Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Hajduczek, to kuce licencje  na jakiej podstawie otrzymują, jak on jeszcze nie zajeżdzony?
Ma być tylko ładny i dobrze się ruszać?

"Polne" fotki to nic złego, szkoda tylko, ze w złym momencie ruch uchwycony. Tj widać akcję zadu, to, ze ogierek fajnie pod góre galopuje, ale ruchu przodu już nie pokazują.  Poza tym kon luzem zawsze fajnie sie prezentuje z kitą w górze, ale fajnie miec fotki z pracy 😉

Nie trzeba mieć przy tym kasy na fotografa, bo Twoje zdjecia sa fajne, tylko, ze ... jak dla mnie... mało mówią 😉
Hajduczek, to kuce licencje  na jakiej podstawie otrzymują, jak on jeszcze nie zajeżdzony?
Ma być tylko ładny i dobrze się ruszać?




na www.pzhk masz program hodowlany i tam wyraźnie jest napisane, że kuce przechodzą 2 próby - wstępną w wieku min 2,5 roku, która daje im czasową licencję oraz później właściwą próbę  😉


Armara usg hmm można wtedy przewidzieć przybliżony termin rui ?


Można na oko powiedzieć kiedy będzie ruja lub ją wywołać by wystąpiła za 3-5 dni od zastrzyku.
USG powie czy podać zastrzyk dziś czy np za tydz 🙂
edit - nie umiem usunąć, a scaliłam posty
No właśnie zielonaroza dobrze to opisała, tyle że w naszym kraju tak dziwnie jest, że niektóre ogiery, które nie zdały tej próby do ukończenia 5go roku życia są nadal na liście ogierów dopuszczonych dla księgi głównej polski kuc wierzchowy. Jedną zasadniczą próbę już jechałam, moim Cyberem w 2012 r i czuję się zrobiona w konia bo kosztowało mnie to wiele wysiłku i samozaparcia bo nie mam hali i musiałam się przygotowywać późną jesienią.
zielonaroza
I tak i nie, ogurek popraw mnie jak coś. Generalnie jak macica jest nierujowa to czasem ciężko powiedzieć kiedy ruja nastąpi. Najpewniej podać hormon raz, a potem za 10 dni powtórzyć. Problem w tym, że zastrzyk nie zadziała jeśli klacz w danym sezonie rui jeszcze nie miała - tu się musi matka natura wykazać  😁
Rzeczywiście, pomiędzy rujami obraz USG jest bardzo podobny czy to 3, czy 10 dni od owulacji. Poza tym trzeba pamiętać, że "zastrzyk na ruję" nie działa w pierwszych dniach po owulacji.
Odnośnie niedawnej dyskusji, niektórzy nie oglądają się na PZHK 😉
http://equista.pl/editorial/472/srebrny-medalista-mpmk-2014-farezzo-b-uznany-w-anglo-european-studbook
Ogier na polską licencję oczywiście czeka  😁 😵

Tem anglo-europan stud, kiedy mają uznawanie ?  I jakie  są wymagania ?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
31 marca 2015 10:21
To dziękuje dziewczyny za wyjaśnienie sprawy z rują ,w takim razie dam jej czas jeszcze do końca kwietnia .
Bede obserwować ,zabiore do innych koni na spacer może to coś pomoże ,jak nie to w maju będe wołać weta i niech pomoze mi ogarnać ten temat . Bo bardzo zależy mi na żrebaku w przyszłym roku .
Jeśli zależy Ci na źrebaku w tym roku to działaj już.
Gajara18, działaj, działaj... nie czekaj do maja, bo kobyła może od razu nie zaskoczyć. Moja wieloródka ostatnim razem zaskoczyła za 3 razem, choć niby wszystko było w porządku i na czas.
Szukam ogiera do klaczy (w 1/2 wielkopolska), zależy mi żeby źrebak sprawdził się w WKKW, ogier co najmniej 165cm. Najlepiej żeby był z woj. podlaskiego i ościennych. Ktoś poleci ogiera spełniającego moje wymogi? 🙂
Załączam zdjęcie mojej piękności, aby uzasadnić czemu chciałabym żeby ogier nie miał tendencji do przekazywania maści.  😉
Gajara ,  przepraszam,  że zawracam głowę.. Jakie inne kuce D grupowe brałaś pod uwagę?  Ja szukam bardziej skokowego i jakoś nic nie mogę znaleźć   🙄
zielonaroza
I tak i nie, ogurek popraw mnie jak coś. Generalnie jak macica jest nierujowa to czasem ciężko powiedzieć kiedy ruja nastąpi. Najpewniej podać hormon raz, a potem za 10 dni powtórzyć. Problem w tym, że zastrzyk nie zadziała jeśli klacz w danym sezonie rui jeszcze nie miała - tu się musi matka natura wykazać  😁


