Własna firma - co i jak?

Jest tu ktoś kto zakładał firmę z dofinansowania z UP ?
Mógłby coś powiedzieć co i jak z papierami przy składaniu wniosku i co potem ?

Była bym wdzięczna 🙂
Już gdzieś widziałam artykuł, że ZUS ciąga po sądach tych, którzy pozakładali działalności za granicą. Radzę poszukać w internecie bo najlepiej zarabiają na tym Ci, ktorzy pomagają w zakładaniu i prowadzeniu tego a potem umywają ręce jak ZUS się za to zabiera. Sama się o tym przekonałam. ZUS doskonale wie jak działa ta procedura i zrobi wszystko żeby dostać swój haracz.


Dobrze mieć swojego prawnika. To nie są jakieś krocie a prawnik w naszym kraju zawsze się przyda. W zasadzie odkąd mamy  PIS na karku lepiej się zabezpieczyć.  😁
ovca   Per aspera donikąd
24 lutego 2016 19:03
Jakiego ubezpieczyciela polecacie dla małej firmy?
Jakiego ubezpieczyciela polecacie dla małej firmy?


Takiego co cię ubezpieczy od działań PIS-u .
ovca polecam molocha 😉 PZU. Przede wszystkim jeśli chodzi o Oc, ich oferta była najlepsza, warunki i zakres również. Ja mam w PKD wspolprace przy produkcji filmowej, efekty specjalne i pirotechnika. Dlatego potrzebowałam ubezpieczeń na duże sumy i szeroki zakres. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zaszalały zupelnie. Zresztą jak się tak zastanowić to ja raczej większość ubezpieczeń mam w PZU 🙂
wabankowa dużo dużo cierpliwości i stalowe nerwy! szczególnie w Kłodzku  😫
Czy ktoś próbował odpisywac sobie wynajem mieszkania od podatku? Da się?
Wiem, że wątek troszkę umarł, ale potrzebuję odświeżyć 😉
Czy jeśli jestem zainteresowana staraniami o dofinansowanie (z UP, z Unii, itd) to muszę NIE POSIADAĆ firmy i sie zgłaszać, że chce ją założyc i wtedy sie starać o dofinansowanie, czy jak już założę firmę to mam szanse dostać z czasem na rozwój?
Tak.
pokemon, ale "tak" na pierwsze pytanie czy na drugie? 😜

