strzyżenie / golenie koni

Gillian, osobiście golę na 1, ale mnóstwo osób goli na 3mm i sobie chwali. Dla mnie to żadne golenie, bo taką sierść to mój koń ma normalnie jeśli go dośc szybko zaderkuję.
Lov   all my life is changin' every day.
14 października 2019 19:33
Eeeeej, a mi się wydawało zawsze, że się goliło na 3 mm a na 1mm to latem, i się dziwiłam że taki puszek jednak troche został 😁 Czyli następne lecę na 1 😉
Kurde no przez przypadek zamówiłam ostrze na 2,5mm ale koń stoi w drewnianym boksie nieosłoniętym i do tej pory był golony na łyso ale bardzo szybko zarastał mimo ciepłych derek. No nic, zobaczymy.
Gillian, jak mój koń stał w zimnej stajni to goliłam właśnie ostrzem 2.5 / 3mm tylko 3 razy w sezonie a nie dwa. I to się zdecydowanie lepiej sprawdzało, bo to zmarzluch straszny i lepiej to znosił niż golenie na 1.
Mam pytanko  :kwiatek:  golił ktoś kasztana co ma białe plamy ? Kiedyś obcięłam grzywę na kłębie i mi wyszła biała plama, za 2 lata dostał plam na całym ciele. Boję się, że jak ogolę to nie wiadomo jaki włos będzie odrastał.
Bedzie odrastal rtaki jak ogolony. Przeciez nie wyrywasz tych wlosow, ani nawet nie golisz na 0mm.
To czemu na kłębie mi wyrosły białe a nie obcinałam przy skórze. Zrobię próbę gdzieś na zadzie.
Chyba jakiś zbieg okoliczności, białe włosy odrastają zwykle w miejscu jakiegoś obtarcia, odparzenia, nie wiązałabym tego z obcinaniem sierści/włosów.
Mi biała kępa odrosła na kłębie po zimie w miejscu gdzie derka "obcierała" na karku. W cudzysłowiu, bo nic się fizycznie nie wytarło, tylko włosy zmieniły kolor.
Białe włosy na kłębie ma bardzo wiele koni, oczywiście wszelkiego rodzaju obtarcia, odparzenia skutkują takim porostem. Często nie ma fizycznie obtarcia a białe włosy rosną, są one skutkiem ciężaru derki, która dosyć mocno opiera się na kłębie.
To są Plamy Birdcatcher, zostało to już ustalone, genetycznie nie wiadomo dlaczego powstają, koń nie miał żadnych uszkodzeń czy odparzeń skóry.  Genetycznie jest skłonny do białych plam bo ma w rodowodzie 1/4 taranta, więc jest ryzyko, że po goleniu powstaną plamy. Pytam, tych osób co mają konie takie genetycznie a nie wymyślanie przyczyn powstania.
monia, warto by bylo napisac to w pierwszym poscie w takim razie...

Mój wybór pada na Aesculap Bonum - jeżeli ktoś miał doczynienia i cokolwiek do powiedzienia bardzo proszę o komentarz teraz, zanim wywalę całą tę kasę na bubla :P  :kwiatek:
W jakich derkach środa wasze konie? Mój mamut jutro będzie golony, stajnia nie jest jakis ciepła. Jakie zakładacie na taką pogodę? Jestem nowa w tym temacie.
TheBloodMary, po pierwsze każdy koń jest inny, po drugie ta pogoda jest inna w Krakowie, a inna w Szczecinie zatem kolejna niewiadoma. Mój ogolony stoi aktualnie w 150 gr, ale to mego zmarzluch. W nocy mamy ok 10 - 12 st w dzień 15-17. Plus wiatr, bo mieszkam w Szczecinie (czyli prawie nad morzem 😉 )
My mamy w dzien z 12 w nocy kolo 6, moj NIE ogolony kon stoi w praiwe 600g (stare derki) ale jest 24/7 na zewnatrz.
Pytanie tez ile tego futra Twoj kon straci? Mamut prawdziwy czy tylko lekko zarosniety etc.
monia, a on nie ma takiej odmiany po prostu? Płatki śniegu.... Kasztany czasem tak mają.

