paszport konia- co i jak?

Witam. Kupiłam klacz ż zrebakiem ogierkiem. Klacz wlkp bez wpisu do ksiąg, która była pokryta holsztynem, ogierek miał wyrobiony paszport u poprzedniej właścicielki , kon ma rase typ szlachetny , na pierwszej stronie jest wpis po ojcu corde star i matce , brak jest pochodzenia na dalszej stronie puste rubryki. Pani w Pzhk powiedziała że jeśli chce mieć tam uzupełnione rubryki to koń dostaję czerwoną pieczątkę na paszport. Ktos mi powie dlaczego ?
bo to jest typ szlachetny, ogier (ojciec) bez licencji

zielona_stajnia, oni maja nas głęboko w d...co powoesz na nieopisanie zrebakaa przez 2 lata, bo nie po drodze

Edytuj posty.
[quote author=zielona_stajnia link=topic=3528.msg2811315#msg2811315 date=1537639592]
tomia - ja rozumiem, że to ludzie, więc  wysłałam maila. Jednak to nie pierwsza wtopa, już mi kiedyś przysłali po miesiącu zaświadczenie - 4 listopada, które miałam złożyć do końca października - w efekcie byłam kilkaset złotych w plecy i nikt sienie poczuwał. Wtedy nawet dzwoniłam, że mi nic nie przyszło to zapewniali, że na bank będę miała... tym razem nie dam się robić w bambuko.
[/quote]

mhh... Nie myślałam, że aż tak fatalnie. Tylko z doświadczenia (ogólnie) zaobserwowałam, że często e-mail nie ma takiej siły przebicia co telefon. Wiadomo, najlepszą reakcję zyskuje się przy osobistym pojawieniu się. Ale nie ma co się oszukiwać, nie każdy i nie zawsze ma czas jeździć ładnych "pare" kilometrów.. Ja bym mimo wszystko jeszcze dzwoniła, ale tak bardziej "upierdliwie" 😉

marysia550 to gdzie Ty mieszkasz  😲 chyba gorsze "wygnajewo" od mojego  😁

edit literówek huk ...  😡


Zmiana imienia konia - jakie to koszty? Co sie z tym wiaze jesli kon nie jest zarejestrwowany w pzj i ozj? tylko PZHK
jak sie nie mylę 70 zł to kosztuje, w tamtym roku zmieniałam
Czy ktoś miał przypadek, że zmieniał w paszporcie właściciela nie mając na Karcie Zmiany podpisu poprzedniego właściciela.
Oczywiście umowa kupna-sprzedaży jest podpisana. Koń przewożony z drugiego końca Polski przez przewoźnika, poprzedni właściciel zapomniał podpisać, a kontakt się urwał.
wystarczy umowa kupna-sprzedaży z podpisami
dziękuję  🙂
Jest tu ktoś kto robił markery genetyczne w instytucie w Poznaniu?
Mam pytanie. Czy ktoś z was zmienił właściciela w późniejszym terminie niż 7 dni od sprzedazy/kupna konia? Trochę przegapiłam termin. Minęło już dwa tyg, ja dopiero teraz wysyłam paszport i zastanawiam się czy będzie za to jakaś kara :/ Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
nie będzie 🙂
A co z przypadkiem kiedy koń ma dwie odmiany n atylknich nogach w paszporcie nie są one opisane? chip się zgadza 🤔
ania3428, ja zmieniałam po 6 latach😉
Donia. Jeśli numer chip'a zgadza się z tym co jest wpisany w paszporcie, to zglosiłabym do związku, że koń źle opisany.
Mam pytanie. Czy ktoś z was zmienił właściciela w późniejszym terminie niż 7 dni od sprzedazy/kupna konia? Trochę przegapiłam termin. Minęło już dwa tyg, ja dopiero teraz wysyłam paszport i zastanawiam się czy będzie za to jakaś kara :/ Czy ktoś miał podobne doświadczenia?


