Wady budowy, ocena eksterieru

Visenna zgodzę się z Tobą co do prądu w głowie, bo sama sprzedaje konia dlatego że tego prądu nie ma (na szczęście pojawia się na widok przeszkód powyżej metra i w skokach robi 100 razy szybsze postępy niż w ujeżdżeniu, to tego się tym bawi). Ale: dla kogoś kto wraca po przerwie do jeździectwa lub juniora na początek taki misiek bez prądu ale przyzwoity w N/C może być super i czasem lepszy niż koń z prądem który równie szybko uczy się tych dobrych rzeczy co głupot, a np. na zawodach wyjazdowych może mieć różne fajne pomysły. Potem zawsze można konia zmienic jak się pojawi potrzeba.
Może tak być ze była trzymana w szopie. Teraz nadrobi u mnie od rana do wieczora na dworze. Pierwszego dnia nie umiała galopowac. Z tego co wiem chodziła w wozie i niby pod siodlem ale z tym siodlem to chyba tylko tyle że na nią wsiadalm i ktoś ją prowadził nie ma pojęcia co to lydka. Klacz jest po ogierze Kamrat i matce w typie szlachetnym od matki wszyscy NN. Zobaczymy jak będzie wyglądać po odkarmieniu i nabraniu mięśni. Mam zdjęcie w wozie zaraz wrzucę.
vissenna   Turecki niewolnik
14 grudnia 2018 17:25
No i to pierwsze zdjęcie powinnaś dać do oceny! Tu koń wygląda dużo lepiej. Patrząc na proporcje i głowę, to jakiś rozcieńczony zimniak.
Po pierwsze kopyta! Małe i każde inne. Lewy tył to sztorc, pt prawie sztorc, przody bez piętek. Szyję ma niezłą, przyjemna dla oka.
Gdyby kobyłka miała klatę, to do zaprzęgu w sumie niezły koń w typie pospieszno pociągowym. Tu się może odnaleźć i taka praca może sprawiać jej przyjemność.

Po zrobieniu kopyt powinna dużo pracować na lonży, w dolnym ustawieniu.
Trochę więcej osób się obudziło, to może i ja ponownie wrzucę mojego dziada 👀 Wiem, że stoi nierówno, ale tak czy siak zad ma przebudowany :P
A mnie się ten rudzielec z posta Karolinamix podoba. Do bryczki super. Ja bym dała mu szansę 🙂 Odkarmi się, mięsni nabierze i się całość zgra z wielką głową 😀
vissenna   Turecki niewolnik
15 grudnia 2018 20:54
budyń Ja to bym miała więcej zastrzeżeń do szyi. Osadzenie, krótka potylica, troszkę za mało miejsca na ślinianki może być. Zad lekko przebudowany, bez tragedii. Nie wiem, czy tak koślawo stanął, ale lt pęcina napuchnięta?  🤔 Za to dobra łopatka, niezły zad, trochę więcej mięśni linii górnej i na pewno wyglądałby jeszcze lepiej.
tajnaa Toteż mówiłam, że zdjęcia w zaprzęgu dużo korzystniejsze. Konik fajny, o budowie zaprzęgowej, wierzchowo poza tuptaniem rekreacyjnie do lasu już gorzej 😉
vissenna, ma większą pęcinę, bo ma bliznę na kopycie (drzazga za młodu). A co z osadzeniem szyi? Bo dla mnie, laicko, wygląda wporzo 👀 Potylicę też myślałam, że ma nie najgorszą.
A ogólem koń na bezrobociu, także mięśniami nieskalany :P
Dzięki za opinie jak ja odkarmie i popracuje nad umiesnieniem to wrzucę zdjęcie 🙂 zobaczymy jak się zmieni 🙂
Budyń bardzo fajny, poprawny konik. Nawet przebudowany nie jest, bo jak się zdjęcie wyprostuje, to kłąb jest wyżej niż zad. Szyja ładna, prosta. Jak nabierze mięśni to się poszerzy i uwydatni 😉 tak więc do roboty 😉 Co do prostej potylicy. Od pewnego czasu zwracam na to uwagę u koni. Kurcze, nie widzę jakiegos negatywnego wpływu na pracę.
budyń, bardzo fajny koń. Jedyne co mi się nie podoba, to ustawienie szyi, ale tragedii też nie ma. Zad ciężko oceniać po tym zdjęciu, bo jest niefortunnie zrobione, ale wydaje mi się, że wcale nie jest przebudowany. Jak pójdzie do roboty i złapie więcej mięśni, to może być całkiem ładny koń 🙂

To ja też dam swojego do oceny. Zdjęcie może nie najlepsze, bo z siodłem, ale to jedyne jakie się nadaje do oceny. W momencie zrobienia zdjęcia klacz miała 11 lat.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 grudnia 2018 19:59
Co powiecie o budowie poniższych ogierów? Do rekreacyjnego użytkowania i do lasu. Osadzenie szyi mnie nurtuje zwłaszcza u nr. 1
Zdjęcia z netu - najlepsze jakie znalazłam.
1.


