Kącik komputerowy

Wpadlam po pomoc.. Szukam ksiazki do nauki najprostszej obslugi komputera, bardzo przejrzystej, latwej w odbiorze, z rysunkami co i jak, takiej no, lopatologicznej. To co wygooglalam nie przemawia do mnie, autorzy wyjasniajac proste sprawy komplikujac je uzywajac zbyt fachowego jezyka - jako byla nauczycielka chemii wiem, ze dzieciom nalezy tlumaczyc obrazowo, robiac analogie do znanych im sytuacji, uzywajac bardzo prostych, latwo dajacych sie zapamietac pojec wiec to co sobie wyszukalam nie przemawia do mnie. Czy znacie jakis opracowania  bardzo proste i przejrzyste? Bede wdzieczna za pomoc  :kwiatek:
A po co dzieciom tłumaczyć obsługę komputera? Pytam poważnie, bo nigdy nie spotkałam się z taka potrzebą. Komputer to nie samochód. Wszystkiego można nauczyć się w praktyce.
Obsługa komputera: naciśnij przycisk "power", najedź myszą na "start" 🙂
Halo, skoro szukam ksiezki latwej jak dla dzieci to znaczy ze jej potrzebuje  :kwiatek:
sanna, nie odzywałam się, bo też trochę nie rozumiałam, o co do końca Ci chodzi. Obsługa komputera-to znaczy co? Co chcesz na nim obsługiwać? Szukasz instruktażu do konkretnych programów (nie wiem, pakiet office np.?), czy bardziej od strony "technicznej"-gdzie co podłączyć, co można wykręcić, wymienić, czego nie ruszać? 😁 No takie pojęcie "obsługa komputera" to może oznaczać i używanie na nim najprostszego kalkulatora czy przeglądarki internetowej, i bardziej zaawansowanych programów graficznych, i montowanie wedle uznania karty graficznej, ramu, procesora, i programowanie od zera tak naprawdę... Jak napiszesz do czego Ci ta książka i jaki cel miałaby pomóc osiągnąć-konkretnie-to byłoby łatwiej, bo póki co jedyne co mi przychodzi do głowy to standardowa instrukcja obsługi 😉
MaiiaF, książka ma być dla Pani mocno seniorki która nigdy wcześniej w całym życiu nie widziała laptopa na oczy. Z racji wieku i zupełnej zielonosci potrzebuje książki która prosto i przejrzyście pokaże krok po kroku jak włączyć, jak otworzyć folder, jak otworzyc/powiększyć/zamknac zdjęcia, jak wystartować film, co zrobić jak coś nie wychodzi i w ten deseń. Prosto, jasno i przejrzyście jak dla dziecka, najlepiej z rysunkami żeby w razie jak się pogubi  mogła sama doczytać /dopatrzec się jak to było. Pani pobiera 'lekcje' więc coś już tam wie ale pomyślałam, że taka książeczka byłaby pomocna bo nie do końca ufam robionymi podczas tych zajęć notatkom. Czy istnieje coś takiego?
Facella   Dawna re-volto wróć!
04 lutego 2017 20:44
Ja miałam kiedyś książkę o obsłudze systemu Windows Vista, była dołączona do jakiegoś magazynu. Nazywała się dosłownie jakoś tak, "Obsługa systemu Windows Vista"czy coś podobnego. Tam właśnie były takie najprostsze rzeczy, ale też i bardziej zaawansowane. Osobiście nigdy z niej nie korzystałam. Myślę że najlepiej znaleźć książkę pod konkretny system.
Facella, dzięki za podpowiedź, sprawdzę co tam zostało wsadzone i może coś znajdę.  :kwiatek:
sanna, gdybyś od razu napisała "JAK dla dzieci" to bym ci inaczej odpisała. Bo dzieci Naprawdę nie potrzebują żadnych książek.
Natomiast bywają książki dla seniorów. Chyba dobrze byłoby, żeby o konkretnym systemie, co tam w konkretnym lapku jest.
Halo, ja chyba w pierwszej wersji posta napisałam 'jak dla', a potem zmieniając żeby uprościć musiałam usunąć.. Czy takie książki, na Windows 7, uda mi się ściągnąć gdzieś z netu? Szukałam i nic prostego nie widzę..
Gniadata   my own true love
01 marca 2017 20:01
Nie wiem czy to dobry wątek - jak nie to proszę o odesłanie do takiego bardziej pasującego. :kwiatek:
Szukam drukarki. Najlepiej dość taniej w utrzymaniu (z długo wytrzymującymi/niedrogimi tonerami albo czymśtam), dobrze by było gdyby miała możliwość kserowania/skanowania, konieczne połączenie z kompem przez wifi. I jeszcze jeden warunek: żeby nie była za wielka, tak naprawdę im mniejsza tym lepsza. Macie może coś godnego polecenia? :kwiatek:
[edit] czy ktoś może miał styczność z drukarkami Canona? najlepiej konkretnie tymi:
https://saturn.pl/komputery-i-tablety/urzadzenie-wielofunkcyjne-canon-pixma-mg2950-czarny
