odrobaczanie

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
13 kwietnia 2014 17:04
Czyli innym środkiem jeszcze ? tylko co ubije tasiemca ?


Preparat zawierający prazikwantel.
Ja na przykład mam Quest Plus.
Może być też Equest Pramox lub Equimax bądź Eqvalan Duo.
Jeśli koń był odrobaczany po sezonie pastwiskowym paźdz/listopad equimaxem, następnie w lutym fenbendazolem ( proszek 5 kolejnych dni po 200g) to teraz w maju lepiej podać iwermektynę czy pyrantel? Czy nie ma to aż tak dużego znaczenia?
A co sądzicie o Equest Pramox? mam w domu te pasty,bo hurtowo były kupione w Niemczech i muszę moje gadziny odrobaczyć jak tylko zjadę. I jak mmyśliscie odrobaczać tylko raz czy najpierw odrobaczyć i po pewnym okresie powtórzyć?
marta__sz  z tych dwóch iwermektyne.  😉

nasicc - dobra pasta, wybija tasiemca.  Tylko nie można jej przedawkować.
rozumiem. czyli jak podać ?całą tubę? mam jedną 3latkę i jedną 9latkę,zasadniczo około 400-500kg tak sądzę
  Podaj w dużym przybliżeniu do masy ciała.
Inne pasty przekraczam o ok. 100-200, a podając E.P. podawałam prawie, że idealną dawkę.
Dzięki ;d muszę jeszcze daty ważności sprawdzić jak zjadę. myślisz,że jak będzie miesiąc opóźnienia w dacie,to lepiej kupić nowe i te wyrzucić czy jednak podać?boję się aby nie zaszkodziło.
Tego nie wiem. Zawsze kupuje na "świeżo" pasty. Tu już musisz zapytać osoby które "w tym siedzą" i wiedzą czy pasty są do użycia czy do wyrzucenia.  Najlepiej weta.  😉
na pewno spytam. Dzięki 😀 no ja kupiłam jakoś tak wyszło hurtem jesienią i tak myślę,że możliwe ,że termin mógł im wyjść.a bardzo mało za nie płaciłam,bo bodajże 11euro za sztukę.
marta__sz  z tych dwóch iwermektyne.  😉

nasicc - dobra pasta, wybija tasiemca.  Tylko nie można jej przedawkować.


rozumiem, a ewentualnie co jeszcze innego? Nie chcę ciągle dawać equimaxu, na fenbendazol koń zareagował mocno biegunkowo niestety.
[quote author=marta__sz link=topic=292.msg2080752#msg2080752 date=1398767833]
Jeśli koń był odrobaczany po sezonie pastwiskowym paźdz/listopad equimaxem, następnie w lutym fenbendazolem ( proszek 5 kolejnych dni po 200g) to teraz w maju lepiej podać iwermektynę czy pyrantel? Czy nie ma to aż tak dużego znaczenia?
[/quote]

Jeśli koń po sezonie był odrobaczony equimaxem, czyli iwermektyna+prazikwantel, w lutym fanbendazolem, to teoretycznie teraz dobra pora by podac cos z pyrantelem, bo po sezonie pastwiskowym znow trzebabedzie podac cos z iwermektyna za wzgledu na gzy.
czy można zastosować odrobaczenie 5 dniowe fenbenatem i 6 dnia dołożyć equimax czy to będzie za dużo dla konia?
Czy spotkaliście się kiedyś z alergią na iwermektynę u koni?
[quote author=Amelia link=topic=292.msg541599#msg541599 date=1270392235]
Jeśli chodzi o Paramectin, hm jak odrobaczyłam mojego konia tą pastą to wystąpiły skutki uboczne  🙄 przypominające grzybicę zmiany na skórze,głównie na grzbiecie i brzuchu,ustapiły po ok. 2 tyg. Opisane w ulotce dołączonej do pasty.

Mi przydarzyło się coś takiego..
A czy w Polsce jest w ogóle znany temat:  NECK THREADWORMS = nicienie szyjne (Onchocerca spp) mikrofilarie

http://thehorsesback.com/neck-threadworms/

http://thehorsesback.com/fight-against-neck-threadworms/

Ktoś może przetłumaczyć? <kwiatek>

A może sa artykuły o tej tematyce w jezyku polskim? - [b]ONCHOCERKOZA U KONI[/b]

edit. uzupełniłam nazwy dzieki odpowiedzi zielona_stajnia
onchocerkoza - znane już w podręcznikach dla tech. wet. z lat 70-tych 😉.
Wedle tej książki:
objawy:w początkowym okresie zgrubienia w okolicy kłębu połączone z wysiękiem, następnie zgrubienie i tworzenie się przetok.Możliwe umiejscowienie pasożytów na kończynach - prowadzi do kulawizny (zapalenia ścięgien, więzadeł bądź pochewek ścięgnowych).
Rozwój nicienia przebiega w owadach żywiących się krwią.
  To tyle z owej książki - w tamtych latach nie znano iwermektyny, która załatwia sprawę. Przy odpowiednim odrobaczaniu problemu nie ma. Podkreśliłam odpowiednim, gdyż wiele osób odrobacza na zasadzie 2x w roku raz tańszą raz droższą pastą, nie wnikając ani w skład owych specyfików, ani nie robiąc badań kału. Pomijam już coś takiego jak powtórka odrobaczenia we właściwym czasie.
  Często onchocerkozę stwierdza się "objawowo" po odrobaczeniu iwermektyną - świąd i jakby odczyn alergiczny w okolicach gdzie były umiejscowione nicienie - co zresztą opisane jest w ulotce.
Dziękuję zielona_stajnia!

