PSY

smartini   fb & insta: dokłaczone
23 listopada 2020 22:19
Zgadzam się z powyższym. Jeśli pies funkcjonował normalnie to być może problem wynika z niewiedzy hodowczyni (nie wszyscy są alfą i omegą we wszystkich dziedzinach) i spadło to na karb 'ona tak ma' a w nowym domu, co jest jakby nie patrzeć stresującą sytuacją dla każdego psa, problem się nasilił. Bez konsultacji z behawiorystą na żywo można raczej wróżyć z fusów, powodów może być sporo.
Ja bym też mimo wszystko zbadała pęcherz 🙂
Słuchajcie, pojawił mi się problem z moim psem - otóż przestał lubić jeździć samochodem. Problem pojawił się, jak wracaliśmy znad morza - nad morze był spokój, spał, leżał i ogólnie wszystko normalnie.
Jak wracaliśmy do Krakowa, to pół godziny po wyjeździe zaczął mocno ziajać - myśleliśmy, że może kupa, biegunka cokolwiek... zatrzymywaliśmy się, piesek biegał radośnie - w aucie stres i ziajanie. I tak to trwało prawie 11h  🙄

Od tego momentu dłuższa podróż autem to dla niego ewidentny stres, zaczyna ziajać i siedzi. Nie mieliśmy żadnego wypadku, jeżdżę spokojnie, nie ma żadnej zmiany typu auto czy cokolwiek
Czy pies może się nabawić choroby lokomocyjnej w wieku 3 lat ? Ewentualnie inna przyczyna ?
kolebka, a może przyczyna zdrowotna?
Jak miałam refluks żołądkowo jelitowy to normalne podróżowanie nie było dla mnie problemem, ale długa jazda w trasę to bardzo mnie bolał brzuch.
Może to głupie porównanie, ale może nie całkiem.
Kochani pomóżcie!  :kwiatek:
Potrzebuje kupić na prezent książkę o położnictwie/porodzie/opiece nad szczeniętami od pierwszego dnia lub nawet od poczęcia.
Możecie coś polecić? Coś oczywiście dostępnego w księgarniach internetowych 😉
Myśle o tej, czy warto? Dla hodowcy książka, ale ogarniętego (nie totalny laik):
https://netaro.pl/poloznictwo-i-neonatologia-psa-i-kota-1510.html
My wczoraj 23km po Karkonoszach  💘
Pies połowę trasy ze względu na wiek i możliwości spędził w plecaku.
Mam pytanko czy może ktoś z Was chodzi po górkach i używa butów dla psa? Potrzebujemy też jakiegoś ocieplacza bo na postoju w schronisku pies zaczął marznąć.
Foteczki 🙂



Hej.
Kojarzycie może, które sklepy zoologiczne mają jeszcze kody rabatowe na Black Friday?
Szukam Acana Lamb na jakiejś fajnej promce 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 listopada 2020 16:00
zookarina i hunter mają i mają też acanę.


ja zostałam łowcą i kupiłam 12kg Fitmina Purity za 180zł  👀 zoobaczymy, trochę za mało białka i trochę za dużo węgli jak na mój gust, więc ciekawi mnie jak się przyjmie. No ale żal było nie skorzystać :P

chomcia
, ja kupiłam buty z alcotta na wycieczki, są bardzo fajne i elastyczne. Koleżanka który sporo po górach chodzi używa dla owczara zooplusowych, też są spoko.  :kwiatek: (a ten alcott to na stronie alpha spirit w zabójczej cenie  😎 )
chomcia  ale turisty z Was, super! Dystans robi wrażenie  🏇

Dzisiaj mija 6 lat, odkąd adoptowałam Roxy; przyjechała do mnie chuda i śmierdząca kupka psiego nieszczęścia, a teraz to prawdziwa dama 14letnia  😅
Ten pies znaczy dla mnie tak wiele, że sama myśl o tym, że zostało nam niewiele wspólnego czasu powoduje u mnie dosłownie panikę.

Wojenka   on the desert you can't remember your name
01 grudnia 2020 21:09
Chwalimy się wynikami prześwietleń :
HD A, ED 0 i kręgosłup czysty jak łza  😍

Wojenka, śliczna Sosha! Rozszyfrujesz, proszę, laikowi co oznaczają te rezultaty i jakie to były badania? Oprócz oczywiście kręgosłupa czystego jak łza, bo to rozumiem 😂

