kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Jakies 4 miesiące temu przeciążylam sobie jakiś mięsień przy kręgosłupie. Po wizytach u fizjoterapeuty przeszło, a teraz za każdym razem, kiedy odchylam sie do tyłu, czuje ból jakby miedzy jednym, a drugim kręgiem, mniej więcej na wysokości przejścia miedzy odcinkiem piersiowym, a lędźwiowym. Nie kojarzę żadnych wypadków/upadków na plecy od tamtej pory... mogło mi cos trzasnąć najwyżej przy brykaniu konia, ale tez nie kojarzę, zeby cos mnie mocno zabolało. Prześwietlać, iść do lekarza (jakiego?), przeczekać?
Idz jeszcze raz do fizjoterapeuty ( albo/ i na terapie manualną)
Zaburzenia snu - do kogo się zgłaszać? 👀 Ostatnio źle śpię, w ciągu nocy potrafię wybudzać się średnio co godzinę. Efekt jest taki, że rano jestem nieprzytomna i zmęczona. Nigdy nie przesypiałam całej nocy, ale wybudzenie miała max 1. Ale 7-8..? Nie wiem do jakiego lekarza mam iść? Do psychoterapeuty?
- zaburzenia snu leczy psychiatra. Ale zanim się zgłosisz do psychiatry i dostaniesz leki, warto poczytać w necie o "higienie snu" i zastosować wszystkie punkty tam zawarte. I dopiero kiedy to nie pomoże, iść po leki. Dobry psychiatra przepisze ci NIE leki nasenne, bo te uzależniają, ale leki bezpieczne, stosowane w psychiatrii do poprawy komfortu snu
- terapeuta nie zaszkodzi, bo jeśli zaburzenia snu masz nagle, znaczy, że coś tam nie halo. Może masz za dużo problemów, stresów? No takie sprawy dobrze robi terapeuta, a czasami i psychiatra ( wesprze lekami)
-- jest specjalna klinika zaburzeń snu, ale tam kładziemy przypadki z prawdziwymi, przewlekłymi zaburzeniami snu, albo przypadki nie idące na leczenie typowe i nei mające uzasadnienia logicznego
tunrida, dzięki! Problem ze snem miałam zawsze, ale nie aż tak nasilony. W pracy akurat dość mało stresów mam ostatnio, chyba że odczuwam jakiś nieuświadomiony niepokój 😉 O higienie snu czytałam, ale nie widzę by pomagało stosowanie tych zaleceń w praktyce. Jednocześnie mam chore nerwy (neuralgia) i zastanawiam się czy to nie ma jakiegoś związku 😤 Dam sobie jeszcze chwilę na próby, a jak nie pomoże udam się do psychiatry :kwiatek:
Pytanie z serii bardzo głupich - czy na antybiotyki też robi się testy alergiczne? Jak sprawdzić, czy jest się uczulonym na jakiś lek?

Wczoraj lekarka przepisała mi na zapalenie oskrzeli antybiotyk o nazwie Augmentin. Po ok. 3 godzinach zaczęła mi się pojawiać swędząca wysypka na twarzy, później na innych częściach ciała. Po ok. 5 godzinach wysypka zniknęła, ale zaczęła puchnąć mi okolica ust i gardła. Pojechałam na NOP i tam dostałam dwa zastrzyki i nowy antybiotyk. Lekarka kazała unikać konkretnie tego antybiotyku, ale czy w przyszłości wystarczy, gdy będę prosić o wypisanie innego i lekarz będzie wiedział, jakich w moim przypadku lepiej unikać (słyszałam o jakiś grupach antybiotyków), czy powinnam zrobić jakieś testy?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 września 2017 13:09
mundialowa, testów na antybiotyki nie robią i przy każdej wizycie u lekarza powinnaś informować (z resztą mnie lekarze zawsze pytają o alergie na leki) o uczuleniu.
Pytanie z serii bardzo głupich - czy na antybiotyki też robi się testy alergiczne? Jak sprawdzić, czy jest się uczulonym na jakiś lek?

Wczoraj lekarka przepisała mi na zapalenie oskrzeli antybiotyk o nazwie Augmentin. Po ok. 3 godzinach zaczęła mi się pojawiać swędząca wysypka na twarzy, później na innych częściach ciała. Po ok. 5 godzinach wysypka zniknęła, ale zaczęła puchnąć mi okolica ust i gardła. Pojechałam na NOP i tam dostałam dwa zastrzyki i nowy antybiotyk. Lekarka kazała unikać konkretnie tego antybiotyku, ale czy w przyszłości wystarczy, gdy będę prosić o wypisanie innego i lekarz będzie wiedział, jakich w moim przypadku lepiej unikać (słyszałam o jakiś grupach antybiotyków), czy powinnam zrobić jakieś testy?


