POTRZEBNA KREW!

Napewno słyszeliście o katastrofie śmigłowca pod Wrocławiem. Potrzebujemy pomocy.

Szpital wojskowy we Wrocławiu - apeluje o krew B Rh+ dla rannego lekarza.

Ranny w wypadku lekarz jest w stanie krytycznym. By przeżył, niezbędna jest krew grupy B Rh+. Krew można oddawać w każdym regionalnym punkcie krwiodawstwa, nie tylko we Wrocławiu - gdzie w szpitalu wojskowym przebywa ranny lekarz.

Krew jest oddawana na hasło: "Dla Andrzeja".

PS
Dodam od siebie - jeżeli macie taką grupę krwi, pomóżcie. To nic nie kosztuje, a może uratować życie.
podbijam!
przekażę znajomym, aczkolwiek u nas w rodzinie B niestety chyba nie występuje, ja mam A (ale i tak nie mogę oddawać bo miałam anemię  🙄 ).
Słyszałam, że jest niedostatek krwi w bankach. Także dobrze by było oddać nawet, gdy ma się inną grupę.
zaba   żółta żaba żarła żur
17 lutego 2009 23:38
W życiu nie oddawałam krwi,ale teraz dałabym!Tylko,że mam B Rh-  🙁
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
18 lutego 2009 00:40
ja tez bym chetnie oddala ale nie wezma ciagle jestem na lekach, przeciwbolowych, waze mniej niz 50kg 🙁
przekaze znajomym na pewno ktos bedzie mial taka.

(z tego co sie orientuje dla biorcy z Rh+ moze byc krew Rh -  i krew o grupie 0 )
Solina,  można obejść te 50kg jak ładnie kłamiesz.
Oddawałam w poniedziałek pierwszy raz, ale nawet nie mam pojęcia jaką mam grupę krwi..
a czy branie pigułek antykoncepcyjnych jest jakimś przeciwwskazaniem?

czynnik Rh zawsze musi być taki sam, nie można podać krwi o przeciwnym czynniku!
teoretycznie mówi się, że grupa 0 to uniwersalny dawca, a AB uniwersalny biorca, ale to tylko w ostateczności!
ja mam 0 Rh +, dużo razy słyszałam, że to rzadka grupa, więc od jakiegoś czasu nosi mnie, żeby oddać krew. właśnie byłam u lekarza i postanowiłam sobie zrobić badania na zawartość różnych elementów, jeśli wszystko będzie ok to idę oddać, i jeszcze mam zamiar namówić przynajmniej z jednego kumpla. 
[quote author=kare_szczescie link=topic=2916.msg178567#msg178567 date=1234963896]
Solina,  można obejść te 50kg jak ładnie kłamiesz.
Oddawałam w poniedziałek pierwszy raz, ale nawet nie mam pojęcia jaką mam grupę krwi..
[/quote]

Obejść można, kumpela tak zrobiła, a potem rok czasu reperowała zdrowie
szepcik,  brak przeciwskazań.
gopi,  też zależy z tą wagą, ja np. waże 48,5kg czułam się po oddaniu świetnie, wczoraj lekko mnie muliło ale już jest ok. Wydaje mi się, że powinni też przypasować to do wzrostu. Wiadomo, że jak będę mieć 180cm wzrostu to 50kg jest znacznie za mało, za to przy wzroście np 155cm już można troszkę jak kluseczka wyglądać.
Szepcik   0 Rh+ to rzadka krew? 😲 Pewna jestes?  Ja ją mam i nigdy jej nie oddawałam bo myslałam ze to b. popularna grupa krwi, a do tego niecierpie igieł. Ale jak rzadka to moze bym zaczeła... Przy anemi to logiczne ze nie mozna oddawac, a po jej zaleczeniu np. ?
tak słyszałam, i to kilka razy, popytam jeszcze jutro przy badaniach...

nie jest rzadka:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupy_krwi

na samym końcu jest częstotliwość występowania poszcz. grup krwi

P.S. też mam 0 Rh+ 😉
to tym bardziej trzeba oddać, bo skoro nie jest taka rzadka, to zapotrzebowanie na nią jest spore...
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
18 lutego 2009 14:26
[quote author=kare_szczescie link=topic=2916.msg178567#msg178567 date=1234963896]
Solina,  można obejść te 50kg jak ładnie kłamiesz.
Oddawałam w poniedziałek pierwszy raz, ale nawet nie mam pojęcia jaką mam grupę krwi..
[/quote]

niestety z moimi koscistymi rekami ciezko by bylo nasciemniac ze waze wiecej niz 50kg

ja slyszlam ze rzadką krwia jest A rh - ale nei jestem pewna

ja mam 0 Rh-
A czy to jest prawda ze jak się ma zrobiony tatuaż to nie można oddawać krwi ani organów do przeszczepu?  👀 spotkałam się z taka opinią..