Ostatnio dużo osób dookoła mnie robi badania, których wyniki to właśnie takie zagadkowe kody literowe 🤣 . Tak się zastanawiam - mam młodego psa, teoretycznie reproduktora (teoretycznie, bo jest tylko wpisany w KCHT jako reproduktor, ale na razie nie kryje) i pomyślałam sobie, że może właśnie byłoby fajnie sprawdzić, jak się mają obszary niewidoczne gołym okiem. Generalnie mam takie poczucie, że wśród terierów walijskich, przynajmniej tutaj w Czechach, liczą się tylko i wyłącznie wyniki z egzaminów łowieckich + praktyka łowiecka (co jest oczwiście w pewnym sensie dobre, w końcu do tego ta rasa była stworzona). Do tego jeden dobry wynik z wystawy, żeby spełnić warunki hodowlanki i gotowe. Nikt nie patrzy na aspekty zdrowotne, hodowczyni Peanuta na przykład kłóciła się ze mną kiedyś o kontrolne badania krwi i powiedziała, że ona ich nie robi, bo to niepotrzebny stres dla psa - a skoro zwierzak jest w dobrym humorze i czyści miskę do dna, to na pewno problemów nie ma. Jednocześnie kazała mi dawać psu karoten na sierść, bo na pewno ma niedobory... Na pytanie skąd to wie, bez badań, nie umiała odpowiedzieć. Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi mi o wymądrzanie się i o szukanie na siłę chorób, ale w przypadku reproduktorów to jednak ważne, jakie geny przeniesie. Walijczyki nie mają predyspozycji do konkretnych chorób, ale może są jakieś generalne badania, które dla własnego czystego sumienia mogłabym zrobić?
fin, HD to dysplazja stawów biodrowych, a ED to dysplazja stawów łokciowych 🙂 wynik "0" oznacza, że pies jest wolny od dysplazji 🙂
Wojenka   on the desert you can't remember your name
02 grudnia 2020 08:40
Fin, tak jak napisała warta2009, te skróty oznaczają dysplazję. Wynik A i 0 oznacza, że pies jest wolny.
Prześwietlenie kręgosłupa wyklucza nam zmiany zwyrodnieniowe, np.spondylozę.
Raczej nie praktykuje się prześwietleń u terierów, poza airedale'ami, ale może warto. Pies do prześwietleń musi być poddany sedacji.
Zobacz sobie na stronie laboklinu jakie badania genetyczne można wykonywać w przypadku różnych ras.
Ja robiłam badanie w kierunku pierwotnego zwichnięcia soczewki (PLL) (czysty).
W mailu z labu dostałam info jakich psów to dotyczy, może kogoś zainteresuje, więc wrzucam: „Badania naukowe potwierdziły korelację pomiędzy mutacją a objawami choroby u następujacych ras: American Eskimo Dog, American Hairless Terrier, Australian Cattle Dog, Chinese Crested, Chinese Foo Dog, Fox Terrier, Jagd Terrier, Jack Russell Terrier, Lakeland Terrier, Lancashire Heeler, Lucas Terrier, Miniature Bull Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Patterdale Terrier, Pug, Rat Terrier, Sealyham Terrier, Teddy Roosevelt Terrier, Tenterfield Terrier, Tibetan Terrier, Volpino Italiano, Welsh Terrier, Westphalia Terrier, Yorkshire Terrier, Danish-Swedish Farmdog.”

Wojenka - świetne info, suka jest boskaaa 💘
fin, to ja jeszcze dodam. W przypadku bioder (HD) wyniki jakie możemy mieć:
- A - biodra idealne
- B -biodra zdrowe, nie idealne
- C - lekka dysplazja
- D - umiarkowana dysplazja
- E - ciężka dysplazja

W przypadku łokci (ED)
- 0/0 - wolne od dysplazji
- 1/1 - Lekka dysplazja
- 2/2 - średnia dysplazja
- 3/3 - ciężka dyzplazja

U borderów często prześwietla się jeszcze barki w kierunku OCD (osteochondrozy). Do tego jeszcze dochodzą badania genetyczne, które dotyczą rasy.

Co do robienia badań - zawsze warto je zrobić. Tylko trzeba się zorientować jakie problemy dotyczą danej rasy i pod kątem tych chorób badać. W borderach żadne badania wg ZKwP nie są obowiązkowe, ale w dobrych hodowlach standardem jest prześwietlenie bioder, łokci i barków, badanie kliniczne oczu oraz badania genetyczne chociaż w podstawowym pakiecie (CEA - anomalia oczu collie, CL (NCL5) – neuronowa lipofuscynoza ceroidowa 5, TNS – zespół uwięzionych neutrofili, MDR1 – nadwrażliwość na iwermektynę, IGS – zespół Imerslunda-Grasbecka, SN – neuropatia czuciowa).
smartini   fb & insta: dokłaczone
03 grudnia 2020 09:37
ja takie rzeczy jak biodra, kręgosłup, serce to bym u dorosłego psa zbadała tak z zasady, dla swojego świętego spokoju i wiedzy, spondyloza jest genetyczna ale już biodra mogą być środowiskowe, myślę, że lepiej się dowiedzieć o ewentualnym problemie (nie zawsze od razu są objawy!) jak pies jest młody i zdrowy i o to dbać niż odkryć przy diagnozie jak już będzie (za) późno. Np w takich sheltie z tego co wiem nie ma takiego 'standardu' by prześwietlać biodra a w niektórych liniach podobno dysplazja hula w najlepsze.
No i do tego oczywiście badania zalecane dla danej rasy 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
03 grudnia 2020 09:45
u większych owczarków też bym chciała wiedzieć czy pies ma czysty kręgosłup.

