Własna firma - co i jak?

I nie wiem, czy jakakolwiek umowa bedzie niezbedna. Choc bedziesz na pewno potrzebowala umowe dla US, ze dzierzawisz pomieszczenie (chyba, ze jestes tam zameldowana, wtedy tylko oswiadczenie, ze iles tam miejsca bedzie potrzebne na dzialalnosc i pozostale zameldowane osoby wyrazaja na to zgode).

Ja zakładając działalność musiałam mieć podpisaną umowę z ojcem jako właścicielem domu na użyczenie lokalu pod działalność mimo, że jestem tu zameldowana. Warto to sprawdzić.
bera7 umowe, czy zgode??
Bo u mnie chyba wystarczyla informacja, ze rodzice (bo pod ich adresem zakladalam dzialalnosc) wyrazaja zgode na prowadzenie dzialalnosci pod tym adresem.
Wiwiana   szaman fanatyk
14 grudnia 2010 09:00
A jak jest w podobnym przypadkach ze współwłasnością? Też trzeba zgodę uzyskać albo podpisać umowę?

Bardzo pomocny wątek, dzięki, dziewczyny 🙂
zima, umowa użyczenia lokalu.
Ja jestem zameldowana w mieszkaniu, ktorego wlascicielem jest wylacznie moj maz. Nikt ode mnie nie wymagal zadnych umow ani oswiadczen, a siedziba firmy jest wlasnie to mieszkanie.
majek   zwykle sobie żartuję
14 grudnia 2010 11:05
skoro jest twoim mężem, to chyba się razem rozliczacie z podatków.
Jak jesteś zameldowana w tym mieszkaniu to chyba to jest nawet oczywiste. 

Mam dokładnie to samo.

A w ogóle to też właśnie założyłam własną firmę i już się zgubiłam z rachunkami, a mam ich raptem 5
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
14 grudnia 2010 11:55
U mnie będzie tak że póki się nie pobierzemy i ja się w nowym domu nie zamelduję, wynajmować będę pomieszczenie od mojego Narzeczonego - muszę wystosować pismo, że jest on gotów  wynająć taki a taki obszar mieszkalny na rok za tyle i tyle. Symboliczne 5 zł  👍
do tego również pisemko że jako własciciel gruntu na którym stać będzie banner reklamowy - również  moja firma będzie mogła dzierżawić przez okres 12 miesięcy.- tyle wymaga PUP.
Najlepiej dowiedzieć się w lokalnym dla siebie urzedzie. Jak widać co region to inny obyczaj (a raczej inna interpretacja przepisów). My nie wpisywaliśmy żadnej kwoty.
ja również mam taką umowę, jednak symboliczne 5 zł nie mogło być - tylko kwota - cena przeciętna wynajmu (ilość m2) zapytaj w us - tam będziesz także składać taką umowę
dla ułatwienia mam fakturę - roczną 
zakłądałem firmę pod adresem rodziców i mimo meldunku musiała być umowa użyczenia
No to mnie to w takim razie ominelo...
Ani umowy, ani tym bardziej kwoty.
Choc prawda jest, ze co US, to inna interpretacja tych samych przepisow.
Moze znaczenie ma tez to, czy dom/mieszkanie jest tak naprawde rzeczywistym miejscem dzialalnosci firmy i np. swiadczenia uslug czy jest to tylko adres siedziby, gdzie sa co najwyzej przechowywane dokumenty, ale tak naprawde nic sie tam poza tym nie dzieje? Bo ja niby firme mam w domu, ale tak naprawde pracuje aktualnie wylacznie "w terenie", poza moim mieszkaniem. I pamietam, ze o to tez pytala mnie pani w Urzedzie Miasta, gdy skladalam wniosek o wpis do ewidencji.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
14 grudnia 2010 15:46
A właśnie jak to jest z tą siedzibą firmy. - Co mamy na myśli mówiąc siedziba firmy a np. rzeczywistym miejscem działania firmy?

Jestem zameldowana w mieście- powiecie  PUP X, a banner i  biuro firmy jest w miejscu - powiecie PUP Y.
I teraz czy dostanę dotację z PUP X na te bannery w miejscu Y?
Czy mogę np. być dalej zameldowana w X a pomieszkiwać w Y i prowadzić firmę? W miejscu X prowadzić również księgowość firmy.
Jest to dla mnie dość ogromna różnica bo w powiecie PUP Y dają mniejsza o 2 tyś dotację jak X a kasa piechota nie chodzi.



