siodło ujeżdżeniowe

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
07 lutego 2019 15:58
Halo, Dance Girl: dzięki
ElaPe, myślę, że ona potrzebuje dobrego wszechstronnego, które też łatwiej dobrać do konia.
Dopóki nie siądzie w siodle. Na prostej nodze może być, że nigdy nie usiądzie.
Dopiero potem ujeżdżeniowe, bardziej typu "ortopedyk", na pewno z wysokim tylnym łękiem - i na mniej proste nogi.
Na pewno żadne close contact dłuuugo nie będzie odpowiednie.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
08 lutego 2019 15:30
Halo, ona z tego co wiem to całe życie przejeździła w skokówkach, może trochę w westowych też.

(żadne z tych obu próbowanych przez nią siodeł ujeżdżeniowych nie jest close contact.)
ElaPe, ok, ale one są typu "open seat" - a na prostej nodze.
Może z założeniem, że na takie będzie jej łatwiej się przesiąść.
A ona jednak potrzebuje nieco "podparcia" ze strony siodła.
Mnie przy przejściu ze skokowego pasowała venus prestiża, może przypadkiem jej też.
Bo jednak najlepiej dobrane do grzbietu siodło będzie złe, jeśli będzie źle współpracować z jeźdźcem (a raczej jeździec z nim).
A ja nie wiem czy bym nie poszla na poczatek w winteca. Jest możliwość dokupienia roznych rozmiarów klockow, w tym tylnich. Dzieki temu siodło ma szanse ewoluowac razem z jej dosiadem a i leki sa wymienne, plus mozliwosc korekcji ich podkladkami. Jak juz usiadzie to sprzeda i kupi cos lepszego.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
09 lutego 2019 15:56
Ona trochę w ujeżdżeniówce jeździła tzn. na mojej kobyle w moim siodle (Otto Schumacher Profi Exclusive) i mówiła, że z początku też jej się za dobrze nie jeździło bo klocki (klocki są pod  spodem nie na wierzchu) ale się przyzwyczaiła.
Ale jednak OS nieco pomaga jeźdźcowi, sądzę, że w rozsądny sposób.
Siodła na filmie jedynie od jeźdźca wymagają.
No nie da rady bezboleśnie przesiąść się w "swobodną", a zatem Wymagającą ujeżdżeniówkę za skokowego,
nawet mając niezależność dosiadu opanowaną znacznie lepiej niż ta amazonka.
Trzeba szukać jakiejś pośredniej formy siodła.
Ponieważ tylko zintegrowana całość (jeździec-siodło-koń) będzie dobrze służyć całości.
Zatem nie ma co odrzucać "kanap" ani "ortopedyków", gdyby miały wspomóc równowagę i integrację z grzbietem konia.
W końcu to ostateczny efekt jest ważny.
Siodło, w którym nie jesteśmy w stanie poprawnie usiąść - po prostu (na danym etapie) nie jest dla nas, żeby było najlepiej dobrane do konia (bez jeźdźca).
Niby to oczywiste, ale jednak nie - bo często wybieramy oczami, co nam się podoba, co jest modne/popularne.
Temat może i oklepany, ale wszystko idzie do przodu i co raz wchodzą nowości siodłowe + nowe spostrzeżenia co do tych nowości, a pomiędzy "starszymi" modelami. Co możecie powiedzieć aktualnie o siodłach Prestige Helen ?  :kwiatek:
vissenna   Turecki niewolnik
10 lutego 2019 10:55
ElaPe
Też uważam, że pierwsze siodło lepsze.
Niestety, przesiąść się ze skokówki na ujeżdżeniówkę jest trudniej niż w drugą stronę.
Generalnie jeśli nie ma opcji żeby szukać innego siodła to zostawiłabym to pierwsze, ale... Dopóki dziewczyna w nie nie usiądzie to raczej odpada samodzielna jazda. Powinna dużo jeździć w tym siodle na lonży, bez strzemion. Jeśli jest zdeterminowana to pracą da się wszystko.
Druga opcja to lonże dosiadowe na skokówce (też bez strzemion) i kiedy tylko zacznie siedzieć w przejściach to podmienić siodła...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
10 lutego 2019 16:19
Visenna, Halo: dzięki za wasze uwagi.  :kwiatek:
Czy może ktoś sie orientuje jak finansowo wychodzi poszerzanie siodeł devocoux? Czy tylko jest opcja wysyłania siodła do producenta czy może jest w stajnie to zrobić jakaś inna firma w Polsce? Będę wdzięczna za pomoc. Bo na stronie producenta nic nie znalazłam na ten temat.
bg, oni nie poszerzają siodeł, mogą Ci najwyżej zrobić poduszki spodnie w innym kształcie.
Dzięki  -  rozumiem 🙂  :kwiatek:

