... ślub :) ...

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
05 listopada 2019 11:15
madmaddie nie bardzo kumam, jakie to ma znaczenie, co się dzieje na weselach innych osób?  😉 ja też byłam na kilku rewelacyjnych oraz na kilku słabych (oczywiście na pewno na mniejszej ilości niż Ty, ponieważ wyłącznie prywatnie u rodziny czy znajomych), zatem hulaj dusza i niech każdy robi co chce  🙂 ja nie chcę, ponieważ stresuje to MNIE  😉 a nie osoby, na których weselach bywałam  😀 z resztą stres to tylko jedna ze zmiennych, poza tym na przykład mam jeszcze milion dwieście ciekawszych pomysłów na co mogłabym wydać pieniądze, gdybym je w ogóle miała  😜 Ciekawszych w moim odczuciu, bo jeśli dla kogoś to weselicho jest numerem jeden, to niech wydaje na nie kasę i ja chętnie na nie pójdę i dorzucę jakieś pieniądze od siebie, mimo iż jestem antyweselna  🙂


efeemeryda super, że masz takich fajnych teściów i niczego na Was nie wymuszają! Właściwie to już nie mogę się doczekać fotek z Twojego weselicha bo czuję, że będzie extra. A to dopiero za dwa lata!  😉
efeemeryda   no fate but what we make.
05 listopada 2019 11:28
smarcik
dziękuje  :kwiatek:
co tu dużo mówić, sama też się nie mogę doczekać  🤣
madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 listopada 2019 19:13
Smarcik, nic, mówię jak ja zmieniłam nastawienie 😉
efeemeryda   no fate but what we make.
12 listopada 2019 10:49
melduję, że mam już fotografa i kamerzystę  😍
także to chyba tyle jeśli chodzi o rezerwację z tak dużym wyprzedzeniem, przychodzi Wam jeszcze do głowy coś o czym powinnam myśleć już ?  👀

przeglądam sobie też bardzo powoli sukienki, ale wrocławskie ceny mnie przerażają  😵 plus nie znalazłam jeszcze nic co by mi się podobało.
Znacie jakieś mniejsze salony? Może lepiej szukać w mniejszych miejscowościach ?
3 tys złoty to dla mnie absolutny maks, a szczerze wolałabym się zamknąć w dwóch  🤣
efeemeryda ja kupowałam w papannie i było średnio ale okazało się, że kupowanie od znanych projektantów ma sens, za kieckę zapłaciłam 3700 a sprzedałam w dwa dni za 2500 zł. Więc jeśli zamierzasz się pozbyć sukienki może warto kupić coś od znanych polskich projektantów. Ja miałam od Karoliny Twardowskiej i te sukienki trzymają cenę super.
efeemeryda   no fate but what we make.
12 listopada 2019 13:02
dziewczynka
Pamietam Twoja historie z sukienka  :kwiatek: ale ja sprzedawać absolutnie nie zamierzam. Plus zależy mi na księżniczce, ewentualnie litera A ale im większa tym lepsza  😂
Martita   Martita & Orestes Company
12 listopada 2019 15:39
efemerydaa Na IG Izabeli Janachowskiej widziałam, że jej sukienki z poprzedniej kolekcji były przecenione i cenowo by się wpasowywały. Księżniczki też są ale nie wiem czy Ci się ogólnie podobają. A myślałaś może o uszyciu?
efeemeryda   no fate but what we make.
12 listopada 2019 16:54
Martita
Myślałam, ale boje się szyć dlatego, że nie wiem czy to co w mojej głowie jest ładne na żywo tez takie będzie, dlatego wolałabym jednak kupić gotowa.
Zamierzam mieć tez lżejsza sukienkę na przebranie i zamówić ją na aliexpress  😁