2.


3.


4.

Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
19 grudnia 2018 15:00
co powiecie o plecach i szyi tego 4 letniego mlodzienca?🙂


edit wlk zdjecia
Wiem, że pytasz o plecy, ale kopyta ten koń ma jak dla mnie mocno średnie, (inna sprawa, że też nie stoi równo, może zdjęcie źle uchwyciło, natomiast warto dokładniej się przyjrzeć), bo każde kopyto wygląda jak z innej parafii
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
19 grudnia 2018 15:47
Kopyta ma krzywe, to fakt, ale zakładam, że dobry kowal to wyprowadzi.
Diakonka
Pytanie jest czy ma krzywe bo jest zle strugany,  czy ma krzywe bo jest krzywy/cos sie dzieje wyzej. Rozne kopyta nie biora sie z nikad.
Diakonka, nie jest to leciutki konik, więc takie dysproporcje w budowie kopyt moga skutkować kontuzjami, choć oczywiście nie ma reguły.
A jeśli chcesz trenować to ma to znaczenie jednak, bo poddasz konia wysiłkowi.
Jak kupujesz 10 latka w regularnym treningu i takie ma kopyta, a startuje cały czas, znaczy że mu nie przeszkadza,ale u 4 latka to na dwoje babka wróżyła.
Swoją drogą to każdego , którego wstawiłaś to takie dość "cieżkie".
Perlica, ale większość obecnych ujezdzeniowych koni to smoki. Mi się ten koń podoba a z czego się wzięły krzywe kopyta to już tuv pokaze
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
19 grudnia 2018 16:33
TUV robił właściciel, jest czysty, mam te zdjęcia. Koń ma 170cm, podobno był źle strugany, teraz ma nowego kowala, który ponoć mówi, że rok i sie to wyprowadzi.
Faktem jest, ze wstawiam takie, co do których mam wątpliwosci😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
19 grudnia 2018 16:39
Diakonka: mi się rzuca w oczy kłąb na pół grzbietu
Diakonka: mi się rzuca w oczy kłąb na pół grzbietu

No mi tez, ale możliwe, że to kwestia zdjęcia, bo wygięty jest w łuk, przy tym grzbiet wygląda na krótki, LT odstawiona w bok jakby uchwycony w ruchu (przesuwa zad?) to i kopyto wyszło jakby większe niż PT. Ogólnie zdjecie chyba krzywdzące
karolina_, no nie wiem, ja tam znam modny teraz lekki typ konia sportowego, nie mylić z mikrus, a ten jest dla mnie za ciężki, chyba , że lekko się rusza i się mylę.
Nowoczesny: patrz konie od Cichonia, one są duże ,ale lekkie.
Ale może komuś taki koń się podobać, to jest moja osobista subiektywna uwaga.
Jak ElaPe, zauważyła ma wielki kłąb, a do tego krótsze lędźwie, jak na taki kłąb, więc może wróżyć problemy z dopasowaniem siodła, które być może nie będzie gdzie cofnąć, a położone bliżej będzie pracować w ruchu, ale to moje laickie gdybania .

Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
19 grudnia 2018 16:49
Możecie wkleić zdjęcie nowoczesnego konia sportowego ?
https://www.bazakoni.pl/heilineszanzier-bluehorszackzackzagreb-dancelinets

Dla mnie to taki  😉

Edit: na dole strony masz bez siodła.
A ten jaki ma długi kłąb 😉
Diakonka fajny koń, co to i gdzie stoi ?
Każdy koń z długą skośną łopatką będzie miał "długi kłąb"...
Nowoczesna ujeżdżeniowa budowa = mało miejsca na siodło.
Sorry, taki mamy klimat.
Diakonka a jak ten koń się porusza na tych kopytach? Galopuje chętnie na obie strony? Czy kombinuje z której mu łatwiej, krzyżuje? Widać, że lewe są inne od prawych, które leżą i wyjeżdżają pazurem, jest to krzywizna 1-strona. Kowal na pewno nie jest tu bez winy bo tyły są za mocno orzezane.
Perlica bo ja wiem? Na czworobokach więcej jednak smoków a i ten nie jest bardzo ciężki, ot nie jest szczupaczek
karolina_, dla mnie jest ciężki bardzo, ale to rzecz gustu, a o tym trudno dyskutować.
karolina_, dla mnie jest ciężki bardzo, ale to rzecz gustu, a o tym trudno dyskutować.


Albo porównania, mam 3 trakeny, są delikatne, więc ten się wydaje mieć ciałka w sam raz w porównaniu  😉 a nóżki ma suche, nie wygląda mało szlachetnie
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się