Piaffallo, żeby się starać o dofinansowanie do działalności z UP, to musisz przez rok pozostawać bez pracy, zarejestrować się jako bezrobotna i przez ileś czasu przed nie mieć działalności (albo nigdy? nie pamiętam już, nigdy wcześniej nie miałam, więc nie przywiązywałam do tego wagi 😉), poza tym zależnie od aktualnie prowadzonego programu w danym urzędzie mieścić się w odpowiedniej kategorii wiekowej (zwykle jest do 30 r.ż., powyżej 30 i powyżej 50). Oprócz tego musisz mieć wkład własny, z tego, co pamiętam, w postaci sprzętu/wyposażenia/lokalu (to może być samochód, który jest Ci niezbędny do prowadzenia działalności, komputer, materiały reklamowe itp. - tylko trzeba to odpowiednio uzasadnić we wniosku) - nie pamiętam, ile dokładnie % (30% kwoty, o którą się ubiegasz? jakoś tak). Dofinansowania nie można przeznaczyć na zakup pojazdu. Te dane są na stronie urzędu, zwykle się zakładka nazywa "Aktywizacja osób bezrobotnych" czy coś w tym rodzaju, można też stamtąd pobrać wniosek i sobie zobaczyć, co jeszcze trzeba spełnić. Wniosek ma ok. 60 stron. 😉 We wniosku trzeba wpisać dwie osoby, które w razie zawieszenia lub zamknięcia działalności (nie można tego zrobić przez 2 lata po założeniu), jak również śmierci ubiegającego się o dofinansowanie, zwrócą kwotę przyznaną przez urząd (i oczywiście muszą to poświadczyć). Tak samo wymaga odpowiedniej pisemnej zgody, jeśli Twoim wkładem własnym jest samochód, którego jesteś współwłaścicielem lub właścicielem jest kto inny, a Ci go użyczy na potrzeby działalności. Utrzymanie firmy na rynku przez dwa lata od założenia to główny warunek otrzymania pieniędzy, w przeciwnym wypadku trzeba je zwracać.
Dotacje na rozwój to głównie dotacje unijne, z urzędu - przede wszystkim na szkolenie siebie/pracowników bądź utworzenie dodatkowego miejsca pracy. Nie wiem, jaką działalność chcesz otworzyć, ale z tego, co się orientowałam, lepiej unikać składania w dużych miastach (można składać w urzędzie na terenie powiatu, w którym zamierzasz prowadzić działalność - o ile wiem, to chyba nie musi być ten sam urząd, do którego przynależysz z racji meldunku), jest za dużo wniosków i spadają szanse na to, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a większą szansę mają firmy, które zakładają zatrudnianie pracowników. Poza tym warto zwrócić uwagę, jaka jest maksymalna kwota, jaką można pozyskać, np. bodajże w Wawie ostatnio było tak, że maksymalna kwota dotacji była stosunkowo niska - w innym urzędzie (i zwykle tak jest) jest to iluśtam-krotność średniej krajowej (jak liczyłam, to wychodziło ok. 23 tys. zł), a tu w ostatnim programie było tylko 16 tys. Przypuszczam, że po prostu tam, gdzie naturalną koleją rzeczy jest więcej wniosków, mogą obniżyć tę sumę, żeby ostatecznie rozdysponować budżet między więcej osób...
Czyli dofinansowanie z UP mi odpada bo nie moge rok czekac...
A potem po zalozeniu firmy mozna sie gdzies zglaszac na projekty o rozwoj firmy? Czy juz pozamiatane i jak zaloze to nie mam co liczyc na wsparcie?
Piaffallo, to się tak szybko zmienia, że trudno powiedzieć czy to co dziś jest aktualne będzie np. za 6 m-cy nadal. Jeśli nie możesz czekać to zakładaj firmę i wypatruj gdzie akurat możesz złożyć wniosek. Czasem jeden podmiot Ci odrzuci, ale w innym na ten sam projekt dostaniesz dofinansowanie.
To w takim razie mozesz mi powiedziec gdzie moge wypatrywac informacji gdzie sie wnioski sklada? Bo internet jest przepełniony nieaktualnymi informacjami 🙁
Piaffallo, jak będę przy kompie to podrzucę linki. Napisz mi z jakiej miejscowości jesteś to znajdę dla Ciebie.
bera7 Dziękuję z całego serca  😍 miejscowość mam w profilu 🙂
ovca   Per aspera donikąd
04 sierpnia 2016 07:51
To w takim razie mozesz mi powiedziec gdzie moge wypatrywac informacji gdzie sie wnioski sklada? Bo internet jest przepełniony nieaktualnymi informacjami 🙁


Piafallo w każdej gminie jest punkt informacji o funduszach unijnych, tam są najbardziej zorientowani ludzie.  Sama wizyta i rozmowa do niczego nie zobowiązuje 🙂
Piaffallo,

http://poir.parp.gov.pl/

http://www.bierzdotacje.pl/

https://rpo.slaskie.pl/

http://prow.slaskie.pl/

http://www.ziemiabielska.pl/content/view/871/

Wg mnie to są strony, które powinnaś śledzić. Udaj się też do LGD z ostatniego linku, tam mają środki, które rozdzielają lokalnie również na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw. Mają też doradców, którzy za darmo pomagają pisać wnioski i pilnują, abyś zgromadziła i formalnie wypełniła odpowiednie dokumenty.