https://saturn.pl/komputery-i-tablety/urzadzenie-wielofunkcyjne-canon-pixma-mg3650-czarny-2
[edit2] albo może ktoś kojarzy to cudo?
http://www.euro.com.pl/urzadzenia-wielofunkcyjne/canon-pixma-mg5750-czarny.bhtml
madmaddie   Życie to jednak strata jest
01 marca 2017 21:35
koleżanka ma pixmę już 3,5 roku i leci na podróbach tuszy w cenie 10zł/sztuka. modelu nie wiem dokładnie, ale coś koło 300zł za nią dała. jakość jest super, przemieli większość papierów (drukowałam na niej swoje wizytówki na chropowatym, grubym arkuszu), czasami trzeba jej przeinstalować sterowniki. oryginalne tusze trzeba będzie zakupić, ale na razie drukuje spoko 🙂 jak chcesz, to jutro skoczę do mieszkania po jedną rzecz, mogę sprawdzić dokładny model. generalnie jest super i ja bardzo żałuję, że u mnie w domu stoi HP, które ciągle ma jakiś problem :P
Gniadata   my own true love
01 marca 2017 21:53
madmaddie oo, super, byłabym bardzo wdzięczna za dokładny model :kwiatek:
madmaddie   Życie to jednak strata jest
02 marca 2017 21:00
to MG5350 🙂
Gniadata   my own true love
03 marca 2017 20:08
Super, dzięki!  :kwiatek:
Powiedzcie mi czy mam się martwić. Dziś rano chciałam włączyć laptopa by szybko sprawdzić zawartość pendrive. Lampka  która, zaświeca się przy uruchamianiu zapaliła się i zgasła a sam komputer oczywiście nie uruchomił się. Dla pewności zostawiłam go podłączonego do ładowania bo może bateria padła, ale jak to nie jest przyczyną braku uruchamiania się to co? Dodam że, jest na nim moja nieskończona praca licencjacka i nie chciałabym jej stracić bo zapomniałam skopiować  ją na pendrive. Sam komputer jest świeży tj. ze 2 miesiące temu kupiony.
Asiaa, mam nadzieję, że nie próbowałaś go uruchamiać z podpiętym pendrivem? 😉 A pytanie trochę z cyklu "mój koń nie chce jeść, co zrobić" szczerze mówiąc 😉 Przez neta nikt Ci nie wywróży, jeśli ma 2 miesiące to na pewno masz gwarancję. Dane raczej uda się odzyskać, nawet jeśli coś tam padło, także spokojnie 😀
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 maja 2017 16:04
czemu nie można uruchamiać komputera z podpiętym penem?
madmaddie, bo może się nie uruchomić, będzie próbować uruchomić system z pendriva, a jak go na nim nie będzie to zwyczajnie nie ruszy dalej 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
29 maja 2017 17:06
Przez cztery dni miałam laptopa w torbie, torbę w aucie, a auto głównie na słońcu. Na noc torbę zabierałam do pokoju. Przedwczoraj wieczorem przy uruchamianiu komputera, na ekranie startowym Windy z napisem "Zapraszamy" pojawiły się poprzeczne paski, trochę się rozjechał obraz. Po odchyleniu ekranu w tył obraz rozjechał się jeszcze bardziej, a od prawego dolnego rogu ekranu półkoliście nic nie było widać. Im bardziej w tył tym gorzej. Po ustawieniu ekranu bardziej do przodu zniknęły wszystkie paski i działał normalnie. Od wczoraj wieczora komputer jest już w domu w normalnej temperaturze, dzisiaj około południa przy włączaniu na ekranie startowym było podobnie, tylko tych pasków było mniej, nawet jak odchyliłam mocno do tyłu, to nie zanikał obraz promieniście od narożnika, tylko pojawiało się jeszcze więcej pasków. Po tym jak się wyświetlił pulpit mogę rozłożyć go do końca, prawie na płasko, a i tak nic się nie dzieje z ekranem. Moje pytanie: przegrzał się trochę w tym aucie, coś nie styka przy zawiasie ekranu, pada sterownik czy karta graficzna?
Sytuacja planowana to tylko bateria padła, ale mam wrażenie że coś jest z nią nie tak bo dzisiaj znowu padła mimo że, do końca rozładowana nie była. Będę musiała go oddać na gwarancję jak tak dalej będzie.
Facella jeśli paski znikają po włączeniu się systemu to nie wina sterowników ani karty (o ile takową masz w lapku - może być tylko wbudowana w procesor). Pokusiłabym się o rozkręcenie lapka (uważnie!) i sprawdzenie styków przy taśmie ekranowej. A najlepiej to pójść z tym do jakiegoś serwisu - panowie od razu Ci to zdiagnozują i nie będzie strachu, że coś się stanie przy rozkręcaniu lapka, bo to jednak temat trudniejszy niż komputer.