No co ty, ja po 2 latach zmieniałam. Prawie po 3 ...
emptyline   Big Milk Straciatella
02 grudnia 2018 00:05
ania3428, ja też po 5-ciu czy 6-ciu latach. 😁 I pewnie bym się w ogóle za to nie zabrała, gdyby nie start w zawodach. 🤣
słuchy mnie doszły, że to ostatnia chwila na paszport nn w normalnej kasie. Zaraz będą baaardzo drogie 🙂
czesio, skąd te informacje?
Z OZHK. Minister już parafował.  Chodzi o paszporty NN.
od Nowego Roku ?
Z OZHK. Minister już parafował.  Chodzi o paszporty NN.

Z którego OZHK? Jakiś link do oficjalnej informacji, czy póki co jej nie ma?
Nie mogę znaleźć a potrzebuje gdzie jest napisane odnośnie wyrobienia paszportu źrebakowi, że powinien być opisany przy matce
amazonka*, jest to ujęte w programach hodowlanych
Nie musi być opisany przy matce.Ważny jest termin zgłoszenia. Zgłoszenie źrebięcia do rejestru musi nastąpić przed odsadzeniem źrebięcia od matki, najpóźniej do 90 dnia życia. Opis przed opuszczeniem gospodarstwa , chyba, że opuszcza wraz z matka a wszystko nie później do końca roku kalendarzowego. Stosowne rozporządzenie UE na stronie PZHK.
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/262 z dnia 17 lutego 2015 r.
określające, na  podstawie  dyrektyw Rady  90/427/EWG  i  2009/156/WE, zasady dotyczące  metod identyfikacji koniowatych (rozporządzenie w sprawie paszportu konia):
Artykuł 12
Termin identyfikacji koniowatych urodzonych na terytorium Unii
1.  Koniowate  urodzone  na  terytorium  Unii  identyfikuje się  za  pomocą dokumentu identyfikacyjnego wydanego zgodnie z  art.  9  nie  później niż  12  miesięcy od  daty  urodzenia, a  w  każdym razie  przed opuszczeniem na  stałe gospodarstwa urodzenia, chyba że takie przemieszczenie odbywa się zgodnie z art. 23 ust. 2 lit. c) jako przemieszczenie źrebięcia przed odłączeniem od matki, od której źrebię to jest zależne, lub zgodnie z art. 26 ust.
2. 2.  Na  zasadzie odstępstwa od  ust.  1  państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o  ograniczeniu maksymalnego dopuszczalnego okresu identyfikacji zwierzęcia
z rodziny koniowatych do sześciu miesięcy lub do roku kalendarzowego urodzenia.
melehowicz czyli opis przed opuszczeniem gospodarstwa czy paszport musi mieć przed opuszczeniem gospodarstwa?
Wydaje mi się że to drugie, a to dwie różne rzeczy bo od opisu do otrzymania paszportu to i nieraz 2 miesiące się czeka.

Na stronie PZHK https://www.pzhk.pl/formalnosci/paszport-koniowatego/paszport-dla-konia/ jest napisane
""Aby, zgodnie z prawem, wprowadzić konia do obrotu lub wyjechać nim poza gospodarstwo, należy zaopatrzyć go w paszport."

Czyli (zakładając) jeśli sprzedaje źrebaka to nie może on opuścić gospodarstwa dopóki nie otrzymam do niego paszportu? Nie może być tak że źrebak jest opisany ale paszport jeszcze nie dotarł a klient przyjeżdża po odbiór źrebaka a paszport mu dosyłam pocztą np 3 tyg później
Wszystko można, tyle, że nie zawsze zgodnie z prawem. Dopóki nie ma kontroli weterynaryjnej lub konfliktu na tle transakcji to wszystko jest ok. W rozporządzeniu jest mowa o dokonaniu opisu/identyfikacji. Wystawienie i odbiór paszportu to inna sprawa.
Żeby nie mieć kupy w papierach, trzeba opisać źrebaka po prostu w terminie.
Tak z ciekawostek, bo jestem nieco w temacie - mam kobyłę z bardzo fajnym papierem, ładną, ramową. Bez prawa wpisu do ksiąg.
Nie umiałam dojść do tego, co jest przyczyną, nawet w związku mi nie potrafili odpowiedzieć. W końcu po przeanalizowaniu wszystkich dat okazało się, że była opisana miesiąc później niż przewiduje to ustawa.
Telefonicznie nie chcieli mi pomóc czy w jakiś sposób da się to odkręcić, dopiero przy opisywaniu źrebaka którego dała, jak zobaczyli kobyłę to kazali mi napisać pismo z prośbą o cały proces zmiany tej wtopy uwzględniając też w tym jej źrebaka ("bo szkoda takiego fajnego papieru"😉.