ovca, u mnie w gminie nie ma. Tzn. jest w UG zatrudniony facet, który teoretycznie jest od tego, ale w praktyce nie wie więcej niż jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników.
bera7 i inni dziękuję bardzo, jesteście niezastąpione  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Oby teraz wszystkie formalności dopełnić i mieć nadzieję, że nikt z umów przedwstępnych się nie wycofa...  😉
Post pod postem bo inna sprawa 😉
Chce by firma byłą zarejestrowana od konkretnego dnia, np. od 15 października.
Niestety w mieście, w którym rejestruje firmę jestem do 7 października. Czy na "jakimś" druczku zaznaczam od kiedy firma zostaje uruchomiona?
Jeszcze nie byłam w Urzędzie, ciężko u mnie z czasem, a chce mieć wszystko na tip top zapięte. Dodatkowo miło będzie jakby ktoś napisał krok po kroku gdzie iść, co mieć ze sobą, i jak to ogarnąć by w jednym dniu z załatwieniami się zmieścić, chodzi o jednoosobową małą firmę usługową.
A i przy okazji trzecie pytanie, do firmy usługowej wpinam jeszcze handel, wg księgowej najlepsza będzie dla mnie książka przychodów i rozchodów, czy przy handlu muszę mieć obowiązkowo kase fiskalną czy wystarczą faktury VAT? (obrót na pewno w tym roku nie przekroczy 20 tys).
Zapytałabym księgowej, ale wyjechała na zasłużony urlop i nie chce jej głowy zawracać 😉
www.ceidg.gov.pl - zaglądnij tutaj, wszystko jest, łącznie z wnioskiem, który możesz wypełnić i wydrukować.
Nie musisz być VAT-owcem (do przekroczenia limitu, na razie ok. 150tys). Nie musisz mieć kasy fiskalnej - ale do przekroczenia limitu 20tys PLN sprzedaży gotówkowej na osoby fizyczne, z tym, że UWAGA:  ten limit jest liczony proporcjonalnie. Tzn w 2016, jeśli założysz firmę od 15. października to nie masz do wykorzystania 20tyś. tylko ok. 4000zł. Dopiero od nowego roku jeśli nie zmienią limitów to będziesz mieć znów 20tyś.
Przyszła pora i na mnie 🙂
gdzie w województwie mazowieckim powiaty węgrowski, wołomiński, węgrowski mogę starać się o dofinansowanie/ rozsądny kredyt? na założenie firmy lub na nowo założoną firmę?  🤔
Powiedzcie mi bo już zgłupiałam, jak są rozliczane składki jeśli pracuje normalnie na etacie w powiedzmy firmie X a do tego che dodatkowo otworzyć własną działalność gospodarczą? Płacę podwójnie czy jak? Bo moje firmowe jakże ogarnięte kadry nie wiedzą...
Jeśli jesteś zatrudniona na etacie i ubezpieczona przynajmniej od najniższej krajowej to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej płacisz tylko składkę zdrowotną
Czyli około 300 zł to wychodzi.
Jeżeli tylko czas pozwala, to jak najbardziej księgowość można prowadzić samemu. Nie dość, że jest to oszczędność, to jeszcze wszystko ma się w jednym miejscu, pod swoją niezawodną kontrolą. 🙂 Jeżeli nie wiesz co wybrać, to polecam w pierwszej kolejności zapoznać się z księgowością online https://wfirma.pl/, zupełnie za darmo można testować i sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie akurat dla ciebie.
MACIERZYŃSKI!
Czy któraś korzystała z zasiłku macierzyńskiego w ramach swojej działalności?
MACIERZYŃSKI!
Czy któraś korzystała z zasiłku macierzyńskiego w ramach swojej działalności?

A co byś chciała wiedzieć?

Mam pytanie, czy ktoś z Was ma doświadczenie z przekształcaniem zwykłej działalności w spółkę? Chciałabym by na papierze były dwie osoby jako właściciele mojej działalności i muszę ją jakoś przekształcić. Moja księgowa nie ma doświadczenia ze spółkami.
Behemotowa, chciałabym wiedziec, jak rozgrywa się to wg nowych zasad 🙂 Dużo znajomych narzeka na cofniete zasiłki, boje sie.
Poza tym trudno mi zrozumieć bełkot ZUSu. Chciałabym wiedzieć ile mam miesięcznie płacić przez rok, i ile za to dostanę potem w ramach L4/ macierzyńskiego..
rtk, ja korzystałam, tyle że na starych zasadach i właśnie załapałam się na tą lukę w prawie. Teraz po prostu proporcjonalnie, im więcej wpłacisz, tym więcej dostaniesz. Jest na fb grupa Porady dla matek na DG, polecam - baza wiedzy!
Moja wspólniczka płaciła więcej składek, teraz miała dostawać więcej. Dziecko w styczniu skończyło rok, wtedy poszła na L4, w między czasie założyłyśmy kolejną firmę, wszystkie decyzje, faktury, wnioski, zatrudnienia idą spod mojej ręki, czyli w świetle prawa wspólniczka jest kryta i jest cały czas na L4. Od stycznia nie dostała ani grosza.
Jednak w zeszłym roku nie miała żadnych problemów, wtedy miała dwie firmy, ale mało dochodowe, więc też sporo dokładała.
Chcemy założyć kolejną firmę i oddziały, do końca roku mamy w planach założenie jeszcze dwóch firm i trzech oddziałów dotychczasowej firmy. Wszystkie dochody z firm idą na założenie kolejnych, a za coś trzeba jeszcze żyć. Czekamy na decyzje z ZUSu, jak nie to będzie trzeba albo oddziały, albo firmy odłożyć w terminie.
Edit: Lepiej u kogoś się przez 4 miesiące zatrudnić i więcej płacić, bo dużo mniej wychodzi - wg tych nowych zasad.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się