Zaraz sobie zobaczę co tam Janachowska ma w ofercie  😀
efeemeryda Dekoratorkę proponuję ogarnąć,fryzjera i kosmetyczkę (Ci drudzy rzadko prowadzą tak odległe zapisy).Z komunijnych ciekawostek to Pani ma dziecko obecnie w wieku 2 (słownie dwóch lat) i chciała by zarezerwować termin u nas.Nie  kupuj sukienek na przebranie.Postaw na jedną a wygodną.Na pw mogę pomóc co ogarnąć z lokalem i na co zwracać uwagę,żeby wszystko było dograne i bez kwasów. Od strony organizatora ślubów...przeżyłam ten sezon,nikogo nie zabiłam ani nikt nie próbował mnie.Za mną 36 par młodych i wszystkie były cudowne 😍 Gotowałam,piekłam,dekorowałam salę i kościoły,rozwoziłam gości,byłam fotografem bo docelowy się opił,sprzątałam wymiociny,przetykałam kible i opatrywałam rany,kelnerowałam i wiele różnych innych rzeczy.Jestem wykończona,ale dumna z siebie.
efeemeryda   no fate but what we make.
12 listopada 2019 19:38
Dekster cała dekoracja jest po stronie sali, mam tylko zdecydować jakie kwiaty itp.
Makijażystka to moja przyjaciółka wiec termin klepnięty, a fryzjerka nie wróciła jeszcze z macierzyńskiego  😜

Może napisz tutaj co warto ogarnąć z lokalem, bo może nie tylko ja na tym skorzystam  :kwiatek:

Dwie sukienki poleciła mi koleżanka, która miała już po północy dość swojej wystawnej i ciężkiej sukni, a o takiej właśnie marze  😍
efeemeryda, w sierpniu może być mega upał, więc pomysł z lżejszą sukienką na przebranie jest bardzo trafny.
Dekoracja czyli co?Czy jak sobie wymarzysz np.angielską różę z holenderską eustomą i eukaliptusem to też zrobią w cenie?Za dodatkową opłatą?Układanie kompozycje na floretach czy tylko parę kwiatków włożonych do flakonika?A świeczki kto kupuje?Dekoracja czyli bukiet na stolik?A prezydium?A np. tablica przywitalna dla gości?Plany stołów?

Z najważniejszych rzeczy,które trzeba ustalić to:
-Menu i godziny posiłków oraz kto konsultuje harmonogram imprezy z orkiestrą,dj,fotografem itp.(Wy czy obsługa)
-Czy jest możliwość menu bezglutenowego ,wege itp i czy jest ono dodatkowo płatne i co wchodzi w skład tego menu (czy np.tylko ciepłe dania czy też ciasta,desery)
-Kto wita młodych (rodzice czy obsługa),czy rozbijacie kieliszki czy nie i kto je zapewnia,czy sprzątacie czy nie,gdzie będą życzenia (w lokalu  czy pod kościołem)
-Kiedy ma wjechać tort,czy obsługa roznosi kawę do deseru,czy lokal zapewnia race czy ktoś u kogo będzie tort zamawiany a może ma ich wcale nie być.
-Czy do pierwszego tańca można rozbijać konfetti i jeśli tak to jakie(osobiście zawsze doradzam płatki róż bo można je szybko posprzątać i się nie kleją do parkietu)
-O której można się zameldować /wymeldować w hotelu i czy trzeba wcześniej rezerwować pokoje
-Czy jest pomieszczenie zamykane na klucz,gdzie można schować prezenty