Znam źrebaki, które wyjechały i nowi właściciele czekali na dosłanie paszportu. Nigdy nie było żadnych problemów, ale właśnie - też nie wyniknął po drodze żaden konflikt 😉
Nie mogę znaleźć a potrzebuje gdzie jest napisane odnośnie wyrobienia paszportu źrebakowi, że powinien być opisany przy matce


Patrz na stronie związku bo się różnią, ja teraz opisywalam trakena na 2 tygodnie przed skonczeniem przez niego pół roku i to jest ok w terminie dla związku trak a w pzhk by było za późno.
[quote author=karolina_ link=topic=3528.msg2829058#msg2829058 date=1544212026]
Patrz na stronie związku bo się różnią, ja teraz opisywalam trakena na 2 tygodnie przed skonczeniem przez niego pół roku i to jest ok w terminie dla związku trak a w pzhk by było za późno.
[/quote]
A gdzie jest napisane do kiedy w pzhk powinno się opisać źrebaka?
Znalazłam zapis że zgłoszenie powinno być wysłane do ukończenia 3 miesięcy (90dni) źrebaka, ale nie zaleca się opisywać źrebiąt poniżej 2 miesiąca życia. A to że zgłoszenie się wyślę przed 90 dniem to i tak jakby nie określa kiedy przyjedzie pracownik z OZHK do opisu i zaczipowania.  Wg programu hodowli rasy sp jest zapis że źrebie powinno być pod matką, gdzieś indziej kojarzę zapis że do końca roku kalendarzowego (albo do ukończenia roku przez źrebaka?).
Spotkałam też przypadek 'źrebaka' w wieku około roku który był pod matką i przyjechał z matką do krycia.. więc jakby termin 'pod matką' jest niekonkretny.


Wszystko można, tyle, że nie zawsze zgodnie z prawem. Dopóki nie ma kontroli weterynaryjnej lub konfliktu na tle transakcji to wszystko jest ok. W rozporządzeniu jest mowa o dokonaniu opisu/identyfikacji. Wystawienie i odbiór paszportu to inna sprawa.


Ano sęk w tym właśnie że jest pewien konflikt.

""Zgodnie z art.33 ust.1 pkt 8, 14 i 15 ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – niezaopatrywanie koni w paszporty, jak również wprowadzanie do obrotu i nabywanie koni niezaopatrzonych w paszporty jest wykroczeniem i podlega karze grzywny."

Czyli mam umowę i zaliczkowanego konia ale czekam aż sprzedawca otrzyma paszport do ręki, żeby konia odebrać zgodnie z przepisami, konia i jego paszport.

Potrzebowałabym jeszcze prawne poparcie zapisu ze strony pzhk:
""Aby, zgodnie z prawem, wprowadzić konia do obrotu lub wyjechać nim poza gospodarstwo, należy zaopatrzyć go w paszport."

To jest kluczowe zdanie, że źrebię wg prawa nie może opuścić gospodarstwa bez paszportu. Bo co z tego że został zgłoszony i został zaczipowany i opisany, jak fizycznie paszport jeszcze nie został wystawiony / właściciel źrebaka go nie otrzymał.




amazonka* nie odpowiem Ci na to bo w u mnie w okolicy PZHK to jakieś jaja, na szczęście nie musiałam ich brać do opisu w końcu.
Amazonka* dokładnie to miałem na myśli. Co do terminu opisu to dwa moje post wyżej wszystko opisałem. Zapisy z programu hodowli nie mają tu żadnego znaczenia - to nie jest akt prawny. Dla uproszczenia: opis w Polsce musi być wykonany do końca roku kalendarzowego urodzenia źrebaka.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się