niestety podejrzewam ten problem u mojego konia...
co prawda w tym roku był już odrobaczany Iwermektyną ale to było początkiem kwietnia, jeszcze przed inwazją owadów, których tu u nas niestety mnóstwo.
A objawy się zgadzają i z artykułem i z tym co piszesz.

Chociaż konia odrobaczam 4 razy do roku, starając się dobrać środek z odpowiednią substancja czynną...

Więc teraz powinnam znów podać środek z iwermektyną? po jakim czasie powtórzyć?

Centuria, my odrobaczamy  zazwyczaj 4 razy w roku, ale piszę zazwyczaj, często są konie, które potrzebują powtórki po 10-14 dniach - to ustalamy z wetem i wówczas dana grupa koni (które chodzą razem, na te same pastwiska i stoją w tej samej stajni) jest ponownie odrobaczana. Jeśli masz podejrzenie to odrobaczyć iwermektyną nie zaszkodzi, skonsultowałabym to jednak z wetem, który Wami się opiekuje.
  Dodatkowo porządny repelent jest pomocny. Już pisałam w innym wątku u nas działa Lincoln Fly repellent, a w tym roku będziemy też ściągać repelent z Net-texa - nie wiem czemu z tej firmy zaczęto ściągać do sklepów inne preparaty, a na owady nie :/
dea   primum non nocere
12 czerwca 2014 16:14
czy można zastosować odrobaczenie 5 dniowe fenbenatem i 6 dnia dołożyć equimax czy to będzie za dużo dla konia?


Moim zdaniem za dużo naraz, podałabym ten equimax po 2-4 tygodniach. Raz, że przez ten czas organizm konia odpocznie trochę, dwa, że jeśli mimo wszystko jakieś larwy przeżyły fenbendazol, to po 4 tygodniach dojrzeją i "wejdą w obszar działania" equimaxa.
Czy ktoś się orientuje, gdzie w Warszawie dostanę Equimax'a w tabletkach?  👀
Czy ktoś z Was dysponuje może rysunkami/zdjęciami jaj pasożytów, możliwych o znalezienia w próbce kału?
Mam problem z identyfikacją.
podaj e-mail, poszukam w swoich materiałach, miałam gdzieś zdjęcia takiej książeczki- przewodnika do oznaczania, jak znajdę to prześlę
Stosował ktoś  z Was już nową na naszym runku- Normectin Praziquantel Duo? Dziś dostałam i właśnie się do jej użycia przymierzam. Wcześniej moją 15 miesięczną klaczke odrobaczalam Equimaxem
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
01 sierpnia 2014 08:40
czy warto już w sierpniu odrobaczać konia z larw gzów, czy zaczekać do końca sezonu pastwiskowego? teraz wypadałoby pozbyć się słupkowców, tyle że przy zastosowaniu np. Equesta można wybić i jedno i drugie za jednym zamachem. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 sierpnia 2014 08:47
Rudzik,
jak na razie to larw gza nie ma sensu bić, bo znajdują się na nogach.
Co najwyżej można je zeskrobywać żyletką/nożykiem, przecierać octem lub
opsikać antymuchowcem.
takie mam szybkie pytanie, bo chciałabym ustawić sobie kalendarz odrobaczeń.

Jak wedle sztuki ustawić w miesiącach 4 odrobaczenia rocznie? z konkretnymi składnikami aktywnymi?
takie mam szybkie pytanie, bo chciałabym ustawić sobie kalendarz odrobaczeń.

Jak wedle sztuki ustawić w miesiącach 4 odrobaczenia rocznie? z konkretnymi składnikami aktywnymi?


Odpowiedz znajdziesz tutaj:

http://caballo.com.pl/v2/index.php

http://caballo.com.pl/v2/index.php
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
01 sierpnia 2014 09:41
ms_konik czyli bijemy słupkowce, a na jesieni larwy gza?

a tutaj seria ciekawych artykułów o odrobaczaniu:
[email]https://www.facebook.com/kon.zdrowie.i.opieka?ref=stream[/email]

i jeszcze przykładowy kalendarz:
http://www.horsevet.pl/odrobaczanie.html

ale Isabelle warto czasem zrobić badanie kału, żeby sprawdzić, czy wszystko wybiło
Badanie kału warto zrobić, ale to że pasożytów nie ma w kale nie zawsze oznacza , że nie ma ich w koniu. Nie w każdym stadium rozwoju pasożyty są wydalane
Poprawię link Rudzika, bo rzeczywiście na tym fanepagu mozna znaleźc dużo informacji o odrobaczaniu i nie tylko:

www.facebook.com/kon.zdrowie.i.opieka
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się