-O której można przywozić rzeczy do lokalu i kiedy trzeba je wyzbierać (jeśli lokal oddaje jedzenie to kiedy jest do odbioru-kto dostarcza pojemniki do spakowania)
-Kiedy mają dekoratorzy przyjechać po swoje rzeczy i kto rozbiera ewentualne ścianki,stojaki itp.
-Kto sprząta toalety.Wiele lokali ma sprzątaczkę na obiekcie,ale wiele nie ( i tu pojawia się przykry temat wymiocin...ale generalnie pasuje to pytanie zadać,żeby się nie okazało,że zrobić to musicie Wy)
-Koszyki ratunkowe i czy lokal dysponuje apteczką na wypadek pierwszej pomocy( generalnie lepiej mieć własne a nie liczyć na kogoś bo zawsze może coś się skończyć i ktoś zapomni uzupełnić)
-ilu przypada kelnerów na imprezę( optymalnie to 25 osób na jednego kelnera
-kto roznosi wódkę (czy roznoszenie przez obsługę jest dodatkowo płatne,czy przechowywana jest w zamrażarkach i kto dostarcza koszyki,lód i cytrynę i czy zostanie rozłożone szkło do drinków,wina czy nalewek)
-jeśli będzie drink bar to czy lokal zapewnia szkło,czy sprząta brudne i myje i czy robi to za darmo czy pobiera opłaty(tyczy się to również całej innej obsługi:kierowców,animatorów,dostawców ciężkiego dymu itp)
-ile kosztuje potencjalne przedłużenie imprezy
-czy napoje są limitowane czy nie i w jakiej formie podawane(czy są to szklane butelki czy np.1.5 l czy 2 l plastiki bo to różnica jest i jakie soki,czy np.100%,50% czy może napoje( tym się różni sok od napoju,więc jeśli w umowie macie soki to żądajcie soku a nie jakiegoś rozcieńczonego sikacza)
Tyle mi na szybko przychodzi do głowy
-
-
efeemeryda   no fate but what we make.
12 listopada 2019 21:11
Dekster dziękuje  :kwiatek:
Na szczęście wszystko o czym piszesz mam zapewnione przez lokal, byłam tam tez na weselu i wiem jak wyglada.
Co do szczegółów dekoracji to jest to bardzo dużo świeżych kwiatów które wybieram ja, świeczki i świeczniki zapewnia lokal i jest tego trochę do wyboru.
Alkohol cały jest w cenie, wódka donoszona, alkohol kolorowy przy barze. Przy słodkim stole jest bufet kawowy i tam goście sami się obsługują.
Wita nas obsługa, kieliszki zapewniają do trzaskania 😀
Plan stołów zapewnia sala tj. My oczywiście dostarczamy informacje kto gdzie siedzi ale to oni robią fizyczny rozkład i tez pomagają gościom znaleźć miejsce.
Sprzątaczka jest cały czad trwania imprezy.
Pojemniki mamy dostarczyć na jedzenie :kwiatek: i będzie nam wszystko spakowane.
Maja umowę z cukiernia wiec w cenie jest tort, który wybieramy dowolnie, Pani zapewniła, że możemy nawet zdjęcie pokazać i zrobią taki jak chcemy.
Meldunek do pokoi znamy, wszystkie mamy w cenie, a w naszym apartamencie jest sejf do którego nas zaprowadza zaraz po życzeniach tak żebyśmy mogli schować prezenty.
Fakt nie wiem o konfetti ale chyba ciężki dym mi wystarczy, także raczej nie będę się interesować.
Sala respektuje tez każdy rodzaj diety i nie trzeba do tego dopłacać.

