Wady budowy, ocena eksterieru

Clauduss: Szału nie ma. Galop do przyjęcia, szyja za nisko ustawiona, nie widać stępa, a ma razem z galopem kluczowe znaczenie. Kłus że średnim zginaniem stawów skokowych i niespecjalną fazą zawieszenia, ale kłus można w największym stopniu poprawić treningiem.
Mam prośbę o ocenę tego wałacha. Szukam konia do ujeżdżenia. Wpadł mi w oko ten rudzielec i zastanawiam się czy warto jechać oglądać.

To koń od Pani Danuty Koseckiej więc imho warto jak najbardziej.
4stra ale jest piękniuni  😍 😍 😍

Taka laleczka <3
taki szczypior 😉 ładnie malowany.
Koń 21 lat - nadal pracuje pod siodłem, 10 lat przepracował w "chamskiej" rekreacji, od 8 lat mój - grzbiet odkąd go mam jest taki sam. Nie mam jego zdjęć z okresu przed tym jak go dostałam. Zastanawiam się czy on urodził się już łękowaty czy wpływ na to mogło mieć to że tyle czasu pracował rekreacyjnie?

Witajcie. Bardzo proszę o ocenę budowy konia, zwłaszcza jeżeli chodzi o tylne kończyny  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:

dea   primum non nocere
07 czerwca 2020 21:18
W przednich kopyta brzydkie, narty ma. Pytanie na ile to oderwana ściana i "tylko" ryzyko ochwatu przy nieumiejętnym struganiu, a na ile niskie/położone kąty wsporowe, które się bardzo trudno wyprowadza i tendencja zostaje na całe życie.
zadnie kończyny szablaste.
evv, to jest/ma być koń wierzchowy?

Pomijając inne wady to te plecy są totalnie bez miejsca na siodło.
dea   primum non nocere
08 czerwca 2020 06:39
zadnie kończyny szablaste.

Zawsze się zastanawiałam na ile takie rzeczy to wada sama w sobie a na ile efekt - np odciążania bolesnych przodów albo braku chęci obciążenia tyłu kopyta w zadach. O ile przekręcenia/wygięcia patrząc przód-tył faktycznie wynikają z anatomii układu kostnego, to już kąt nadpęcia potrafi się grubo zmieniać w zależności od kondycji kopyt.
kokosnuss ma być. 3 lata i 1 miesiąc, zajeżdżany jak miał 2 lata i 7 miesięcy. Aktualnie jeździ na nim nastolatka i czasami średniego wzrostu mężczyzna. Zastanawiałam się nad kupnem, byłam ciekawa jak zostaną ocenione te nogi ale szukam konia na dożywocie, więc jednak odpowiednio zbudowanego i zdrowego. Niepoprawnych pleców nie dojrzałam, chodzi Ci o to, że są jakby zapadnięte tam, gdzie leży siodło ?
Raczej o to że kłąb jest bardzo długi a co za tym idzie za nim jest niewiele miejsca na siodło.

Tak mi się wydaje.
Dobranie siodła na tego konia to będzie kosmos i raczej będzie to górna półka siodeł, o ile w ogóle. To w ogóle jest koń z "wierzchowym" rodowodem?
I wygląda jakby miał dziury dosłownie na tych plecach...
vissenna   Turecki niewolnik
08 czerwca 2020 12:48
I wygląda jakby miał dziury dosłownie na tych plecach...


Te dziury to może być właśnie efekt niedopasowanego siodła...
[quote author=tajnaa link=topic=4885.msg2933688#msg2933688 date=1591562341]
zadnie kończyny szablaste.

Zawsze się zastanawiałam na ile takie rzeczy to wada sama w sobie a na ile efekt - np odciążania bolesnych przodów albo braku chęci obciążenia tyłu kopyta w zadach. O ile przekręcenia/wygięcia patrząc przód-tył faktycznie wynikają z anatomii układu kostnego, to już kąt nadpęcia potrafi się grubo zmieniać w zależności od kondycji kopyt.
[/quote]
Też się nad tym zastanawiałam.
Rozglądam się za koniem przede wszystkim zdrowym (bo dwa darmozjady-zwyrodnialce mam 😉 Proszę o ocenę budowy klacz 15 lat.

Gigantyczne zdjęcie!
Wrzuć zmniejszone!
Viss Mod
vissenna   Turecki niewolnik
22 czerwca 2020 19:12
Rozglądam się za koniem przede wszystkim zdrowym (bo dwa darmozjady-zwyrodnialce mam 😉 Proszę o ocenę budowy klacz 15 lat.


Nie wiem na ile to wina kijowej foty, ale ten koń ma mikre kopyta i do tego na prawdę każde w innym kształcie. Jeśli do tego wieku nikt nie strugał jej prawidłowo to zaraz się posypie...
Mogę jechać ją obejrzeć, to zrobię foty lepsze, tylko czy warto. Plecy, kłąb itd
monikimiki, mi się ni huk stawy skokowe nie podobają a i butelkowe nadpęcia.
Może być, że te dziwne kopytka to efekt  nieciekawej budowy nóg wyżej.
Gdybyś jechała, to koniecznie foty także z przodu i z tyłu, no i na ruch patrzeć z przodu i tyłu.

Czasem mi się wydaje, że zdjęcia dlatego(!) są kijowe, żeby powstawała wątpliwość, że "to" dlatego że zdjęcie słabe.
Że na dobrym profesjonalnym zdjęciu wszystko byłoby widoczne bez wątpliwości.
    .
vissenna   Turecki niewolnik
25 czerwca 2020 11:33
Z tych zdjęć to można wróżyć co najwyżej.
Do takiej oceny trzeba konia ustawić na prostej, betonowej płycie. Najlepiej w pozycji zootechnicznej.
moge prosić o wasze zdanie na temat budowy tej klaczy ? małopolska klacz, 18 lat, od jakiś 5 lat sporadycznie brana pod siodło.

Koń poszedł w profesjonalny trening, więc zrobiłam zdj a la zootechniczne, żeby mieć porównanie za jakiś czas  😉

Odnośnie budowy mam dużo swoich przemyśleń, ale pozostawię je na razie dla siebie. A Wy co możecie powiedzieć?  :kwiatek:

Malutko miejsca na siodło 😉
Meise, ale o czym? Nie ma żadnego foto.
Meise, ale o czym? Nie ma żadnego foto.

Foto jest, ale forum ma jakieś swoje dziwne wizje i ja też czasem mam problem, żeby zobaczyć dodane przez ludzi zdjęcia. Zazwyczaj odświeżenie strony pomaga.
espana, taak, mamy z tym ogromny problem  😵

Zdjęcie jest tylko forum szaleje. Ja też notorycznie nie widzę fot  🤔wirek:

A czy ktoś mógłby mi coś napisać o łopatkach, zadzie, do czego może predysponować taka budowa, itd.  😉 No proooszę, bardzo się starałam zrobić niezłe zdjęcie, na którym koń nie stoi na trzech nogach, ma łeb, nie śmajda ogonem, itd  😁
Czasem konie tu dostawały takie mega fajne, szczegółowe opisy, gdzie są nasi ulubieni forumowi opisywacze? >:
Fajne nogi, mocne stawy, tutaj jedynie przyczepiłabym się do zbyt rozwartych stawów skokowych. Ścięty zad. Klatka piersiowa wygląda na głęboką i pojemną.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się