EDIT:
w skrócie od najczęściej do najrzadziej występującej:

A+ i 0+ > B+ > AB+ > 0- > A- > B- > AB- najrzadsza
Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
18 lutego 2009 14:28
gwash, krwi nie mozna oddawac do pol roku po zrobieniu tatuazu, jak z organami nie wiem
tak, po zabiegu piercingu i tatuowania trzeba odczekać pół roku, zanim odda się krew
a po operacjach sa jakies terminy przed i po kiedy nie wolno?
http://rckik.krakow.pl/jak.php?cat=lekarz

"Nie można oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym."

po depilacji kosmetycznej???? czy to już nie przesada? no to nie mogę  🤔
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
18 lutego 2009 18:27
Przez tatuaz nie mogę 🙁
zaba   żółta żaba żarła żur
18 lutego 2009 19:43
Przez tatuaz nie mogę 🙁

w takim razie ja tez odpadam  🙁
ushia   It's a kind o'magic
18 lutego 2009 22:09
ludkowie, czy rzadka, czy czesta, brakuje KAŻDEJ

marsz oddawać!  😉

osoby ważące ponizej 50kg tez moga oddać, tylko wtedy pobiera sie mniej niz standardowe 450ml

a apele o oddawanie krwi na kogos wkurzaja mnie niesamowicie, bo sa malo etycznym sposobem napedzenia dawcow (roztrzesiona rodzina szuka brakujacych mililitrow, podczas gdy krew sie choremu nalezy i tyle)
a konkretna osoba i tak jej nie dostanie, z bardzo prozaicznego powodu - najkrotszy okres karencji w przypadku preparatow z krwi to trzy miesiace i dotyczy bodajze erytrocytow, osocze czeka pol roku
a czy jest tu ktoś, kto krew oddawał? czy depilacja u kosmetyczki na serio wyklucza z tego na 6 miesięcy?
ushia   It's a kind o'magic
18 lutego 2009 22:18
te 6 miesiecy t otzw "okienko serologiczne" czyli okres w ktorym nie da sie wykryc obecnosci wirusow (glownie tu o HPV I Hiv chodzi) chociaz doszlo do zakazenia

szczerze, to nie umiem sobie wyobrazic w jaki sposob podczas depilacji moglabys cos zlapac

(jakbys szla, to nie do Prokocimia i nie na Rzeźniczą - tam straszne babska urzęduja, fajna ekipa jest np w Żeromskim)
czasem podczas depilacji woskiem jest trochę krwi... ale kosmetyczka zawsze używa rękawiczek, więc faktycznie, niby jak...
Ushia jak widać to nie takie proste. Niby kazdy dorosly moze a jednak jest troche przeciwskazań. Ja sama mam 2 (anemie,operacje). A tu jeszcze depilacje( laserowe rozumiem-czemu?) , tatuaze itp.
Wyjdzie lacznie ze 4/5 Voltopirów nie moze oddawac krw bo costam.
ushia   It's a kind o'magic
18 lutego 2009 22:25
oj, to trzeba tylko zaplanowac nastepny tatuaz za pol roku, przed zrobieniem oddac krew i juz 😉
anemie wyleczyc, operacji nie planowac w ogole

oczywiscie, za te pol roku apel o krew dla lekarza ze smiglowca bedzie juz dawno nieaktualny, ale krew bedzie tak samo potrzebna
teoretycznie to nawet jak się skaleczę, to mogę coś złapać, gdyby się czepiać tak szczegółów, to nikt by krwi nie mógł oddać...
jutro robię badania, jak wszystko wyjdzie mi ok, to idę oddać na 100%, bo już kiedyś planowałam, tylko właśnie czekałam na te 6 miesięcy po robieniu piercingu.
i jeszcze mam zamiar wyciągnąć ze sobą jakiegoś kumpla, będzie podwójny dobry uczynek  😉
ushia   It's a kind o'magic
18 lutego 2009 22:42
dziewczyny, tylko najlepiej jakies 2 tygodnie od miesiaczki, zebyscie tam nie pomdlaly

i nie isc na glodniaka, tylko po lekkim sniadanku


szepcik - super!  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się