Wydaje mi się, że przy firmie zarejestrowanej na nazwisko siedzibą jest adres meldunku
Wydaje mi się, że przy firmie zarejestrowanej na nazwisko siedzibą jest adres meldunku


Kazda firma jest zarejestrowana na nazwisko. Siedziba moze byc mieszkanie, ale moze byc tez np. sklep czy biuro, to nie musi byc miejsce zameldowania. Generalnie, siedziba firmy jest glowne miejsce dzialalnosci. Tylko jezeli dzialalnosc jest 'terenowa', np. jezdzisz do ludzi i sprzatasz u nich w domu, to siedziba staje sie Twoje mieszkanie (no chyba, ze ktos faktycznie swiadczy uslugi u siebie w domu).
zabeczka zadzwon do urzedu i zapytaj, bo szczerze mowiac to cholera wie...
dokładnie, naprawdę w urzędach ja spotkałam się z miłymi ludźmi, sama wszystko załatwiałam, prowadzę także księgowość i często łażę po us - trzeba pytać oni pomogą. Nigdy nie spotkałam się z tym, aby ktoś mi czegoś nie wytłumaczył,  gdzie załatwić, jak itd.
maxowa, ale od umowy najmu z wpisaną fikcyjną sumą trzeba odprowadzać składki. Dlatego ja bym się kłóciła o to w urzędzie. Mój ojciec figuruje jako właściciel ale tu nie mieszka, nie jest zameldowany. Natomiast ja (i tylko ja) jestem zameldowana, dbam i utrzymuję mieszkanie.
U mnie siedziba tylko, bo usługi u klienta.

[quote author=ogurek link=topic=506.msg808396#msg808396 date=1292342526]
Wydaje mi się, że przy firmie zarejestrowanej na nazwisko siedzibą jest adres meldunku


Kazda firma jest zarejestrowana na nazwisko. Siedziba moze byc mieszkanie, ale moze byc tez np. sklep czy biuro, to nie musi byc miejsce zameldowania. Generalnie, siedziba firmy jest glowne miejsce dzialalnosci. Tylko jezeli dzialalnosc jest 'terenowa', np. jezdzisz do ludzi i sprzatasz u nich w domu, to siedziba staje sie Twoje mieszkanie (no chyba, ze ktos faktycznie swiadczy uslugi u siebie w domu).
[/quote]

Niekoniecznie. Firmy to też wszelkie spółki. Niektóre zawierają nazwiska, inne nie.
bera7, bylam przekonana, ze w pelnej, oficjalnej nazwie firmy zawsze musi byc nazwisko, ale glowy nie dam, pewnie masz racje z tymi spolkami.
bera7, bylam przekonana, ze w pelnej, oficjalnej nazwie firmy zawsze musi byc nazwisko, ale glowy nie dam, pewnie masz racje z tymi spolkami.



pojmujecie FIRMĘ jako DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ...  i tu są nazwiska

a firmy mogą mieć różne "rejestracje prawne"
w spółce z oo nie ma (są w krs), w spółkach SA też nie ma, w Komandytowej chyba są...
natchniuza, istnieje wiele rodzajów spółek. Nie chcę teraz pisać bzdur, ale chyba w żadnej kapitałowej nie ma nazwisk. Przecież można swoje udziały sprzedać komuś innemu.
ja nie jestem zameldowana w miejscu wykonywania działalności
maxowa, każdy przypadek inny, dlatego najlepiej spokojnie u siebie w urzędzie porozmawiać. Spisać co potrzeba i jakie są warianty.
SA i Sp. z o.o. nie maja nazwisk, bo to sa spolki handlowe.
Pozostale to spolki osobowe (komandytowa i komandytowo - akcyjna tez).
Trzymajac się definicji FIRMA = NAZWA FIRMY 😉 pod którą funkcjonuje PRZEDSIĘBIORSTWO (spólka handlowa lub cywilna lub jednoosoobwa działanośc gospodarcza).
główna siedziba firmy to miejsce gdzie urząd ma w razie co przyjść na kontrole 😉

we Wrocławiu byłam pozytywnie zaskoczona - założenie firmy od A do Z zajęło mi godzinę, co więcej w US byli bardzo mili a w ZUSie wypełnili za mnie wnioski 😀