Ja też prześwietlałam psa jak skończył 15 mies. (choć szport szczyla jak kiedyś zakupię chyba prześwietlę za szczeniora jeszcze), nie mam nawet rodowodu jeszcze wyrobionego, ale badania są czysto dla mojego spokoju. Ewentualne lekkie wady nie dające objawów zawsze mogę zniwelować odpowiednią opieką i budową mięśni 😉
W naszym domu normalność zniknęła na 12tygodni  💃
Wieszczek, Wieronek i Wudwudek  💘
AnetaW to są borzoje? 😍 😍
kortina, tak. Miot suczki AnetaW,  😉
Gratulacje  😍
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 grudnia 2020 17:33
Dla pewności zapytam. Owczarek wschodioeuropejski nie jest uznany przez ZKWP? Nie znalazłam go w grupie I
Pati2012, jest FCI

edit: ciekawe, że nie mogę znaleźć w wykazie ras FCI, ale hodowle są ZkwP i nawet screeny championatu.
https://towarzyszveo.wixsite.com/towarzysz/rezja
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 grudnia 2020 17:58
No wlasnie miałam wątpliwości bo wg wikipedii nie jest w FCI  ;P
I dokladnie ten fanpage tez mi dodal wątpliwości. Czu to pdorobiony certyfikat czy jest prawdziwy
Pati2012, nie podrobiony, na pewno oryginalny. Suka ta brała udział w wystawie nie jednej, bo ma zdjęcia z ringów i to wytsawt ZkwP.
Poszukam w katalogach gdzie ta rasa jest, bo może w nie użnanych jeszcze?

edit: tak , jest w rasach nieuznanych FCI
Czyli nie może brać udziału w BIS przykładowo, ale jest w ZkwP
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 grudnia 2020 18:04
Wygląda na uznaną na poziomie krajowym i nieuznaną przez FCI
http://www.fci.be/en/nomenclature/1-Sheepdogs-and-Cattledogs-except-Swiss-Cattledogs.html
Ale nie wiem jaka jest dokładna procedura uznawania rasy  🤔
madmaddie, bo jest kilka takich ras, np.  polski spaniel myśliwski, łajka.
Te psy nie mogę brać udziału w BIS jak napisałam wyżej.
Edit: nie moge być też interchampionami.

Edit. Generalnie super temat poruszyłaś.
https://www.psy.pl/rasy-psow-nieuznane-przez-fci/

Tu fajny artykuł.
Madmaddie BOS jak się okazuje niedawno był rasą nieuznaną przez FCI.
Proces uznania rasy trwa wg tego 10 lat.

Edit: Mieszanka z Borzojem czyli Silken też czeka na uznanie  😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 grudnia 2020 18:54
o BOSach wiem, ale zdziwiło mnie, że lagotto też jest takie młode w FCI :o
madmaddie, Dokładnie, mnie też. Cane corso także.
Mam owczarka wschodnioeuropejskiego i metryka jest jak najbardziej ZKwP 😉. Żadna podrobiona.
Rasa jest ugruntowana od lat 60.
Polecam też stronę hodowli, z której ja kupiłam Borysa:
https://djuszes.wixsite.com/djuszes
Nie każdy VEO jest jak pisze właścicielka Rejzy - że pies tą godzinę, dwie musi pracować. Przez takie rady o mało co nie rozstałam się z Borysem i nie zafundowałam mu losu "psa pracującego pokazowego" - na szczęście behawiorystka i hodowca Borysa mi ułożyli w głowie 😉.
Dzięki ich radom (zupełnie różnym od "więcej pracy!"😉 Borys wyrasta na fajnego, spokojnego stróża. U niego mocno przebijają cechy azjaty jak na potomka ONków 😉.
Muchozol, a mogę zapytać, jakie rady dostałaś?
Muchozol, prawda, bo czytałam kilka artykułów o tym, że jest moda na pracujące rasy , a że wcale nie każdy osobnik z pracujących ras czy linii do pracy jest chętny i się do tego nadaje. Część z nich chętniej wiodłaby życie kanapowca zwykłego, a część doskonale odnajduje się w pracy i sporcie, a inna część na show.
Nie mniej tylko mądry, doświadczony hodowca umie dobrać psa pod konkretnych przyszłych właścicieli , bo przecież po szczenięciu wie, które z nich ma predyspozycje do czego najlepsze.

Muchozol, a czemu miałaś rozstać z nim?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się