maiiaF wystarczy przecież odłączyć pendrive... BIOS komputera ma swoją kolejność ładowania systemu. Jeśli pierwszy jest pendrive, który odłączymy to przy następnym uruchomieniu BIOS go nie znajdzie i przejdzie do drugiego w kolejności nośnika.

Asiaa
spróbuj 'przeładować' baterię, czyli zostawić lapka podłączonego na całą noc na przykład. Jeśli to nie zadziała to po prostu oddaj na gwarancję - powinni bez problemu wymienić Ci baterię.
Plackowata, oczywiście że tak 😀 Tylko że ostatnio miałam sytuację, gdzie dziewczyna 10 minut stała nad lapkiem i biadoliła, że jej się nie włącza, a pendrive siedział sobie wesoło, czasem się nawet nie zwróci uwagi 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
30 maja 2017 20:15
Plackowata, w sumie kartę mam zintegrowaną. Dzisiaj tego problemu już nie miałam, podejrzewam że od ciepła coś się rozłączyło i jak pomachałam wczoraj trochę ekranem, to zaskoczyło 😉 obstawiałam najbardziej, że właśnie coś nie styka i wygląda, że to to.
Kupiłam lapka HP, takiego z niższej półki cenowej.
Chodzi wg mnie bardzo wolno, nawet głupie gierki online się przycinają.
Już mój stary złom sprawniej chodzi.
Możliwe, że coś jest w nim uszkodzone od nowości, czy po prostu może być aż tak kiepski, że się serialu nie da obejrzeć bez zacinania?
Facella   Dawna re-volto wróć!
15 października 2017 17:48
Minimum informacji - ile ramu, jaki procesor (w GHz)? Najlepiej obu komputerów, żeby było jak porównać.

Co do mojej wcześniej opisanej sytuacji to chyba się po prostu przegrzał, bo już mi się od tamtej pory nie zdarzyło ani razu, anie grzebałam nic przy lapku.
Nowy
https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-hp-15-bs000nw-n3060-4gb-500gb-int-win10-czarny

Stary prawdopodobnie takie ale nie mam pewności:
Windows 7 Home Premium
Pamięć Ram 4GB
Dysk: 64GB
Procesor: AMD A6-3410MX APU whit Radeon HD Graphics (4CPUs) ~1.6GHz
Karta graficzna: AMD Radeon 660M and 6700M Series
AMD Radeon HD 6520G
Facella   Dawna re-volto wróć!
15 października 2017 19:52
Ma bardzo podobne, prawie identyczne parametry co stary. Plus Winda 10. Powinien działać mniej więcej tak samo.
No więc właśnie skoro działa podobnie lub nawet gorzej niż stary - reanimowany kilka razy, zawirusowany na pewno i głośny jak odrzutowiec.
Tz,  że coś z nim może być nie tak?
Facella   Dawna re-volto wróć!
16 października 2017 20:05
Ciężko powiedzieć. Parametry mają bardzo zbliżone i w porównaniu mogą wypadać podobnie. Demonem prędkości to on na pewno nie będzie. Szybkość działania kompa to sprawa dość subiektywna.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się