Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Facella   Dawna re-volto wróć!
03 czerwca 2018 21:09
Rozmawiałam wczoraj z kimś, kto RODO przerobił na wszelkie możliwe sposoby (bardzo upierdliwy, drobnostkowy i szczegółowy człowiek, pisał mnóstwo oficjalnych maili w tej sprawie dosłownie wszędzie gdzie się dało, znalazł prawdopodobnie każdą dziurę w temacie RODO, więc raczej wie, co mówi) i wg niego można publikować. Samym udziałem w zawodach zawodnik niejako wyraża zgodę na wykorzystanie jego wizerunku, ale zdjęcie musi być wykonane podczas przejazdu lub przeglądu weterynaryjnego, czyli "oficjalnych" czynności. Nie wiem jak z rozprężalnią itd.
A jeszcze jak ma się akredytację to już w ogóle nie powinno być z tym problemu - w końcu masz zgodę organizatora, który powinien poinformować o tym zawodników. Jak się któremuś nie spodoba to zawsze może nie startować.
Ja osobiście sądzę, że nikt tam nie będzie się jakoś o zdjęcia pultać. Jak mi się zdarzy, że jakiś zawodnik nie będzie sobie życzył, to jego zdjęcia usunę i zapamiętam sobie nazwisko jako "nie fotografować" i tyle.
smartini   fb & insta: dokłaczone
03 czerwca 2018 21:20
O to to, myślę że warto w temacie pamiętać szczególnie do prawa do bycia zapomnianym - na prośbę 'właściciela danych' należy wtedy usunąć w naszym przypadku wszystkie zdjęcia, nie tylko z sieci ale i z własnego archiwum i teraz tym bardziej lepiej nie publikować 'niekorzystnych' kadrów 😉
Facella bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź  :kwiatek:.
Naczytałam się różnistych 'artykułów' i wypowiedzi na forach i w pewnym momencie już zgłupiałam... no aż mnie zmroziła wizja biegania w czasie zawodów za startującymi z kartkami i długopisem  😁
Facella   Dawna re-volto wróć!
04 czerwca 2018 19:48
To jest nierealne żeby zebrać podpisy od wszystkich 😉 inna sprawa jeśli chcesz konkretne zdjęcia konkretnej osoby wykorzystać w jakimś komercyjnym celu, np. wypuścić kalendarz czy coś. Wtedy pisemna zgoda jest wskazana.
Wiem, że jest nierealne, dlatego nie potrafiłam sobie tego wyobrazić  😁
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 czerwca 2018 12:17
Ja się bawię w jedzeniowe foty ostatnio  😁
W linku, bo jest duże: klik
Ojejku Facella, aż mi ślinka pociekła! Bardzo ciekawe zdjęcie  😍
W jakim formacie wrzucacie zdjęcia na facebooka?
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 czerwca 2018 20:29
1024/2048 pikseli na dłuższej krawędzi, różnie to bywa.
2048 na dłuższym boku 🙂
A tak nieśmiało zapytam... jakie to ma znaczenie? Ja wrzucam jak popadnie... 😉
A no to dobrze pamiętałam. Będę kminić dalej, co zrobić, żeby mi tak piksele nie wyskakiwały, bo białej gorączki z tym dostanę. 😜
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 czerwca 2018 22:15
Megane, takie, że inne wymiary fb konweruje, zeby mu pasowaly do kodu wiec je psuje 😉
Moon   #kulistyzajebisty
20 czerwca 2018 07:37
flygirl, to też zależy od rozdziałki monitora, na jakiej foty oglądasz.
W pracy mam obecnie monitor o rozdzielczości 5120 x 2880 (sic!) i... nie mogę patrzeć na foty na fejsie, bo pixeloza mi rani oczy.  😜 🤔wirek:
Trzy ulubione z sopockich pięciu gwiazdek:

KLIK
KLIK
KLIK

Wszystkie za duże.
Moon no w sumie, właśnie pooglądałam swoje zdjęcia na komputerze w pracy i są takie, jakie chciałam, żeby były.😀
desire   Druhu nieoceniony...
21 czerwca 2018 21:47
wracając do rodo i czy publikować czy nie publikować - rodo nie tyczy się miejsc publicznych i imprez oficjalnych (zgłoszone towarzyskie też się w to wliczają, do miasta niedaleko mnie, na pierwsze zawody przyjechało ponad 100 koni, a frekwencja publiki opiewała na ponad 600 osób). 😉 w szczególności, jeśli na zawodach zgromadzi się ogromna ilość publiki i zawodników to można to traktować jako impreze masową (organizator powinien zgłosić) i przestaje się być osobą prywatną 😉
każdy zawodnik według prawa na zawodach jest osobą publiczną (u nas przyjechała na Mistrzostwa Śląska telewizja i jakoś nie pytała czy może czyjś przejazd/glebe kręcić i puścić dalej).  😉
Moon   #kulistyzajebisty
22 czerwca 2018 06:51
desire, no właśnie, ostatnio w jakiś propozycjach wyczytałam, że zawodnik, zgłaszając się, wyraża zgodę na publikację wizerunku itd. - czy już taki akapit w propozycjach nie załatwia sprawy rodo?
(a może to już było dawno, daaaaawno przed rodo i ja po prostu propozycji nie czytam wnikliwie? :P)