Dziewczyny ja sobie pozwolę jeszcze wrócić do tematu pierwszej ujeżdżeniówki (no nie takiej pierwszej ale pierwszej pod względem dopasowania do konia, która została na dłużej). Wrzucam filmiki, nie wiem czy cokolwiek da się z nich powiedzieć bo są z daleka i trochę ciemnawe ale może coś wyłapiecie  :kwiatek:


vissenna   Turecki niewolnik
11 lutego 2019 08:43
Na moje to masz ciut za krótkie strzemiona, to sprawia, że nie trafiasz pupą w środek siodła tylko trochę na jego tył, bardzo wysoko wstajesz (niepotrzebnie) a koń wcale nie ma takiego obszernego ruchu, pracujesz ciałem więcej niż koń 😉. A ponieważ jest tu trochę makareny to i ręce nie są stabilne.
Wydłużenie lekko strzemion i trener który wyjaśni Ci każdą fazę anglezowanego (po co i dlaczego tak, a nie "góra dół"😉 powinny sprawę załatwić.

Samo siodło wydaje się być ok (dużo nie widać), rozmiar też ok.
Dziękuję za uwagi vissenna  :kwiatek:
Obszernego ruchu koń nie ma to fakt ale jest niemiłosiernie niewygodny/twardy w kłusie co mi nie pomaga niestety. W ćwiczebnym póki co w ogóle na nim nie jeżdżę w trosce o jego i swoje plecy.
Strzemiona wydłużymy a i z trenerką zacznę jeździć jak tylko pogoda się polepszy.
Nie wiem czy klocek nie za dlugi, cofa ci bardzo mocno noge.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
16 lutego 2019 17:00
Mam zagwozdkę. Mój Otto Schumacher dokonuje żywota po 10 latach u mnie a kto wie ile przedtem (skóra na siedzisku pęka z 2 stron na szwach a tut. siodlarz powiedział że nie da się wymienić, że on tego nie robi)

Znajoma ze stajni ma na sprzedaż siodło Amerigo Pinerolo, w dobrym stanie, nieużywane przez nią bo jej nie podpasowało, mówiła że kupiła te siodło od jednej trenerki lata temu a ta trenerka z kolei kupiła ze sklepu który się  zamykał i wyprzedawał za bezcen.

Siodło aktualnie próbuję i mam jeździ mi się dobrze, jest ono takie płaskie i czuję się w nim tak lekko jakoś, dobrze usadza, prościutko się siedzi noga stabilna. Koniowi też chyba pasuje. Skóra mięciutka. Z  mankamentów to trochę, twardawe siedzisko duże klocki z przodu wymagające naprawdę długiej nogi.

Sprawdziłam po numerze na siodle rok produkcji: 91 (1991) a więc to siodło mimo że prawie nie używane to jednak ma 28 lat!

Właścicielka chce za nie 1200$.

I teraz sama nie wiem robić. Kupować czy nie?

