Jeśli macica jest nierujowa to znaczy, że obecnie nie ma rui  😉
Nie do końca tak, ze zastrzyk nie zadziała jak klacz jeszcze rui nie miała - nie zadziała jak jest w sezonie międzyrujowym (anaestrus)

Na podstawie badania USG możemy zawsze powiedzieć - ruja była dopiero co, ruja będzie za kilka dni lub może to być okres nie rujowy.
Nie bada się macicy, a jajniki na obecność pęcherzyków i ewentualnie ciałka żółtego.

Jeżeli mamy ciałko żółte i mini pęcherzyki, wówczas podanie hormonu nic nie da. I lepiej podać go za tydz, za 10-14 dni (zależnie od obrazu usg), można go podać bez kolejnego badania jak mamy możliwość podać "samemu" bez wołania weta
Jeśli mamy jeden duży wyraźnie rosnący pęcherzyk - klacz właśnie wchodzi w ruje, podamy hormon i rujowa będzie ze 2-3 dni
Jeśli mamy kilka średnich pęcherzyków podanie hormonu wywoła ruję w 3-7 dni


armara, jeśli podamy hormon przy przy pęcherzyku np 30-35mm i za 10 dni powtórzymy by jechać do ogiera to nic nie osiągniemy!

Gajara18, działaj, działaj... nie czekaj do maja, bo kobyła może od razu nie zaskoczyć. Moja wieloródka ostatnim razem zaskoczyła za 3 razem, choć niby wszystko było w porządku i na czas.


tak jako ciekawostkę, nie chcę czegoś pomieszać, ale ostatni czytałam wyniki badań naukowych (nie w necie, heh), że największy stopień zaźrebień mamy chyba własnie w czerwcu jakoś...  😉
jak mówię, wszystko zależy od obrazu USG!
Gdzie znajdę jakieś informacje o hanowerskim ogierze West [Werther-Grandess]? Ktoś o nim słyszał? Startował? Jakie daje potomstwo?
West stał w stajni gdzie teraz trzymam konia, znam kilka koni po nim, nic specjalnego, zostawił po sobie m.in. Lotnika, Chorwata, Logika, Limita i Kanona. Ogier ciekawy ruchowo (kiedyś, nie wiem jak teraz) 😉. Jedno co mogę powiedzieć na plus o jego potomstwie- fajne charaktery, zrównoważone temperamenty. Skokowo sobie takie, z budowy nawet na xx dał konie w mocnym, starym typie.
chesnut, stoi w Powidzu w wlkp
chesnut, West "przyszedł w paczce" młodych importów, wraz z Luronem i Le Voltairem (i jeszcze jakiś). Zabawne, że wówczas wydawał się najciekawszy z ekipy, jako reproduktorzy "kumple" sprawdzili się bardziej.
chesnut, West "przyszedł w paczce" młodych importów, wraz z Luronem i Le Voltairem (i jeszcze jakiś). Zabawne, że wówczas wydawał się najciekawszy z ekipy, jako reproduktorzy "kumple" sprawdzili się bardziej.



Bo u nas wtedy nie było mody na ujeżdżeniowe, a ten ogier na prawdę dawał konie z ruchem.
mam tak na szybko pytanie 🙂 jak to jest z licencją jeżeli koń a w paszporcie rasę kuc ?🙂  ojciec też kuc (po małopolaku(dalej angloaraby i araby {el paso} a od kn)  a matka konik biłgorajski 🙂  jest już po nim  jeden źrebol, i są chętni, ja również bym chciała po ni źrebola bo przekazuje fajny charakter, budowa również poprawna,  proszę o wyrozumiełaość i normalnie odpowiedzi 🙂  nawet bez licencji chcą po nim źrebole ale jednak będą miały nn ;(
chesnut, West "przyszedł w paczce" młodych importów, wraz z Luronem i Le Voltairem (i jeszcze jakiś). Zabawne, że wówczas wydawał się najciekawszy z ekipy, jako reproduktorzy "kumple" sprawdzili się bardziej.