Wtrynię się jeszcze z fotami z CSIO5*, a co mi tam :P

W tym roku, poza typowymi kadrami ze skoków (w dodatku dla organizatora, tak więc wiecie - szeroookie kadry, by było widać całe przeszkody, sponsorów, patronów etc - jednym słowem: ziew, ziew... :P) bardzo polubiłam się z momentami na rozprężalni  😜 Gdyby nie mus, że musiałam siedzieć przy parkurze i te foty zwycięzców i sponsorskie robić, to cały czas siedziałabym za parkurem  🤣

Kilka ulubionych (jakość fejsowa niestety i jeszcze pomniejszana z rozdziałki 1600px x.x)
















Dziewczyny myślę, że u Was będzie zacna pomoc w temacie dysków przenośnych.  😀 Muszę odgruzować swój komputer.  👀 Polecacie jakiś konkretny dysk do przechowywania zdjęć?
Czy dyski sa wolniejsze i szybsze?
Lepiej kupić kilka mniejszych (w razie zepsucia mniej tracę"😉 czy jeden duży?
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając dysk?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
20 lipca 2018 11:37
a jaki masz budżet?
ja prywatnie kupiłam Adata dash drive durable i na moje potrzeby jest super ekstra i 1TB mi starcza. Jest w sumie taki fajny, że nowy dysk do lapka też kupiłam z Adata. Jeśli masz większy budżet - to ja bym szła w SSD, bo one są bardziej pancerne. 😉 Jeśli kupujesz HDD to zwróć uwagę na prędkość obrotów.

Facella   Dawna re-volto wróć!
22 lipca 2018 22:39
Ja mam WD My Passport 500GB. Jestem zadowolona. Ale muszę już dokupić kolejny.
A macie jeszcze jakieś kopie na innym dysku? Kurcze, ja na swoim mam zdjęcia i różne dokumenty/materiały z 2004 roku (dysk kupiłam chyba w 2008 za jakieś kosmiczne wtedy pieniądze) ma 500 Gb. Ogólnie to taki dysk z własnym napędem... mam jakieś dziwne obawy i zastanawiam się, czy kopii nie zrobić  😂
Facella   Dawna re-volto wróć!
23 lipca 2018 08:56
Tak - mam na dwóch komputerach i dysku zewnętrznym, co ważniejsze zdjęcia mam też nagrane na CD i pendrive.
Ja mam WD My Passport 500GB. Jestem zadowolona. Ale muszę już dokupić kolejny.


Mam dwie sztuki WD, 500GB i 1TB, również jestem zadowolona.
Też mam WD My Passport, już cztery i jestem bardzo zadowolona.
Dzięki dziewczyny za podpowiedzi. W końcu sytuacja mnie przymusiła do zakupienia tego co było w sklepie i zdecydowałam się na Seagate 1TB. Parametry jak WD, cena w porównaniu lepsza. Pan zapewniał, ze Seagate to firma godna zaufania... Teraz mi dziwnie, że na dysku nei mam "pod ręką" wszystkich zdjęć...
Dziewczyny mam problem obróbkowy. Miałam jakieś zaćmienie kadrowe, mam za dużo góry na zdjęciach. Potrzebuję je poprzycinać, ale tak, żeby proporcje nadal były typowe dla zdjęcia pionowego, a nie robiło się pseudokwadratowe. Czy jest jakiś sposób, żebym mogła tak zrobić, bez przycinania boków zdjęcia, czy już pozamiatane?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lipca 2018 19:26
możesz kadrować z zachowaniem proporcji, a jeśli foty się nie nadają, to jedynie przyklejenie dołu w PS'ie
Gdzie w Lightroomie jest taka opcja?

edit. dobra, coś tam znalazłam w tych opcjach. Teraz nie wiem, na przykład jeśli wybiorę 4:3 i obok są podane wymiary, ale ja ostatecznie chcę mieć je inne, to mogę je przy exporcie normalnie zmienić i nie zaburzy mi to z powrotem proporcji? W sumie tam jest tyle różnych dziwnych liczb, ja się nigdy aż tak w to nie wgłębiałam, ale wydaje mi się, że to 4:3 jest właśnie optymalne? 👀
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lipca 2018 20:27
proporcje z APS-C Canona to 3:2. więc 4:3 same w sobie będą nienaturalne dla kadru. Możesz też po prostu przytrzymać shift+o przy kadrowaniu
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się