Może ktoś z was coś wie - czy istnieją jakieś dotacje dla istniejącej firmy na rozwój gospodarczy?? bo ciągle spotykam się z takimi na założenie działalności albo takimi ze jak wydasz np. 40tys. to może zwrócą ci ok. 60%... chodzi o dotację którą dostaje się po przedstawieniu biznesplanu rozwojowego z góry i po danym okresie czasu przedstawia się rachunki i faktury poświadczające spożytkowanie kwoty na umówione wcześniej cele - i jest to wtedy bezzwrotne?? dzwoniła do mnie kiedys jakaś firma ze wyśle mi wnioski i wszystko, że za miesiąc dostane pieniądze na konto i tylko będę musiała przedstawić dowody ze wydałam to na umówiony cel... tylko paczka z nieznaną mi zawartością (wg pani z callcenter z papierami o dotacje) kosztuje 135zł
😀

a dotacja by się przydała... na lepszy sprzęt, większy lokal, reklamę...  😁
escada ta paczka z papierami o dotacje zawiera gowniana ksiazeczke, w ktorej pisza totalne farmazony na temat pozyskiwania dotacji z UE. ZNajomy sie w to wpieprzyl i mi ja pokazal - za...isty interes firma zbija dystrybuujac to gowno.
Escada są firmy, które zajmują się tym za darmo! One też dostają na to pieniądze z Unii i pomagaja właśnie firmom, które też chcą kasę z Unii na coś dostać. Ja, jak się starałam, to chodziłam do takiej firmy - u mnie nazywało się to Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju. Kasę z Unii dostałam. Są różne różniste te dotacje. Ja dostałam 60 albo nwaet 65 % bezzwortnej pożyczki.
Ale szczerze powiem - na dzień dzisiejszy - wolę wziąć kredyt w banku albo zacisnąć pasa i coś kupić. Chociaż wiem, że po paru latach trochę te procedury są uproszczone i Agencje zajmujące się tym trochę bardziej rozgarnięte...
Edit - to moje ma stronę http://www.lsr.pl/
poszukaj w necie odpowiednika wrocławskiego, albo po prostu zadzwoń tam i się zapytaj o Wrocław
No to mnie to w takim razie ominelo...
Ani umowy, ani tym bardziej kwoty.
Choc prawda jest, ze co US, to inna interpretacja tych samych przepisow.


To  akurat nie kwestia interpretacji  🙂

Trzeba okazać się tytułem prawnym do lokalu, w którym ma być siedziba prowadzonej działalności.
Samo zameldowanie nie jest tytułem prawnym.
Dlatego wymagane jest okazanie  prawa własności lub umowy najmu.
Choć x lat temu przepisy obowiązywały inne.

Co do nazwiska przy prowadzonej działalności.
Nazwisko jest wymagane, jeśli prowadzącym działalność jest osoba fizyczna, lub spółka osobowa, czyli wspólnikami są osoby fizyczna-i dotyczy to spółek cywilnych i jawnych ( w tym przypadku myszą być nazwiska wszystkich wspólników)
Występować pod nazwą  to prawo i obowiązek tylko spółek kapitałowych.
W tym przypadku nie ma nazwisk udziałowców, bo może być ich nieograniczona ilosć ( np spółki akcyjne)  .
To tak w skrócie 🙂

W sprawie refundacji kosztów- nic nie jest takie łatwe i proste, zwłaszcza, jeśli dotacje nie pochodzą ze środków unijnych.
To  akurat nie kwestia interpretacji  🙂
Trzeba okazać się tytułem prawnym do lokalu, w którym ma być siedziba prowadzonej działalności.
Samo zameldowanie nie jest tytułem prawnym.
Dlatego wymagane jest okazanie  prawa własności lub umowy najmu.


Widzisz, to chyba jest jednak kwestia interpretacji, bo ode mnie nikt nie wymagal tytulu prawnego do lokalu, a firma zalozona zaledwie kilka miesiecy temu, wiec przepisy sie od tego czasu na pewno nie zmienily.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się