Napoje i soki nielimitowane podobnie jak alkohol, ale fakt muszę sprawdzić jakie.
W łazienkach są artykuły pierwszej potrzeby, apteczkę również pani nam pokazywała oprowadzając po sali, ale dopytam o to jeszcze raz już przy płaceniu całości.

Ufff chyba wszystko ?? Czy coś pominęłam.

Bardzo dziękuje bo o wielu rzeczach nie mam pojęcia  :kwiatek:



edit: przejrzałam kolekcje Janachowskiej i NIC mi się nie podoba, to będzie chyba trudniejsze niż sądziłam  😵
Przyszło mi jeszcze do głowy,że niektóre lokale w ofercie mają limitowane napoje np 2 l na głowę.Co się staje w momencie,gdy ten limit zostaje przekroczony?Skąd mają młodzi wiedzieć czy ten limit faktycznie został przekroczony?Czy napoje,które zostaną będą zwracane?Czy wódka jest roznoszona przed czy po obiedzie?
Generalnie przykładowo jeśli macie na weselu 100 gości,to np. pasztecików do barszczu powinno być zrobione 100 szt bo za tyle płacicie.Jeśli lokal powiedzmy o 1 wyda tylko 60 bo reszta gości poszła do domu to reszta powinna być zapakowana do zwrotu.
Jeśli chodzi o kwestie dzieci to czy jeśli płaci się mniej to czy dostają mniejsze porcje czy normalne i czy jeśli jest dziecko do 3 roku życia za które się nie płaci to czy ma ono miejsce przy stole czy nie?
Animatorkom należy jasno określić,że resztki zabawek,popękane balony itp. muszą po sobie posprzątać.Malowanie kredą po kostce to nie jest raczej mile widziana atrakcja ani przez rodziców bo dzieci wyglądają jak dziki ani przez obsługę bo kto to rano umyje ,jeśli na drugi dzień jest stypa?
Jeśli na weselu zostanie zbite szkło to jest to już wkalkulowane w koszty czy ponosi się koszt każdej jednej sztuki?
Jeśli dekoracja zawiera świeczki to poproście obsługę (a zwłaszcza,gdy wesele w lecie i dzień długi),żeby je zapaliła najwczesniej koło 20.00 bo jak się będą paliły od obiadu to do zmroku już ślad nie zostanie a wtedy nadają największy klimat.
Zaiks to też dość ważna kwestia.Ja mam opłacony z góry abonament za cały rok i młodzi to mają wliczone już w cenę,ale wiele lokali będzie miało zawarte w umowie,że jako organizatorzy powinniście zrobić to Wy( ok 300 zł jeśli dobrze pamiętam).
Puste butelki i inne pozostałości po weselu.Czy musicie zabrać czy można za darmo zostawić i lokal wyrzuci.
Ustalcie wcześniej kto decyduje o tym,czy i kiedy klimatyzacja ma zostać włączona lub wyłączona bo z tym zawsze jest jazda.Jednym za zimno drugim za gorąco.Generalnie młodych i bezdzietnych pod klimatyzatory babcie pod ścianę  😉
To czym jedziecie do ślubu,jak daleko jest od kościoła do lokalu i ile czasu zajmuje przyjazd,sztuczne ognie i inne atrakcje powinny być z obsługą ustalone.Gdzie co i o której jest wbrew pozorom bardzo ważne.Unika się zbędnego zamieszania,że np. przyjechał koktajl bar i nagle chce stół a jest 19.00 i właśnie obsługa wydaje ciepłe danie i nie ma nikt czasu,żeby się tym zająć.Upomnieć też należy Waszą obsługę,że wydawanie posiłków jest najważniejsze.Kiszka jak ma być ciepłe danie a fotograf zabiera wszystkich na sesje lub orkiestra stwierdzi,że pogra 15 minut dłużej lub krócej.Po to ustala się godziny,żeby się tego trzymać i tyczy się to wszystkich.Orkiestry w większości to też nie są gwiazdy Polo Tv  i korona im z głowy nie spadnie jak wyjdą Was do drzwi przywitać.Niech chociaż na jednego marsza wyjdą,bo tak to bardzo słabo jak młodzi nie wiedzą,czy mają czekać czy już wchodzić.Konsternacja młodych i znaki dymne dawane przez obsługę śmiesznie wychodzą na filmie  😉 Jak mi się coś przypomni jeszcze to dopiszę.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
14 listopada 2019 21:13
Jak male dzieci na weselu to ja bym się dopytała, czy sala zapewnia krzesełko dziecięce.
Jeżeli w cenie sali jest alkohol to na jakiej zasadzie jest donoszony - są sale które wymieniają pustą butelkę, a jak ktoś z gości wyniesie na balkon czy do ogrodu to już za nią nie stawiają nowej na stole.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 listopada 2019 21:26
Dekster a Ty masz swój lokal, czy jesteś kimś w rodzaju wedding plannera?  😀
Mam swój,ale ogarniam też różne rzeczy młodym przeważnie mieszkającym za granicą i tylko tym,które mają u nas wesele.Czasowo nie jestem w stanie dodatkowych osób z zewnątrz.Zdarza mi się udekorować salę czy kościół,zrobić słodki stół czy tort gdzie indziej,ale tylko jak mam u siebie luźniej lub śluby są w jakieś święta.
Czytając ilość rzeczy o których wspominasz Dekster to ciesze się , że mam swój ślub za sobą. Przy takiej ilości detalicznych pytań już bym się pogubiła na starcie i od samego czytania mnie to przygniata.
Byłam na ślubie na którym każdy detal młodzi ustalali i wyszła kiszka, bo jakaś niewielka dekoracja była ciut inaczej ustawiona niż w planie pierwotnym, a przykre jest to , ze Panna Młoda już humor miała popsuty na starcie. Mi by było szkoda tych fajnych emocji na samym starcie. 🏇
efeemeryda   no fate but what we make.
15 listopada 2019 08:39
Generalnie to ja już chyba wspominałam, że świadkowałam na tej sali, stąd widziałam wszystko jak działa z punktu widzenia gościa, przez co nie chciałam nawet jechać oglądać jakiejkolwiek innej sali  😂

Pamietam, że świeczki były wymieniane te, które się spaliły, wiec to żaden problem, a wszystkie napoje i alkohol są nielimitowane, wódka już do obiadu.

Urzekło mnie w tej sali to jak bardzo obsługa o wszystko dba i jak dokładnie jest wszystko zaplanowane.