ElaPe, jesteś pewna że to rocznik? Na stronie Amerigo jest znaczek z informacją, że w 2018 Amerigo miało 20-lecie istnienia 😉. Czyli firma powstała w 1998 😉
Na stronie Amerigo jest jak rozkodować numer ale ten numer zmieniał się w zależności od roczników:
https://www.amerigo-saddles.com/ch-ch/en_GB/cat/Discover-Amerigo-10574/SERIAL-NUMBERS-10576/
Ja nie wiem czy u Ciebie to nie jest przypadkiem wrzesień 2001
ElaPe, to siodło jest pełnoletnie, ma 18 lat 😉 tak jak pisze epk. Nawet jeśli to siodło było bardzo mało używane, to i tak nie jest już najnowsze. Kwestia jak czas wpłynął na materiały: skórę, wypełnienie paneli itd. Nawet jeśli teraz wygląda super, to za chwile może się okazać, że wymaga gruntownego remontu. No i cena dość wysoka jak na 18 letnie siodło, nawet w świetnym stanie (przynajmniej jak na warunki w Polsce, nie wiem jak się ma rynek w USA). Ja bym odpuściła i poszukała czegoś nowszego, no chyba że siodło bardzo pasuje Tobie i koniowi, a właścicielka opuści cenę.
ElaPe, - ja uważam jak kittajka, za takie pieniądze można w PL mieć na prawdę fajne i dużo młodsze siodło. Wiek to jednak wiek i zamiana jednego dziadka na drugiego jest trochę bez sensu.
ElaP a ja bym się zastanawiała... I negocjowała cenę. Siodło wygląda fajnie, jeśli i tobie i koniu wygodnie, to jest naprawdę godne uwagi. Nawet gdyby przyszło wymienić wypełnienie. Skórze wiek nie szkodzi, o ile była chociaż trochę zadbana. Amerigo to zajefajne siodła!  😍
Wieku w tym przypadku bym się tak strasznie nie obawiała-ja mam 30-letniego Kieffera (Wien) i gdyby nie wąski kanał, to bym wymieniła wypełnienie i dalej w nim jeździła... Ze skórą nic się nie dzieje kompletnie.
Mam też ponad 20-letniego Kieffera wszechstronnego- wygląda bardzo ok, panele mięciutkie, siodełko wygodne i ciągle służy.
Amerigo Pinerolo to nie "ekonomiczna" Vega. Należy jeszcze do siodeł "wiecznotrwałych", naprawialnych i w ogóle.
A jednocześnie nie ma już archaicznej konstrukcji.
Coś jak Mercedes. Kiedyś.
Ja bym brała, a wątpliwości czy wiekowe da radę wykorzystała do negocjacji ceny.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
17 lutego 2019 15:36
Halo, Dziewierz, keirashara. kittajka, epk: dzięki za komentarze :kwiatek:

Faktycznie, aż tak stare nie jest.

Jednakowoż po wczorajszej jeździe jak ktoś mnie z ziemi obejrzał i stwierdził że jest to siodło za mała i że siedzę kroczem na przednim łęku prawie i że kolana mi wchodzą na te poduszki  to zrezygnowałam. Dodatkowo te 18 lat niby nieużywania, ale jednak. I o ile wcześniej koń chodził w miarę OK, to wczoraj niestety chodził okropnie.
Amerigo Pinerolo to nie "ekonomiczna" Vega. Należy jeszcze do siodeł "wiecznotrwałych", naprawialnych i w ogóle.
A jednocześnie nie ma już archaicznej konstrukcji.
Coś jak Mercedes. Kiedyś.
Ja bym brała, a wątpliwości czy wiekowe da radę wykorzystała do negocjacji ceny.


Zgadzam się z Quantą. Tylko sobie sprawdź na ebayu po ile one u was chodzą z tego rocznika. Bo Amerigo dość popularne w USA.

Jeździłam w takim i bardzo mi pasowało- wlasnie siedziskiem, ale miałam za krótką nogę.
Pomocy - trochę pozamęczam pytaniami co do siodeł  devoucoux, ale może się to jeszcze komuś przydać więc na pewno nie zaśmiecę wątku 🙂
Czy JAKAŚ INNA FIRMA /RYMARZ w Polsce jest w stanie wymienić panele w tych siodłach, tak aby dopasować do swojego konia, bez konieczności wysyłania siodła do Francji ?
bg, spytaj w daw mag, albo u pana Andersza. Kwestia tylko jak taka wymiana paneli wpłynie na konstrukcje całego siodła, czasami dopasowanie do konia zaczyna się już na etapie terlicy i nawet zmiana paneli nic nie da. To siodło jest nowe, na gwarancji? Jakie ma wypełnienie?
Nie sądzę, devoucoux ma silikonowe wypełnienie paneli, nie ryzykowałabym wymiany u rymarza bo to się może różnie skończyć. O ile ktoś się tego podejmie w ogóle.
Sprobuj travelling saddler, mi mówili ze robia wszystkie siodla.
Hej mam pytanie, które pewnie się tutaj kilka razy przewinęło

Jakie siodło byście poleciły dla bardzo długonożnej szczupłej osoby (180cm wzrostu)?

Myślałam o Stubbenie Maestoso ale nie wiem czy nie jestem na nie za duża lub Prestige Top Dressage

Z góry dziękuje za pomoc  😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się