Lais był chyba w tej paczce jeszcze.

USTAWA
z dnia 29 czerwca 2007 r.
o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich
Cytat
Art. 29. 5. Reproduktory koniowatych lub nasienie od nich pochodzące wykorzystuje się w rozrodzie, jeżeli są wpisane do ksiąg lub rejestrów i spełniają wymagania określone w krajowym programie hodowlanym danej rasy lub odmiany w obrębie rasy.
...
Art. 47. 1. Kto:
1) w rozrodzie naturalnym lub prowadząc punkt kopulacyjny wykorzystuje reproduktory niespełniające wymagań określonych w:
a) art. 29 ust. 1 - w przypadku zwierząt hodowlanych innych niż koniowate,
:neutral: art. 29 ust. 5 - w przypadku koniowatych,
...
– podlega karze grzywny,
...
3. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje na zasadach
i w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.
Hajduczek dzięki,  ale znajomy który ma punkt dzwonił do zwiazku godzine temu i mu powiedziała baba, że  cięzko by było bo ma ponad 4 lata, ale że nawet jakby to mis ei to nie opłaca bo musiałabym punkt zakładać, a on markerów genetycznch nie miał robionych, i że musiałabym około 3 tys dołożyć, a raczej mi sie to nie zwróci a podatki jeszcze, i powiedziała ze jak ktoś będzie chciał to i bez licencji pokryje,  🤔
Oczywiście tyle, że obecnie źrebaki bez ważnego świadectwa krycia nie dostają nawet normalnego paszportu tylko dokument zastępczy, co zgodnie z przepisami uniemożliwia oddanie takiego konia do rzeźni.
aa to wiesz, mi to nie przeszkadza 🙂 nie chce hodować źrebaków po to żeby  sprzedawać na mięso za marne grosze, tylko żeby odchować i mieć konia do wszystkiego 🙂
bo szukam takiego drugiego korka i znaleźć nie mogę :P
Tutaj fajny ogier, potomstwo sprawdzone w sporcie, głównie w zaprzęgach - Wolf's Panter KWPN https://www.youtube.com/watch?t=47&v=cdax42RcovI
Miał ktoś styczność z potomstwem ogiera Ulisses KWPN, lub wie cokolwiek w temacie tego ogiera?
Tutaj fajny ogier, potomstwo sprawdzone w sporcie, głównie w zaprzęgach - Wolf's Panter KWPN https://www.youtube.com/watch?t=47&v=cdax42RcovI


Przy wpisie o jego stanówce na facebooku ktoś dopisał komentarz:
"Przy rasie warto byłoby dodać, że jest to typ TP - zaprzęgowy i bodajże od 2016 roku potomstwo z łączenia z koniem TP będzie wpisywane do działu 2 Księgi i NIE będzie mogło być poddawane próbą dzielności w ZT (klacze i ogiery) czy polowej (klacze) - wierzchowych, a tylko w próbach zaprzęgowych. Moim zdaniem ogier przepiękny, rusza się nieziemsko (widziałam kieeedyś na żywo, na zawodach jak jeszcze chodził), ale nie każdy liczy na wyhodowanie konia ZAPRZĘGOWEGO i taka informacja uważam, że jest ważna, a jej brak mocno nie fair."

Czy to prawda?
amazonka* - ten ogier daje potomstwo które sprawdza się w zaprzęgach. Więc drogą selekcji lepiej go użyć w tym konkretnym celu. Proponuję jednak zadzwonić do właściciela ogiera, obszernie wytłumaczy czemu to tak wygląda.
konikmorski, ale dlaczego rzecz ma być tajne/poufne? Są dwie księgi (działy?) KWPN - wierzchowa i zaprzęgowa.
W każdym ogłoszeniu o KWPN powinno być info, do którego działu należy dany osobnik.
halo - jakie tajne/poufne? Uważam że właściciel wytłumaczy to 100 razy lepiej niż ja. Siedzi w temacie, ma u siebie potomstwo po tym ogierze i chyba wszystko w temacie. Sam też trenuje ogiera, jeździ na zawody z końmi po tym ogierze. Temat rzeka czemu ten ogier jest przypisany do tej kategorii.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się