Augmentin zawiera aminoksycylinę czyli półsyntetyczną penicylinę. Jeśli masz uczulenie na penicylinę, to w zasadzie powinnaś prosić o nie przepisywanie Ci antybiotyków z grupy penicylin. Mój mąż ma takie uczulenie, ale on po podaniu penicyliny miał wstrząs anafilaktyczny i teraz za Chiny nie weźmie nawet półsyntetycznej. Wysypka i spuchnięcie gardła to jeszcze nie dramat. W poradni alergologicznej powinni Ci być w stanie zrobić test ale z tego co wiem, to nie jest standard że takie testy się robi. Natomiast najbardziej uczula sama penicylina, te półsyntetyczne środki to już raczej nie są takie uczulające.
JARA, tylko, że w tej chwili wiem, że coś z tego antybiotyku mnie uczuliło, ale skąd mam wiedzieć, który to był składnik, żeby go unikać w innych lekach? Skąd wiesz, na jakie leki jesteś uczulona?

Dance Girl, dzięki! Poszukam info tych testach i będę informować o tej penicylinie. :kwiatek:
Ja jestem uczulona na ibuprofen, dowiedziałam się przypadkiem w liceum... Pielęgniarka dała mi ibuprom, dostałam drgawek i wysypki a ciśnienie miałam jakieś 60/40  🙄

Jak macie stan podgorączkowy, to normalnie wychodzicie na zewnątrz np.na spacer z psem czy najpierw zbijacie ?
Scottie   Cicha obserwatorka
18 września 2017 09:23
kolebka, normalnie wychodzę z taką temperaturą na zewnątrz (do pracy, do sklepu itd), no chyba, że nie muszę. Wtedy leżę plackiem pod kołdrą i staram się zbić.
Dawno nie brałam antybiotyku, w którym dniu powinno mi być lepiej ?
Biorę dzisiaj trzeci dzień, nadal mam stan podgorączkowy cały dzień, a wieczorami pod 39 stopni i mega dreszcze  🙄
Mam zapalenie krtani, przydałoby mi się stanąć szybko na nogi.
Ja zazwyczaj drugiego dnia czuje się już lepiej. Może nie zdrowa, ale lepiej.
[b]kolebka[/b]- a może masz infekcję wirusowa i dlatego antybiotyk nie pomaga? Uczciwie siedzisz w domu i stosujesz te wszystkie domowe sposoby leczenia, czy biegasz i latasz po mieście?
Tunrida w sobotę byłam w pracy, wieczorem pojechałam do lekarza i od razu wzięłam ten antybiotyk, co mi przepisał.
Wczoraj i dzisiaj w domu cały dzień, wychodzę dwa razy dziennie na pół godziny z psem.
Poza tym leżę, popijam herbatki i imbir z cytryną i miodem.

Przy wirusach może być taka temperatura ?
może. I przy wirusówce i przy bakteryjnej. Na twoim miejscu poszłabym jutro do lekarza jeszcze raz.
busch   Mad god's blessing.
18 września 2017 16:23
Dawno nie brałam antybiotyku, w którym dniu powinno mi być lepiej ?
Biorę dzisiaj trzeci dzień, nadal mam stan podgorączkowy cały dzień, a wieczorami pod 39 stopni i mega dreszcze  🙄
Mam zapalenie krtani, przydałoby mi się stanąć szybko na nogi.


Ja bardzo rzadko mam podwyższoną temperaturę przy chorobie. Ale jak już mam, to nawet stan podgorączkowy rozbija mnie totalnie na łopatki i nie nadaję się do niczego. Więc u mnie nawet przy stanie podgorączkowym ograniczam wszelkie aktywności do minimum, a przy temperaturze 38+ nawet podstawowe funkcje życiowe są dla mnie wyzwaniem  👍

Ale to chyba typowo moja osobnicza cecha bo większość moich znajomych przy stanie podgorączkowym w miarę normalnie funkcjonuje.
Ech dzisiaj po 16😲0 miałam już ponad 38 stopni i się pociłam jak dzika świnia, więc wypiłam theraflu...
Najgorsze jest to, że jutro muszę iść do pracy. I jak pójdę do tego lekarza wieczorem i dostanę L4, to będzie sajgon, bo kiero jest na urlopie, więc ja jako zastępca mam sklep na głowie  🙇
słabo to widzę. Do lekarza i weryfikacja tej infekcji. Jeśli masz możliwość, to idź do tego samego u którego byłaś, będzie wiedział, czy faktycznie widział cechy infekcji bakteryjnej ( wtedy da inny antybiotyk), czy przesadził. Tak czy inaczej nie nadajesz się jutro do pracy, z tego co piszesz.
Do kompletu doszły mi krwotoki z nosa, dzisiaj już cztery...  🙇
No trudno, idę do lekarza jutro...
busch   Mad god's blessing.
18 września 2017 20:09
kolebka, pamiętaj, nic nie jest tak wkurzające jak przyjść do pracy na ostatnich nogach, zrobić jakiś głupi błąd z powodu zakatarzonego mózgu i dostać zjeb* od przełożonego 👍
Wszyscy są zakochani w Twoim bohaterstwie dopóki nie powinie Ci się noga, a potem tłumaczenie "bo byłam chora" jakoś nikogo nie zadowala, a już na pewno nie klientów w sklepie detalicznym  😉

