoro tak wielu czeka zeby wykorzystac czyjas wiedze i praktyke, najchetniej za free i jeszcze na tym zarobic?to taka uwaga ogolna w kwestii watkow na konskim. Ci co sie znaja z dostepnych info wyciagnie prawidlowe wnioski,spokojnie😉
[quote author=Karla🙂 link=topic=5087.msg2361686#msg2361686 date=1432198447]
Konik ale po co? Skoro tak wielu czeka zeby wykorzystac czyjas wiedze i praktyke, najchetniej za free i jeszcze na tym zarobic?to taka uwaga ogolna w kwestii watkow na konskim. Ci co sie znaja z dostepnych info wyciagnie prawidlowe wnioski,spokojnie😉
[/quote]

:kwiatek: :winko:
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
22 maja 2015 09:25
Czy ma ktoś może więcej informacji o ogierze Landino http://www.bazakoni.pl/landino-landgrafi-palatina? Jakiś fimik, info o charakterze itp mile widziane :kwiatek:
Frosska - tutaj masz fajny opis ogiera, w internecie dużo jest zaś filmów potomstwa.

http://www.romico.pl/newsy_konie_wiecej.php?id=18
Frosska   samozwańczy starszy oborowy
24 maja 2015 22:42
konikmorski dzięki widziałam ten opis, zależałoby mi jednak na bardziej "życiowych" opisach tego jaki jest ten koń. Nawet bardzo subiektywne opinie są mi pomocne 🙂
Ręce mi dzisiaj opadły, już sama nie wiem jakie ogiery preferuje w hodowli PZHK. Raz mi mówią, że nie chcą młodych bez wyników, a dzisiaj się dowiedziałam ,że nie chcą starych z wynikami. Strasznie nieprzewidywalny jest ten ,,nasz" związek, i jakiś mocno niestabilny. Najgorsze jest to ,że robią z człowieka głupiego ,i myślą ,że będzie się cieszył, jak mu naplują w twarz  :/ . Chyba czas zwinąć manatki  🙄
. Chyba czas zwinąć manatki  🙄


titina, moja droga, to Ty jeszcze masz wątpliwości? Nie szkoda Ci nerwów na użeranie się?
titina - twoja sprawa. Nie bądź zdziwiona że ten wątek będzie taki sam jak ten ze źrebakami. Można wyrazic swoje myśli, nie czyniąc nikomu krzywdy.


Ale po co robić komuś nieprzyjemności pisząc niekoniecznie sympatyczne rzeczy nt danego konia? Każdy hodowca, który jest aktywny i ma kontakt z innymi hodowcami będzie dobrze poinformowany i nie potrzeba kogoś "obrabiać" na forach, bo to raczej słabe 😉 Internet jest fajny można szybko porównać wiele rzeczy, ale hoduje się w praktyce i z ludźmi po prostu trzeba rozmawiać, jeździć na imprezy itd 😉
[quote author=titina link=topic=5087.msg2364871#msg2364871 date=1432641830]
. Chyba czas zwinąć manatki  🙄


titina, moja droga, to Ty jeszcze masz wątpliwości? Nie szkoda Ci nerwów na użeranie się?
[/quote]

Nie ,już nie mam żadnych,  i nie mam zamiaru umierać za ,,Irlandię"  😉


Zastanawiam się tylko ,czy działanie  PZHK, względem polskich hodowców, to sabotaż, czy głupota pracowników ?  🙄

PZHK uznaje niepłodne ogiery , stare , bez jakiejś większej kariery, albo ze słabymi indeksami odziedziczalności,których zachód nie chciał, tylko dlatego że są własności SO, ale prywatny właściciel , to jest na  ,innych " zasadach.
Skaner-A   Gold Palomino
26 maja 2015 18:13

Tak własnie jest, od 4 lat mówie to prosto w oczy naszym władzom hodowlanym, brną w tym bagnie upepłani po same uszy, dziś to już widać po troszku że dali sie wkręcić przez mądrzejszych ( zachód i te wspaniałe związki co znalazly zbyt na konie które sie nie sprawdziły), na własnym podwórku rządzili swoi i tez mamy ogiery po ZT które wogóle nie maja żadnych osiągnieć sportowych, jednym słowem jesteśmy w czarnej du..e!!!!. Zeby nie było jest kilka dobrych koni które ida w góre , odnosza sukcesy sportowe  dzięki mądrości indywidualnych hodowców którzy maja własną myśl a nie doradców z od których "strzeż nas panie"

Zastanawiam się tylko ,czy działanie  PZHK, względem polskich hodowców, to sabotaż, czy głupota pracowników ?  🙄

PZHK uznaje niepłodne ogiery , stare , bez jakiejś większej kariery, albo ze słabymi indeksami odziedziczalności,których zachód nie chciał, tylko dlatego że są własności SO, ale prywatny właściciel , to jest na  ,innych " zasadach.

[/quote]
Skaner-A, spróbuj coś zrobić z tym postem, strasznie nieczytelny

PZHK uznaje niepłodne ogiery , stare , bez jakiejś większej kariery, albo ze słabymi indeksami odziedziczalności,których zachód nie chciał, tylko dlatego że są własności SO, ale prywatny właściciel , to jest na  ,innych " zasadach.



a Państwowe Stadniny tymi ogierami kryją, bez uprzedniego sprawdzenia więc powiedz mi jak to wytłumaczyć ?
a co do wspomnianych zasad, to nie jest tak źle po prostu trzeba wiedzieć jak z PZHK rozmawiać, tam też pracują ludzie......

PZHK uznaje niepłodne ogiery , stare , bez jakiejś większej kariery, albo ze słabymi indeksami odziedziczalności,których zachód nie chciał, tylko dlatego że są własności SO, ale prywatny właściciel , to jest na  ,innych " zasadach.



a Państwowe Stadniny używają je do rozrodu bez wcześniejszego sprawdzenia i zasięgnięcia opinii, więc jak mi to wytłumaczysz ?
a co do wspomnianych zasad, to nie jest tak źle po prostu trzeba wiedzieć jak z PZHK rozmawiać, tam też pracują ludzie......
Może masz rację, może  🙁
Myślę że ten problem z ogierami wybieranymi przez PZHK można zwyczajnie sobie darować. Skoro mamy w Polsce osoby hodujące konie od pokoleń, to taki hodowca zawsze znajdzie na swoje konie klienta. Wybierze dla swoich klaczy ogiera który będzie mu odpowiadał. A wiedzę na jego temat, zdobędzie np przez obserwację potomstwa w sporcie.

Moim zdaniem największą porażką są i będą na razie ZT, klaczy i ogierów. Dla mnie nie zrozumiałe jest jak można oceniać np ogiery młp, sp, wlkp w jednej puli. Gdzie każda rasa ma ukierunkowanie na inny typ wykorzystania. To samo ZT klaczy... Nie wierzę w to że brakuje zainteresowania ze strony hodowców, bardziej właśnie brak odpowiednich reguł w ocenie koni.

Oraz myślę że najważniejsze pytanie, dlaczego w Polsce nie ma jeszcze takich związków rasowych jak na zachodzie? Gdzie ocenia się konie w jednym typie? Dlaczego zostało utajniona ocena koni na ZT? Skoro to była dobra metoda żeby poznać oceny komisji?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się