Dalej rozglądam się za sukienka i chociaż to za wcześnie żeby coś mierzyć czy kupować to jednak jestem przytłoczona tym, że nic mi się nie podoba  😵
Wiele z tych rzeczy warto ustalić,żeby się nie okazało przy rozliczeniu,że trzeba za choć co dopłacać.Inaczej też organizuje się wesele na 100 osób a inaczej na 200-300.Przy dużej liczbie gości często nie ma czasu na ustalanie "Na bieżąco ",poza tym młodym pasuje już dać spokój, niech ich obowiązkiem jest już tylko zabawianie gości.My ustalamy jak najwięcej i widzę,że to bardziej działa niż "będzie Pan zadowolony" 😉Czasem długo dyskutujemy co jak i kiedy zrobić,żeby było dobrze i dochodzimy do wspólnych wniosków.
Szczerze mówiąc to ja na sali powiedziałam że mają się ze sobą dogadać wszyscy sami, bo to jest moje pierwsze wesele, a ich tysięczne pewnie. W ogóle nie zastanawiałam sie o której ktoś zapali świeczki, uważam, że to w ogóle nie jest sprawą warta zainteresowania, bo wybierając profesjonalna sale liczyłam że wszystko zrobią jak trzeba i tak było.
efeemeryda   no fate but what we make.
18 listopada 2019 10:09
Cri ja licżę, że u mnie właśnie tak będzie, zwłaszcza, że podwykonawcy już na tej sali pracowali, ale będę się miała na baczności i dopytam o wiele rzeczy  😉

tymczasem baaaardzo powoli oglądam sobie zaproszenia, gdyż do końca przyszłego roku chcielibyśmy już mieć je rozdane. Termin jest wakacyjno urlopowy, a skoro my planujemy wakacje z rocznym wyprzedzeniem to nasi goście też mogą i nie chciałabym, żeby przez to kogoś zabrakło.
Urzekły mnie te pokazane jako ostatnie w 5:30, niestety w podlinkowanym w opisie sklepie ich nie znalazłam, czy któraś z Was może widziała podobne ?  :kwiatek:
Dziewczyny, pewnie temat już kilka razy wałkowany. Ślub w przyszłym roku, cywilny + uroczystość dla najbliższych. Szukam długiej, ale w miarę prostej i skromnej sukienki, chciałabym wydać do 1000zł. Coś poza zalando/asos przychodzi Wam do głowy?
efeemeryda   no fate but what we make.
25 listopada 2019 10:40
crono
może salony w mniejszych miejscowościach ? Zdarzają się też proste modele  😉
Kupowałam tam kilka sukienek.Jakość super.Lavika https://lavika.pl/pl/sukienki/156-caroline.html
desire   Druhu nieoceniony...
03 grudnia 2019 11:15
Dziewczyny, pewnie temat już kilka razy wałkowany. Ślub w przyszłym roku, cywilny + uroczystość dla najbliższych. Szukam długiej, ale w miarę prostej i skromnej sukienki, chciałabym wydać do 1000zł. Coś poza zalando/asos przychodzi Wam do głowy?


Może etsy.com?
To chyba kiedyś była dawanda. 🙂
efeemeryda ja mialam suknie z salonu szyjacego w "mojej" miejscowosci, ale maja kilka sklepow, np w Zielonej Gorze. Za swoja dalam 2.700 w 2012 roku, nie wiem jak ceny maja sie teraz, ale uszyja wszystko co chcesz.
https://salonkreacja.pl/
efeemeryda   no fate but what we make.
04 grudnia 2019 16:02
Nerechta super, dziękuje  :kwiatek:
efeemeryda   no fate but what we make.
27 grudnia 2019 17:46
Pozwolę sobie podbić wątek pytaniem.
Jakie macie doświadczenia z obrączkami ? Lepiej robić czy kupować nowe ?
Złota mam dużo i bez problemu starczy na komplet, natomiast ceny nowych są dość przerażające. Rozumiem, że mają być na całe życie ale jednak 6 tys za komplet to sporo.
Chciałabym aby moja miała brylant, męska natomiast gładka.
Zastanawiam się tylko czy takie robione na zamówienie nie są mniej trwałe ?
efeemeryda, 6tys? a gdzie szukałaś? Ja robiłam u jubilera, nie oddawałam złota.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się