To jest dobry papierek lakmusowy czy naprawdę jesteś tak chora, żeby nie iść do pracy - jeśli nie ręczysz za swoją pracę bo nie umiesz myśleć z powodu gorączki, to nie ma sensu żebyś tam poszła.
busch święte słowa  :kwiatek:

Nie ma co zgrywać bohatera, dokładnie. Dlatego idę jutro po zwolnienie, samopoczucie do kitu, a zdolność koncentracji na poziomie minus milion...
kolebka, a tak poza tym, to szybciej staniesz na nogi jak kilka dni poleżysz, a nie jak będziesz próbowała przechodzić i męczyć sie miesiąc 😉 (bo ja zawsze wybieram ta druga opcje i nie polecam :hihi🙂
Libertee szczególnie że w przyszły weekend chciałam lecieć Bieg Trzech Kopców, czyli 13km... Tym bardziej wypadałoby się wyleczyć szybciej niż miesiąc  😵
Zdarzało sie Wam chudnąc biorąc okreslone leki? Nie celowo, tylko jako skutek uboczny? Schudłam na Topamaxie Ok 6 kg w przeciągu dwóch miesięcy. Po odstawieniu dopadł mnie efekt jojo, z ktorym sobie nie radzę. Jakies pomysły?
systematycznie jeść, nie głodzić się (nie przeciągać okresu niejedzenia, bo zwalnia metabolizm), ale trzymać ilość kalorii na dzień taką, by być na lekkim minusie energetycznym. Dużo się ruszać, bo to przyspiesza przemianę materii. Rano co dzień szklanka wody z ćwiartką cytryny i starkowanym świeżym imbirem w ilości 1- 2 łyżeczki- przyspiesza przemianę materii. Ostre przyprawy w ciągu dnia. I czekać.
Ok poszłam wczoraj do pracy (serio musiałam, kilka spraw zamknąć itp) a później prosto do lekarza... Jak zwykle trafiłam na jakąś młodziutką lekarkę, bo w sumie kto siedzi w nocnej opiece zdrowotnej... I taki dialog:
ja: dzienbry, dzieje mi się to i to od wtedy, mam zawalone zatoki, od momentu obudzenia się mam 37.5, wieczorami do 39, krew mi się leje z nosa 4x dziennie i czuje się wujowo jak wuj
lekarz: a na wizycie kontrolnej od soboty to była?
ja: nie była, bo leżała i się grzała zgodnie z zaleceniami
lekarz: -_-
lekarz: ile ma pani temperatury?
ja: nie wiem, jadę prosto z pracy
lekarz: no ale dobrze się pani czuje?
ja (tak ku*wa i dlatego tutaj jestem) nie, czuję się fatalnie
lekarz: znaczy przeziębiona
ja: o_O (fantastyczna ewolucja infekcji, w sobotę miałam zapalenie krtani i antybiotyk, dzisiaj czuję się 10x gorzej i jestem przeziębiona)
lekarz: jak pani reaguje na ketonal ?
ja: dobrze, ale na co mje ten ketonal ?
lekarz: no mówiła pani, że głowa panią boli, to na ból głowy
ja: o___O o____O no boli mje łeb, ale cheba od tych zatok
lekarz: leżeć, pić herbatę, brać Neosine i Ketonal, będzie zdrowa!

Na jutro umówiłam się do laryngologa, mam wrażenie jakbym w czole nosiła kamień, nie mogę się schylać :/ I ofc nadal mam podwyższoną temperaturę... Tyle, że dostałam L4 na dwa dni.
busch   Mad god's blessing.
20 września 2017 11:48
No niestety ludzie w nocnej opiece mają przede wszystkim cel w postaci edukowania pacjenta żeby czasem do nich nie przychodził  😀iabeł:, a przynajmniej ja mam takie doświadczenia. Zresztą SOR jest taki sam pod tym względem. Pamiętam jak kiedyś poszłam na SOR bo mnie tak brzuch bolał, że nie umiałam się nawet wyprostować i się zwijałam na krzesełku w poczekalni, to ich jedynym pomysłem na diagnozę było że jestem w ciąży  :oczopląs: Oczywiście wcześniej czekałam jeszcze przez godzinę w pustej poczekalni bo lekarzom i recepcji się zapomniało że ktoś tam czeka (sami mi to wprost powiedzieli...)

Wg mnie jeśli jest możliwość, to zawsze lepiej iść do rodzinnego niż do nocnej opieki. Nie wiem w jakich godzinach pracujesz, ale często są i godziny wcześnie rano, i takie po 16, 17 czy nawet 18 jak masz dobrą przychodnię.

Teraz już zdecydowanie będe unikała takich miejsc, wolę się umówić do Luxmedu 😉 pracuję na popołudnia, a te godziny przedpołudniowe nie są bardzo oblegane.
Ale miała dobry pomysł. Jesli jestes w stanie ogarnac finansowo leczenie Neosine to chyba jedna z najlepszych opcji walki infekcja wirusowa.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się