Jest sens golić jakoś "częściowo" konia, który stoi w stajni bez hali? Macie jakieś doświadczenia? Ciągle żyję nadzieją, że uda mi się zacząć rok bardziej sportowo... 👀 tylko koń zdążył zarosnąć niczym mamut.... jakby ta sierść była choć trochę krótsza, to zaderkowałabym na 24h i popylała w derce treningowej....
Ja golę całego bez głowy i nóg, stoi w boksie angielskim, hali brak.
Dzięki dziewczyny za odpowiedzi z poprzedniej strony, na razie wyleczyłam się z pomysłu kupowania podrzędnej maszynki. Zapewne jak przyjedzie czas zainwestuje w jakaś porządną 😉

Ja nie pomogę z goleniem konia w stajni bez hali... My zawsze golimy w opcji cały koń bez nóg i głowy, bardzo rzadko ja zostawiałam szkółkowcom pół szyki i pół tułowia w sensie od połowy dołu goliłam z jakąś fajną falą ale to dopiero drugie golenie, pierwsze prawie zawsze po całości.
Gillian, O. I jak z jazdą? Masz komplet derek treningowych? 😀

BlueHorse, Też goliłam całego - ale mieliśmy halę. No i teraz kombinuję 🙂
Niee. Stępuję w polarówce i to wszystko. Jak jest wybitnie zimno to półderka na jazdę ale koń tego nie lubi. Dajemy radę 🙂
agull   Dążąc do celu
30 października 2019 14:34
Czy ktoś wie (może kupował), w którym sklepie do maszynki Andis Agc 2 super kupię szersze ostrza Wahl (takie jak T-10 z andis)? :kwiatek:
Lov   all my life is changin' every day.
03 listopada 2019 18:51
Ogoliłam tą maszynką z Juli już 5 razy, jutro 6 biorę pod nóż, i naprawdę nie jest źle. Na ostrzach 3mm idzie naprawdę ładnie, niestety charlieee była testerem ostrzy 1 mm 😁 i tego nie polecamy, bo momentami słabo łapie i zostawia ślady. Ale na 3mm, za tą cenę maszynki, to naprawdę, jest całkiem dobrze 😉
Powie mi ktoś do czego służy to pokrętło u góry w Heiniger Handy?  🤔
Z góry dzięki.
Olson tym pokrętłem dociskasz noże. Jak są świeżo naostrzone to dokręcasz pokrętło tylko do momentu kiedy poczujesz lekki opór
a z czasem jak noże zaczną się zużywać dokręcasz po trochę.
Powie mi ktoś do czego służy to pokrętło u góry w Heiniger Handy?  🤔
Z góry dzięki.


Mam Heiniger Xplorer, pokrętło u góry służy do ściśnięcie ostrzy jak się zaczyna tępić albo słabo łapie. Przynajmniej tak doczytałam.
Lov konik w kreski  😜 dobrze, że już się wyrównuje  👀 😁 ale potwierdzam "na trójkach" bardzo ładnie goli  :kwiatek:
Mam maszynkę Heiniger Progress i małą camry, ale do wzorów średnio się nadaje camry goli do zera, a Heiniger jest za duży. Polecicie coś fajnego małego z regulacją długości cięcia na 1,5-2 mm?
A to moje dzieło:
Hej,
nie chcę golić swojego konika, ale zastanawiam się nad małym wzorkiem na zadzie (np. koroną albo gwiazdką) i teraz moje pytanie, czy w jakikolwiek sposób taki wzorek wpłynie na komfort konia (nie wiem będzie ją swędziało przy odrastaniu czy coś), bo nie chcę powodować dyskomfortu z powodu swoich estetycznych zachcianek, oraz czy z takim wzorkiem trzeba ją będzie derkować (raczej nie chyba, skoro koń ładnie się w futerko na zimę ubiera)?
Gillian   four letter word
06 listopada 2019 11:07
nic jej nie będzie od wzorka  🤣
Hej,
nie chcę golić swojego konika, ale zastanawiam się nad małym wzorkiem na zadzie (np. koroną albo gwiazdką) i teraz moje pytanie, czy w jakikolwiek sposób taki wzorek wpłynie na komfort konia (nie wiem będzie ją swędziało przy odrastaniu czy coś), bo nie chcę powodować dyskomfortu z powodu swoich estetycznych zachcianek, oraz czy z takim wzorkiem trzeba ją będzie derkować (raczej nie chyba, skoro koń ładnie się w futerko na zimę ubiera)?


Jak mały wzór to nie trzeba dekować np gwiazdka czy serce na zadzie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się